16 odpowiedzi

odpowiedź 26 stycznia 2017 przez użytkownika

Pączewo 

Kociewska wieś znajdująca się w województwie pomorskim. Jest jednym z najstarszych miejscowości kociewskich w tych okolicach. Kilkadziesiąt kilometrów dzieli wieś od morza Bałtyckiego. Stąd też niedaleko jest do Borów Tucholskich, gdzie znajduje się naturalna fabryka tlenu.

Znajduje się tu zabytkowy budynek parafii rzymskokatolickiej. Prócz tego w miejscowość leży dużo terenów leśnych i jezior. Dzięki takim walorom mieszkańcy zapraszają do swoich gospodarstw agroturystycznych. 



Paleśnica 

Wieś leżąca w województwie małopolskim nad rzeką Paleśnianką i jej dopływem Olszowianką. Należy ona do Pogórza Rożnowskiego i jest częścią Ciężkowicko – Rożnowskiego Parku Krajobrazowego.

Znana jest ona z wydobywania zalegających tu rud żelaza już przez pierwszych osadników. We wsi zachowała się część tamy mająca 3 metry wysokości oraz kuźnica wodna. W 1397 roku wybudowano tu pierwszy Kościół. Dziś znajduje się mały Kościół w stylu klasycystycznym z 1806 roku. Niedaleko niego mieści się cmentarz. 



Paprotki 

Wieś położona w województwie warmińsko-mazurskim. Znajduje się w niej cmentarz wojenny, na którym spoczywają ciała 181 niemieckich żołnierzy. Polegli oni w walkach w latach 1914 – 1915.

W okolicy znajduje się jezioro Paproteckie. Bliskość jeziora, sprawia, że co roku spędzają tu wakacje liczni mieszkańcy naszego kraju, jak również turyści niemieccy. 



Parchowo 

Kaszubska wieś znajdująca się w województwie pomorskim. Jest to typowa letniskowa miejscowość należąca do Pojezierza Kaszubskiego. Od 1466 roku miejscowość ta była własnością królewską.

Przebywając tu mamy okazję zwiedzić zabytkowy neogotycki Kościół z 1855 roku, kaszubską zabudowę wiejską z XVIII i XIX wieku oraz pałac szlachecki z XIX wieku, gdzie obecnie mieści się Ośrodek Opieki Społecznej. Prócz tego turyści mogą spróbować wiejskiego, spokojnego życia w gospodarstwach agroturystycznych z licznymi atrakcjami. 
 

Parszczyce 

Kaszubska wieś znajdująca się w województwie pomorskim. Niedaleko stąd nad Bałtyckie morze. Znana jest ona z dogodnego położenia pośród trzech rezerwatów przyrodniczych: Zielone, Moroszka Bielawskiego i Woskownicy Bielawskiego Błota.

Niegdyś w XVIII wieku postawiono tu dwór wraz z folwarkiem. Okolice porastają gęste mieszane lasy oraz liczne rzeki i jeziora. Nad brzegami owych wód są usytuowane gospodarstwa agroturystyczne oraz ośrodki wczasowe. 



Partęczyny 

Wieś leżąca w województwie kujawsko – pomorskim nad rzeką Osą. Jest ona częścią Pojezierza Brodnickiego. Znajduje się tu wiele terenów leśnych oraz czystych wód. Okolicę tą zalicza się do Zielonych Płuc Polski. Poza tym turyści przyjeżdżają tu by spędzić miło czas w domkach letniskowych, na polach namiotowych i kempingowych oraz w gospodarstwach agroturystycznych.

Niedaleko Partęczyn znajdują się liczne jeziora, takie jak: Partęczyny, Zbiczno, Bachotek, Małe Partęczyny i Łąkorz. Tereny jezior otoczone są lasami sosnowymi. Przyjezdni mają do dyspozycji: pływanie, wędkowanie, spacery leśnymi ścieżkami, grzybobranie. Mogą tu także zaczerpnąć świeżego i zdrowego klimatu, który sprzyja leczeniu problemów z wątrobą, nerkami, tarczycą, cukrzycą lub ciśnieniem krwi. 



Pasterka 

Wieś leżąca na granicy z Czechami w województwie dolnośląskim. Należy ona do Gór Stołowych

Jest ona bardzo często odwiedzanym miejscem przez turystów. Będąc tu zwiedzają oni góry, ale również szlaki turystyczne. Noclegi zapewnią takie obiekty noclegowe, jak: schroniska, chaty, dom wypoczynkowy, ośrodek kolonijny, szkoleniowo – wypoczynkowy, pensjonaty, agroturystyka, leśniczówka lub kwatery prywatne. Można zwiedzić tu zabytkowy Kościół z 1787 roku wraz z cmentarzem oraz pięć tras turystycznych. 



Pasym 

Miasto znajdujące się w województwie warmińsko – mazurskim, należące do Pojezierza Olsztyńskiego. Leży ono nad trzema jeziorami: Kalwa, Leleskie i Grom. Turyści mogą skorzystać tu z usług ośrodków turystyczno – wypoczynkowych wraz ze stanicą wodną, obiektami kolonijnym i kempingowymi. Do zabytkowych miejsc należą:

- Kościół późnogotycki z XV wieku,
Ratusz z XIX wieku,
- pozostałości murów miejskich z XIV wieku,
- zabytkowe budynki i domy,
- wieża ciśnień z 1911 roku,
- łaźnia miejska oraz trzy cmentarze. 
 



