pytanie zadane 24 listopada 2015 w Informatyka przez użytkownika Gość
Potrzebuje wiedzieć jaką mam rozdzielczość mojego ekranu. To jest to samo co rozdzielczość monitora jak rozumiem?

1 odpowiedź

odpowiedź 24 listopada 2015 przez użytkownika

Tak, rozdzielczość ekranu to samo co rozdzielczość monitora. Czasami występuje też stwierdzenie rozdzielczość pulpitu. Wszystko to jedno i to samo.

Najprościej i najszybciej rozdzielczość ekranu (na komputerze lub w telefonie) możesz sprawdzić na tej stronie:

Sprawdź rozdzielczość ekranu - onlineMożesz również sprawdzić sam w systemie operacyjnym komputera. Generalnie w każdym systemie, optymalną rozdzielczość ustawia i sprawdza się w trochę innym miejscu. Innym znaczy inaczej nazwanym, przez producentów systemu. Nawet w systemach z rodziny Microsoft Windows, musisz przejść trochę inną drogę, aby to sprawdzić. Poniżej najpopularniejsze.

Sprawdzanie rozdzielczości ekranu w Windows 10:

Aby sprawdzić jaki masz rozmiar ekranu w najnowszym systemie Microsoftu, musisz na pulpicie kliknąć prawym przyciskiem myszy i wybrać opcję Ustawienia ekranu

sprawdzanie ustawień ekranu w windows 10

Otworzy się okno opcji (nowe, typowe dla Windows 10) ekranu i niżej będzie podana wartość rozdzielczości w dziale Skala i układ.

ustawienia rozdzielczości ekranu w Windows 10

I tutaj mała uwaga. Jeśli będziesz sprawdzał rozdzielczość na naszej stronie (link powyżej), i masz ustawieniach rozdzielczość 1920x1080, natomiast zmieniony masz rozmiar tekstu na 125% (jak na powyższym zrzucie), a nie na 100%, to będzie Ci wyświetlało pozornie fałszywą rozdzielczość. W tym przypadku będzie to 1536 x 864. Dzieje się tak dlatego, że ustawiając wartość na 125%, system powiększa elementy systemowe, dając złudzenie mniejszej rozdzielczości ekranu. Ale to będzie widoczne tylko w samym wyglądzie systemu, wyświetlając np. film będziesz miał jakość FullHD czyli 1920x1080, tak jak jest ustawione.Windows XP

sprawdzanie rozdzielczości ekranu w windows xp

Na pustym polu pulpitu, klikasz prawym przyciskiem myszy i wybierasz Właściwości, a następnie zakładkę Ustawienia.Windows 7 (Vista)

sprawdzanie rozdzielczości pulpitu w windows 7

Na pulpicie prawym przyciskiem myszy wybierasz opcję Rozdzielczość ekranu.

Niestety w systemach zainstalowanych na smartfonach i tabletach jest trochę trudniej grzebać w opcjach, żeby wydobyć rozdzielczość ekranu. Dlatego wygodniej użyć linku powyżej i sprawdzić to na dedykowanej stronie.

komentarz 15 listopada 2019 przez użytkownika Gość

W Windows 10 można to również sprawdzić z poziomu ustawień systemowych. Wchodząc z Menu w Ustawienia - System - Ekran - Zaawansowane ustawienia ekranu.

I tam będzie wszystko szczegółowo - dokładne ustawienia rozdzielczości ekranu, częstotliwość odświeżania czy głębia kolorów wyświetlacza.

...