7 odpowiedzi

odpowiedź 26 stycznia 2017 przez użytkownika

Obidowa 

Wieś położona niedaleko Słowacji w województwie małopolskim. Przepływają w tej okolicy dwa potoki: Gorzec i Lepietnica Górna. Wieś posiada bogate walory przyrodnicze dlatego też została uznana za miejscowość letniskową.

Znajdują się w niej zabytkowe domy pochodzące z XIX wieku oraz pomnik partyzantów. Co roku organizowane są tu biegi przełajowe i zawody w piłkę halową. Dla turystów chcących zostać tu na dłużej przygotowano bogatą ofertę bazy noclegowej oferującą noclegi w kwaterach prywatnych, pensjonatach lub pokojach gościnnych. 



Objazda 

Wieś kaszubska leżąca w województwie pomorskim. Kilkanaście kilometrów dzieli ją od brzegów morza Bałtyckiego.

Znajduje się tu zabytkowy Kościół wybudowany w 1606 roku, dwór wraz z parkiem, który obecnie jest remontowany i odnawiany. Przy Kościele stoi również wieża, pochodząca z XX wieku. Jest tak wysoka, że widać ją z morza. W okolicach wsi znaleziono kiedyś kilka przedmiotów pochodzących z epoki wikingów. Były to głównie elementy ich uzbrojenia, m.in. miecz, który odnaleziono w latach 30. XX wieku. 



Oborniki 

Miasto leżące w województwie wielkopolskim nad Wartą. Oborniki są częścią Kotliny Gorzowskiej, która jest obfita w lasy mieszane.

W jej okolicy znajduje się rezerwat przyrody Słonawy. Leży on wzdłuż rzeki Wełny. Żyją w nim chronione pstrągi, łososie, trocie, certy i lipienie. W centrum miasta stoją zabytkowe budowle. Do najważniejszych z nich należą: Kościoły oraz cmentarzysko ciałopalne ludności kultury łużyckiej pochodzące z przełomu IV i V wieku. 



Ochotnica Dolna 

Wieś leżąca w województwie małopolskim w dolinie rzeki Ochotnica. Graniczy ona ze Słowacją. Wieś ta należy do Gorców

Znajdują się tu liczne szlaki turystyczne oraz ścieżki edukacyjne, chętnie odwiedzane przez turystów, zwłaszcza w sezonie letnim. Równie często są odwiedzane tutejsze rezerwaty przyrody. Znajduje się tu również wiele schronisk, domków letniskowych oraz pensjonatów, dzięki czemu nie będzie problemu ze znalezieniem noclegu.



Ochotnica Górna 

Wieś leżąca w województwie małopolskim, niedaleko Słowacji. Jest ona malowniczo położona w podnóży Gorców nad rzeką Ochotnicą.

Turyści przybywający w to miejsce chętnie wybierają się na wędrówki szlakami turystycznymi. Udają się na Przełęcz Knurowską, na wierzchołki biegnące od Gorca aż do Jaworzyny Kamienickiej. Korzystają przy okazji z pobytu w schroniskach, pensjonatach lub gospodarstwach agroturystycznych. Warto, będąc tu, odwiedzić również skansen etnograficzny, ale należy wcześniej umówić się z jego właścicielem. Prócz tego znajduje się tu najstarszy zabytek wsi – drewniana Kurnytowa Koliba pochodząca z 1839 roku, czyli duży pasterki szałas. 
 

Ociesęki 

Wieś leżąca w województwie świętokrzyskim. 

Zabytkami najczęściej odwiedzanymi przez turystów jest Kościół, w którym znajduje się relikwiarz Drzewa Krzyża Świętego pochodzący z 1740 roku. Prócz tego znajduje się tu jednostka OSP oraz wiele domków, pensjonatów, prywatnych kwater i gospodarstw agroturystycznych. 



Ocypel 

Kociewska wieś leżąca w województwie pomorskim. Należy ona do części Borów Tucholskich. W jej okolicy znajduje się jezioro Wielki Ocypel.

Miejscowość ma charakter głównie turystyczno – letniskowy. Turyści przybywający w to miejsce, stacjonują głównie właśnie w obrębie jeziora. Korzystają z wielu ośrodków wypoczynkowych i gospodarstw agroturystycznych.



Odargowo 

Kaszubska wieś leżąca w województwie pomorskim. Dogodne położenie nad brzegiem morza Bałtyckiego sprawia, że co roku przyjeżdża tu coraz więcej turystów.

