11 odpowiedzi

odpowiedź 27 stycznia 2017 przez użytkownika

Wąbrzeźno 

Miasto znajdujące się w województwie kujawsko – pomorskim, leżące nad jeziorami: Zamkowym, Sicieńskim oraz Frydek. Miejscowość należy do Pojezierza Chełmińskiego. 

Zabytkami tej miejscowości są: ruiny zamku z XIV wieku, Sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej, Kościół, Ratusz, Pomnik Żołnierza Polskiego oraz liczne kamienice z przełomu XIX i XX wieku. Stoi tu również pomnik przyrody – jesion wyniosły, który ma 366 cm w obwodzie. Turyści przyjeżdżający do tu mogą wypoczywać w jednym z wielu pensjonatów, domów wypoczynkowych lub prywatnych kwaterach. Wąchabno 

Wieś położona w województwie wielkopolskim. W pobliżu znajduje się: rezerwat przyrody- wyspa czapli .Działają tu liczne gospodarstwa agroturystyczne. Prawie w każdym takim domku do dyspozycji gości jest:

- Boisko do gry,
- Miejsce na ognisko,
- Grill,
- Wypożyczalnia sprzętu wodnego i rekreacyjnego. Wadowice 

Miasto znajdujące się w województwie małopolskim, leżące nad rzeką Skawa. Miasto jest częścią Pogórza Śląskiego. 

Do najcenniejszych zabytków należą: Kościół – Bazylika Mniejsza Ofiarowania NMP pochodzący z XVIII wieku, Dom Rodziny Ojca Świętego Jana Pawła II – muzeum biograficzne papieża mieszczące się w jego rodzinnym domu, Klasztor Ojców Karmelitów Bosych wraz z Sanktuarium z 1899 roku, dwór Mikołaj wybudowany w stylu klasycystycznym praz Plac Jana Pawła II. Stoi tu również wiele pomników. Warto dodać, że przez Wadowice przebiegają również cztery szlaki turystyczne. W związku a tym, działają tu liczne ośrodki wypoczynkowe oraz pensjonaty i hotele. Wąglikowice 

Kaszubska wieś znajdująca się w województwie pomorskim. Jest ona częścią Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. 

Przebiega przez nią turystyczny Szlak Kamiennych Kręgów. W pobliżu wsi leżą trzy małe jeziorka: Kocie, Kramsko Małe oraz Jezioro Małe. Wieś po raz pierwszy była wzmiankowana w XVI wieku. W tymże czasie żyli tu głównie węglarze i smolarze. Z roku na rok miejscowość bardzo się rozwijała. Okolica wsi jest porośnięta głównie przez lasy. 

Turyści tu przyjeżdżający mogą skorzystać z noclegów w domkach letniskowych lub w agroturystyce. Mogą oni wybrać się na spacery leśnymi ścieżkami, popływać w pobliskich jeziorach czy też zwiedzić zabytkowy Kościół. 

Wągrowiec 

Miasto znajdujące się w województwie wielkopolskim, leżące nad wieloma jeziorami.

Do najstarszych i najcenniejszych zabytków należą: Kościół, Klasztor pocysterski z końca XVIII wieku, pomnik, Piramida Łakińskiego, Muzeum Regionalne, wieża widokowa oraz bunkry z czasów II wojny światowej. W Wągrowcu występuje ciekawe zjawisko skrzyżowania rzek: Wełny i Nielby. Zjawisko to jest jedynym takim w Europie i jest ono główną atrakcją turystyczną. Pobliskie jeziora również posiadają kąpieliska, które są bardzo oblegane szczególnie w sezonie letnim. Wapnica 

Wieś znajdująca się w województwie zachodniopomorskim, sąsiadująca z Niemcami i położona prawie nad samym morzem Bałtyckim. Dokładnie leży ona na wyspie Wolin. Okolica jest porośnięta przez lasy Wolińskiego Parku Narodowego. Niedaleko wsi znajduje się jezioro Turkusowe oraz obszar ścisłej ochrony. Prócz tego jeziora znajduje się tu jeszcze Wicko Wielkie z portem Wapnica. 

Jest to typowa letniskowa wieś, którą założono w XVII wieku. Niewątpliwie największą atrakcje stanowi wspomniane jezioro Turkusowe. Powstało ono wskutek zalania wyrobisk dawnej kopalni kredy wodami podskórnymi. Niedaleko niej znajduje się punkt widokowy. Tuż obok biegnie szlak turystyczny. Na terenie Parku Narodowego znajduje się duża ilość pomników przyrody. Warchały 

Wieś znajdująca się w województwie warmińsko – mazurskim, leżąca nad jeziorami: Świętajno, Brajnickie oraz Warchały. Nad pobliskimi jeziorami znajdują się ośrodki wypoczynkowe, domki letniskowe oraz agroturystyka. 

Okolice jezior są porośnięte głównie przez lasy, w których znajduje się wielość grzybów oraz owoców leśnych. Nad jeziorami znajdują się pomosty, wyznaczone kąpieliska oraz plaże. Działa tu wypożyczalnia sprzętu wodnego. Można także skorzystać z nauki pływania, surfowania oraz nurkowania. W czasie ładnej pogody można wybrać się spacery ścieżkami turystycznymi lub rowerami na dalsze wycieczki. Warka 

Miasto leżące w województwie mazowieckim, nad rzeką Pilicą. Do zabytków turystycznych należą: Kościół wybudowany w stylu barokowym, Ratusz z 1821 roku, kamieniczka mieszczańska z XIX wieku, grób płk Piotra Wysockiego, stanowisko archeologiczne, pałac Pułaskich z końca XVII wieku – Muzeum wraz z parkiem wokół pałacu, pomnik powstańców z 1863 roku oraz armata z września 1939 roku. 

Okolicę porastają lasy Puszczy Strmeckiej. Można się tam udać na spacer lub na przybrania. Przy okazji można znaleźć tu pozostałości po działaniach z okresu II wojny światowej. Oczywiście miasto najbardziej słynie z produkowanego w tutejszym browarze **** Warka. Trzeba natomiast dodać, że działa tu również winiarnia. 

odpowiedź 27 stycznia 2017 przez użytkownika

Warnowo 

Wieś leżąca w województwie zachodniopomorskim, sąsiadująca z Niemcami. Zaledwie kila kilometrów dzieli ją od morza Bałtyckiego. Jest ona częścią wyspy Wolin. Należy również do obszaru Wolińskiego Parku Narodowego. Będąc tu warto zobaczyć Wydrzy Głaz o obwodzie 8 metrów. Poza tym można tu spotkać pomniki przyrody – dwie lipy.

Z historii tego miejsca możemy się dowiedzieć, że mieszkali tu ludzie już w epoce brązu oraz w okresie kultury łużyckiej. Wiemy to stąd, ponieważ znaleziono tu skarby pochodzące z tej epoki. Istniało tu również grodzisko słowiańskie w IX i X wieku. Ciekawą informacją jest również to, że stał tu podobno zamek postawiony przez szczecińskiego księcia Jana Fryderyka. 
 Warpuny 

Wieś znajdująca się w województwie warmińsko – mazurskim. Leży ona nad jeziorem Warpuńskim i Zyndackim. Jezioro Warpińskie jest początkiem spływu kajakowego spływającą tu rzeką Krutynią. Powstała ona w 1373 roku. 

