Płonina
Wieś położona w województwie dolnośląskim. Jest częścią Gór Kaczawskich w Sudetach Zachodnich.
Znajduje się tu zamek, na którym w czasie II wojny światowej mieścił się obóz dla dziewcząt, szpital wojskowy oraz obóz wypoczynkowo – szkoleniowy dla żołnierzy. Zabytkiem jest również renesansowy pałac oraz park pałacowy z XIX wieku. Warto tu również zobaczyć ruiny cmentarza, a także wybrac się na szlaki turystyczne.
Płock
Miasto leżące w województwie mazowieckim. Należy do Pojezierza Dobrzyńskiego i Kotliny Płockiej. Przez miasto przepływa najdłuższa rzeka w Polsce, czyli Wisła. Warto też wspomnieć, że Płock był stolicą Polski w latach 1079 - 1138.
Znajdują się tu dwa zespoły przyrodniczo – krajobrazowe: jar rzeki Brzeźnicy oraz Rosicy. Na terenie całego miasta stoi aż dziewięć pomników przyrody. Płock to również miasto bardzo bogate architektonicznie. Znajdują się tu takie zabytki i atrakcje jak:
- Bazylika Katedralna z 1144 roku ze słynnymi brązowymi, romańskimi drzwiami z 1154 roku,
- Zamek książęcy z XIV wieku z gotyckimi wieżami, w którym obecnie działa Muzeum Diecezjalne,
- Świątynia Miłosierdzia i Miłości, czyli katedra mariawicka wybudowana w latach 1911 – 1914,
- płocki amfiteatr, odrestaurowany i obecnie działający od 2008 roku,
- ulica Tumska, a na niej: Muzeum Mazowieckie i piękne kamieniczki,
- ulica Grodzka z XIII wieku,
- Małachowianka, czyli szkoła średnia, w której m.in. uczył się Ignacy Mościcki, Tadeusz Mazowiecki, Tony Halik oraz Jan Zumbach,
- Stary Rynek z Ratuszem,
- Sanktuarium Bożego Miłosierdzia,
- Petrochemia Płocka, a dziś Polski Koncern Naftowy Orlen SA, który jest największa firmą w tej części Europy,
- Teatr Dramatyczny,
- ZOO położone na nadwiślańskiej skarpie,
- liczne mosty.
To tu urodzili się m.in.: Tadeusz Mazowiecki – polityk, Mira Zimińska – Sygietyńska – aktorka, Grzegorz Stellak – wioślarz.
Płoskinia
Wieś leżąca w województwie warmińsko – mazurskim. Wzmiankowana była ona już w 1301 roku. Później w XIV wieku powstał tu młyn wodny i karczma, a w XVI wieku szkoła parafialna. Wieś całkowicie zniszczono podczas wojny polsko – szwedzkiej. Kościół odbudowano w latach 1340 – 1360, dobudowano wieżę oraz wystawiono ołtarz główny.
Okolice Płoskini są bardzo atrakcyjne pod względem krajoznawczym i przyrodniczym, dzięki czemu powstaje tu coraz więcej gospodarstw agroturystycznych. Niedaleko leży również jezioro Pierchalskie, gdzie znajduje się pole biwakowe oraz lasy, w których można spotkać piękne okazy grzybów.
Płoty
Miasto znajdujące się w województwie zachodniopomorskim, leżące nad rzeką Regą oraz strugą Potuliną. Należy ono do Równiny Gryfickiej.
Największym zabytkiem miasta jest Stary Zamek. Wybudowano go już w XIII wieku. Obecnie mieści się w nim Miejska Biblioteka Publiczna. Kolejnym zabytkiem jest tzw. Nowy Zamek, który postawiono w latach 1606 – 1618. Obec nie zgromadzone są tu zbiory Biblioteki Pomorskiej z cennymi monetami i dziełami sztuki.
Warto również zwrócić uwagę na Kościół Przemienienia Pańskiego, którego budowę zaczęto w 1902 roku. Wcześniej na jego miejscu stał drewniany Kościół, ale był za mały by pomieścić wszystkich wiernych. Do pozostałych zabytków i ciekawych miejsc należą: park miejski przy Nowym Zamku, budynek poczty oraz zespół budynków bramy wjazdowej.
Działa tu elektrownia wodna znajdująca się na rzece Reda, zakład produkujący pojemniki i kontenery oraz kilka innych przedsiębiorstw. Lubiący przyrodę znajdą dla siebie raj w rezerwacie Wrzosowisko Sowno.
Pluski
Wieś leżąca w województwie warmińsko – mazurskim nad jeziorem Pluszne Wielkie. Należy ono do kompleksu Lasów Łańskich. Ze względu na dogodne położenie, miejscowość ta cieszy się dużym ruchem turystycznym.
Dla odwiedzających przygotowano: noclegi w gospodarstwach agroturystycznych, liczne restauracje i sklepy, przystań wodną wraz z wypożyczalnią sprzętu wodnego i kąpieliskiem. Prócz tego wartym zobaczenia jest Kościół, leśniczówka oraz sala sołecka. Zabytkami są dwie drewniane stare chałupy, które są kryte strzechą, zagroda, kapliczka oraz budynek szkoły.
Pobiedziska
Miasto w województwie wielkopolskim nad jeziorem Małym. Do zabytków miejscowości można zaliczyć: Kościoły, liczne domy pochodzące z XIX wieku, Klasztor sióstr Sacre Coeur z lat 30. XX wieku, Ratusz, cmentarz żydowski, zabytkową dzwonnicę z XIX wieku, dworzec kolejowy oraz rynek miasta z XIX wieku.
Warto dodać, że w okolicach miasta znajduje się Skansen Miniatur, który założono tu w 1998 roku. Wszystkie są wykonane w skali 1:20 z uwzględnieniem detali. W Pobiedziskach urodził się m.in. Andrzej Pieczyński – aktor teatralny.
Pobierowo
Wieś leżąca w województwie zachodniopomorskim, nad brzegami morza Bałtyckiego. Jest to typowa wieś letniskowo – wypoczynkowa. Należy do części Wybrzeża Trzebiatowskiego.
Znajdują się tu liczne lasy nadmorskie, które w połączeniu w morskim wiatrem tworzą specyficzny mikroklimat. Występuje tu piaszczysta plaża wraz z klifem wysoczyzny rewalskiej. Pobierowo posiada bardzo dobrze rozwinięta bazę noclegową oraz gastronomiczną. Jest ono odwiedzane przez turystów z różnych zakątków kraju i z zagranicy. Organizowane są tu m.in.: festyny rodzinne, turnieje sportowe, koncerty zespołów muzycznych i regaty żeglarskie. Prócz tego można wybrać się na spacer szlaki turystycznymi.