pytanie zadane 3 lutego 2017 w Turystyka przez użytkownika Gość

1 odpowiedź

odpowiedź 6 lutego 2017 przez użytkownika

Park Narodowy Ujście Warty to miejsce przede wszystkim dla obserwatorów ptaków, gdzie zwłaszcza na jesieni i na wiosnę przylatuje tu ich bardzo wiele, około 30 000. Najważniejsze jest jednak to, że jest to jeden z siedmiu cudów Polski i jest on najmłodszym z polskich parków (2001 rok).  

Jak przystało na Park Narodowy znajdują się tu wspaniałe krajobrazy, głównie za sprawą bagien. Na jego obszarze znajduje się też zamek joannitów w Łagowie Lubuskim, Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie czy wzniesiona w 1911 roku zabytkowa przepompownia wody w Kostrzyniu nad Odrą. Pamiątki te zawdzięczamy żyjącym tu kiedyś Piastom, templariuszom, joannitom i Krzyżakom. 

Odwiedzając to miejsce trzeba pamiętać o Witnicy, gdzie mieści się Park Drogowskazów i Słupów Milowych Cywilizacji, gdzie znajdziemy wynalazki i poznamy historię rozwoju tutejszej cywilizacji. Nie można zapomnieć o międzyrzeckim rejonie umocnionym, czyli systemie niemieckich fortyfikacji z lat 30 XX wieku. Ma on długość ponad 100 km i w podziemiach kryją się pamiątki z czasów II wojny światowej. W nich też znajduje się zimowisko nietoperzy największe w Europie Środkowej. 

Do innych ciekawych miejsc znajdujących się w Parku Narodowym Ujście Warty należą klasycystyczny ratusz w Międzyrzeczu czy ruiny starego miasta w Kostrzyniu nad Odrą, zwane Termopilami. 

...