W pobliżu jezior znajduje się wiele gospodarstw agroturystycznych oferujących noclegi wraz z atrakcjami w bardzo korzystnych cenach. Do takich atrakcji należą m.in.: wędkowanie nad jeziorem i na pobliskich stawach, przejażdżki quadem, przejażdżki zabytkowym kabrioletem, korzystanie z restauracji oraz lokalnych dań gospodarzy, a także wycieczki piesze i rowerowe po okolicy. Warszawa 

Miasto znajdujące się w województwie mazowieckim, leżące nad rzeką Wisłą. Warszawa jest stolicą Polski i największym jego miastem. Miasto ma charakter kulturalny, naukowy, polityczny, gospodarczy oraz turystyczny. Znajduje się tu siedziba Parlamentu RO oraz Rady Ministrów. Do najważniejszych, pod względem historycznym i kulturowym, zabytków należą:

Zamek Królewski wraz z placem zamkowym, który był rezydencją książąt mazowieckich,
- Stare Miasto, które pochodzi z okresu średniowiecza wraz z Rynkiem i zabytkowymi kamienicami oraz murami obronnymi z przełomu XIII – XVI wieku,
- Nowe Miasto z okresu późnego gotyku; znajdują się na nim Kościoły, Rynek Nowego Miasta, pałace Raczyńskich,
- Śródmieście z zabytkowymi kamieniczkami i placami,
- Trakt Królewski, który kończy się w Łazienkach Królewskich; znajduje się na nim barokowa zabudowa, wiele Kościołów, pałac Staszica oraz wiele pomników,
- Plac Teatralny wraz z jego okolicą,
- Plac Bankowy,
- Powiśle i Solec z pałacem Ostroskich, Zamoyskiego, Symonowiczów, Branickich – Lubomirskich,
- Mokotów, Wilanów i Ursynów z budowlani sakralnymi i rezydencjami z XVII – XIX wieku,
- Praga, Białołęka, Targówek, Wawer, Rembertów i Wesoła z wieloma Kościołami, cerkwiami, Katedrą, Saską Kępą oraz Fortem Śliwickiego.

Przez miasto przebiega również bardzo dużo tras rowerowych. Warto zwiedzić również większość muzeów w stolicy. W pobliżu mniejszych jezior i rzeki ulokowane są plaże dla wypoczywających. Działają tu również trzy porty rzeczne. Warszawa jest bogata również w walory przyrodnicze, takie jak: rezerwaty, zespoły przyrodniczo – krajobrazowe, pomniki przyrody oraz użytki ekologiczne i lasy. 


Wasilków

Miasto znajdujące się w województwie podlaskim, leżące niedaleko Białorusi. Przepływa tędy rzeka Supraśl.

Do najważniejszych zabytków należą: Kościół, cerkiew, Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej, cmentarze w tym jeden żydowski pochodzący z II połowy XIX wieku. Przebiega tędy również wiele szlaków turystycznych. Będąc tu warto wybrać się również na wycieczkę lub spacer do Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej lub jednego z trzech rezerwatów. Do wyboru: Antoniuk, Jałówka i Krzemianka. Zabytkami w tym mieście jest na pewno Rynek miasta, cmentarz rzymskokatolicki i żydowski, dwa Kościoły, cerkiew, sanktuarium, wiatrak typu holenderskiego oraz Muzeum Wsi. 

Wąsosz 

Miasto znajdujące się w województwie dolnośląskim, leżąca nad rzekami: Orla i Barycz. Ma ona głównie charakter usługowo – turystyczny. Produkuje się tu powozy konne oraz zajmuje handlem drzewnym.

Do zabytków należą: Kościoły, zamek pochodzący z II połowy XVI wieku, willa z 1896 roku oraz zabytkowa wieża ciśnień z 1912 roku. Dzięki znajdującym się tu rzekom, uruchomiono tu spływ kajakowy. Dział tu również wypożyczalnia kajaków oraz znajduje się pomost przy amfiteatrze. W okolicy działają ośrodki wypoczynkowe, domki letniskowe oraz agroturystyka. Warto dodać, że stąd pochodzą: Mieczysław Hryniewicz – aktor, Zbigniew Waleryś – również aktor oraz Sebastian Madera – piłkarz. Wąsosze 

Wieś znajdująca się w województwie wielkopolskim, leżąca nad jeziorem Wąsoskim i Mikorzyńskim

Znajduje się tu zabytkowy Kościół pochodzący z początków XVII wieku, park dworki zlokalizowany wzdłuż jeziora oraz ośrodek szkoleniowo – rekreacyjny. Prócz niego znajdują się tu również domki letniskowe, pola namiotowe oraz gospodarstwa agroturystyczne. Nad jeziorami znajduje się wypożyczalnia sprzętu wodnego oraz wędkarskiego. Istnieje możliwość wędkowania. Można również po wodzie popływać kajakiem, rowerkiem wodnym garbus, łodzią wędkarską oraz czteroosobowym jachtem. 
 Wąwolnica 

Miasto leżące w województwie lubelskim, nad rzeką Bystrą

Do zabytków należy Kościół wzniesiony w latach 1907 – 1914 w stylu neogotyckim. Wewnątrz niego znajduje się figura Madonny z przełomu XIII i XIV wieku. Miasto to jest częścią Kazimierskiego Parku Krajobrazowegopomiędzy: Puławami, Kazimierzem Dolnym oraz Nałęczowem. Przebiega tędy również trasa zabytkowej wąskotorowej Nałęczowskiej Kolei Dojazdowej. Wąwolnica posiada również kilkadziesiąt ofert baz noclegowych, w których znajdują się m.in.: pensjonaty, domy wypoczynkowe, ośrodki wczasowe oraz hotele. Wda 

Wieś znajdująca się w województwie pomorskim, leżąca nad rzeką Wdą. Należy do części Borów Tuchowskich.

Znana jest głównie z organizowanych tu spływów kajakowych. Rzeka przebiega przez malownicze tereny, więc jest idealnym miejscem na spływy i rekreację. Trasa spływu podzielona jest na kilka mniejszych części, po to by każdy wybrał coś dla siebie najlepszego. W okolicy znajdują się także domki wypoczynkowe oraz kempingowe i holenderskie, w których można wypocząć wybierając się na dłuższy wyjazd. 

odpowiedź 27 stycznia 2017 przez użytkownika

Wdzydze Kiszewskie 

Kaszubska wieś znajdująca się w województwie pomorskim, leżąca nad jeziorem Gołuń. Jest ona częścią Pojezierza Kaszubskiego i Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. Przebiega tędy szlak turystyczny – Szlak Kaszubski. 

Wieś ma charakter głównie turystyczny. Znajduje się tu chętnie odwiedzany Skansen – Kaszubski Park Etnograficzny. Został on założony w 1906 roku przez tutejszego nauczyciela Izydora Gulgowskiego i jego żonę. Znajdują się w nim obiekty ludowe z przełomu XVII – XIX wieku wraz z wyposażeniem. Zabytkiem jest również Kościół z XVII wieku, chata pochodząca z Piechowic oraz wiatrak holenderski. W okolicy znajdują się domki letniskowe i ośrodki wczasowe.Węgierska Górka 

Wieś znajdująca się w województwie śląskim, leżąca nad rzeką Soła. Stąd jest mniej więcej taka sama liczba kilometrów do Czech, jak i na Słowację. 

