Zagórzany
Wieś leżąca w województwie małopolskim. Pierwsza wzmianka o niej pochodzi z 1319 roku. Była wtedy własnością klasztoru tynieckiego.
W latach 1834 – 1839 właściciel wsi wybudował tu dwór w stylu neogotyckim. Odnowiono go w 1900 roku, a 28 lat później rozbudowano go. W owym dworze, a później zamku, znajdowała się szkoła dla zubożałych szlachcianek. Obecnie dwór jest położoną w malowniczej części wsi ruiną. Do czasów dzisiejszych zachował się stary drzewostan oraz mauzoleum Skrzyńskich. W Zagórzanach znajduje się również kilka ośrodków wypoczynkowych oraz zabytkowy Kościół pochodzący z 1816 roku.
Zakopane
Miasto leżące w województwie małopolskim nad wieloma potokami i rzeką Zakopianką. Sąsiaduje ono ze Słowacją i jest największym miastem w otoczeniu Tatr. Okolice porastają lasy Tatrzańskiego Parku Narodowego. Na jego terenie znajdują się takie wzniesienia jak: Świnica, Gubałówka oraz Giewont i dużo mniejszych. Najbardziej rozpoznawalnym miejscem zakopanego, prócz wzniesień górskich, są oczywiście Krupówki.

Miejsce to odwiedzają liczne grupy turystów, zarówno zimą, jak i latem. Znajduje się tu wiele ośrodków sportów zimowych. Dlatego też Zakopane nosi nieformalną nazwę: Zimowej Stolicy Polski. Co roku odbywa się tu Puchar Świata w skokach narciarskich, a także inne zawody w innych konkurencjach zimowych.
Warto tu zostać na dłużej, ponieważ można wtedy wszystko dokładnie zwiedzić. Zakopane dysponuje bardzo szeroką gamą baz noclegowych od kwater prywatnych po hotele i schroniska. Będąc tu nie można przegapić muzeów, takich jak chociażby: Muzeum Tatrzańskie, Kornela Makuszyńskiego, Jana Kasprowicza, Karola Szymanowskiego czy Muzeum Walki i Męczeństwa. Miasto to posiada również wiele szlaków turystyki pieszej i rowerowej, a także kolejki linowe, terenowe, krzesełkowe.
Zakrzewo
Krajeńska wieś znajdująca się w województwie wielkopolskim.
Znajduje się tu zabytkowy Kościół, budynek Domu Polskiego, czyli Domu Kultury, a w okolicy Park Dworski. Prócz zabytków znajduje się duża liczba gospodarstw agroturystycznych oraz ośrodek wypoczynkowy. Wartym dodania jest to, że pochodzą stąd m.in.: harcmistrz ZHP w Niemczech – Józef Horst, lekarz – Antoni Horst oraz Jan Łangowski – działacz Związku Polaków w Niemczech.
Załakowo
Kaszubska wieś leżąca w województwie pomorskim, nad jeziorem Świętym.
Jest to głównie miejscowość letniskowa, z działającymi ośrodkami wypoczynkowymi. Znajduje się tu w okolicy również lotnisko Marynarki Wojennej. Niedawno zlokalizowano we wsi cmentarzysko pochodzące z wczesnej epoki żelaza. Turyści mogą skorzystać z sąsiedztwa jeziora i popływać, powędkować oraz uprawiać sporty wodne.
Załęcze Małe
Wieś mieszcząca się w województwie łódzkim, o której słychać było po raz pierwszy już w 1431 roku. Niegdyś należała ona do dóbr arcybiskupich.
Obecnie mieszkańcy wsi zajmują się turystyką i gospodarstwem. Otwierają własne działalności i zachęcają przyjezdnych do swoich kwater. Takie gospodarstwa mają bogatą i ciekawą ofertę: wędkowanie, pływanie łódką, hamaki, gry plenerowe, grill czy stadnina koni.
Zalesie
Wieś znajdująca się w województwie małopolskim, leżąca niedaleko Słowacji. Jest częścią Beskidu Wyspowego; znajduje się pod Przełęczą Słopnicką i Przełęczą Ostra. Przepływa prze nią potok Zbludza.
Okolicę otaczają takie górskie wzniesienia jak: Modyń oraz Jasionik. Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1653 roku i była ona wówczas własnością klasztoru klarysek. Obecnie mieszkańcy zajmują się głównie rolnictwem oraz turystyką. Prowadzą agroturystykę oraz wypożyczalnię pól namiotowych. Zabytkami wsi są np.: Kościół, pomnik pomordowanych w czasie II wojny światowej, remiza oraz kapliczka z I połowy XIX wieku.
Zalewo
Miasto znajdujące się w województwie warmińsko – mazurskim, leżące nad jeziorem Ewingi.
Jest to miejscowość handlowo – usługowo – letniskowa. Działa tu kilkadziesiąt pensjonatów, ośrodków wczasowych, kwater prywatnych i domów wypoczynkowych. Zabytki jaki można tu zobaczyć i zwiedzić to m.in.: gotycki Kościół z XIV wieku, pozostałości murów miejskich z przełomu XIV – XVI wieku, domy z XIX wieku, cmentarz żydowski, Kościół Świętej Rodziny, stary młyn, wieża ciśnień, kamienica pochodząca jeszcze z czasów wojny oraz dom znajdujący się przy starym dworcu kolejowym. Bliskość jeziora sprawia, że to właśnie tu najchętniej wypoczywają przyjezdni i miejscowi turyści.
Zamość
Miasto znajdujące się w województwie lubelskim, niedaleko Ukrainy. Jest to głównie ośrodek kulturalny, edukacyjny oraz turystyczny. Przepływa tędy rzeka Łabuńka oraz Toprnica i Czarny Potok.
Zamość jest częścią Wyżyny Lubelskiej. Na terenie miasta spacerując szczególnie po parkach miejskich można spotkać wiele starych drzew uznanych za pomniki przyrody. Najczęściej odwiedzanym jest Park Miejski ze stawem oraz tzw. Planty z ogródkiem Jordanowskim. Okolicę miasta porastają lasy z bogatą gamą zwierząt. Warto dodać, że działają tu również rezerwaty: Hubale, Wieprzec, Roztoczański Park Narodowy i Skiebieszowski Park Krajobrazowy.
Znajduje się tu również bardzo dużo zabytków architektonicznych. Można je spotkać np. na Starym Mieście. To właśnie tu stoi Rynek Wielki oraz liczne zabytkowe kamieniczki. Prócz tego rynku znajduje się w Zamościu jeszcze Rynek Solny i Rynek Wodny. Do pozostałych zabytków zalicza się: Pałac Zamoyskich, Katedra wraz z dzwonnicą, Kościoły, Synagogę, bramy miejskie oraz Rotundę Zamojską. Zamość to również bardzo dobrze prosperująca baza noclegowa. Z Zamościa pochodzą m.in. takie osoby jak: Jakub Ziółkowski – malarz, Przemysław ***** – piłkarz, Beata Ścibak – Englert – aktorka, Piotr Szewc – prozaik, Adam Niklewicz – grafik, Marek Jawor – dziennikarz, Marek Grechuta – piosenkarz, Sambor Dudziński – aktor, Waldemar Barwiński – aktor oraz Tadeusz Baranowski – scenarzysta i rysownik.