seohost
pytanie zadane 27 lutego 2017 w Różne przez użytkownika anonimowy

2 odpowiedzi

odpowiedź 27 lutego 2017 przez użytkownika

O ile nasze 2-3-letnie dziecko nauczy się już wymawiać pewne słowa, używane na co dzień i nie sprawia mu to większych kłopotów, to już złożenie ich w zdanie takie proste nie jest. My natomiast nie jesteśmy czasem w stanie zrozumieć czego od nas dziecko chce, co chce nam powiedzieć. Dlatego najlepszym sposobem na to jest nauka budowania zdań. 

Trudności w składaniu zdania z dwóch, trzech słów okazuje się że mają nawet 5-6 latki. Na zadane pytania odpowiadają zdawkowo i zazwyczaj pojedynczym słowem. Pomóc nam w tym mogą gry czy specjalne plansze z obrazkami ilustrującymi wykonywanie czynności przez różne osoby np. tata myje buzię, mama myje okna itp. Jeśli zauważymy, że dziecko ma problem dalej z ułożeniem zdania, to możemy również wspomóc je zadając pytania Kto? Co robi? Jednak należy pamiętać, że docelowo to dziecko powinno samo zacząć budować zdania. 

Można również używać np. kolorowych kartoników, które symbolizują pociąg. Każdy wagon to jedno słowo. By dziecko stworzyło długi wagon musi nazywać słowami to co widzi na obrazku. Jeśli długo się zastanawia to jeden wagonik się odsuwa od drugiego. 

odpowiedź 27 lutego 2017 przez użytkownika

W nauce budowania zdań przez małe dzieci, pomóc może też stworzenie albumu/zeszytu, nie ma znaczenia jak go nazwiecie. Na kartkach A4 naklejacie dowolne zdjęcia przedstawiające osoby z Waszej rodziny, a poniżej wypisujecie ich imiona lub to co robią np. To jest mama, Mama myje naczynia itd. 

Dziecko widząc zdjęcie musi nazwać to co widzi lub przeczytać to co jest napisane pod czy nad zdjęciem. Poniżej znajdują się przykładowe zdjęcia i album jaki ja stworzyłam. Dobrze jest stworzyć własny album/książeczkę i sukcesywnie dopinać do niego nowe strony z nowymi osobami/czynnościami. 

album z kartek papieru

kartki ze zdjęciami i napisami do nauki czytania

książeczka do nauki czytania budowania zdań

...