Pcim 

Wieś leżąca niedaleko Słowacji w województwie małopolskim. Znajduje się tu drewniany Kościół pochodzący z 1338 roku wzniesiony na prośbę Kazimierza Wielkiego

Stoi tu również budynek dawnego dworu, w którym obecnie mieści się Polski Związek Głuchych. Ponadto działa tu również karczma, która istnieje od XIX wieku o nazwie Chata Sasa. Rozgrywa się w niej akcja sztuki ludowej „Zrękowiny u Druzgały”, która ukazuje zwyczaje i obrzędy pcimskich górali. Warto dodać, że przez miejscowość przebiegają dwa szlaki turystyczne, skąd można się udać m.in. na Beskid Makowski. 

odpowiedź 26 stycznia 2017 przez użytkownika

Pęczniew 

Wieś leżąca w województwie łódzkim nad rzeką Pichną i zbiornikiem Jeziersko. Jest to wieś turystyczna z działającymi na jej terenie gospodarstwami agroturystycznymi, przystanią jachtową i rybacką oraz sprzętem wodnym. 

Turyści przyjeżdżający w te okolice chętnie wypoczywają właśnie nad wodą. Prócz tego do atrakcyjnych i zabytkowych miejsc należy Kościół św. Katarzyny wybudowany z 1761 roku. Tuż obok niego znajduje się dzwonnica z trzema dzwonami i herbami, cmentarz oraz park kościelny. 



Pękalin 

Kaszubska wieś położona w województwie pomorskim, niedaleko Łeby. Bliskość do morza sprawia, że we wsi często zatrzymują się turyści zmierzający nad morze.

Niektórzy z nich zostają tu, gdyż cenią sobie spokój, ciszę i wypoczynek z dala od wielkomiejskiego szumu. Gospodarze domków zapewniają dobrą, swojską kuchnię oraz wiele atrakcji w okolicy. 



Pełczyce 

Miasto leżące w województwie zachodniopomorskim nad jeziorami: Panieńskim, Krzywym, Stawno i Pełcz. Jest to główny ośrodek letniskowo – turystyczny. Do zabytków tej miejscowości należą: 

- Kościoły,
- Klasztor wraz z folwarkiem przyklasztornym, stajnią i stodołą,
Ratusz wybudowany w latach 20. XX wieku,
- budynki poczty i szkoły,
- plebania z XIX wieku,
- synagoga oraz cmentarz żydowski. 



Pępowo 

Wieś leżąca w województwie wielkopolskim nad rzeką Dąbrocznią. Działa tu stadnina koni.

Są tu również inne ciekawe miejsca takie jak: Kościół zbudowany w XV wieku w stylu późnogotyckim, przytułek dla ubogich i chorych wybudowany w latach 20. XIX wieku, zabytkowy budynek poczty i urzędu gminy. Znajduje się tu również pałac wybudowany pod koniec XVIII wieku, którego właścicielami początkowo był Józef Mycielski, a następnie Niemcy przez II wojnę światową. 

Piaseczno 

Miasto znajdujące się w województwie mazowieckim. Niegdyś było ono miastem królewskim Korony Królestwa Polskiego. 

Znajdują się tu takie zabytki jak: Kościół pochodzący z II połowy XVI wieku, który wybudowano w miejscu poprzedniego drewnianego, tuż obok niego znajduje się dzwonnica oraz plebania; Ratusz wybudowany w latach 1823 – 1824; cmentarz; mykwa, czyli rytualna łaźnia żydowska; cmentarz żydowski oraz dworzec Grójeckiej Kolei Dojazdowej z 1914 roku. 



Piaski 

Cześć miasta Krynica Morska znajdująca się w województwie pomorskim. Piaski to wieś, która jest częścią Mierzei Wiślanej. Otaczają ją wody Zatoki Gdańskiej oraz Zalewu Wiślanego. Graniczy Rosją, a dokładniej z Obwodem Kaliningradzkim. Dawniej miejscowość tę nazywano Nowa Karczma.

miejscowość piaski nad morzem

Znajduje się w niej zabytkowy Kościół, którego początki sięgają roku 1600; cmentarz mennonicki z XVIII wieku. Wieś nie raz już zmieniała swoje położenie poprzez wędrujące wydmy. Ostatnia taka migracja wsi miała miejsce w 1825 roku.

Mieszkańcy zajmują się głównie turystyką oraz rybołówstwem. Prowadzą również liczne pensjonaty, kwatery prywatne oraz pola namiotowe. Swoje miejsce ma tu nawet plaża naturystów



Piastów 

Miasto leżące w województwie mazowieckim. W centrum miejscowości znajduje się Kościół z 1928 roku, hufiec ZHP, remiza OSP, MOK, kino, stadion wraz z kortami do tenisa. 

Ponadto rośnie tu 150-letni dąb Bartuś i znajduje się tu wiele pomników jak chociażby: Pomnik pamięci żołnierzy Wojska Polskiego, Pomnik Jana Pawła, Pomnik pamięci harcerzy. Stoi tu również, dostępny do zwiedzania, Biały Pałac. Został wybudowany w stylu art nouveau w XX wieku. Obecnie budynek jest w ruinie, nie ma dachu, a wieża jest zawalona, zaś wewnątrz rosną drzewa. 

odpowiedź 26 stycznia 2017 przez użytkownika

Piasutno 

Wieś leżąca w województwie warmińsko – mazurskim nad jeziorem Piasutno. Można tu spotkać na każdym kroku drewniane budownictwo pochodzące z początków XX wieku oraz budynek szkoły z 1894 roku. 