Miejscowość jest częścią Beskidu Śląskiego i Beskidu Żywieckiego. Znajdują się tu liczne noclegi w kempingach, domach wczasowych, pensjonatach, agroturystyce oraz w kwaterach prywatnych. Nad rzeką znajduje się Bulwar, a w nim most łukowy, będący atrakcją turystyczną, park, trakt cesarski, plac zabaw dla dzieci.

Ciekawym miejscem jest również aleja zbójników, którą stworzono w 2009 roku. Przebiegają przez Węgierską Górkę również szlaki turystyczne piesze, rowerowe i konne. Okolicę otaczają lasy, w których znajduje się wyznaczona ścieżka dydaktyczna i przyrodniczo – leśna. 
 Węgój 

Wieś znajdująca się w województwie warmińsko – mazurskim, leżąca nad pobliskim jeziorem Tejstymy

Znajduje się tu Kościół wybudowany w latach 1937 – 1938. Prócz niego we wsi można spotkać cztery stare, zabytkowe chałupy warmińskie. Warto wybrać się na wycieczkę do pobliskiego Skansenu, w którym zobaczyć można eksponaty użytku codziennego mieszkańców wsi dawniej. Okolice obfitują w tereny zielone, pośród których działają ośrodki wypoczynkowe oraz gospodarstwa agroturystyczne. Węgorzewo 

Miasto znajdujące się w województwie warmińsko – mazurskim, leżące nad jeziorem Mamry i Święcajty

Do zabytków i ciekawych miejsc w miejscowości należą: Kościół wybudowany w stylu późnogotyckim w latach 1605 – 1611, zamek krzyżacki z 1398 roku, Ratusz z XIX wieku, liczne zabytkowe kamieniczki, cerkiew prawosławna, kaplice cmentarne, jezioro Mamry, Kanał Młyński, Muzeum Kultury Ludowej, pałac wraz z parkiem, przystań rybacka i jachtowa, dworzec kolejowy. Jest to idealne miejsce na weekendowe wypady oraz wakacje. Z miejscem noclegowym nie będzie problemu, ponieważ znajdują się tu liczne pensjonaty, domy wypoczynkowe oraz kwatery prywatne. 

Węgorzyno 

Miasto leżące w województwie zachodniopomorskim, nad jeziorem Węgorzyno. Jest to głównie ośrodek usługowo – wypoczynkowy.

Przez centrum wsi biegnie struga Golenica, przepływająca przez Pochwalicki Staw hodowli ryb. Ciekawymi miejscami wartymi zwiedzenia są: Kościół z XV wieku, Ratusz, Pomnik Żołnierza Polskiego, grodzisko z XII – XIII wieku, głaz narzutowy, Wzgórze Żalnik z pozostałościami starego cmentarza oraz cmentarz żydowski. Nad wspomnianymi jeziorami istnieje możliwość wypożyczenia sprzętu wodnego, zorganizowane jest kąpielisko z plażą oraz domkami letniskowymi. Wejherowo 

Miasto znajdujące się w województwie pomorskim, leżąca nad rzeką Redą. Jest częścią Pojezierza Kaszubskiego i Pradoliny Redy – Łeby. 

Jest to miejscowość nastawiona na ruch turystyczny. Turyści chętnie zwiedzają tutejsze szlaki turystyczne, Trójmiejski Park Krajobrazowy, Puszczę Darżlubską, Jezioro Żarnowieckie, nad którym chętnie wypoczywają. Prócz tego ciekawymi miejscami i zabytkami są: Kalwaria Wejherowska (do której odbywają się pielgrzymki z unikalnym na skalę światowym tańcem feretronów), Pałac Keyserlingków i Przebendowskich, Kościoły, Plac Jakuba Wejhera, Ratusz miejski, eklektyczne kamienice, budynek gimnazjum, park miejski, młyn wodny. Miejscem wartym zwiedzenia jest również Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko – Pomorskiej. Warto dodać, że z Wejherowa pochodzą m.in.: Kinga Baranowska – himalaistka, Mirosław Bork – reżyser, Dorota Masłowska – pisarka oraz Maciej Miecznikowski – piosenkarz. Werblinia 

Kaszubska wieś leżąca w województwie pomorskim. Oddalona nieco od morza Bałtyckiego i Zatoki Gdańskiej. Z tej miejscowości można oglądać Dolinę Płutnicy, ze specjalnie wyznaczonego miejsca widokowego. Należy do części Puszczy Darżlubskiej. 

Znajduje się tu zabytkowa zabudowa wsi oraz cegielnia z XIX wieku. W jej okolicy znajduje się wiele gospodarstw agroturystycznych. Niektóre z nich dysponują również polami namiotowymi i kempingowymi. Gospodarze często posiadają małe, przydomowe stawy, z których można łowić dorodne rybki. Prócz tego działają tu wypożyczalnie sprzętu wodnego oraz rowerów i wędek. Można wybrać się tu ścieżkami leśnymi na spacer lub dłuższą przejażdżkę po okolicy. Wetlina 

Wieś leżąca w województwie podkarpackim, nad potokiem Wetlina. Sąsiaduje ona ze Slowacją i jest częścią Ciśniańsko – Wetlińskiego Parku Krajobrazowego oraz Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

Jest to rejon oblegany przez turystów zarówno latem, jak i zimą. Przez wieś przebiega trasa Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej. Działa tu wiele domów wypoczynkowych, schronisk, hotel, pensjonaty oraz duży wybór lokali gastronomicznych. Działają tu również wyciągi narciarskie i trasy biegowe oraz szlaki turystyczne. Ciekawym miejscem jest okaz jesionu wyniosłego, który ma 31 metrów wysokości oraz 615 cm w obwodzie. 

odpowiedź 27 stycznia 2017 przez użytkownika

Wicie 

Wieś leżąca w województwie zachodniopomorskim, nad jeziorem Kopań i nad morzem Bałtyckim. Cały teren wsi zajmuje obszar chronionego krajobrazu Koszaliński Pas Nadmorski. Stanowi ona geograficzny środek naszego wybrzeża. Niegdyś była to wieś chłopska i rybacka. Obecnie dużą uwagę stawia się na turystykę.

Mieszkańcy, prócz połowu ryb, zaczynają otwierać gospodarstwa agroturystyczne i ośrodki wypoczynkowe. Jest to cicha i spokojna okolica idealna do wypoczynku dla turystów. Atrakcją jest mini zoo, pracownia ręcznie wykonywanych dzieł, wypożyczalnia quadów i rowerów, rejs Łodzia motorową oraz plaża bogata w bursztyny. Wicko 

Kaszubska wieś położona w województwie pomorskim, oddalona kilkanaście kilometrów od morza Bałtyckiego. Leży ona na terenie rezerwatu przyrody Nowe Wicko.

Znajduje się tu wiele budynków oferujących noclegi, takich jak domki letniskowe, agroturystyka czy kwatery prywatne. Dzięki temu, że jest to spokojna okolica turyści chętnie tu przebywają. Szczególnie Ci lubiący wypoczynek i ciszę. Warto dodać, że znajduje się tu piekarnia, co sprawia, że nad ranem mamy okazję skosztować jeszcze ciepłych bułeczek i innych wypieków. Do tego jeszcze swojska kiełbaska od gospodyni i wypoczywa się lepiej. Widna Góra 

Kaszubska wieś znajdująca się w województwie pomorskim, leżąca w pobliżu jeziora Gowidlińskiego. Jest ona częścią Pojezierza Kaszubskiego.

