6 odpowiedzi

odpowiedź 27 stycznia 2017 przez użytkownika

Tarczyny 

Wieś znajdująca się w województwie warmińsko – mazurskim. Leży nadjeziorem Grądy i jeziorem Tarczyńskim. Odbywają się na nich coroczne zawody kajakarskie. Ponieważ woda jest tu czysta jest to również idealne miejsce do wypoczynku i rekreacji. Działają tu wypożyczalnie sprzętu wodnego i wędkarskiego. Znajduje się tu również piaszczysta plaża, a nad bezpieczeństwem czuwają ratownicy.

Jest to głównie miejscowość letniskowa, bogata w walory przyrodnicze. Pobliskie lasy bogate są w grzyby, jagody i maliny. Mieszkańcy wsi stawiają głownie na turystykę. Otwierają gospodarstwa agroturystyczne i zapraszają gości. Dodatkową atrakcją dla nich jest skosztowanie lokalnych, swojskich wyrobów. Targanice 

Wieś znajdująca się w województwie małopolskim, leżąca nad rzeką Targaniczanką. Należy do Beskidu Andrychowskiego.

Warto dodać, że znajduje się tu jedno z pięciu stanowisk Skałek Andrychowskich. Początki wsi sięgają XIII i XIV wieku. Przebiegają tędy dwa szlaki turystyki pieszej i rowerowej. Działa tu wiele gospodarstw agroturystycznych oferujących noclegi w przystępnych cenach oraz z wieloma atrakcjami i lokalną kuchnią. Tarnawa Dolna 

Wieś leżąca w województwie małopolskim, niedaleko Słowacji. Przepływa tędy rzeczka Tarnawka. Miejscowość jest częścią Beskidu Małego. 

Niegdyś stały tu dwie karczmy, folwark oraz murowany Kościół z 1880 roku. Warto dodać, iż przebywał tu papież Jan Paweł II, kiedy jeszcze był biskupem Karolem Wojtyłą. W tutejszym Kościele św. Jana Kantego została poświęcona przez niego polichromia oraz witraże. Kościół ten wzniesiono w latach 1878 – 1882. Stoi tu również zabytkowa kapliczka z 1910 roku. Na terenie wsi działają obecnie gospodarstwa agroturystyczne i kwatery prywatne, które są coraz częstszym źródłem dochodów dla mieszkańców. Tarnobrzeg 

Miasto leżące w województwie podkarpackim nad rzeką Wisłą. Należy do pogranicza Równiny Tarnobrzeskiej oraz Niziny Nadwiślańskiej. Mieszkańcy zajmują się głównie przetwórstwem siarki, handlem, rzemiosłem i turystyką. Znajduje się tu również jezioro Tarnobrzeskie. Przebiegają tędy trasy Szlaku Architektury Drewnianej, a także Szlak Chasydzki. Turyści najczęściej zwiedzają:

- Kościół barokowy na Starym Mieście,
Pałac Tarnowskich wraz z ogrodem, a już niedługo Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega,
- cmentarz żydowski z 1930 roku,
- Synagogę, a obecnie Miejską Bibliotekę,
- Pałac Myśliwski wybudowany w stylu neogotyckim,
- Dwór Padewiczów w stylu klasycystycznym,
- Las Zwierzyniecki, który jest pozostałością Puszczy Sandomierskiej,
- Zalew Machowski, miejsce wypoczynku.

W Tarnobrzegu urodzili się m.in.: Andrzej Mleczko – rysownik, Stanisław Jachowicz – poeta, Mariusz Kukiełka – piłkarz, Jehuda Jaari – izraelski pisarz, Tomasz Budzyński – wokalista rockowy, Rafał Freyer – dziennikarz, Andrzej Mencwel – historyk, Sylwia Korzeniowska – francuska lekkoatletka. 