Owe wspomniane na początku jezioro jest często odwiedzane przez turystów. Występują w nim szczupaki i liny, dzięki czemu każdy wędkarz będzie zadowolony z połowu. Tuz przy brzegach jeziora mieszczą się liczne domki letniskowe, pola namiotowe oraz kempingowe. Działa tu również ośrodek wypoczynkowy wraz z wypożyczalnią rowerów wodnych, kajaków oraz łódek. 



Piaszno 

Kaszubska wieś leżąca w województwie pomorskim, należąca do Pojezierza Bytowskiego. Znajduje się tu również jezioro o tej samej nazwie co miejscowość.

Interesującym miejscem wartym zobaczenia jest również Siemierzycka Góra, która leży na wysokości 256 metrów n.p.m., stare kurhany oraz kamienne kręgi. Pochodzą one z kultury łużyckiej z lat 1700 – 1800 p.n.e. Zachował się w nich również stół ofiarny. Niegdyś we wsi znajdowała się papiernia oraz głównie gospodarstwa folwarczne. Dziś jest to głównie ośrodek turystyczny. 



Piece 

Wieś kociewska znajdująca się w województwie pomorskim nad jeziorem Trzechowskie. Owe jezioro leży na krańcach Borów Tucholskich. Nad tymże zbiornikiem wodnym jest wyznaczone również kąpielisko turystyczne.

Do zabytków należy drewniana chata kociewska pochodząca z XIX wieku, kryta strzechą. Stoi tu również zabytkowy Kościół wraz z cmentarzem. 



Piechowice 

Miasto znajdujące się w województwie dolnośląskim nad rzeką Kamienną. Jest to miejscowość głównie turystyczna. W okolicy znajdują się Karkonosze oraz ich największy szczyt – Wielki Szyszak.

Do zabytków należą: dom pochodzący z przełomu XVIII i XIX wieku, budynek pensjonatu murowano – drewnianego z 1890 roku oraz kolejowa wodociągowa wieża ciśnień z 1909 roku.

Prócz tego znajduje się tu wiele szlaków turystycznych oraz ścieżek rowerowych. Zobaczyć można Wodospad Szklarki i Śnieżne Kotły. W centrum stoi 700-letni pomnik przyrody cis. Niedaleko można wybrać się również na wycieczkę do rezerwatu przyrody Krokusy, który został utworzony w 1962 roku. 

Piecki 

Wieś leżąca w województwie warmińsko – mazurskim nad jeziorem Wągiel oraz rzeką Dajna. 

Ciekawymi miejscami wartymi zobaczenia są: Muzeum Etnograficzne, Kościół wybudowany w 1934 roku, a także camping tuż nad brzegami wspomnianego jeziora. Nazwa miejscowości pochodzi od imienia Piecio, co oznacza Piotr. Niegdyś wieś bardzo się rozwijała. Stał tu hotel, działały warsztaty rzemieślnicze, 3 tartaki i mleczarnia. Niestety działania wojenne spowodowały ogromne zniszczenia. 



Pieczarki 

Wieś leżąca w województwie warmińsko – mazurskim nad jeziorem Dgał Wielki. W okolicy wsi znajdują się również inne jeziora, takie jak chociażby: Dargin, Skarż Wielki, Warniak oraz Dgał Mały. Dzięki tak dogodnemu położeniu istnieje tu możliwość przejazdu pomiędzy nimi za pomocą tras turystycznych. 

Cała okolica ma charakter letniskowy. Będąc tu warto zobaczyć: Doświadczalny Ośrodek Zarybieniowy „Dgał”, ośrodek wakacyjny Pałacu Młodzieży, obelisk z kamienia polnego, zabytkowe chałupy, śluza na cieku, sztuczną wyspę znajdującą się na śródjeziornej płyciźnie jeziora Dgał Wielki z drewnianym pomostem oraz resztki młyna pochodzące z XV wieku. 



Pieczyska 

Wieś leżąca w województwie mazowieckim. Jej powstanie datowane jest na 1452 rok.

W tym także roku postawiono we wsi Kościół z inicjatywy braci Trycz. Początkowo był on drewniany, lecz później go odrestaurowano i wystawiono murowany. Tym już zajęła się rodzina Potockich. Jeden z braci został również patronem owej parafii. Okolica wsi jest bogata w tereny leśne i rolne. Działa tu kilka gospodarstw agroturystycznych, które posiadają kuszącą i bogatą ofertę atrakcji turystycznych dla swoich gości. 



Piekielnik 

Wieś należąca do województwa małopolskiego, sąsiadująca ze Słowacją. Należy ona do Kotliny Orawsko – Nowotarskiej oraz Beskidu Orawsko – Podhalańskiego. Przepływają tędy również wody potoku Piekielnik, które po długiej wędrówce lądują w zlewni Bałtyku oraz w zlewni Morza Czarnego. 

Nazwa wsi wzięła się od złogów spalonego torfu i początkowo nazywała się Popielnik. Na jednym ze wzniesień można dostrzec piękną panoramę Tatr. Do zabytków jakie można było zwiedzać jeszcze całkiem niedawno, należały chociażby kurne chaty z obszernym strychem na siano. Obecnie możemy tu znaleźć jedynie jedną taką chatę, która jest niestety bardzo zniszczona. Prócz chat w miejscowości znajduje się również Kościół pochodzący z 1878 roku. Tu także urodziła się aktorka Anna Krupa. 

odpowiedź 26 stycznia 2017 przez użytkownika

Pieskowa Skała 

Osada położona w województwie małopolskim, będąca terenem Ojcowskiego Parku Narodowego. Jest częścią Doliny Prądnika. Swoją sławę zawdzięcza zamkowi, który nosi taka sama nazwę jak owa miejscowość. 

