pytanie zadane 25 lutego 2017 w Eksperymentarium przez użytkownika Gość

1 odpowiedź

odpowiedź 28 lutego 2017 przez użytkownika

Piasek kinetyczny, jest to coś w rodzaju mokrego piasku. Nie trudno o niego latem, natomiast w innych porach roku może być kłopot z jego pozyskaniem, a przydaje się on do doświadczeń z poziomicami, rysowaniem map i przekrojami gór. Poza tym można też stworzyć z niego wspaniałą zabawkę dla dzieci. Dzięki piaskowi kinetycznemu można też na długi czas zachować daną, stworzoną formę i kroić go w plastry. 

Piasek kinetyczny można kupić gotowy, ale można też go zrobić. By go samodzielnie wykonać potrzebny będzie:

- piasek kwarcowy (może być taki do wypełniania akwariów, najlepszy jest ten najdrobniejszy),

- dimetikon (we fryzjerstwie substancja ta zatrzymuje wodę w naskórku i nabłyszcza włosy, a także ułatwia rozczesywanie), można go również zastąpić szamponem lub preparatem do nabłyszczania włosów.

Do plastikowego naczynia o pojemności 2-, lub 3 litrów wsypujemy kg piasku kwarcowego i dodajemy do niego łyżkę stołową dimetikonu. Całość mieszamy około 5 minut. Należy zrobić to dokładnie, ugniatać i rozcierać. Garstkę piasku nabieramy w rękę i mocno ściskamy. Następnie otwieramy dłoń i jeśli piasek się rozsypie lub stopniowo będzie się rozklejać to dodajmy jeszcze jedną łyżkę dimetikonu i znów mieszamy. Prawidłowa konsystencja piasku to taka, gdzie ściśnięty piasek zostaje w jednym kawałku. Musi zachowywać się tak jak mokry piach. 

Teraz formujemy z niego nieformalną górę o płaskim jednym zboczu i stromym drugim. Można za pomocą linijki teraz spróbować pokroić górę w plastry, dzięki czemu uzyskamy warstwy. Piasek po skończonym jego używaniu zamykamy w szczelnie zamykanym pudełku, tak by nie wysychał, dzięki czemu posłuży na długo. 

...