Przebiega przez nią Szlak Kamiennych Kręgów. Działają tu liczne gospodarstwa agroturystyczne oraz domki letniskowe. Okolicę Widnej Góry porastają lasy, a w nich znajdują się ścieżki turystyczne, na które można się wybrać rowerem lub pieszo. W lasach znajduje się całe bogactwo owoców leśnych oraz grzybów. Nad pobliskim jeziorem istnieje możliwość wędkowania, pływania oraz uprawiania sportów wodnych. W miejscowości stoi również zabytkowy Kościół. Widuchowa 

Wieś leżąca w województwie zachodniopomorskim, sąsiadująca z Niemcami. Przepływa przez nią rzeka Odra, która rozdziela się na Odrę Zachodnią i Odrę Wschodnią tzw. Regalicę. 

Pomiędzy tymi dwoma obszarami znajduje się Międzyodrze, gdzie swoją siedzibę ma Park Krajobrazowy Dolina Dolnej Odry. W parku tym, znajduje się różnorodne bogactwo roślin i zwierząt. Warto dodać, że przez miejscowość przebiegają trasy turystyczne i ścieżki rowerowe. Dzięki położeniu w granicach rzeki Widuchowa jest idealnym miejscem do wędkowania i spływów kajakowych. Działają na jej terenie również gospodarstwa agroturystyczne i inne obiekty noclegowe. Więcbork 

Miasto znajdujące się w województwie kujawsko – pomorskim, leżące nad rzeką Orlą i jeziorem Więcborskim. Jest częścią Krajeńskiego Parku Krajobrazowego

Do najcenniejszych zabytków należą: Kościół wystawiony w stylu rokokowym w latach 1772 – 1778, kaplica cmentarna, drewniany budynek z 1732 roku, dworek prezydenta Ignacego Mościckiego, pozostałości po żydowskiej synagodze oraz pozostałości dworku Potulickich, teren grodu więcborskiego przy miejskiej plaży, a także zamek Zebrzydowskich i Potulickich. W okolicy działają gospodarstwa agroturystyczne, domki letniskowe oraz pensjonaty. 

Wieck 

Wieś leżąca w województwie pomorskim, nad rzeką Wdą i jeziorem Wieckim. Przebiega przez nią szlak Kamiennych Kręgów. Wieck jest częścią Borów Tucholskich.

Jest to spokojna okolica nastawiona na ruch turystyczny oraz rolnictwo. Znajduje się w niej duża ilość domków letniskowych, gospodarstw agroturystycznych oraz pól namiotowych. Okolice porastają lasy, w których można pospacerować lub wybrać się na grzyby. Wielbark

Wieś znajdująca się w województwie warmińsko – mazurskim, nadrzeką Sawicą

Okolice porastają lasy. Zabytkami wsi jest Kościół pochodzący z 1721 roku, Kościół neogotycki wydobywany w latach 1879 – 1880, liczne domy z XIX wieku, neogotycka kapliczka z 1885 roku, park oraz trzy cmentarze. Przez miejscowość przebiegają liczne szlaki turystyki rowerowej i pieszej. W okolicy można również wybrać się na przejażdżkę szlakiem kajakowym. Pobliskie lasy obfitują w grzyby i owoce leśne, na których zbiór warto się wybrać. W centrum wsi Wielbark działa również kilka gospodarstw agroturystycznych i wynajmowanie domków letniskowych. Wiele 

Kaszubska wieś znajdująca się w województwie pomorskim, leżąca nad jeziorami Wielewskim i Ciepłym. Są one połączone ze sobą pasem zieleni. Jest częścią Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego

Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1352 roku. Znajduje się tu neobarokowy Kościół z 1906 roku oraz Kalwaria Wielewska. Nad pobliskim jeziorem znajduje się ośrodek wypoczynkowy, a w okolicy działają gospodarstwa agroturystyczne. Wiele przyciąga turystów nie tylko pięknym krajobrazem i wypoczynkiem, ale również organizowanym corocznie Międzynarodowe Festiwalu FolkloruWieleń 

Miasto znajdujące się w województwie wielkopolskim, leżące nad rzeką Notecią

Nazwa wzięła się od wielu jeleni żyjących na tych terenach w okolicznych puszczach. Zabytkami wsi są: Kościoły, barokowy pałac z XVIII wieku, Wieża Bismarcka, budynek Strzelnicy z 1850 roku oraz liczne domy z końca XVIII wieku. Mieszkańcy stawiają głównie na turystykę. Otwierają liczne gospodarstwa agroturystyczne, domki letniskowe lub holenderskie oraz prowadzą pola namiotowe i kempingowe. W mieście znajdują się również pensjonaty i hotele. 

odpowiedź 27 stycznia 2017 przez użytkownika

Wieleń Zaobrzański 

Wieś znajdująca się w województwie wielkopolskim. Leży nad jeziorem Wieleńskim i jest częścią Przemęckiego Parku Krajobrazowego. Przebiega tędy trasa szlaku cysterskiego. Jest to główny ośrodek letniskowo – wypoczynkowy. 

Okolice porastają lasy oraz wspomniane jezioro. Jest to idealne miejsce do uprawiania turystyki rowerowej, pieszej, konnej i wodnej. Na terenie wsi działa wiele ośrodków wypoczynkowych, agroturystyki, domków letniskowych i kempingowych oraz pól namiotowych. Istnieje możliwość jazdy konnej lub pieszego albo rowerowego zwiedzania wsi. Znajduje się tu również kajakowy Szlak Konwaliowy. 
 Wieliczka 

Miasto znajdujące się w województwie małopolskim. Pełni ono funkcję turystyczną. Jeszcze do niedawna był to również ośrodek wydobywczy. W miejscowości znajdują się dwa parki oraz wiele zbiorników wodnych. Wieliczka jest znana głównie z kopalni soli. Warto dodać, że rocznie zwiedza ją około milion turystów. Jest ona wyjątkowym zabytkiem w okolicy, gdyż najstarszym z zakładów górniczych. Wpisana nawet została na listę UNESCO. Zawiera w sobie sieć podziemnych korytarzy oraz dwa tysiące komór i Grotę kryształową. 