Korzystają oni tu z uroków pięknego morza, piaszczystej plaży oraz z noclegów w przytulnych letniskowych domkach. W okolicach wsi znajduje się największy w Polsce głaz narzutowy zwany diabelskim kamieniem. Jego wysokość dochodzi do 3,5 metra wysokości i 20 metrów w obwodzie. 



Ogonki 

Wieś położona w województwie warmińsko – mazurskim niedaleko granicy z Obwodem Kaliningradzkim.

W okolicy znajdują się jeziora, chętnie odwiedzane przez wypoczywających turystów. A są to: jezioro Święcajty oraz Stręgiel. Na jeziorze Święcajty znajdują się dwie wyspy, z których jedna nosi nazwę Wyspa Kocia. Nad jednym i drugim jeziorem jest wyznaczone kąpielisko wraz z plażą. Turyści mogą również tu pożeglować, powędkować lub ponurkować. Oba jeziora łączy ze sobą rzeka Sapina, mająca 36,5 km długości. 



Ojrzeń 

Wieś w województwie mazowieckim. W okolicy znajdują się takie zabytki jak: 

- Kościół parafialny p.w.św.Trójcy i św. Zygmunta z XVI – XVIIw,
- Dzwonnica XVII,
- Zespół podworski: dwór murowany i park krajobrazowy XIX-XXw,
Pałac z XVIII w. wraz z parkiem,
- Park podworski, krajobrazowy XIXw.

Ciekawym elementem są również pomniki przyrody, figurki przydrożne oraz Cmentarz ewangelicki z XIXw. 

odpowiedź 26 stycznia 2017 przez użytkownika

Okarpiec 

Niewielka osada kociewska znajdująca się w województwie pomorskim. Należy ona do części Borów Tucholskich. Okolica wsi pełna jest w różnorakie kompleksy leśne. 

W pobliżu znajduje się również jezioro Kałębie. Jest to jezioro polodowcowe, rynnowe. W pobliżu jeziora znajduje się Wdecki Park Krajobrazowy. Na samym jeziorze znajdują się trzy wyspy. Natomiast turyści mogą natrafić na fragmenty murów i kamiennych fundamentów zamku krzyżackiego, które znajdują się nad brzegami jeziora. 



Okoninki 

Kociewska osada leżąca w województwie pomorskim. Należy ona do obszaru Borów Tucholskich.

W okolicy znajdują się piękne sosnowe lasy, a pośród nich ścieżki dydaktyczne i wyznaczone trasy. W lesie można spotkać różne zwierzęta, a także obfitość grzybów, jagód oraz poziomki. Niedaleko wsi znajdują się jeziora idealne do wędkowania, jak i do kąpieli. We wsi znajduje się wiele gospodarstw agroturystycznych oferujących noclegi w regionalnie urządzonym stylu oraz ze swojskim jedzeniem. 



Okoniny Nadjeziorne 

Wieś znajdująca się w województwie kujawsko - pomorskim. Leży na obszarze Borów Tucholskich. W jej okolicy znajduje się jezioro Okonińskie

W centrum wsi działa wiele ośrodków noclegowych. Są to m.in.: domki letniskowe, ośrodki wypoczynkowe, pola namiotowe lub kempingowe oraz gospodarstwa agroturystyczne. Miejsce to jest często odwiedzane przez młodzież i dzieci, którzy spędzają tu czas podczas obozów, ferii zimowych lub zielonych szkół. 



Okuninka 

Wieś leżąca w województwie lubelskim Znajduje się ona prawie na granicy Ukrainy i Białorusi. Jest to miejscowość głównie letniskowa, nastawiona na turystów i letników. Należy do Pojezierza Łęczyńsko – Włodawskiego. W jej okolicy jest jezioro Białe

Wokół niego znajdują się ośrodki wypoczynkowe, których jest tu ponad 40 oraz kilak gospodarstw agroturystycznych. Dodatkową atrakcją w sezonie letnim, głównie dla najmłodszych, jest wesołe miasteczko. Stoją tu również zabytkowe budynki: Kościół oraz budynek restauracji i jeden z obiektów campingowych. 



Olcza 

Jest to największa dzielnica Zakopanego. Znajduje się ona w województwie małopolskim.

Okolica słynie z Sanktuarium Matki Bożej Objawiającej Cudowny Medalik, które jest odwiedzane przez tłumy turystów. Przez Olczę przepływa potok Olczyski. Okolica Olczy jest bardzo dobrze przygotowana na wizytę turystów z różnych zakątków świata. Znajduje się tu wiele domków wybudowanych w stylu góralskim, które zachęcają do zamieszkania choć na kilka dni. 