Pierwszy raz o nim usłyszano już w 1315 roku i wspomniał o nim Władysław Łokietek. Natomiast sam zamek wybudował Kazimierz III Wielki. Następnie zamek zamieszkiwał ród Szafrańców, a potem rodzina Zebrzydowskich. Gościł tu Stanisław August Poniatowski, hrabia Jan Mieroszewski. Po II wojnie światowej zamek przeszedł w ręce Państwa i należy do Oddziału Państwowych Zbiorów Sztuki na Wawelu. 

Do owego zamku należy również park krajobrazowy, gdzie znajduje się Maczuga Herkulesa. Warto dodać, że miejscowość była scenerią do wielu filmów, które tu kręcono, m.in.: Stawka większa niż życie, Janosik, Podróż za jeden uśmiech, Pierścień i róża, Ogniem i mieczem, Szkoła żon czy Reich.



Piertanie 

Wieś znajdująca się w województwie podlaskim, leżąca niedaleko Litwy. W jej okolicy jest położone jezioro Pierty. Nad tym właśnie jeziorem można często spotkać żeremia, czyli domy bobrów. Całość wsi otoczona jest pięknymi lasami, głównie sosnowymi i świerkowymi. 

Piertanie należy do części Wigierskiego Parku Narodowego. Dogodne położenie blisko jezior sprawia, że dobrze tu działa agroturystyka. Gospodarze zachęcają do pobytów na łonie natury oraz aktywnych wypoczynków. W swojej ofercie mają np. kajaki, rowery, miejsce na grilla, pola namiotowe, przejażdżki wozem konnym, a zima również kuligi. 



Pierwoszyno 

Kaszubska wieś leżąca w województwie pomorskim. Sąsiaduje ona z wodami Zatoki Gdańskiej.

Co roku, między innymi ze względu na położenie, odwiedzają ją liczni turyści. Do ich dyspozycji przygotowano m.in.: domki letniskowe, pensjonaty i kwatery prywatne, a także pola namiotowe. Do atrakcji należą: surfing, kite surfing, wycieczki szlakami turystycznymi, odwiedzanie okolicznego Trójmiasta, przepłynięcie tramwajem wodnym, szlaki rowerowe, stadnina koni. Ponadto znajdują się tu boiska do gry w piłkę i tenisa, zabytkowy cmentarz wraz z Kościołem oraz Dom Kultury. 



Pierzchnica 

Wieś leżąca w województwie świętokrzyskim. Należy ona do części Gór Świętokrzyskich. To właśnie z nich rozpościera się widok na lasy sosnowo – jodłowe. W lasach tych znajdziemy bogactwo grzybów, malin, borówek, jagód oraz liczne gatunki zwierząt.

Na uwagę zasługują znajdujące się w okolicy gospodarstwa agroturystyczne. Można w nich spotkać wiele atrakcji, jak chociażby: wypożyczalnia rowerów, wędkowanie na pobliskich stawach, jazda konna lub przejazd bryczką, a w zimie kuligi. Można także wybrać się z myśliwym na polowanie. 



 

odpowiedź 26 stycznia 2017 przez użytkownika

Piła 

Miasto leżące w województwie wielkopolskim nad rzeką Gwdą. Należy ono do Pojezierza Wałeckiego i Krajeńskiego. Niegdyś była to mała osada rybacka położona wśród lasów, dziś natomiast Piła zajmuje powierzchnię 102,68 km kwadratowych. W okolicy znajduje się kilka zbiorników wodnych oraz jezior i stawów. Część stawów znajduje się na terenie rezerwatu przyrody Kuźnik. Warto dodać, że zbudowano tu również Park Miejski zwany Parkiem na Wyspie z licznymi atrakcjami (plac, fontanna i kryta estrada). 

Piła to miasto, które uległo wielu zniszczeniom podczas wojny. Do dziś zachowało się jedynie kilkadziesiąt zabytków. Zalicza się do nich np. obiekty sakralne; dom, w którym urodził się Stanisław Staszic, pochodzący z połowy XVIII wieku; budynek obecnej Szkoły Policji, Domu Kultury, Szkoły Podstawowej nr. 7, Liceum Ogólnokształcącego; Parowozownia Piła wybudowana w latach 1870 – 1874; Nowy Dom Strzelecki z 1896, obecnie pensjonat; budynek Muzeum Okręgowego z 1875 roku; schronisko bojowe oraz liczne kamienice, pomniki i cmentarze.

Piła to również miejsce, gdzie można odpocząć i poddać się relaksowi na spacerach, ćwicząc lub z książką w ręku. Można to zrobić w licznych parkach. Do najbardziej znanych należą: Park Miejski z 1900 roku, Park na Wyspie oraz rezerwat Kuźnik. Jest to również miasto rozwijające się kulturowo. Działają tu liczne kina, muzea i centra kultury, gdzie organizuje się cykliczne imprezy. Turyści z pewnością nie będą się tu nudzić. Do atrakcji turystycznych zalicza się: szlaki piesze, rowerowe oraz wodno – kajakowe. 

Miasto to zostało również uwiecznione na płycie zespołu Strachy na Lachy, także w odcinku 140 Świata według Kiepskich oraz w powieści kryminalnej Upiory spacerują nad Wartą

Tu urodzili się m.in.: wspomniany już Stanisław Staszic – działacz oświeceniowy i pisarz; Kasia Smutniak – modelka i aktorka; Leszek Ratajczak – dziennikarz; Bartłomiej Kielar – wokalista zespołu Verba; Andrzej Kozakiewicz – współzałożyciel zespołu Pidżama ***** i Strachy na Lachy; Grzegorz Piechowiak – polityk. 