Do pozostałych zabytków Wieliczki zalicza się Kościoły, zamek Żupny z końca XIII wieku a obecnie muzeum, Pałac Konopków i Przychockich, Rynki w mieście, synagogi, cmentarze. Warto zwiedzić Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka oraz Kopalnię Soli. Prócz tego znajduje się tu również podziemna trasa turystyczna oraz szeroka oferta bazy noclegowej. Przez miasto przebiegają również szlaki turystyczne piesze i rowerowe. Warto dodać, że z Wieliczki pochodzą m.in. Paweł „Bejbi” Mąciwoda – gitarzysta basowy oraz Artur Szpilka – bokser. Wierchomla Wielka 

Wieś znajdująca się w województwie małopolskim, sąsiadująca ze Słowacją. Przepływa nad nią rzeka Poprad. Wierchomla Wielka jest częścią Popradzkiego Parku Krajobrazowego

Jest to miejscowość głównie turystyczna. Znajduje się tu wiele schronisk, pensjonatów, hotel, domków letniskowych, a także ośrodek narciarski. Jest to atrakcja dla turystów nie tylko latem, gdzie można zwiedzać widoki i wspinać się na górskie szlaki, ale również zimą. W tutejszym ośrodku narciarskim działają wyciągi, wypożyczalnia sprzętu wodnego, a także mieści się tu budynek gastronomi. Wierzbiny 

Wieś znajdująca się w województwie warmińsko – mazurskim, leżąca nad jeziorem Wierzbińskim

Miejscowość ta istniała już przed 1454 rokiem. Wiadomo, że niegdyś stacjonował tu zakon krzyżacki. Obecnie jest to miejscowość wypoczynkowo – letniskowa. Znajdują się tu liczne domki letniskowe, agroturystyka oraz pola biwakowe. Turyści przyjeżdżając w to miejsce są nastawieni głównie na wypoczynek i rekreację. W okolicy znajduje się rzeka oraz niewielkie jezioro wraz z wypożyczalnią sprzętu wodnego. 

Wierzbno 

Wieś znajdująca się w województwie dolnośląskim, niedaleko Wrocławia. Znajduje się tu położona wzdłuż główniej ulicy aleja lipowa.

Do zabytków miejscowości można zaliczyć: Kościół z XIV wieku, sakralne kapliczki znajdujące się w wielu częściach wsi oraz stare, zabytkowe, poniemieckie domy. W pobliżu wsi znajdują się letniskowe domki i kempingi, pola namiotowe oraz gospodarstwa agroturystyczne. Wierzchowo 

Wieś leżąca w województwie zachodniopomorskim, niedaleko jeziora Wąsocze. Jest ona największą miejscowością całej gminy.

Znajduje się tu zabytkowy Kościół św. Wojciecha pochodzący z 1891 roku. Wierzchowo to wieś głównie rolnicza i letniskowa. Co roku przyjeżdżają tu turyści chcący wypocząć w spokoju i ciszy, zrelaksować się pośród natury. Mogą oni korzystać z okolicznych lasów i wybrać się na wycieczkę pieszą lub rowerową pobliskimi szlakami. Wielbiciele grzybobrania również zanjdą tu i takie rośliny oraz wiele owoców leśnych. Wierzchucino 

Kaszubska wieś znajdująca się w województwie pomorskim. W jej okolicy znajduje się jezioro Żarnowieckie, a kilka kilometrów dalej morze Bałtyckie

Przez wieś przepływa rzeka Bychowska Struga. Turyści przejeżdżają tu głównie dla wypoczynku i relaksu. Jest to idealne miejsce, położone w cichej i spokojnej okolicy, z dala od wielkomiejskiego hałasu i tłumu turystów. Zawsze jednak można się stąd wybrać na pobliskie plaże Bałtyku. Zabytkami Wierzchucina są: Kościoły, budynki niemieckiego ośrodka przygotowań olimpijskich pochodzące z lat 30 XX wieku, młyn na tutejszej rzece oraz zabudowania folwarku. 
 Wieżyca 

Wieś znajdująca się w województwie pomorskim, leżąca nad jeziorem Ostrzyckim. Wieżyca jest właściwie częścią Szymbarka. 

Jest również częścią Wzgórz Szymbarskich oraz szlaku wodnego Kółko Raduńskie. Wieś to dziś głównie miejscowość turystyczno – letniskowa. Ale nie tylko latem warto jest ją zobaczyć. Dobrze jest wybrać się tu również zimą, gdyż znajduje się tu ośrodek sportów zimowych. Okolica jest wyposażona także w sporo ofert bazy noclegowej. 

odpowiedź 27 stycznia 2017 przez użytkownika

Wijewo 

Wieś znajdująca się w województwie wielkopolskim. W jej pobliżu znajduje się małe jeziorko oraz nieco większe Białe oraz Wieleńskie.

Obecnie jest to miejscowość głównie turystyczna i rolnicza. Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z XVI wieku. Znajduje się tu zabytkowy dwór z końca XIX wieku. Jest on otoczony parkiem. Dziś w zabytkowym budynku dworu znajduje się siedziba Urzędu Gminy. Przez wieś przebiega kilka szlaków turystyki pieszej i rowerowej. Działają tu również gospodarstwa agroturystyczne oraz domki letniskowe. Wikno 

Wieś leżąca w województwie warmińsko – mazurskim, nad jeziorem Omulew. Niegdyś była ona traktowana jako leśniczówka, która mieściła się w lasach królewskich.

Dziś choć mieszka tu niewielu mieszkańców wieś się rozwija. Mieszkańcy zajmują się głównie rolnictwem oraz turystyką, która staje się tu coraz bardziej popularna. Otwierają przede wszystkim gospodarstwa agroturystyczne. Zachęcają turystów do korzystania z atrakcji znajdujących się na miejscu jak i w okolicy. 
 Wilamowo 

Wieś znajdująca się w województwie warmińsko – mazurskim, leżąca nad jeziorem Ruda Woda. Pierwsza wzmianka pochodzi z początków XIV wieku.

Okolice Wilamowa porośnięte są lasami Dobrocińskimi. W latach 1754 – 1755 wybudowano tu Kościół drewniano – murowany, przebudowany później na styl klasycystyczny; zabytkowy budynek szkoły oraz zabudowania folwarczne. Obecnie jest to wieś o charakterze rolniczo – letniskowym. Mieszkańcy wsi zapraszają turystów do swoich nowo otwartych gospodarstw agroturystycznych oraz licznych domków letniskowych. Wilcza Wola 

Wieś leżąca w województwie podkarpackim, niedaleko jeziora Maziarnia. Wieś jest częścią Kotliny Sandomierskiej.

Znajduje się tu parafia rzymskokatolicka oraz zalew. W okolicy znajdują się zabytkowe zabudowania oraz dwór Rychlickich. Nad pobliskim zalewem i jeziorem można wypocząć i się zrelaksować. Istnieją tam doskonałe warunki do uprawiania żeglugi, windsurfingu oraz wędkarstwa. Zimą również na zalewie można uprawiać bojery. Okolicę jezior porasta las, w którym znajduje się bogactwo grzybów, jagód i malin. Nad zalewem można spędzić cały dzień. Prócz wypoczywania i uprawiania sportów wodnych można tu również dobrze zjeść w pobliskiej gastronomi. Wilczyce 

Wieś znajdująca się w województwie świętokrzyskim, leżąca nad rzeką Opatówką. Należy ona do części małopolski. 

Znana jest ona z wykopalisk archeologicznych, gdzie znaleziono pozostałości obozowiska paleolitycznych łowców. Jest ono datowane na 15000 – 16000 lat temu. Znaleziono m.in. narzędzia, oprawy z kości, naszyjnik wykonany z ponad stu przewierconych kłów lisa polarnego, a także kościaną pałeczkę zdobioną rytami. Do ciekawego znaleziska należą również symboliczne figurki kobiet. Poza tym wieś Wilczyce jest typową turystyczną wsią, na której terenie działają liczne ośrodki turystyczne. Wilczyn 

Wieś znajdująca się w województwie dolnośląskim. Jest to miejscowość letniskowa, znana już od 1175 roku. 

