seohost
pytanie zadane 22 lutego 2017 w Nauka i technika przez użytkownika anonimowy

1 odpowiedź

odpowiedź 24 lutego 2017 przez użytkownika

Ubranie idealne na upały? Owszem, naukowcy i inżynierowie opracowali ubrania wykonane z nanoporowatych tkanin, które będą lepiej odprowadzały ciepło i zmniejszały zapotrzebowanie na klimatyzację. 

Globalne ocieplenie doprowadzi do tego, że coraz częściej będziemy korzystali z klimatyzatorów, które jednak by działać potrzebują energii. Ta natomiast wiąże ze sobą większą emisję gazów cieplarnianych, których i tak już mamy pod dostatkiem. Na pomysł chłodzenia ludzi samymi ubraniami wpadł profesor inżynierii materiałowej - Yi Cui, który chciał w tym celu wykorzystać nanoporowaty polietylen (nanoPE) używany w akumulatorach litowo-jonowych. Zapewnia on, że taka odzież chłodziłaby nie wymagając przy tym potu z naszego ciała, jak to dzieje się w przypadku strojów sportowych. 

Materiał nanoPE jest w podobnej cenie, co bawełniane koszulki i sprzedaje się go w cienkich arkuszach z porami średnicy 50-1000 nm. Materiał taki rozprasza białe światło i sprawia, że materiał jest nieprzezroczysty, wygląda jak delikatny plastik. Zespół Yi Ciu pokrył tkaninę substancją odprowadzającą wodę i umieścił pomiędzy dwoma warstwami materiału, cienką bawełnianą siateczkę. Taki materiał nakłuwa się potem mikroigłami, co ułatwia przepływ powietrza. Obecnie trwają prace nad trwałością tkaniny, jej walorami użytkowymi i skuteczności chłodzenia z zetknięciu z ludzką skórą, a także nad tym jaki wpływ mają barwniki na skórę. Jeżeli materiał przejdzie wszystkie niezbędne testy to jako pierwsi ubrania z nanoPE będą nosić pracownicy w fabrykach i szpitalach. 

...