Tęgoborze 

Wieś znajdująca się w województwie małopolskim, leżąca nad jeziorem Rożnowskim

Nazwa wsi wzięła się z rosnących tu potężnych lasów, czyli tęgich borów. Cała miejscowość należy do Beskidu Wyspowego. W centrum wsi znajdują się takie zabytki jak: Kościółek z II połowy XVII wieku, dwór klasycystyczny pochodzący z przełomu XVIII i XIX wieku oraz współczesny murowany Kościół z 1969 roku. Mieszkańcy wsi zajmują się głównie sadownictwem i rolnictwem, a także w niewielkim stopniu turystyką. Tarnów Jezierny 

Wieś należąca do województwa lubuskiego, leżąca nad jeziorem Tarnowskim Dużym. Jezioro należy do strefy chronionego krajobrazu. Co ważne obowiązuje na nim zakaz używania łodzi motorowych. 

Jest to głównie miejscowość wakacyjna, do której przybywają głównie turyści z okolic, jak i z dalszych zakątków świata. W jeziorze znajdują się różnorakie gatunki ryb, a na jego obrzeżach działają gospodarstwa agroturystyczne. Z kart historii możemy się dowiedzieć, że niegdyś wieś była siedzibą kasztelanii książąt głogowskich. Stał tu gród wśród lasów otoczony fosą i wałem. Terka 

Wieś znajdująca się w województwie podkarpackim, leżąca niedaleko Ukrainy i Słowacji. Przepływa przez nie rzeka Solinka

Terka wchodzi w skład Bieszczad. Początki wsi pochodzą sprzed 1463 roku. Znajduje się tu Kościół św. Maksymiliana Kolbe, kilkanaście zabytkowych drewnianych chałup oraz trasy i szlaki turystyczne. W okolicy gminy znajduje się wiele górskich wodospadów. Działają tu także, od jakiegoś czasu, liczne gospodarstwa agroturystyczne oraz pola namiotowe, kempingowe oraz domki letniskowe. Tleń 

Wieś leżąca w województwie kujawsko – pomorskim nad rzeką Wdą i jej dopływem Prusiną. Jest częścią Borów Tucholskich

Niegdyś w miejscowości znajdował się młyn. Wieś Tleń posiada kilka ośrodków wypoczynkowych, a nad plażami rzeki działają wypożyczalnie sprzętu wodnego. Co jakiś czas, zwłaszcza w sezonie, działa tu również kino letnie. Mieszkańcy żyją tu głównie z turystyki i prowadzonych gospodarstw agroturystycznych i domków letniskowych. Okolice Tlenia pokrywa Wdecki Park Krajobrazowy. W miejscowości znajduje się ponadto: stacja kolejowa, ujęcie wody pitnej, pomnik w miejscu kaźni dokonanej w latach 1944 – 1945 oraz pomnik przyrody. 

odpowiedź 27 stycznia 2017 przez użytkownika

Tokarnia 

Wieś znajdująca się w województwie małopolskim, leżąca nad potokiem Krzczonówka. Jest ona częścią Beskidu Makowskiego i Wyspowego. Okolice są porośnięte przez pola uprawne i lasy.

W XVIII wieku znajdował się tu drewniany Kościół, który obecnie przeniesiono do Skansenu w Zubrzycy Górnej. Obecnie znajduje się tu Kalwaria Tokarska przedstawiająca cykl rzeźb wykonanych w latach 70. XX wieku. Przez wieś przebiegają również szlaki turystyczne, działają tu zarówno latem jak i zimą wyciągi narciarskie. Ponadto znajduje się dużo ośrodków wypoczynkowych oraz gospodarstw agroturystycznych. Tolkmicko 

Miasto znajdujące się w województwie warmińsko – mazurskim, leżące nad Zalewem Wiślanym. Jest to głównie ośrodek usługowy oraz turystyczno – wypoczynkowy. Znajduje się tu port morski, który jest licznie odwiedzany przez turystów. Korzystają oni z rejsów po Zalewie, jak i przedostają się nim do Krynicy Morskiej leżącej po drugiej stronie Zalewu. 