Pilchy 

Wieś leżąca w województwie warmińsko – mazurskim nad jeziorem Roś. Nad nim właśnie zlokalizowana jest stacja hydrobiologiczna UW, gdzie studenci przeprowadzają badania naukowe i odbywają swoje zajęcia. 

W centrum wsi usytuowanych jest kilka gospodarstw agroturystycznych. Zapraszają one turystów do wypoczynku w towarzystwie natury i zwierząt. Często gospodarze organizują różnego rodzaju atrakcje, jak chociażby: przejazd bryczką lub konno, wędkowanie, biwakowanie, hamaki itp. Kuszą także przepysznym, swojskim jedzeniem. 



Pisz 

Miasto znajdujące się w województwie warmińsko – mazurskim, leżące nad jeziorem Roś i rzeką Pisą. Należy ono do części Krainy Wielkich Jezior Mazurskich oraz Puszczy Piskiej.

Zabytków jest niewiele, ale warto zwrócić uwagę na Kościół, który jest tu najstarszym zabytkiem pochodzącym z 1694 roku. Prócz tego w mieście znajdują się również ślady po zamku krzyżackim na ul. Gizewiusza. 

Spacerując można także przypatrzeć się na barokowe domy z przełomu XVIII i XIX wieku. Zabytkiem również jest Ratusz wybudowany w stylu neogotyckim oraz budynek zaraz obok niego. Obecnie znajduje się w nim Muzeum Ziemi Piskiej. 



Piszewo 

Wieś leżąca w województwie warmińsko – mazurskim. W jej okolicy znajduje się jezioro Luterskie. Nad jego brzegami mieszczą się domki letniskowe dla turystów oraz działają gospodarstwa agroturystyczne. W nich goście znajdą możliwość wypożyczania sprzętu wodnego lub wędkarskiego oraz rowerów i łódek. Zjedzą również pyszne polskie dania (świeże mleko i jaja) oraz zrelaksują się w ciszy natury. 

W niektórych domkach letniskowych goście mają możliwość skorzystania z sauny i stołu bilardowego. Warto dodać, że urodził się tu Ferdinand Schulz, który był niemieckim konstruktorem lotniczym. 

odpowiedź 26 stycznia 2017 przez użytkownika

Piwniczna Zdrój 

Miasto leżące w województwie małopolskim nad rzeką Poprad. Występują tu liczne źródła wody mineralnej. Znane one są jako „kwaśnie wody”, w których skład wchodzą wody wodorowęglanowo – magnezowo – wapniowo – żelaziste i zawierają w sobie jony magnezowe i wapniowe. Działają korzystnie na choroby żołądka i dwunastnicy oraz jelit i trzustki. Z względu na występowanie owych wód działają tu różne ośrodki leczniczo – wypoczynkowe. Stosuje się w nich kąpiele mineralne, zabiegi, natryski, masaże, gimnastykę, inhalację oraz kurację wodą pitną. 

Do pozostałych atrakcji turystycznych zaliczyć można m.in.: spływy łodziami, szlaki turystyczne (piesze, rowerowe, konne), pijalnię wód mineralnych, Muzeum Regionalne, skatepark, quady, wędkowanie na rzece, korty tenisowe. 

Warto tu również przyjechać zimą, gdyż atrakcji wcale nie jest przez to mniej. Szczególnym uznaniem cieszą się ośrodki narciarskie ze stacjami wyciągowymi, wypożyczalnią sprzętu i szkółką narciarską. Do zabytków wartych odwiedzenia, należą: Ratusz, cysterna z 1913 roku tzw. studnia, Kościoły, dwa zabytkowe budynki pensjonatów oraz cerkiew z 1821 roku. 



Plaska 

Wieś leżąca w województwie podlaskim. Sąsiaduje ona z Litwą i Białorusią. W jej okolicy są położone cztery jeziora: Pobojno, Serwy, Orle i Paniewo. Jezioro Orle i Paniewo należą do części kanału Augustowskiego. 

W związku z dogodnym położeniem powstało tu wiele ścieżek turystycznych, szlaków pieszych, konnych, wodnych, rowerowych oraz tras spacerowych. W okolicy działają również rezerwaty przyrody: Mały Borek, Starożyn, Kuriańskie Bagno oraz Perkuć, w których spotkać można wiele pomników przyrody. Okolice są bogate również w działalność agroturystyczną.



Pleśna 

Wieś leżąca w województwie zachodniopomorskim. Znajduje się ona tuż nad brzegiem morza Bałtyckiego. 

Pleśna należy do części Koszalińskiego Parku Nadmorskiego oraz Trzebiatowsko – Kołobrzeskiego Pasa Nadmorskiego. Turyści chętnie odwiedzają ową miejscowość, zwłaszcza latem. Korzystają z noclegów w dostępnych ośrodkach i domkach letniskowych, a także u gospodarzy. Atrakcją, prócz plaży i morza, są zachowane bunkry z czasów II wojny światowej. 
 



