pytanie zadane 25 lutego 2017 w Eksperymentarium przez użytkownika Gość

1 odpowiedź

odpowiedź 2 marca 2017 przez użytkownika

Enigma to słynna maszyna szyfrująca, która została skonstruowana w czasie II wojny światowej. Służyła ona wywiadom niektórych państw i co ciekawe do tego celu służy im do dziś. Zasada zaszyfrowania tekstu jest dość prosta. Należy stworzyć sieć sztywnych, jednoznacznych przypisań litera szyfrowana - litera szyfrująca, zaszyfrować pierwszy znak tekstu, dokonać przesunięcia całej sieci przypisań o stały krok np. o dwie jednostki, zaszyfrować następny znak tekstu i powtarzać cyklicznie punkty 3 i 4 aż do zaszyfrowania całego tekstu. Enigma jest przykładem praktycznego zastosowania permutacji. Chodziło w niej o to, by trudno było rozszyfrować dany szyfr.

Model enigmy można zbudować z tekturki i pudełka po płycie CD w kilka minut. Będziemy go nazywać wyświetlaczem.

wyświetlacz enigmy

Model umieszcza się w pudełku płyty CD, tak by wydruk był widoczny wewnątrz. Stworzyliśmy zatem pole kodująco-dekodujące, które składa się z liter alfabetu umieszczonych w okręgu. Położenia liter są niezmienne. Teraz należy stworzyć tarczę kodującą o średnicy około 8 cm (przykład poniżej).

tarcza kodująca enigmy

Tarczę kodującą i wyświetlacz umieszczamy pośrodku pudełka na płytę. Tarcza musi być nałożona na wyświetlacz. I mamy już gotową enigmę.

Tarcza kodująca zwiera sieć połączeń, które wiążą litery w pary, kolory służą wygodzie, by wszystko było bardziej przejrzyste i by nic nam się nie pomyliło przy kodowaniu. Jak szyfrować? By było łatwiej zakodujmy słowo "ENIGMA". Przy jednym z połączeń na tarczy, znajduje się czarna kropka, którą ustawiamy przy pierwszej literze naszego słowa, czyli prze E. Jak widzimy niebieski mostek (połączenie) łączy się z literą G. Jest to pierwszy zaszyfrowany znak.

enigma jak zrobić enigmę

Teraz należy dokonać obrotu tarczy o jeden znak. Litera N połączona jest z I. Początek zaszyfrowanego tekstu to GI. Szyfrujemy więc dalej, na przemian powtarzając czynności obrót - przypisane litery. Otrzymamy w ten sposób GIGFFF. Aby go odszyfrować, musimy posiadać szyfrator identyczny z naszym oraz dwie informacje: przy której literze powinien znaleźć się znacznik początku i jaki jest jednostkowy skok tarczy szyfrującej. 

...