Zabytkami miasta są: Kościoły, kaplica cmentarna, gotycka baszta oraz pozostałości murów obronnych z XIV wieku, dworzec kolejowy z 1867 roku, liczne domy z przełomu XIX i XX wieku oraz budynek szkoły i gimnazjum. Do najczęściej odwiedzanych atrakcji należą: 

- Grodzisko Wały Tolkmita, które leżą na obszarze Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej,
- Park Krajobrazowy Wysoczyzna Elbląska,
- Wzgórze Starościńskie,
- Port w Tolkmicku, który jest największym na Zalewie Wiślanym. Tomaszkowo 

Wieś znajdująca się w województwie warmińsko – mazurskim, leżąca nad jeziorem Wulpińskim. Początkowo składało się ono z dwóch wsi. Mieszkańcy wsi kiedyś zajmowali się głównie uprawą lnu i chmielu. Również było tu dużo rybaków oraz tkaczy. 

Nad wspomnianym jeziorem organizowane są coroczne regaty. Jest to również miejsce spędzania wolnego czasu przez mieszkańców i turystów. Dookoła niego działa agroturystyka, rozwijająca się coraz bardziej z roku na rok. Turyści cenią sobie ciszę i spokój z dala od zatłoczonych, wielkich miast. Atrakcją jest również pole golfowe, które działa tu od niedawna i cieszy się dużym zainteresowaniem. Tomaszów Mazowiecki 

Miasto leżące w województwie łódzkim nad rzekami: Pilicą, Wolbórką,, Czarną i Piasecznicą. W jej okolicy znajduje się również Zalew Sulejowski oraz Puszcza Pilicka. 

Zabytkami tego miasta są: Kościoły, dawne jatki wybudowane w stylu klasycystycznym, pałac Ostrowskich wybudowany w 1812 roku, Ratusz, pałacyk Pieschów wybudowany w stylu eklektycznym, kamienice z lat 20. XX wieku oraz wille, pałacyk dr Jana Rodego a obecnie Urząd Stanu Cywilnego. Ciekawym miejscem są również groty – pozostałości podziemnej kopalni piasku szklarskiego, rezerwat przyrody Niebieskie Źródła oraz pomnik ofiar zbrodni katyńskiej. 

Tomice 

Wieś znajdująca się w województwie wielkopolskim nad rzeką Prosna. Tomice należą do Niziny Wielkopolskiej.

Okolice porastają lasy, w których występują m.in.: bobry europejskie, dziki, sarny, dzięcioły, kuny leśne oraz jelenie. Znajduje się w nich również wiele grzybów oraz owoców leśnych. Tutejsi mieszkańcy zajmują się wyrobem pieczywa, wyrobami cukierniczymi, kowalstwem oraz turystyką. Na terenie wsi działają dwa młyny wodne. Są one traktowane jako zabytek i chętnie odwiedzają je przyjezdni. W planach jest także budowa parku wiatrowego. Toporzyk 

Wieś znajdująca się w województwie zachodniopomorskim. W jego okolicach zlokalizowany jest rezerwat przyrody Torfowisko Toporzyk. W pobliżu wsi leży kilka małych jezior i stawów, a dookoła nich działają gospodarstwa agroturystyczne oraz domki letniskowe. Istniej możliwość połowu ryb na jeziorach. 

Znajdują się tu również pomosty, a także miejsce do grillowania i plażowania. Okolica jest bardzo cicha i spokojna, zachwyca krajobrazem. Można tu wybrać się wieczorny spacer lub na nordic walking. W tutejszych lasach zaskakuje wielość grzybów oraz innych leśnych owoców. Znajduje się tu zabytkowy Kościół z XIX wieku oraz torfowisko z unikatową roślinnością. Toruń 

Miasto znajdujące się w województwie kujawsko – pomorskim, leżące nad rzekami: Wisłą i Drwęcą. Okolice Torunia stanowią lasy oraz inne tereny zielone. Należy do nich np.: Barbarka, Las Bielawski, Bielański, Łysomicki, Papowski, Lasy Ciechocińskie, Puszcza Bydgoska oraz trzy rezerwaty.

miasto torun

Do najważniejszych zabytków należą: Kościoły, Rynek Staromiejski i Nowomiejski, Wieża ratuszowa w Toruniu pozostałości obwarowań miejskich, ruiny zamku krzyżackiego, gotycki most oraz gotyckie kamienice, pałace barokowe, Kamienica pod Gwiazdą z XV wieku, spichrze z przełomu Xiv – XVIII wieku, Pomnik Mikołaja Kopernika, Dwór Artusa, teatr z 1904 roku. 