Płociczno 

Kociewska wieś leżąca w województwie pomorskim. Znajdują się tu dwa jeziora: Płociczno Małe i Płociczno Duże. Oba leżą na skraju Borów Tucholskich

Do miejsc atrakcyjnych turystycznie należą np. pozostałości kamienno – betonowego kręgu wraz z kolumnami. Pośrodku nich stoi podstawa pomnika, na której kiedyś stał posąg marszałka Hindenburga. Ogród jest w obecnym stanie bardzo zaniedbany i zarośnięty. Jest on zabytkiem w tej miejscowości, podobnie jak: chata w zagrodzie w centrum wsi oraz Kościół z 1911 roku. 

odpowiedź 26 stycznia 2017 przez użytkownika

Płonina 

Wieś położona w województwie dolnośląskim. Jest częścią Gór Kaczawskich w Sudetach Zachodnich

Znajduje się tu zamek, na którym w czasie II wojny światowej mieścił się obóz dla dziewcząt, szpital wojskowy oraz obóz wypoczynkowo – szkoleniowy dla żołnierzy. Zabytkiem jest również renesansowy pałac oraz park pałacowy z XIX wieku. Warto tu również zobaczyć ruiny cmentarza, a także wybrac się na szlaki turystyczne. 



Płock 

Miasto leżące w województwie mazowieckim. Należy do Pojezierza Dobrzyńskiego i Kotliny Płockiej. Przez miasto przepływa najdłuższa rzeka w Polsce, czyli Wisła. Warto też wspomnieć, że Płock był stolicą Polski w latach 1079 - 1138. 

Znajdują się tu dwa zespoły przyrodniczo – krajobrazowe: jar rzeki Brzeźnicy oraz Rosicy. Na terenie całego miasta stoi aż dziewięć pomników przyrody. Płock to również miasto bardzo bogate architektonicznie. Znajdują się tu takie zabytki i atrakcje jak: 

Bazylika Katedralna z 1144 roku ze słynnymi brązowymi, romańskimi drzwiami z 1154 roku,
- Zamek książęcy z XIV wieku z gotyckimi wieżami, w którym obecnie działa Muzeum Diecezjalne,
- Świątynia Miłosierdzia i Miłości, czyli katedra mariawicka wybudowana w latach 1911 – 1914,
- płocki amfiteatr, odrestaurowany i obecnie działający od 2008 roku,
- ulica Tumska, a na niej: Muzeum Mazowieckie i piękne kamieniczki,
- ulica Grodzka z XIII wieku,
Małachowianka, czyli szkoła średnia, w której m.in. uczył się Ignacy Mościcki, Tadeusz Mazowiecki, Tony Halik oraz Jan Zumbach,
- Stary Rynek z Ratuszem,
- Sanktuarium Bożego Miłosierdzia,
Petrochemia Płocka, a dziś Polski Koncern Naftowy Orlen SA, który jest największa firmą w tej części Europy,
- Teatr Dramatyczny,
- ZOO położone na nadwiślańskiej skarpie,
- liczne mosty.

To tu urodzili się m.in.: Tadeusz Mazowiecki – polityk, Mira Zimińska – Sygietyńska – aktorka, Grzegorz Stellak – wioślarz. 



Płoskinia 

Wieś leżąca w województwie warmińsko – mazurskim. Wzmiankowana była ona już w 1301 roku. Później w XIV wieku powstał tu młyn wodny i karczma, a w XVI wieku szkoła parafialna. Wieś całkowicie zniszczono podczas wojny polsko – szwedzkiej. Kościół odbudowano w latach 1340 – 1360, dobudowano wieżę oraz wystawiono ołtarz główny. 

Okolice Płoskini są bardzo atrakcyjne pod względem krajoznawczym i przyrodniczym, dzięki czemu powstaje tu coraz więcej gospodarstw agroturystycznych. Niedaleko leży również jezioro Pierchalskie, gdzie znajduje się pole biwakowe oraz lasy, w których można spotkać piękne okazy grzybów.

Płoty 

Miasto znajdujące się w województwie zachodniopomorskim, leżące nad rzeką Regą oraz strugą Potuliną. Należy ono do Równiny Gryfickiej.

Największym zabytkiem miasta jest Stary Zamek. Wybudowano go już w XIII wieku. Obecnie mieści się w nim Miejska Biblioteka Publiczna. Kolejnym zabytkiem jest tzw. Nowy Zamek, który postawiono w latach 1606 – 1618. Obec nie zgromadzone są tu zbiory Biblioteki Pomorskiej z cennymi monetami i dziełami sztuki.

Warto również zwrócić uwagę na Kościół Przemienienia Pańskiego, którego budowę zaczęto w 1902 roku. Wcześniej na jego miejscu stał drewniany Kościół, ale był za mały by pomieścić wszystkich wiernych. Do pozostałych zabytków i ciekawych miejsc należą: park miejski przy Nowym Zamku, budynek poczty oraz zespół budynków bramy wjazdowej. 

Działa tu elektrownia wodna znajdująca się na rzece Reda, zakład produkujący pojemniki i kontenery oraz kilka innych przedsiębiorstw. Lubiący przyrodę znajdą dla siebie raj w rezerwacie Wrzosowisko Sowno



Pluski 

Wieś leżąca w województwie warmińsko – mazurskim nad jeziorem Pluszne Wielkie. Należy ono do kompleksu Lasów Łańskich. Ze względu na dogodne położenie, miejscowość ta cieszy się dużym ruchem turystycznym.

Dla odwiedzających przygotowano: noclegi w gospodarstwach agroturystycznych, liczne restauracje i sklepy, przystań wodną wraz z wypożyczalnią sprzętu wodnego i kąpieliskiem. Prócz tego wartym zobaczenia jest Kościół, leśniczówka oraz sala sołecka. Zabytkami są dwie drewniane stare chałupy, które są kryte strzechą, zagroda, kapliczka oraz budynek szkoły. 