Istniała tu niegdyś karczma należąca do zakonu cystersów. Prócz tego znajdował się tu również dwór rodziny Lauterbachów, a także Kościół. We wsi znajduje się zabytkowa kaplica, która obecnie nie jest używana. Wilczyn jest częścią Wzgórz Trzebnickich i Lesistych Wzgórz. Znajdują się tu również dwa stawy rybne, pełniące funkcję hodowlaną oraz rekreacyjną. Z czasów II wojny światowej pozostał tu jeszcze stary rów przeciwczołgowy. 

Wilczyska 

Wieś leżąca w województwie lubelskim, nad rzeką Wilgą. Należy do Wysoczyzny Żelichowskiej. Wieś dzieli się na dwie części Stare i Nowe Wilczyska leżące po obu stronach rzeki. 

Znajduje się tu murowany dwór, który obecnie pełni funkcję szkoły; pozostałości zamku; Kościół wraz z cmentarzem oraz Osada dla Osób Bezdomnych Monar – Markot. Wieś założono na przełomie XIII i XIV wieku. Mieszkańcy wsi stawiają na rozwój turystyczny. Otwierają pensjonaty, prowadzą domki letniskowe i gospodarstwa agroturystyczne. Wilga 

Wieś znajdująca się w województwie mazowieckim. Nazwa wsi pochodzi od nazwy rzeki Wilgi, mającej swoje ujście do Wisły właśnie w tym miejscu. Natomiast wzmianki o wsi pochodzą z początków XIII wieku.

Rozwój turystyczny wsi nastąpił już latach międzywojennych za sprawą hrabiego Stanisława Kostki Rostworowskiego. Turystyka rozwijała się dalej, aż do czasów dzisiejszych gdzie ciągle jest poszerzana oferta baz noclegowych w tej miejscowości. Warto dodać, że znajduje się tu Ośrodek Buddyzmu Tybetańskiego Jungdrung Bön. Wilimy 

Wieś leżąca w województwie warmińsko – mazurskim, nad jeziorem Dadaj. Okolicę porastają kompleksy leśne, które są bogate w drzewa liściaste.

Przepływa tędy również rzeka Biesówka. Miejscowość jest głównie terenem rolniczym i turystycznym. Do dziś przetrwały na terenie wsi tylko nieliczne drewniane chałupy, które niegdyś tu stały co krok. Zabytkowy znajduje się tu wiadukt, który znajduje się przed wsią. Spacerując po wsi spotkać można również kapliczki warmińskie oraz drewniany krzyż. Obecnie wieś zajmują ośrodki letniskowe i wczasowe, a także gospodarstwa agroturystyczne.Wilkasy 

Wieś znajdująca się w województwie warmińsko – mazurskim. Leży ona nad jeziorami: Niegocin, Tajty, Wilkasy Małe oraz Wilkasy Duże.

Miejscowość jest głównie ośrodkiem letniskowym. Nad pobliskimi jeziorami znajdują się ośrodki wczasowe, domki letniskowe oraz pola namiotowe. Jest to również idealne miejsce na uprawianie sportów wodnych, gdyż działa tu wypożyczalnia takiego sprzętu. Znajduje się tu Ośrodek Wioska Turystyczna oraz Ośrodek Sportowo – Turystyczny. Turyści chętnie korzystają z bliskości jeziora Niegocin zarówno w ciągu dnia, jak i wieczorem, gdzie odbywają się imprezy.Wirwajdy 

Wieś położona w województwie warmińsko-mazurskim. We wsi znajduje się zabytkowy cmentarz ewangelicko-augsburski z XIX wieku. 

Turyści spędzają czas na atrakcjach przygotowanych przez gospodarzy agroturystyki. A są nimi m.in. spacery po okolicznych lasach, otwarty tor nart wodnych, stół bilardowy i tenisowy, sauna oraz jeziora pełne ryb. 

odpowiedź 27 stycznia 2017 przez użytkownika

Wisełka 

Wieś położona w województwie zachodniopomorskim. 

Miejscowość położona jest wśród sosnowych lasów na obrzeżu Wolińskiego Parku Narodowego. Znajduje się tu jezioro o tej samej nazwie co miejscowość. Oferty noclegowe działają tu zarówno w sezonie, jak i poza nim. 
 Wisła 

Miasto znajdujące się w województwie śląskim, sąsiadujące z Czechami, położone niedaleko Słowacji. Należy do Beskidu Śląskiego i jest ośrodkiem wypoczynkowo – turystycznym oraz sportowym. Przepływa przez nie rzeka Wisła.

Centrum miasta znajduje się na wysokości 430 metrów n.p.m. Zaś najwyższymi wzniesieniami są: Barania Góra oraz Stożek Wielki. Warto dodać, że prócz rzeki przepływają tędy również dwa potoki: Czarna oraz Biała Wisełka. Turyści wybierający się tu na pewno powinni wybrać się na jeden z wielu szlaków pieszych lub rowerowych.

Do zabytków należy: Muzeum Beskidzkie mieszczące się w budynku karczmy z 1794 roku; Kościół z 1838 roku; wieża kościelna pochodząca z XVI wieku; budynek starej szkoły oraz hotelu Piast; 110 – letni pałacyk myśliwski Habsburgów wybudowany w latach 1897 – 1898; drewniane wille z początku XX wieku oraz zamek prezydenta z 1930 roku. Najciekawszą atrakcją jest jednak Muzeum poświęcone Adamowi Małyszowi z trofeami. Prócz urodzonego tu Adama Małysza – skoczka narciarskiego, z Wisły pochodzą również: Jerzy Pilch – pisarz i Jan Szturc – skoczek narciarski. Witaszyce 

Wieś znajdująca się w województwie wielkopolskim, leżąca nad rzeką Lutynią.

Do zabytków okolicy należy neobarokowy pałac z 1899 roku, w którym obecnie mieści się filia Biblioteki Publicznej, a także hotel i restauracja. Pałac otacza również park. Znajduje się tu również późnobarokowy dworek, w którym również działa Muzeum Wojen Napoleońskich. Funkcjonuje tu również cukrownia i rafineria oraz cegielnia. Turyści przyjeżdżający tu mają okazję zwiedzić wymienione wyżej miejsca oraz skorzystać z lokalnych obiektów noclegowych. Witkowo 

Miasto znajdujące się w województwie wielkopolskim. Należy do Równiny Wrzesińskiej.

Znajdują się tu takie zabytki jak: zespoły dworsko – pałacowe, Kościoły, budynek Starostwa, zabytkowe kamieniczki i domy, Gnieźnieńska Kolej Wąskotorowa oraz Pomniki Powstańców Wielkopolskich. Na rozwój turystyki zasługują w dużej mierze walory przyrodnicze (jeziora, lasy oraz czyste środowisko). Turyści chętnie odwiedzają działające tu ośrodki wypoczynkowe oraz wypoczynkowe, domki letniskowe i pensjonaty. Znajduje się tu również wiele szlaków pieszych i rowerowych, którymi chętnie uczęszczają goście i mieszkańcy.Witów 

Podhalańska wieś leżąca w województwie małopolskim, sąsiadująca ze Słowacją. Przepływa przez nią potok Czarny Dunajec.