Warto wybrać się do jednego z wielu muzeów, jak chociażby:

- Kamienicy pod Gwiazdą, czyli Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu,
- Domu Kopernika
- Muzeum Archeologii,
- Muzeum Podróżników,
- Muzeum Etnograficzne, czyli Skansen,
- Krzywa wieża
Muzeum Piernika

Warto będą w mieście Kopernika odwiedzić tutejsze Planetarium oraz Obserwatorium Astronomiczne. Warto wspomnieć, że z Torunia pochodzą m.in.: Olga Bołądź – aktorka, Maciej Dowbor – prezenter, Tony Halik – podróżnik, Mikołaj Kopernik – astronom, Joanna Koroniewska – aktorka, Bogusław Linda – aktor, Łukasz Pawłowski – wioślarz, Katarzyna Żak – aktorka, Jacek Yerka Kowalski – artysta malarz. 

odpowiedź 27 stycznia 2017 przez użytkownika

Torzym 

Miasto znajdujące się w województwie lubuskim, niedaleko Niemiec. Płynie przez nie rzeka Ilanka. Znajduje się tu także jezioro Ilno. 

Jest to miejscowość wypoczynkowo – sanatoryjna. Pierwsza wzmianka pochodzi z 1300 roku. Do zabytków należy Kościół z początków XIX wieku, dom również z tego samego okresu oraz cmentarz żydowski. Działa tu wiele ośrodków wypoczynkowych, pensjonatów oraz domków letniskowych. Mieszkańcy nastawieni są na ruch turystyczny, który jest wzbogacony o odwiedziny turystów z zagranicy. Tresna 

Wieś znajdująca się w województwie śląskim, niedaleko granicy ze Słowacją. Przepływa tędy rzeka Soła. Cała miejscowość należy do terenu Beskidu Małego. Przebiega tędy również szlak turystyczny.

Znajduje się tu jezioro Żywieckie, a na nim zapora wodna o wysokości 39 metrów. Tresna to miejscowość głównie wypoczynkowa. W jej okolicy znajduje się wiele ośrodków wypoczynkowych i domków letniskowych. Zimą działa tu również stok narciarski, istnieje tu również możliwość wędkowania oraz działa kąpielisko. Tresta 

Wieś położona w województwie łódzkim.

Niegdyś znajdowało się wielkie cmentarzysko kultury łużyckiej istniejące w okresie XI - VIII w p.n.e., w którym odnotowano 308 grobów. Teren ten został zalany wodami nowopowstającego zbiornika sulejowskiego. Wszystkie materiały, które zostały tu odnalezione znajdują się w Muzeum im. Jacka Malczewskiegow Radomiu. Trybsz 

Wieś znajdująca się w województwie małopolskim, sąsiadująca ze Słowacją. Leży pomiędzy Pieninami Spiskimi i Pogórzem Spiskim. Stąd całkiem niedaleko do Czarnej Góry oraz Białki Tatrzańskiej. 

Znajduje się tu wzgórze Grapa, z którego rozciąga się widok na Tatry, Gorce, Babią Górę i Pieniny. Nieco dalej w okolicy znajduje się rezerwat Przełom Białki. Spotkać tam można dwie wapienne skały – Obłazową i Kramnicę. Przez Trybsz przepływa rzeka Białka. Ciekawostką jest to, że co roku zmienia ona swój bieg, gdyż dopiero drąży swoje koryto. Do zabytków należą: drewniany Kościół z 1567 roku oraz stara świątynia z 1904 roku. Trzcianka 

Miasto znajdujące się w województwie wielkopolskim, leżąca na rzeką Trzcianką i trzema jeziorami. Są to jeziora: Sarcze, Długie Jezioro oraz Okunie. Warto wybrać się, by zwiedzić tutejsze Muzeum Ziemi Nadnoteckiej. Nad pobliskimi jeziorami znajduje się kompleks rekreacyjno – sportowy z wypożyczalnią sprzętu wodnego, kortami tenisowymi, przystanią żeglarską oraz boiskiem.