Ołdrzychowice Kłodzkie 

Wieś leżąca w województwie dolnośląskim, niedaleko Czech. Należy ona do Kotliny Kłodzkiej i Gór Złotych.

W miejscowości tej znajdują się takie zabytki jak: Kościół z 1392 roku, mauzoleum Hrabiów Rzeszy von Magnis znajdujące się obok Kościoła z 1889 roku, pałac von Magnisów pochodzący z XVI wieku wraz z parkiem, zespół dworki powstały na przełomie XVIII i XIX wieku, dwór Oppersdorfów z XVIII wieku obecnie Dom Macierzy Sióstr Franciszkanek oraz kilka budynków przemysłowych. Turyści mogą wybrać się na czarny szlak turystyczny lub mogą skorzystać z uprawiania paralotniarstwa. 



Olecko 

Miasto znajdujące się w województwie warmińsko – mazurskim. Leży nad rzeką Legą oraz nad jeziorem Oleckim Wielkim. Jest to tak zwana stolica Mazur Garbatych. Okolicę miejscowości otaczają lasy Puszczy Boreckiej. 

Olecko to miasto z wieloma zabytkami. Do niektórych z nich należą: urbanistyczny układ miasta, kompleks zamkowy pochodzący z czasów krzyżackich, Kościół wraz z kaplicą z II połowy XIX wieku, skocznia i drewniane molo wybudowane już w 1930 roku, pomniki, zabytkowy młyn wodny, wieża ciśnień oraz zabytkowa kamienica z XIX wieku. 



Oliwa 

Jest to dzielnica Gdańska znajdująca się w województwie pomorskim. Otaczają ją wody morza Bałtyckiego, wzgórza morenowe zajmujące Las Oliwski oraz wody potoku Oliwskiego. 

Do najciekawszych i najczęściej odwiedzanych miejsc przez turystów należą: Kościół św. Jakuba, cmentarz Oliwski, Pałać Opatów, ogród botaniczny, budynki willi i dawnych dworów, Fabryka Mydła, ZOO, rezerwat przyrody: Wąwóz Huzarów i Źródliska w Dolinie Ewy. Ciekawym miejscem jest również: Muzeum Etnograficzne oraz Zabytkowa Kuźnia Wodna. 



Olpuch 

Kaszubska wieś leżąca w województwie pomorskim. Znajduje się ona Kaszubskim Szlaku turystycznym

Miejscowość jest znana głównie z odwiedzającej ją młodzieży harcerskiej, która przyjeżdża tu na obozy. Znajdują się tu dwa jeziora: Przywłoczno i Wierzchul. Olpuch jest tak położony, że jest częścią trzech regionów krajobrazowych: Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego, Borów Tucholskich oraz Doliny Wierzycy. 
 



Olsztyn 

Miasto leżące w województwie warmińsko – mazurskim. Jest to głównie miasto usługowo – gospodarcze, ale również o charakterze turystycznym. Przez miasto przepływa rzeka Łyna. Olsztyn jest częścią Pojezierza Mazurskiego oraz Pojezierza Wschodniobałtyckiego. Sąsiaduje on również z Puszczą Napiwodzko – Ramucką. Oczywiście, jak to w Krainie Mazur bywa, większość terenu zajmują lasy oraz jeziora mniejsze i większe. W Olsztynie można zwiedzać i wypoczywać właśnie nad licznymi jeziorami i zbiornikami wodnymi, ale warto również wybrać się zwiedzić zabytkowe budowle, muzea lub inne atrakcje turystyczne. 

Należą do nich np. muzea – Muzeum Warmii i Mazur, które mieści się w Zamku Kapituły Warmińskiej; Dom Gazety Olsztyńskiej oraz Muzea Przyrody. W razie niepogody można wybrać się do kina, obserwatorium lub planetarium. Turyści lubiący aktywnie wypoczywać, również znajdą tu miejsce dla siebie. Mogą wybrać się popływać kajakiem, przespacerować się po szlakach turystycznych lub zwiedzić zabytki takie jak: gotycki zamek, mury miejskie, Stary Ratusz, Kościoły, wiadukt kolejowy, kapliczki. 