Witów jest częścią Tatr Zachodnich oraz Tatrzańskiego Parku Narodowego. Najwyższym wzniesieniem jest Starorobociański Wierch mający 2176 metrów n.p.m. oraz Magura Witowska o wysokości 1231 metrów n.p.m. Witów jest ośrodkiem głównie turystycznym. Nadmiar turystów można tu spotkać zwłaszcza latem, ale również zimą. Działa tu wiele ośrodków turystycznych wraz z wyciągami narciarskimi oraz wyciągami orczykowymi. Działa tu również szkoła narciarstwa i snowboardu. 

Wizna 

Wieś znajdująca się w województwie podlaskim, leżąca nad rzeką Narew

Znajduje się tu zabytkowy Kościół pochodzący z około 1525 roku, barokowa dzwonnica, kaplica katolicka, dwa cmentarze oraz zamczysko z pozostałościami wałów grodu z XI wieku. Obecnie jest to miejscowość typowo letniskowa i wczasowa. Turyści tu przyjeżdżający mają okazję skorzystać z tutejszych noclegów w domkach letniskowych, ośrodkach wczasowych i pensjonatach. Przebiegają tędy również liczne szlaki turystyczne, dzięki czemu stanowią one jeszcze jedną atrakcję. Władysławowo 

Miasto leżące w województwie pomorskim na Pobrzeżu Gdańskim. Oblewają je wody Zatoki Puckiej oraz morza Bałtyckiego. Jest to najbardziej znany w Polsce kurort wypoczynkowy i miejscowość letniskowa. Znajduje się tu port morski oraz aż 15 kąpielisk nadmorskich. Na Władysławowo składają się również takie miejscowości jak: Cetniewo, Chałupy, Jastrzębia Góra, Karwia, Lisi Jar, Ostrowo, Poczernino, Rozewie oraz Tupadły. Ze względu na licznie przybywających turystów baza noclegowa jest tu poszerzana z roku na rok.

miasto władysławowo

Zabytkami miejscowości są Kościół wybudowany w latach 1932 – 1936, liczne domy, latarnia morska Rozewia z XVIII wieku, Dom Rybaka wzniesiony w latach 50. XX wieku oraz liczne pomniki w tym Gwiazda Północy, czyli najbardziej wysunięty na północ punkt Polski. Władysławowo należy również do części Nadmorskiego Parku Krajobrazowego

Atrakcją, jedną z wielu, jest tu również port morki z falochronem zachodnim, który stanowi jakby część mola. Znajduje się tu również Lunapark Sowiński, ciuchcia jeżdżąca na trasie Władysławowo – Jastrzębia Góra, deptak z aleją Gwiazd Sportu oraz promenada nadmorska. Wartym zobaczenia jest również Muzeum Przyrodnicze Nadmorskiego Parku Krajobrazowego oraz Prywatne Muzeum Motyli. 

odpowiedź 27 stycznia 2017 przez użytkownika

Włocławek 

Miasto znajdujące się w województwie kujawsko – pomorskim, leżące nad rzeką Wisłą. Znajdują się tu również takie jeziora jak: Włocławskie, Czarne, Rybnica, Krzywe Błota oraz Grzywno. W centrum, jak i na obrzeżach miasta znajduje się wiele parków, rezerwat przyrody Kulin oraz użytki ekologiczne. 

Znajduje się tu wiele hoteli, pensjonatów, ośrodków konferencyjno – wypoczynkowych oraz kwater prywatnych. Miejscami wartymi zobaczenia jest: Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej, Obserwatorium Astronomiczne, Multikino. Znajduje się tu również wiele zabytków takich jak: Bazylika, Kościoły, pałac biskupi, pałac Mühsama, stary młyn, Ratusz wraz z Rynkiem oraz dworzec kolejowy. Ciekawostką jest to, że z Włocławka pochodzą m.in.: Matylda Baczyńska – aktorka, Jerzy Engel – piłkarz i trener, Zdzisław Mrożewski – aktor, Andrzej Nejman – aktor, Feliks Wróbel – kompozytor oraz Dawid Woliński – projektant mody znany z programu Top Model. Włodawa 

Miasto znajdujące się w województwie lubuskim, sąsiadujące z Białorusią i Ukrainą. Należy do obszaru Garbu Włodawskiego, przez którą przepływa rzeka Włodawka i Bug

Do zabytków miejscowości należy Kościół wybudowany w stylu barokowym z lat 1739 – 1752, cerkiew prawosławna, Wielka Synagoga z 1764 roku oraz Czworobok, czyli budowla w kształcie kwadratu, która jest zabytkiem unikatowym. Ciekawym miejscem do zwiedzenia jest również Muzeum Pojezierza Łęczyńsko – Włodawskiego. Warto dodać, że miasto było tłem do filmów: „Wrota Europy” oraz „Akcja Brutus”. Włynkowo 

Wieś położona w województwie pomorskim na Równinie Sławieńskiej. Przez wieś przepływa rzeka Słupia wpadająca do Bałtyku. 

Nazwa Flinco pojawiła się w źródłach po raz pierwszy w 1281 r. Źródła z XIII w. wymieniają jeszcze inne nazwy wsi: Flincou, Wlinko, Vlincko.

W miejscowości znajduje się sklep, zakład mechaniczny, ślusarski, wyrobów z drutu-2, firma produkcyjno- handlowa, prywatny gabinet lekarski. Wodnica 

Wieś położona w województwie pomorskim. 

Znajduje się tu rezerwat przyrody Buczyna nad Słupią. Bliskość rezerwatu sprawiła, że zaczęły tu powstawać gospodarstwa agroturystyczne. Chętnie wypoczywają tu osoby lubiące bliski kontakt z naturą oraz ceniące wygodę i ciszę.Wodzisław Śląski 

Miasto znajdujące się w województwie śląskim, sąsiadujące z Czechami, leżące nad rzeką Lesznicą. Jest częścią Wyżyny Śląskiej. Jest to miejscowość bogata w walory turystyczne.

Znajdują się tu cztery lasy: Miejski, Leszczok, Grodzisko oraz Kępa. W Wodzisławiu Śląskim warto również przyjrzeć się zabytkom architektonicznym. Należą do takich: rynek staromiejski, pałac Dietrichsteinów, Kościoły, Baszta Rycerska, zespół pałacowo – parkowy oraz dwa parki miejskie z wieloma pomnikami przyrody. 

Spacerując prze ulice miasta można również znaleźć pomniki upamiętniające dane wydarzenia lub osoby. Ciekawym miejscem jest również Muzeum Miejskie oraz Sztolnia. Największymi atrakcjami turystycznymi miasta jest kąpielisko Balaton, obelisk wyznaczający przebieg 50 równoleżnika szerokości geograficznej oraz szeroka oferta bazy noclegowej, a także szlaki turystyczne. Warto dodać, że z Wodzisławia Śląskiego pochodzą takie osoby jak: aktorzy – Martyna Kliszewska, Piotr Konieczyński, Borys Marynowski oraz Paweł Polok; niemiecka modelka – Claudia Ciesla oraz muzycy zespołu Łzy – Arkadiusz Dzierżawa i Rafał Trzaskalik. 

odpowiedź 27 stycznia 2017 przez użytkownika

Wojnowo 

Wieś znajdująca się w województwie warmińsko – mazurskim, leżąca nad jeziorem Duś.

