Warnowo
Wieś leżąca w województwie zachodniopomorskim, sąsiadująca z Niemcami. Zaledwie kila kilometrów dzieli ją od morza Bałtyckiego. Jest ona częścią wyspy Wolin. Należy również do obszaru Wolińskiego Parku Narodowego. Będąc tu warto zobaczyć Wydrzy Głaz o obwodzie 8 metrów. Poza tym można tu spotkać pomniki przyrody – dwie lipy.
Z historii tego miejsca możemy się dowiedzieć, że mieszkali tu ludzie już w epoce brązu oraz w okresie kultury łużyckiej. Wiemy to stąd, ponieważ znaleziono tu skarby pochodzące z tej epoki. Istniało tu również grodzisko słowiańskie w IX i X wieku. Ciekawą informacją jest również to, że stał tu podobno zamek postawiony przez szczecińskiego księcia Jana Fryderyka.
Warpuny
Wieś znajdująca się w województwie warmińsko – mazurskim. Leży ona nad jeziorem Warpuńskim i Zyndackim. Jezioro Warpińskie jest początkiem spływu kajakowego spływającą tu rzeką Krutynią. Powstała ona w 1373 roku.
W pobliżu jezior znajduje się wiele gospodarstw agroturystycznych oferujących noclegi wraz z atrakcjami w bardzo korzystnych cenach. Do takich atrakcji należą m.in.: wędkowanie nad jeziorem i na pobliskich stawach, przejażdżki quadem, przejażdżki zabytkowym kabrioletem, korzystanie z restauracji oraz lokalnych dań gospodarzy, a także wycieczki piesze i rowerowe po okolicy.
Warszawa
Miasto znajdujące się w województwie mazowieckim, leżące nad rzeką Wisłą. Warszawa jest stolicą Polski i największym jego miastem. Miasto ma charakter kulturalny, naukowy, polityczny, gospodarczy oraz turystyczny. Znajduje się tu siedziba Parlamentu RO oraz Rady Ministrów. Do najważniejszych, pod względem historycznym i kulturowym, zabytków należą:
- Zamek Królewski wraz z placem zamkowym, który był rezydencją książąt mazowieckich,
- Stare Miasto, które pochodzi z okresu średniowiecza wraz z Rynkiem i zabytkowymi kamienicami oraz murami obronnymi z przełomu XIII – XVI wieku,
- Nowe Miasto z okresu późnego gotyku; znajdują się na nim Kościoły, Rynek Nowego Miasta, pałace Raczyńskich,
- Śródmieście z zabytkowymi kamieniczkami i placami,
- Trakt Królewski, który kończy się w Łazienkach Królewskich; znajduje się na nim barokowa zabudowa, wiele Kościołów, pałac Staszica oraz wiele pomników,
- Plac Teatralny wraz z jego okolicą,
- Plac Bankowy,
- Powiśle i Solec z pałacem Ostroskich, Zamoyskiego, Symonowiczów, Branickich – Lubomirskich,
- Mokotów, Wilanów i Ursynów z budowlani sakralnymi i rezydencjami z XVII – XIX wieku,
- Praga, Białołęka, Targówek, Wawer, Rembertów i Wesoła z wieloma Kościołami, cerkwiami, Katedrą, Saską Kępą oraz Fortem Śliwickiego.
Przez miasto przebiega również bardzo dużo tras rowerowych. Warto zwiedzić również większość muzeów w stolicy. W pobliżu mniejszych jezior i rzeki ulokowane są plaże dla wypoczywających. Działają tu również trzy porty rzeczne. Warszawa jest bogata również w walory przyrodnicze, takie jak: rezerwaty, zespoły przyrodniczo – krajobrazowe, pomniki przyrody oraz użytki ekologiczne i lasy.
Wasilków
Miasto znajdujące się w województwie podlaskim, leżące niedaleko Białorusi. Przepływa tędy rzeka Supraśl.
Do najważniejszych zabytków należą: Kościół, cerkiew, Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej, cmentarze w tym jeden żydowski pochodzący z II połowy XIX wieku. Przebiega tędy również wiele szlaków turystycznych. Będąc tu warto wybrać się również na wycieczkę lub spacer do Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej lub jednego z trzech rezerwatów. Do wyboru: Antoniuk, Jałówka i Krzemianka. Zabytkami w tym mieście jest na pewno Rynek miasta, cmentarz rzymskokatolicki i żydowski, dwa Kościoły, cerkiew, sanktuarium, wiatrak typu holenderskiego oraz Muzeum Wsi.
Wąsosz
Miasto znajdujące się w województwie dolnośląskim, leżąca nad rzekami: Orla i Barycz. Ma ona głównie charakter usługowo – turystyczny. Produkuje się tu powozy konne oraz zajmuje handlem drzewnym.
Do zabytków należą: Kościoły, zamek pochodzący z II połowy XVI wieku, willa z 1896 roku oraz zabytkowa wieża ciśnień z 1912 roku. Dzięki znajdującym się tu rzekom, uruchomiono tu spływ kajakowy. Dział tu również wypożyczalnia kajaków oraz znajduje się pomost przy amfiteatrze. W okolicy działają ośrodki wypoczynkowe, domki letniskowe oraz agroturystyka. Warto dodać, że stąd pochodzą: Mieczysław Hryniewicz – aktor, Zbigniew Waleryś – również aktor oraz Sebastian Madera – piłkarz.
Wąsosze
Wieś znajdująca się w województwie wielkopolskim, leżąca nad jeziorem Wąsoskim i Mikorzyńskim.
Znajduje się tu zabytkowy Kościół pochodzący z początków XVII wieku, park dworki zlokalizowany wzdłuż jeziora oraz ośrodek szkoleniowo – rekreacyjny. Prócz niego znajdują się tu również domki letniskowe, pola namiotowe oraz gospodarstwa agroturystyczne. Nad jeziorami znajduje się wypożyczalnia sprzętu wodnego oraz wędkarskiego. Istnieje możliwość wędkowania. Można również po wodzie popływać kajakiem, rowerkiem wodnym garbus, łodzią wędkarską oraz czteroosobowym jachtem.
Wąwolnica
Miasto leżące w województwie lubelskim, nad rzeką Bystrą.
Do zabytków należy Kościół wzniesiony w latach 1907 – 1914 w stylu neogotyckim. Wewnątrz niego znajduje się figura Madonny z przełomu XIII i XIV wieku. Miasto to jest częścią Kazimierskiego Parku Krajobrazowegopomiędzy: Puławami, Kazimierzem Dolnym oraz Nałęczowem. Przebiega tędy również trasa zabytkowej wąskotorowej Nałęczowskiej Kolei Dojazdowej. Wąwolnica posiada również kilkadziesiąt ofert baz noclegowych, w których znajdują się m.in.: pensjonaty, domy wypoczynkowe, ośrodki wczasowe oraz hotele.
Wda
Wieś znajdująca się w województwie pomorskim, leżąca nad rzeką Wdą. Należy do części Borów Tuchowskich.
Znana jest głównie z organizowanych tu spływów kajakowych. Rzeka przebiega przez malownicze tereny, więc jest idealnym miejscem na spływy i rekreację. Trasa spływu podzielona jest na kilka mniejszych części, po to by każdy wybrał coś dla siebie najlepszego. W okolicy znajdują się także domki wypoczynkowe oraz kempingowe i holenderskie, w których można wypocząć wybierając się na dłuższy wyjazd.