Z Olsztyna pochodzą między innymi takie osoby jak: Bronisław Wildstein – dziennikarz i publicysta; Juliusz Machulski – reżyser, aktor, scenarzysta, producent filmowy; Izabela Trojanowska – aktorka i piosenkarka; Piotr Galiński – choreograf, juror w show Taniec z Gwiazdami; Piotr Bałtroczyk – dziennikarz, konferansjer i satyryk; Iwona Pavlocić – tancerka i jurorka Tańca z Gwiazdami; Piotr Wiwczarek znany jako Peter – wokalista związany z zespołem Behemoth; Anna Samusionek – aktorka; Marek Kaliszuk – aktor; Wojciech Łozowski znany jako Łozo – wokalista grupy Afromental. 

odpowiedź 26 stycznia 2017 przez użytkownika

Olsztynek 

Miasto leżące w województwie warmińsko – mazurskim. Jest to miejscowość głównie turystyczno – krajoznawcza. Do zabytków z pewnością trzeba tu zaliczyć:

- Kościół gotycki z XIV wieku,
zamek krzyżacki, wybudowany w latach 1349 – 1366 w stylu gotyckim, który obecnie jest przejęty przez Zespół Szkół,
- Skansen – Muzeum Budownictwa Ludowego – Park Etnograficzny, w którym znajdują się chałupy pochodzące z Powiśla, Warmii, Mazur, Sambii i Małej Litwy,
- liczne budynki zabytkowych domów,
- wodociągowe wieże ciśnień,
- trasy rowerowe. 
 



Olszyna 

Miasto leżące w województwie dolnośląskim, niedaleko Niemiec i Czech. Należy ono do historycznego Dolnego Śląska

Znajdują się tu takie zabytki jak: osada wiejska, dwa Kościoły, z czego jeden wybudowany w latach 1895 – 1897, a drugi w 1314 roku oraz zespół pałacowy. W jego skład wchodzą: pałac, dom murowany oraz park. Znajduje się tu wiele ośrodków oferujących noclegi. Począwszy od kwater prywatnych, poprzez pensjonaty na agroturystyce kończąc. 



Olza 

Wieś leżąca na granicy z Czechami w województwie śląskim. Miejscowość jest co roku odwiedzana przez turystów wybierających się na wypoczynek. 

Znaleźć tu można bez problemu wiele domków letniskowych, pensjonatów i agroturystyki. W miejscowości znajdują się trzy turystyczne trasy rowerowe. I właśnie z nich miejscowość ta jest najbardziej znana, gdyż organizowane są tu międzynarodowe zawody trasą rowerową o nazwie EuroVelo 4



Opoczno 

Miasto leżące w województwie łódzkim nad rzeką Wąglanką. Do najbardziej znanych zabytków miejscowości należą: zamek pochodzący z I połowy XIV wieku, który obecnie pełni funkcję Muzeum; zespół dworski z przełomu XVII – XIX wieku; dom Esterki, a obecnie Bibliotek oraz nowy cmentarz żydowski. 

Warto dodać, że w Opocznie urodzili się m.in.: Grzegorz Piechna – piłkarz, Patryk Sztyber znany jako Seth – muzyk i wokalista w zespole Nomad oraz Behemoth, Zbigniew Robakiewicz – piłkarz oraz Joanna Zagdańska – piosenkarka popowa i jazzowa 

Opole 

Miasto leżące w województwie opolskim nad rzeką Odrą. Należy ono do Niziny Śląskiej. Znane jest ono z festiwalu Opole, które co roku odbywa się w Amfiteatrze opolskim. Amfiteatr jest niewątpliwie najbardziej znanym i najliczniej odwiedzanym miejscem w tym mieście. Do innych atrakcyjnych miejsc należą:

- Rynek Starego Miasta,
- ulica Krakowska,
- Plac Daszyńskiego wraz z fontanną i pomnikiem,
- Plac Wolności,
- most Groszowy,
- ZOO z jedynymi w Polsce uchatkami kalifornijskimi,
Aleja Gwiazd Festiwalu Polskiej Piosenki,
- wieża Piastowska,
- Opolska Wenecja, zwana Młynówką, która oddziela część miasta od Wyspy Pasieki,
- Muzeum Śląska Opolskiego,
- Muzeum Wsi Opolskiej,
- Centralne Muzeum Jeńców Wojennych,
Muzeum Polskiej Piosenki.

Ciekawostką jest pochodzenie wielu osób, które właśnie tu się urodziły. A są to m.in.: 

- aktorzy – Arkadiusz Janiczek, Janusz Onufrowicz, Krzysztof Pieczyński, 
- pisarka fantasy – Anna Brzezińska. 



Opole Lubelskie 

Miasto leżące w województwie lubelskim. Znane głównie z przemysłu spożywczego (mleczarni, fabryki słodyczy i przetwórstwa owoców). 

