pytanie zadane 13 lutego 2017 w Biznes i finanse przez użytkownika anonimowy
Jak rozmawiać z nim o pieniądzach? Co może nam w tym pomóc?

1 odpowiedź

odpowiedź 20 lutego 2017 przez użytkownika

W szkołach tego nie uczą, tak więc o finansową edukację dziecka musimy zadbać sami, dlatego cieszę się, że takie pytanie się pojawiło. My, rodzice powinniśmy nauczyć dziecko czym są pieniądze, ale tez przede wszystkim tego, że nie każdą rzecz widzianą w reklamie musi koniecznie mieć. 

Ucząc dziecko odpowiedniego podejścia do finansów uczymy go odpowiedzialnych wyborów konsumenckich, przedsiębiorczości i oszczędności. Dziecko w wieku 7-8 lat powinno wiedzieć skąd biorą się pieniądze, czym są i że nie można ich stworzyć sobie samodzielnie. Wszystkie informacje o pieniądzach, wydatkach i zarobkach sprawią, że dziecko będzie wiedziało, że pieniądze są narzędziem ułatwiającym życie, ale nie stanowią wartości człowieka. 

W nauce podstaw finansów mogę pomóc np. gry. Obecnie jest ich bardzo wiele na rynku, są dostosowane do wieku dziecka i napisane zrozumiałym i prostym językiem, tak by każdy mógł wszystko zrozumieć. Ponieważ chodzi o dzieci, to wiele gier zaopatrzonych jest w obrazki i ilustracje, które pomagają zrozumieć sens pieniądza, to jak nie wpaść w finansowe kłopoty, skąd inne kraje biorą pieniądze i dlaczego czasem trzeba zaryzykować, by inwestycja się zwróciła. Gry są przedstawione w formie zagadek, quizów, zadań do wykonania czy testów. 

...