Początki osadnictwa na tych terenach rozpoczęły się w 1831 roku. Zabytkami znajdującymi się w tej miejscowości są: cerkiew z lat 1921 – 1923, monaster staroobrzędowy (klasztor) z 1847 roku, molenna wybudowana w stylu neogotyckim w 1847 roku, prawosławny cmentarz oraz chałupy drewniane pochodzące z końca XIX wieku i początku XX wieku. Obecnie wieś jest ośrodkiem turystycznym, który zawdzięcza m.in. dogodnemu położeniu nad jeziorem. Wojtkowa 

Wieś znajdująca się w województwie podkarpackim, sąsiadująca z Ukrainą. Jest częścią Bieszczad

Znajdują się w niej takie zabytki jak: cerkiew grekokatolicka wzniesiona w 1734 roku, młyn z XIX wieku, murowana kapliczka z 1890 roku oraz zabytkowy budynek wybudowany w 1910 roku. Jest to wieś typowo letniskowa. Mieszkańcy jej nastawiają się na ruch turystyczny. Organizują gospodarstwa agroturystyczne, wynajmują domki letniskowe oraz uatrakcyjniają swoją okolicę. Wojtyniów 

Wieś położona w województwie świętokrzyskim.

Niegdyś istniała tu kuźnica wodna funkcjonująca jako fabryka żelaza. Produkowała surowiec na potrzeby wielkiego pieca w Bliżynie. Dziś przebiega przez wieś zielony szlak pieszy w kierunku rezerwatu Dalejów i do Zagnańska.Wola 

Wieś znajdująca się w województwie śląskim, leżąca nad Wisłą. Należy do Kotliny Oświęcimskiej. Jest ona jedną z najludniejszych wsi w Polsce.

Znajdują się tu dwie zabytkowe parafie rzymskokatolickie. W okolicy wsi znajdują się liczne małe jeziorka i stawy. Niedaleko nich działają ośrodki wypoczynkowe, domki letniskowe oraz wypożyczalnie sprzętu wodnego. Turyści przyjeżdżają tu liczniej niż kiedyś. Wszystko dzięki bogatszej ofercie noclegowej oraz uatrakcyjnieniu tego miejsca. 
 Wola Ducka 

Wieś położona w województwie mazowieckim. Niedaleko zabudowań ma swe źródła potok Stok, płynący głębokim korytem przez zalesione wydmy i uchodzący do Świdra.

Wieś została założona w 1473 roku przez osadników. Obecnie znajduje się tu wiele hoteli i apartamentów, chętnie odwiedzanych przez gości z różnych zakątków kraju. 

Wojnowo 

Wieś znajdująca się w województwie warmińsko – mazurskim, leżąca nad jeziorem Duś.

Początki osadnictwa na tych terenach rozpoczęły się w 1831 roku. Zabytkami znajdującymi się w tej miejscowości są: cerkiew z lat 1921 – 1923, monaster staroobrzędowy (klasztor) z 1847 roku, molenna wybudowana w stylu neogotyckim w 1847 roku, prawosławny cmentarz oraz chałupy drewniane pochodzące z końca XIX wieku i początku XX wieku. Obecnie wieś jest ośrodkiem turystycznym, który zawdzięcza m.in. dogodnemu położeniu nad jeziorem. Wojtkowa 

Wieś znajdująca się w województwie podkarpackim, sąsiadująca z Ukrainą. Jest częścią Bieszczad

Znajdują się w niej takie zabytki jak: cerkiew grekokatolicka wzniesiona w 1734 roku, młyn z XIX wieku, murowana kapliczka z 1890 roku oraz zabytkowy budynek wybudowany w 1910 roku. Jest to wieś typowo letniskowa. Mieszkańcy jej nastawiają się na ruch turystyczny. Organizują gospodarstwa agroturystyczne, wynajmują domki letniskowe oraz uatrakcyjniają swoją okolicę. Wojtyniów 

Wieś położona w województwie świętokrzyskim.

Niegdyś istniała tu kuźnica wodna funkcjonująca jako fabryka żelaza. Produkowała surowiec na potrzeby wielkiego pieca w Bliżynie. Dziś przebiega przez wieś zielony szlak pieszy w kierunku rezerwatu Dalejów i do Zagnańska.Wola 

Wieś znajdująca się w województwie śląskim, leżąca nad Wisłą. Należy do Kotliny Oświęcimskiej. Jest ona jedną z najludniejszych wsi w Polsce.

Znajdują się tu dwie zabytkowe parafie rzymskokatolickie. W okolicy wsi znajdują się liczne małe jeziorka i stawy. Niedaleko nich działają ośrodki wypoczynkowe, domki letniskowe oraz wypożyczalnie sprzętu wodnego. Turyści przyjeżdżają tu liczniej niż kiedyś. Wszystko dzięki bogatszej ofercie noclegowej oraz uatrakcyjnieniu tego miejsca. 
 Wola Ducka 

Wieś położona w województwie mazowieckim. Niedaleko zabudowań ma swe źródła potok Stok, płynący głębokim korytem przez zalesione wydmy i uchodzący do Świdra.

Wieś została założona w 1473 roku przez osadników. Obecnie znajduje się tu wiele hoteli i apartamentów, chętnie odwiedzanych przez gości z różnych zakątków kraju. 

odpowiedź 27 stycznia 2017 przez użytkownika

Woźnawieś 

Wieś znajdująca się w województwie podlaskim, leżąca nad okolicznym jeziorem Drętwo. Przepływa tędy rzeka Jegrznia.

Teren wsi należy do Biebrzańskiego Parku Narodowego. Wieś założono w XV wieku, a jej pomysłodawcą był Maciej Ołdak – dawny szlachcic pochodzący z Mazowsza. Obecnie wieś ma charakter rolniczo – turystyczny. Gdzieniegdzie powstają gospodarstwa agroturystyczne, które już teraz goszczą przybyłych turystów w swoich progach. Wrocław 

Miasto leżące w województwie dolnośląskim. Jest częścią Niziny Śląskiej i przepływa przez nie rzeka Odra. Znajdują się tu również jej dopływy: Bystrzyca, Oława, Ślęza i Widawa. Najcenniejszymi zabytkami architektonicznymi są:

- ratusz gotycki,
- Kościoły,
- budynek dworca Głównego,
Hala Stulecia,
- gmach Opery Wrocławskiej,
- liczne pałace,
- wieża ciśnień,
- stare miasto,
Panorama Racławicka,
- Stadion Miejski,
- Pałac Królewski,
- Ogrody: botaniczny i zoologiczny,
- Park Szczytnicki wraz z ogrodem botanicznym,
- mosty, kładki oraz liczne pomniki.

Ciekawymi miejscami we Wrocławiu i chętnie odwiedzanym przez turystów są statki floty białej, którymi można przepłynąć się po Odrze oraz góra Ślęża. Warto również zwiedzić muzea, których jest tu bez liku. Do najciekawszych należą m.in.: Muzeum Narodowe, Muzeum Architektury, Muzeum Miejskie, Muzeum Przyrodnicze, Muzeum Poczty i Telekomunikacji, Muzeum Człowieka, Muzeum Odry, Muzeum Farmacji czy Muzeum Pana Tadeusza. Wrocław mimo, że do morza ma daleko wcale nie jest gorszy. Znajduje się tu wiele kąpielisk, basenów oraz Aquapark. Działają tu również lodowiska. 

...