Znajdują się tu również hotele i domki kempingowe oraz pensjonaty. Przez wieś przebiegają trasy turystyczne rowerowe i piesze. Do zabytków należy: Kościół, park pałacowy z I połowy XIX wieku, dom z XIX wieku oraz liczne pomniki. Z Trzcianki pochodzą m.in.: Maja Popielarska – prezenterka pogody i prezenterka, Wiesław Sławik – aktor oraz Andrzej Kordian Aumiller – polityk. 

Trzcianka 

Miasto znajdujące się w województwie wielkopolskim, leżąca na rzeką Trzcianką i trzema jeziorami. Są to jeziora: Sarcze, Długie Jezioro oraz Okunie.

Warto wybrać się, by zwiedzić tutejsze Muzeum Ziemi Nadnoteckiej. Nad pobliskimi jeziorami znajduje się kompleks rekreacyjno – sportowy z wypożyczalnią sprzętu wodnego, kortami tenisowymi, przystanią żeglarską oraz boiskiem. Znajdują się tu również hotele i domki kempingowe oraz pensjonaty. Przez wieś przebiegają trasy turystyczne rowerowe i piesze. Do zabytków należy: Kościół, park pałacowy z I połowy XIX wieku, dom z XIX wieku oraz liczne pomniki. Z Trzcianki pochodzą m.in.: Maja Popielarska – prezenterka pogody i prezenterka, Wiesław Sławik – aktor oraz Andrzej Kordian Aumiller – polityk. Trzebiatów 

Miasto znajdujące się w województwie zachodniopomorskim, leżące nad rzeką Regą. Jest częścią Pobrzeża Szczecińskiego. Jest tylko o niecałe 10 km oddalone od morza Bałtyckiego. W okolicach znajduje się obszar specjalnej ochrony ptaków Wybrzeże Trzebiatowskie. 

Najważniejszymi zabytkami miasta są: Kościół gotycki z XIII wieku, kaplice, Baszta Kaszana z przełomu XIII i XIV wieku, pałac z XVIII wieku, Ratusz, zabytkowe kamienice i domy, młyn i spichrz, elektrownia wodna, koszary i most drogowy wybudowany w stylu secesyjnym. Prócz zabytków znajdują się tu jeszcze miejsca przygotowane do rekreacji i wypoczynku jak parki miejskie oraz pomniki i tablice pamiątkowe. 

Trzeba dodać, że działa tu coraz więcej gospodarstw agroturystycznych, pensjonatów oraz domków letniskowych. Organizowane są tu również spływy kajakowe na wspomnianej rzece. Trzebieradz 

Osada leżąca w województwie zachodniopomorskim, sąsiadująca z Niemcami. Znajduje się ona tuż nad Zalewem Szczecińskim

Niegdyś w miejscowości działała smolarnia i znajdowała się leśniczówka. Obecnie mieści się w niej pałac myśliwski z XIX wieku, lecz jest prawie cały zdewastowany. Wokół niego znajduje się park, który zachował pierwotne granice. Rosną w nim m.in. świerki, jodły, dęby oraz paprocie. Działają tu gospodarstwa agroturystyczne oraz ośrodek wypoczynkowy. Trzęsacz 

Wieś leżąca w województwie zachodniopomorskim, znajdująca się nad samym morzem Bałtyckim. Ma ona charakter wypoczynkowo – letniskowy. Znajduje się tu kąpielisko wraz z piaszczystą plażą. 

Trzęsacz słynie głównie z tego, iż znajdują się tu ruiny Kościoła. Stoją one na klifie tuż nad plażą. Był to Kościół wybudowany w stylu gotyckim na przełomie XIV i XV wieku. Warto dodać, iż ostatnie nabożeństwo przeprowadzono tu w 1874 roku. Obecnie trwają prace nad ochroną pozostałości Kościoła – muru. Owy mur stanowi niebywałą atrakcje turystyczną.

