seohost
pytanie zadane 12 listopada 2015 w Internet przez użytkownika anonimowy
jw

1 odpowiedź

odpowiedź 12 listopada 2015 przez użytkownika

Czyszczenie pamięci cache DNS w komputerze przydaje się wtedy, gdy chcemy sprawdzić domenę internetową, która była przenoszona na inny serwer. To wiąże się ze zmianą DNSów usługodawcy hostingu. Wtedy strona www może nam nie działać.

Najprostszym sposobem wyczyszczenia pamięci cache DNS jest wejście do wiersza poleceń (znak windowsa na klawiaturze + R) i wpisanie cmd. Lub przez Menu Start -> Uruchom... i cmd.

Następnie należy wpisać polecenie

ipconfig /flushdns

i enter

czyszczenie pamięci cache DNS

Po tej operacji strony z przeniesioną domeną powinny działać.

Stan systemu DNS można również zdiagnozować systemowym narzędziem NSLOOKUP. Działa ono z poziomu wiersza poleceń (cmd). Weźmy przykładowo zbadajmy domenę kz1.pl, wpisujemy:

nslookup kz1.pl

narzędzie nslookup

Jak widać sprawdziło nam z jakiego serwera DNS korzysta nasz komputer - w tym przypadku 8.8.8.8 czyli DNS googlowskie. Niżej badana domena i jaki jest przypisany dla niej adres IP, zapisany na powyższym serwerze DNS.

komentarz 27 października 2018 przez użytkownika anonimowy
Dzięki za poradę jak zresetować dnsy w systemie operacyjnym. Pomogło.
komentarz 1 marca 2020 przez użytkownika anonimowy
Mi jako webmasterowi przydaje się to, gdy transferuję domenę internetową z jednego operator do drugiego. Wtedy propagacja dnsów może trwać do 48h, ale na kompie mogą być stare dane, więc warto odświeżyć dnsy w systemie.
komentarz 21 stycznia 2021 przez użytkownika anonimowy
Żeby ją wyczyścić wystarczy również uruchomic komputer ponownie, ale rzeczywiście powyższy sposób jest dużo szybszy i wygodniejszy.
komentarz 18 marca 2021 przez użytkownika anonimowy
Dzięki odświeżenie DNS pomogło, ale trzeba było jeszcze odświeżyć w przeglądarce bo coś jeszcze trzymało w plikach tymczasowych czy tam w ciasteczkach.
...