pytanie zadane 13 lutego 2017 w Muzyka przez użytkownika anonimowy

1 odpowiedź

odpowiedź 24 lutego 2017 przez użytkownika

Wśród rodzajów tanecznego obuwia można wymienić ich wiele, bo jest ich wiele. każdy z nich sprawdza się najlepiej w danych rodzaju tańca, ale żeby wszystko stało się jasne przeczytajcie opisy poniżej. 

1. Baletki

Baletki to uniwersalny rodzaj tanecznego obuwia. Służy nie tylko do tańca, ale również na gimnastykę, balet, fitness czy nawet jako kapcie do przedszkola. Zastosowań mają one wiele. Są wykonane ze skóry lub z materiału. Są one miękkie, lekkie i wygodne, dlatego też zazwyczaj są to pierwsze buty do tańca. Ich podeszwa również jest skórzana/zamszowa. Niektóre rodzaje baletek posiadają poduszki na podeszwach w miejscach narażonych na przeciążenia, a inne posiadają jeszcze gumki, by obuwie dobrze trzymało się stopy podczas wykonywania ćwiczeń. Koszt takich butów to kilkadziesiąt złotych. 

baletki do tańca

baletki spód

baletki z materiału

podeszwa baletek

2. Jazzówki

Są też dostępne baletko-jazzówki, które posiadają obcas lub flek. Są wykonane ze skóry, ale na środku mają elastyczną gumę, dzięki której można je wygodnie zakładać i zdejmować. Używa się do jazzu, ale sprawdzają się również w kręceniu piruetów. Ochrona stopy jest ważna i amortyzuje wyskoki, które są obecne w tego typu tańcach. 

3. Napalcówki

Są to baletki okrywające palce. Na pozostałą część stopy naciąga się gumę. Ponieważ pięta jest odkryta, to też mniej się ślizga np. przy robieniu szpagatów. 

4. Bezpalcówki

Są to takie jakby skarpetki z wyciętymi otworami na palce i sięgają długości połowy stopy. Wygodne do wielu ćwiczeń, natomiast nie nadają się do wykonywania obrotów czy robienia szpagatów. 

5. Pointy

Są to baletki przeznaczone wyłącznie do tańca klasycznego. Wykonane są z aksamitnego materiału i mają długie jedwabne wstążki, które zawiązuje się na łydce. Ponadto mają usztywniane palce, by można było stać na tej części stopy. 

6. Buty do stepowania

Są podobne do jazzówek, z tym że są bardziej sztywne i mają obcas. W miejscu obcasa i na podbiciu palców posiadają one metalowe blaszki, którymi stepuje się o podłoże. 

komentarz 26 września 2017 przez użytkownika anonimowy
Znakomite wytłumaczenie rodzajów obuwia tanecznego.
...