W centrum wsi stoi również zabytkowy Kościół, ale nowszy. Do pozostałych ciekawych miejsc należy stadnina koni oraz zespół pałacowo – folwarczny z XVIII i XIX wieku. Znajdują się tu dwa szlaki turystyki pieszej, kursuje tu również Gryficka Kolej Wąskotorowa oraz startowisko paralotniowe.

Warto wspomnieć, że w Trzęsaczu znajduje się najwyższy taras widokowy w Polsce. Znajduje się on na wysokości 20 metrów n.p.m. Z jego powierzchni są widoczne ruiny kościoła, ale również krajobraz morza. 

odpowiedź 27 stycznia 2017 przez użytkownika

Trzcianka 

Miasto znajdujące się w województwie wielkopolskim, leżąca na rzeką Trzcianką i trzema jeziorami. Są to jeziora: Sarcze, Długie Jezioro oraz Okunie.

Warto wybrać się, by zwiedzić tutejsze Muzeum Ziemi Nadnoteckiej. Nad pobliskimi jeziorami znajduje się kompleks rekreacyjno – sportowy z wypożyczalnią sprzętu wodnego, kortami tenisowymi, przystanią żeglarską oraz boiskiem. Znajdują się tu również hotele i domki kempingowe oraz pensjonaty. Przez wieś przebiegają trasy turystyczne rowerowe i piesze. Do zabytków należy: Kościół, park pałacowy z I połowy XIX wieku, dom z XIX wieku oraz liczne pomniki. Z Trzcianki pochodzą m.in.: Maja Popielarska – prezenterka pogody i prezenterka, Wiesław Sławik – aktor oraz Andrzej Kordian Aumiller – polityk. Trzebiatów 

Miasto znajdujące się w województwie zachodniopomorskim, leżące nad rzeką Regą. Jest częścią Pobrzeża Szczecińskiego. Jest tylko o niecałe 10 km oddalone od morza Bałtyckiego. W okolicach znajduje się obszar specjalnej ochrony ptaków Wybrzeże Trzebiatowskie. 

Najważniejszymi zabytkami miasta są: Kościół gotycki z XIII wieku, kaplice, Baszta Kaszana z przełomu XIII i XIV wieku, pałac z XVIII wieku, Ratusz, zabytkowe kamienice i domy, młyn i spichrz, elektrownia wodna, koszary i most drogowy wybudowany w stylu secesyjnym. Prócz zabytków znajdują się tu jeszcze miejsca przygotowane do rekreacji i wypoczynku jak parki miejskie oraz pomniki i tablice pamiątkowe. 

Trzeba dodać, że działa tu coraz więcej gospodarstw agroturystycznych, pensjonatów oraz domków letniskowych. Organizowane są tu również spływy kajakowe na wspomnianej rzece. Trzebieradz 

Osada leżąca w województwie zachodniopomorskim, sąsiadująca z Niemcami. Znajduje się ona tuż nad Zalewem Szczecińskim

Niegdyś w miejscowości działała smolarnia i znajdowała się leśniczówka. Obecnie mieści się w niej pałac myśliwski z XIX wieku, lecz jest prawie cały zdewastowany. Wokół niego znajduje się park, który zachował pierwotne granice. Rosną w nim m.in. świerki, jodły, dęby oraz paprocie. Działają tu gospodarstwa agroturystyczne oraz ośrodek wypoczynkowy. Trzęsacz 

Wieś leżąca w województwie zachodniopomorskim, znajdująca się nad samym morzem Bałtyckim. Ma ona charakter wypoczynkowo – letniskowy. Znajduje się tu kąpielisko wraz z piaszczystą plażą. 

Trzęsacz słynie głównie z tego, iż znajdują się tu ruiny Kościoła. Stoją one na klifie tuż nad plażą. Był to Kościół wybudowany w stylu gotyckim na przełomie XIV i XV wieku. Warto dodać, iż ostatnie nabożeństwo przeprowadzono tu w 1874 roku. Obecnie trwają prace nad ochroną pozostałości Kościoła – muru. Owy mur stanowi niebywałą atrakcje turystyczną.

