pytanie zadane 25 lutego 2017 w Różne przez użytkownika anonimowy

1 odpowiedź

odpowiedź 2 marca 2017 przez użytkownika

Victorine-Louise Meurent była malarką oraz modelką dla Edouard'a Manet'a, również malarza. Prócz współpracy z Manet'em pozowała również dla wielu innych malarzy. 

Najbardziej znanymi obrazami z jej udziałem jest m.in. 'Śniadanie na trawie' namalowany przez Maneta.

obraz Śniadanie na trawie - Manet'a

Pozowanie do zdjęć zaczęła w wieku 16 lat, a jej charakterystycznymi cechami była filigranowa postawa oraz rude włosy, które przyciągały uwagę. Jako młoda kobieta, prócz malarstwa zajmowała się także występami z artystami, gdzie śpiewała i udzielała gry na instrumentach. 

Ponieważ była malarką w wolnym czasie malowała i urządzała wystawy swoich prac, które również sprzedawała. Wcześniej pobierała nauki u profesjonalnych portrecistów, dzięki czemu jej prace stawały się coraz doskonalsze. Została ona przyjęta do Akademii Sztuk Pięknych w Paryżu, a później stała się również członkinią Towarzystwa Artystów Francuskich zrzeszających malarzy i rzeźbiarzy z całej Francji. 

W 1906 roku sprzedaż jej prac nie szła już tak dobrze jak wcześniej i musiała wyprowadzić się z Paryża. Zamieszkała na jego przedmieściach ze swoją koleżanką Marie Dufour. Ich dom później spłonął w pożarze, a wraz z nim większość dzieł artystki. Sama ona zmarła w 1927 roku, mając 83 lata. 

Obrazy przez nią namalowane to m.in.: Niedziela Palmowa z 1880 roku, który do dnia dzisiejszego zachował się w Miejskim Muzeum Sztuki i Historii w Kolumbii. 

...