pytanie zadane 22 lutego 2017 w Filmy i seriale przez użytkownika Gość

1 odpowiedź

odpowiedź 22 lutego 2017 przez użytkownika

Postać Reksia stworzył Lechosław Marszałek i miało to miejsce ponad 50 lat temu. Pierwowzorem Reksia była suczka autora Trola. Marszałek wcześniej współpracował w tworzeniu bajki Bolek i Lolek, ale gdy dowiedziała się o stworzeniu serii z nimi na Dzikim Zachodzie, odmówił współpracy ze względu na zabawy chłopców z bronią. Wówczas zaczął tworzyć swoją serię o biało-brązowym piesku i jego przygodach. 

Podobnie jak ww bajka Reksio powstawał również w Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. Seria o miłym piesku opowiada właśnie o przygodach, reakcjach i zachowaniach Troli. Pierwszy odcinek nosił tytuł Reksio Poliglota i trwa zaledwie 10 minut. Ten właśnie odcinek zdobył wiele nagród na festiwalach w Krakowie i Poznaniu. Odcinek został również wyróżniony w Iranie na Międzynarodowym Festiwalu Filmów dla Dzieci przez ówczesną cesarzową. Ogółem było 68 odcinków z Reksiem z czego 3 odcinki to serie świąteczne. 

Kolejną, drugą serię Reksio i ptaki tworzył już Ryszard Lepióra, a pierwotny autor odszedł na emeryturę. wtedy przy pracach nad krótkim, bo 10-minutowym odcinkiem, również były trudne mimo, że pomagała przy tym 7-osobowa ekipa z Korei Północnej. Filmy z Reksiem zaczęto puszczać również w ZSRR, gdzie nosił tytuł "Sobaka Reks". Co ciekawe w PRL-u podobno do każdego zakupionego Fiata 126p dodawano rower Reksio, same rowery Reksio też można było kupić. Od 2016 roku natomiast zostały wprowadzone dwa znaczki z Reksiem przez Pocztę Polską. 

Obecnie powstaje seria filmów oraz film pełnometrażowy o przygodach Reksia, a także encyklopedia z pieskiem w roli głównej.

komentarz 14 stycznia 2020 przez użytkownika Gość
Reksio, Bolek i Lolek to były prawdziwe bajki z duszą. A nie to co teraz sztuczne komputerowe. Szkoła że żadne studio nie pokusiło się na nowe odcinki tych bajek, chociaż pewnie w obecnych czasach ciężko byłoby znaleźć rysowników.
...