pytanie zadane 3 lutego 2017 w Zdrowie i uroda przez użytkownika anonimowy

1 odpowiedź

odpowiedź 7 lutego 2017 przez użytkownika

Kosmetyków tych w różnych formach używamy codziennie, ale czy wiemy jakimi są produktami? Jakie mają działanie i na co pomogą? Czy tak na prawdę jest jakaś różnica między dezodorantem a antyperspirantem? 

Dezodorant nie hamuje wydzielania potu, lecz tylko zapobiega przykremu zapachowi. Składają się one najczęściej z substancji odkażających (głównie alkoholu), które zabijają bakterie odpowiedzialne za rozkładanie potu i nieprzyjemną woń. 

Wynaleziono je już 5500 lat temu w Chinach, zaś do Europy dotarły w I wieku p.n.e. Obecnie nam znane dezodoranty zaczęły powstawać na początku XX wieku. 

dezodorant w sprayu

Antyperspirant jest pod tym względem skuteczniejszy, ponieważ prócz substancji przeciwbakteryjnych zawiera związki ograniczające potliwość, czyli m.in. sole glinu czy związki glinowo-cyrkonowe, które wnikają przez skórę i uszczelniają je, a tym samym blokują wydzielanie potu. Do antyperspirantów zalicza się także różnego rodzaju blokery. Często mają one na opakowaniu napisane słowo 'bloker' po czym łatwo znajdziemy je na sklepowej półce. 
Wśród antyperspirantów są też takie działające na nadpotliwość, które używa się raz na 3 dni i zapewniają one ochronę również po wzięciu prysznica czy pływaniu. 

antyperspirant w kulce
- Antyperspirant w kulce - 

antyperspirant w sprayu
- Antyperspirant w spray'u - 

Obecnie na rynku są dostępne różne formy zarówno dezodorantów, jak i antyperspirantów. Mamy więc sztyfty, kulki, kremy, żele i spray'e i nie ma znaczenia jaką formę wybierzemy, jednak za najbardziej higieniczny uznawany jest dezodorant lub/i antyperspirant w spray'u. Pamiętać trzeba, że takie kosmetyki stosujemy na czystą i suchą skórę. Dobrze jest używać ich na skórze depilowanej, ponieważ aplikacja na włosy sprawia, że preparat nie dotrze tam gdzie chcemy, by dotarł. 

...