Pobiedziska 

Miasto w województwie wielkopolskim nad jeziorem Małym. Do zabytków miejscowości można zaliczyć: Kościoły, liczne domy pochodzące z XIX wieku, Klasztor sióstr Sacre Coeur z lat 30. XX wieku, Ratusz, cmentarz żydowski, zabytkową dzwonnicę z XIX wieku, dworzec kolejowy oraz rynek miasta z XIX wieku. 

Warto dodać, że w okolicach miasta znajduje się Skansen Miniatur, który założono tu w 1998 roku. Wszystkie są wykonane w skali 1:20 z uwzględnieniem detali. W Pobiedziskach urodził się m.in. Andrzej Pieczyński – aktor teatralny. 



Pobierowo 

Wieś leżąca w województwie zachodniopomorskim, nad brzegami morza Bałtyckiego. Jest to typowa wieś letniskowo – wypoczynkowa. Należy do części Wybrzeża Trzebiatowskiego
 

Znajdują się tu liczne lasy nadmorskie, które w połączeniu w morskim wiatrem tworzą specyficzny mikroklimat. Występuje tu piaszczysta plaża wraz z klifem wysoczyzny rewalskiej. Pobierowo posiada bardzo dobrze rozwinięta bazę noclegową oraz gastronomiczną. Jest ono odwiedzane przez turystów z różnych zakątków kraju i z zagranicy. Organizowane są tu m.in.: festyny rodzinne, turnieje sportowe, koncerty zespołów muzycznych i regaty żeglarskie. Prócz tego można wybrać się na spacer szlaki turystycznymi.  

odpowiedź 26 stycznia 2017 przez użytkownika

Podbrzezie Dolne 

Wieś położona w województwie lubuskim. 

Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1349 roku. Założył ją mieszczanin żagański Peter Unglowbe. Już w czasach średniowiecznych wykształcił się podział wsi na górną i dolną. Do zabytków, które można tu spotkać jeszcze dziś należy dwór Schwerdfegerów oraz dom z połowy XIX wieku. 



Podczele 

Jest to mała osada, a właściwie część Kołobrzegu. Znajduje się w województwie zachodniopomorskim i leży nad brzegami morza Bałtyckiego. Od Kołobrzegu oddziela ją Las Kołobrzeski oraz rozlewiska bagienne. 

Całość miejscowości należy do Koszalińskiego Pasa Nadmorskiego oraz do Trzebiatowsko – Kołobrzeskiego Pasa Nadmorskiego. Znajduje się tu kilka ceglanych budynków przedwojennych koszar wojskowych oraz poradzieckich bloków mieszkalnych. Znajduje się na tym terenie również ośrodek sanatoryjno – wypoczynkowy Podczele. 
 



Poddąbie 

Wieś leżąca w województwie pomorskim nad brzegiem morza Bałtyckiego. Jego część należy do Słowińskiego Parku Narodowego.

Na brzegach piaszczystej plaży można również spotkać brzegi klifowe oraz lasy bukowo – sosnowe, które są atrakcją okolicy. Turyści chętnie tu przybywają ze względu na panującą w okolicy ciszę i spokój oraz możliwość opalania na niezatłoczonych plażach. Podczas pobytu korzystają również z ofert baz noclegowych. Zalicza się do nich m.in.: pensjonaty, domki letniskowe, apartamenty, pola namiotowe i kempingowe. 



Poddębice 

Miasto znajdujące się w województwie łódzkim nad rzeką Ner. Znajduje się tu wiele zabytków związanych z historią tego miejsca. Głównie Pałac z epoki renesansu, wzniesiony już przed 1617 rokiem. 

Również na uwagę zasługuje Kościół z około 1610 roku oraz Kościół z 1871 roku oraz synagoga i cmentarz żydowski. Jeśli chodzi o walory turystyczne to znajdują się tu dwa szlaki turystyki rowerowej. Ponadto warto zwiedzić Poddębicki Zespół Przyrodniczo – Krajobrazowy. 



Podgórki 

Wieś znajdująca się w województwie dolnośląskim sąsiadujące z Czechami. Znajdują się tu zabytki wpisane na listę Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Należy do nich z pewnością Kościół z 1746 roku, ruiny Kościoła z XIII wieku. Obecnie odrestaurowano go i jest on najciekawszym miejscem widokowym Gór i Pogórza Kaczawskiego, który to można zwiedzać w sezonie letnim. 

Znajduje się tu także zespół pałacowy z XIX wieku, składający się z pałacu, gdzie niegdyś mieścił się dom dziecka i szkoła rolnicza. Obecnie funkcjonuje on jako ośrodek kolonijno – wczasowy łódzkich zakładów włókienniczych. W skład zespołu, prócz pałacu, wchodzą jeszcze oficyna praz park. 

odpowiedź 26 stycznia 2017 przez użytkownika

Podgórzyn 

Wieś sąsiadująca z Czechami i leżąca w województwie dolnośląskim. Miejscowość ta leży na wysokości 350 – 180 m n.p.m. Jest częścią doliny Podgórnej i Pogórza Karkonoskiego, a także Kotliny Jeleniogórskiej.

Podgórzyn jest jedną z najstarszych miejscowości w okolicy i sięga aż 1305 roku. Niegdyś działała tu odlewnia dzwonów, papiernia, szlifiernia szkła i kamieni. Działały też młyny wodne, browar i wytwórnia szkła. Z czasem powstało wiele pensjonatów, hoteli i gospód. Obecnie do zabytków należą: Kościół z przełomu XV – XVIII wieku, cmentarz oraz zbór ewangelicki. 