W centrum wsi stoi również zabytkowy Kościół, ale nowszy. Do pozostałych ciekawych miejsc należy stadnina koni oraz zespół pałacowo – folwarczny z XVIII i XIX wieku. Znajdują się tu dwa szlaki turystyki pieszej, kursuje tu również Gryficka Kolej Wąskotorowa oraz startowisko paralotniowe. 
 Tuchola 

Miasto leżące w województwie kujawsko – pomorskim nad rzekami: Brda, Hozjanna i Kicza. Znajdują się tu również jeziora: Głęboczek, Mielonek oraz jezioro Zamkowe. 

Miejscowość należy do części Borów Tucholskich i do Tucholskiego Parku Krajobrazowego. Zabytkami miasta są: Rynek, fragmenty murów miejskich z Xiv i XV wieku, cmentarze, pomniki, dworzec kolejowy, młyn zamkowy, plebania z końca XIX wieku, kapliczi oraz magazyn zbożowy. Z Tucholi pochodzą m.in.: Louis Lewin – lekarz, Tadeusz Zwiefka – dziennikarz, Marcin Jędrzejewski – żużlowiec oraz Tomasz Glazik – muzyk jazzowy. 

odpowiedź 27 stycznia 2017 przez użytkownika

Tuchom 

Kaszubska wieś położona w województwie pomorskim. Pierwsze wzmianki o lokacji Tuchomia datuje się na wiek XI. Okolicę porastają lasy, znajduje się tu również jezioro Tuchomskie

Gospodarstwa agroturystyczne tu działające zapraszają do skorzystania z oferty: jazda konna, przejażdżki bryczką, łódki, kajaki, windsurfing, wędkarstwo, a zimą kuligi oraz do skosztowania tradycyjnej kuchni. Tuczno 

Miasto leżące w województwie zachodniopomorskim nad jeziorami: Tuczno, Lubiatowo oraz Zamkowe. Jest częścią Drawieńskiego Parku Narodowego

Do zabytków należą: Zamek Wedlów, Kościół, Kuria z XVIII wieku, kapliczka św. Jerzego oraz kompleks umocnień Wału Pomorskiego z lat 1922 – 1939. Turyści mogą zwiedzić tu wspomniane wyżej zabytki oraz rezerwaty: Mszary Tuczyńskie, Leśne Zdroje oraz obszar chroniony Puszcza nad Drwęcą. W mieście działa dobrze rozwinięta baza noclegowa. Tupadły 

Część miasta Władysławowa leżąca w województwie pomorskim. Sąsiadują z Jastrzębią Górą

Do atrakcji należy lądowisko turystyczne. Na nim oferuje się loty awionetkami nad Zatoką Pucką i Mierzeją Helską. Chętnych jest zawsze wielu, zwłaszcza w sezonie letnim. Tuplice 

Wieś leżąca w województwie lubuskim, sąsiadująca z Niemcami. W jej pobliżu znajdują się dwa zbiorniki wodne. 

Do zabytków należą: dom z 1726 roku, linia kolejowa z 1858 roku oraz dworzec z 1871 roku. Wartym zauważenia i odwiedzenia jest Park Muskau. Okoliczne lasy są bogate w różnorakie gatunki grzybów i innych roślin, a także zwierząt. Przebiegają tędy również szlaki turystyczne i ścieżki edukacyjne. Tuplice posiadają także bardzo dobrze rozwiniętą bazę noclegową oraz gastronomiczną. 

odpowiedź 27 stycznia 2017 przez użytkownika

Turek 

Miasto znajdujące się w województwie wielkopolskim, leżące nad rzeką Kiełbaską

Jest ona częścią Wysoczyzny Tureckiej. Znajduje się tu również zbiornik Jeziorsko. Warto dodać, że miasto pozyskuje wodę ze studni głębinowych oraz ze źródeł podziemnych. Do zabytków i atrakcji turystycznych jednocześnie należą: Kościół neogotycki, cmentarz, Ratusz miejski z II połowy XIX wieku, Regionalna Izba Muzealna, dom tkaczy z XIX wieku, Kaliska Kolej Dojazdowa oraz Pomnik Józefa Piłsudskiego. 
 Tuszyn 

Miasto leżące w województwie łódzkim. Zabytkami w mieście są: zespół kościoła oraz budownictwo mieszkalne z XIX i połowy XX wieku. 