Podole Górowa 

Wieś leżąca w województwie małopolskim. Należy do części Pogórza Rożnowskiego z licznymi szczytami: Majdan, Dział, Żebraczka oraz Ostryż. 

Znajduje się tu zabytkowy Kościół, wpisany na listę Szlaku Architektury Drewnianej. Powstał on w latach 1358 – 1373 i zwano go wtedy Stara Przydonica. Dopiero w XVIII wieku dobudowano tu barokową wieżę. W 1955 roku zaś, powstała tu wolnostojąca dzwonnica z posągiem św. Jana Nepomucena.



Podrzewie 

Wieś leżąca w województwie wielkopolskim. Pierwsze wzmianki o niej pochodziły już z 1403 roku. 

Znajduje się tu niewielki park z 1900 roku, w którym stoi willa. Wybudowano ją w latach 1908 – 1910. Jest tu także zabytkowa kuźnia wybudowana w 1896 roku. W okolicy znajdują się liczne gospodarstwa agroturystyczne, domki letniskowe oraz pensjonaty i hotele. 



Podszkle 

Zwane też Podszkle Bukowina, to mała wieś znajdująca się w województwie małopolskim. Sąsiaduje ona ze Słowacją. W jej okolicy znajduje się zlewisko Morza Czarnego. Niegdyś była ona częścią Królestwa Węgier.

Do Polski włączono ją dopiero w 1918 roku. Znajdują się tu liczne beskidzkie wzgórza. Przez nie płyną potoki Orawka i Bukowiński Strumyk łączące się z rzeką Orawa. W centrum znajduje się zabytkowy Kościół murowany z końca XVIII wieku. Dziś turyści przyjeżdżają tu na wczasy do domków letniskowych. Korzystają z gościnności gospodarzy, wędkują, zbierają grzyby w pobliskich lasach i odpoczywają. 



Podzamcze 

Wieś leżąca w województwie śląskim. Zwana jest często Ogrodzieniec, lecz jest to błędna nazwa. Stosowano ją kiedy istniała tu średniowieczna warownia, znajdująca się na Szlaku Orlich Gniazd

Miejscowość jest rajem dla spinaczy, którzy mogą próbować swoich umiejętności na skałkach wapiennych. Znajdują się tu również ruiny zamku Ogrodzieniec w rejonie zwanym Prawym Podzamczem, gdzie również można się wspinać. Największą skała jest Suchy Połeć, który ma 30 metrów wysokości i znajduje się w rejonie Gór Birów. Warto dodać, że corocznie na Ogrodzieńcu odbywa się turniej rycerski. 

odpowiedź 26 stycznia 2017 przez użytkownika

Pogorzelica 

Wieś leżąca w województwie zachodniopomorskim, tuż nad brzegami morza Bałtyk. Jest to miejscowość wypoczynkowo – letniskowa z kąpieliskiem. Prócz wód morza, otaczają ją jeszcze wody jeziora Liwia Łuża. Stanowi ono rezerwat ptaków.

Okolicę otacza bór sosnowy, w którym znajdują się liczne domki turystyczne i ośrodki wczasowe. Natomiast z drugiej strony Pogorzelice posiadają piękne, piaszczyste plaże, które zachęcają turystów do jak najdłuższego pobytu. Zwiedzić tu można liczne drewniane domki i wybrać się na szlak turystyczny. 



Pokrzydowo 

Wieś leżąca w województwie kujawsko – pomorskim. Należy ono do części Brodnickiego Parku Krajobrazowego. 

Znajdują się tu liczne jeziora i rzeki jak np. Struga Brodnicka lub Skarlanka. Turyści mogą tu wybrać się na szlaki turystyki pieszej, rowerowej, wodnej. Mogą także powędkować na jeziorach bogatych w różne gatunki ryb, dobrze zjeść w pobliskich restauracjach oraz skorzystać z oferty noclegowej (ośrodków wypoczynkowych, agroturystyki lub pól namiotowych). 



Pokrzywna 

Wieś leżąca w województwie opolskim w dolinie rzeki Złoty Potok. W jej okolicy znajdują się Gór Opawskie.

Część miejscowości należy do terenów Parku Krajobrazowego Gór Opawskich. Jest to miejscowość głównie wypoczynkowa, w której znajduje się ośrodek wczasowo – wypoczynkowy. Przebiegają tędy szlaki turystyczne oraz ścieżka dydaktyczna. Ciekawostką jest to, że niegdyś znajdowało się tu zamczysko, stojące na tzw. Górze Zamkowej



Połajewo 

Wieś położona w województwie kujawsko-pomorskim. Leży na Kujawach, na wschodnim brzegu jeziora Gopło

Pierwsza wzmianka pochodzi z 1387 roku, kiedy to jej właścicielami byli Pomianowie pochodzący z Grabia na Kujawach. Obecnie jest to miejscowość wyłącznie wypoczynkowo – ośrodkowa. 
 



Polana 

Wieś leżąca w województwie podkarpackim u szczytu pasma Otrytu. Przepływają przez nią potoki: Głuchy i Czarna. Nad brzegiem drugiego z wymienionych potoków znajduje się jaskinia oraz duży wodospad. 

Prócz tego we wsi spotkać można lipę rosnącą na ruinach Kościoła, do której można wejść. Co ciekawe mieści się w niej nawet kilka dorosłych osób. Jest ona uważana za zabytek przyrodniczy. Do innych zabytków należy cerkiew św. Mikołaja, wpisana na Szlak Architektury Drewnianej. Poza tym znajdują się tu ruiny wspomnianego już Kościoła z 1780 roku. Zachowała się jedynie murowana dzwonnica z XVIII wieku. 

...