Przebiega przez miasto szlak turystyczny – Szlak Okrężny Wokół Łodzi. Okolice miasta zajmują lasy i inne kompleksy leśne jak: rezerwat przyrody Wolbórka oraz rezerwat przyrody Molenda. Działa przy nich również kąpielisko oraz kemping, basen i budynki noclegowe, takie jak pensjonaty, ośrodki wypoczynkowe i motele. Tychy 

Miasto leżące w województwie śląskim nad rzeką Wisłą. Jest częścią Kotliny Oświęcimskiej oraz Wyżyny Śląskiej. Należy do Karpat Zachodnich. 

Miasto otaczają również Lasy Pszczyńskie. Znajduje się tu wiele jezior i stawów oraz rzek. Do zabytków należą: place, pomniki oraz budynki użyteczności publicznej. Wartym odwiedzenia są muzea: Muzeum Miejskie, Tyskie Muzeum, Muzeum Miniaturowej Sztuki Profesjonalnej oraz Muzeum Wojny Obronnej. Najstarszymi zabytkami miasta są: Kościoły, zespół pałacowy, willa z ogrodem, zespół Browaru Obywatelskiego oraz zespół huty paprockiej. Warto dodać, że z Tych pochodzą takie osoby jak: Krystyna Loska – spikerka, Sebastian Riedel – muzyk, Marta Ścisłowicz – aktorka oraz Joanna Horodyńska – modelka. Tylicz 

Wieś znajdująca się w województwie małopolskim, sąsiadująca ze Słowacją. Przepływa przez nią rzeka Muszynka oraz potok Mochnaczka. 

Tylicz należy do części Beskidu Sądeckiego i Beskidu Niskiego. Znajduje się tu wiele wyciągów narciarskich oraz wypożyczalnie nart. Miejscowość znana jest z rozlewni wód mineralnych i licznych odwiertów. Do zabytków należy Kościół św. Apostołów Piotra i Pawła z 1612 roku oraz cerkiew z 1743 roku. Przez wieś przebiega też szlak turystyki pieszej. Znajduje się tu wiele ośrodków wypoczynkowych, kwater prywatnych, schronisk oraz pensjonatów. 

Tylmanowa 

Wieś leżąca w województwie małopolskim, sąsiadująca ze Słowacją. Przepływa przez nią rzeka Dunajec w paśmie Lubania i Beskidu Sądeckiego. Znajduje się tu tor do kajakarstwa górskiego.

Turyści lubią przyjeżdżać tu na wypoczynek lub by wędrować po górskich ścieżkach. Nudzić się tu nie będą również wielbiciele wędkowania. Znajduje się tu również wiele ośrodków wypoczynkowych, domków letniskowych, schronisk oraz gospodarstw agroturystycznych. Do atrakcji okolicy należy: wspomniany już spływ Dunajcem, wyprawy organizowane na Trzy Korony, zamek w pobliskiej Niedzicy, Góra Wżdar, tory dla quadów, parki linowe, a zimą również tory saneczkowe. Tymień 

Wieś znajdująca się w województwie zachodniopomorskim. Leży w pobliżu morza Bałtyckiego. Znajduje się tu Park Wiatrowy Tymień, który jest jedną z największych w Polsce takich elektrowni.

Okolice porastają lasy i łąki, które zachęcają do aktywnego wypoczynku, jak np. nordic walking, spacery lub wycieczki rowerowe. Dzięki lasom i wiatru z morza panuje tu specyficzny mikroklimat, bardzo sprzyjający zdrowiu, szczególnie drogom oddechowym. Turyści chętnie wybierają się na tutejsze, pobliskie plaże, które są szerokie i piaszczyste. Jest to również idealne miejsce do uprawiania sportów wodnych. W Tymieniu znajduje się wiele ośrodków wypoczynkowych, domków letniskowych oraz pól namiotowych i kempingowych. 

...