Znajdują się tu takie zabytki jak: Kościół wybudowany w latach 1663 – 1675 wraz z wieżą; Pałac z XV wieku, który jest obecnie siedzibą Liceum Ogólnokształcącego; Ratusz pochodzący z 1750 roku; zajazdy i kamienice. Z Opola Lubelskiego pochodzą: aktorka – Małgorzata Ostrowska – Kożuchowska, Roman Dębiński – trener piłkarski, Lech Nikolski – polityk oraz Leszek Bugaj również polityk. 



Orelec 

Wieś leżąca w województwie podkarpackim, granicząca z Ukrainą. Należy ona do terenu Bieszczad.

We wsi znajduje się zabytkowa cerkiew oraz pomniki przyrody np. Kamień Orelecki, który zwany jest również Sercem Złej Macochy. Można tu miło spędzić swój czas np. na wędkowaniu, lotem szybowcem, wyprawami na szlakach turystycznych, obserwacji ptaków, nordic wal king lub jeździe na rowerze, pływaniu jachtem lub relaksować się podczas masażu w jednym z gospodarstw agroturystycznych. 
 



Orneta 

Miasto leżące w województwie warmińsko – mazurskim na Równinie Orneckiej. W pobliżu znajduje się jezioro Mieczowe

Do zabytków można zaliczyć: Ratusz wybudowany w stylu gotyckim w 1351 roku; Kościół z 1350 roku; dwie cerkwie; Kaplica Jerozolimska z 1829 roku; kamienice; pozostałości zamku biskupiego i murów obronnych oraz spichlerz i Synagoga. 

odpowiedź 26 stycznia 2017 przez użytkownika

Orłowo 

Wieś leżąca w województwie kujawsko – pomorskim. W jej okolicy znajduje się jezioro Wieczno, które jest podzielone na dwie części: Wieczno Północne i Południowe.

Niedaleko jeziora znajduje się ośrodek wypoczynkowy wraz z plażą, domkami do wynajęcia i gastronomią. Działa tu także wypożyczalnia sprzętu wodnego, plac zabaw dla najmłodszych oraz pomost i pole namiotowe. Jezioro to jest idealne dla wędkarzy, gdyż znajdują się tu różnorakie gatunki ryb. Znajduje się tu również neobarokowy pałac, który został wybudowany w latach 1865 – 1870, w którym niegdyś mieszkał Henryk Sienkiewicz



Orzechowo Morskie 

Niewielka osada letniskowa leżąca w województwie pomorskim. Przepływa przez nią struga Orzechowa. 

Kilka kilometrów dzieli miejscowość od morza Bałtyckiego. Miejscowość nazywa się również Orzechowem. Należy ona do terenu lasów bukowych Wybrzeża Słowińskiego. Jest to idealne miejsce dla wczasowiczów lubiących i ceniących sobie spokój i ciszę. Do atrakcji należy ścieżka dydaktyczna, trasy piesze i rowerowe oraz skansen w pobliskich Klukach. 



Orżyny 

Miejscowość położona w województwie warmińsko – mazurskim. Nazywa się ją również Orzyny.

Znajduje się tu jezioro Arwiny oraz Łęsk. Nad pierwszym z jezior znajduje się rezerwat przyrodniczy Kulka. Natomiast drugie z nich jest bogate w wiele gatunków ryb, takich jak: leszcz, płoć, okoń, szczupak, krąp, ukleja, węgorz, miętus itp. Do zabytków miejscowości należą: pałac wzniesiony na początku XX wieku, fragmenty parku dworskiego, domy wiejskie z początków XX wieku oraz budynek szkoły. 



Orzysz 

Miasto znajdujące się w województwie warmińsko – mazurskim nad rzeką o tej samej nazwie. W okolicy znajdują się również jeziora: Sajno oraz Orzysz. 

Do zabytkowych budowli miejscowości należą: Kościoły – Matki Boskiej Szkaplerznej wzniesiony w 1530 roku oraz Najświętszego Serca Pana Jezusa z 1913 roku. Poza tym znajduje się tu również cmentarz z okresu I wojny światowej. W Orzyszu funkcjonował niegdyś garnizon, gdzie stacjonowały różne Brygady, oddziały wojskowe oraz żandarmeria.



Osie 

Wieś kociewska znajdująca się w województwie kujawsko – pomorskim. Jest ona częścią Wdeckiego Parku Krajobrazowego

Znajduje się tu jedyny, bezstylowy Kościół, który wybudowano w 1821 roku. Tuż przy nim znajduje się cmentarz oraz spichlerz z końca XIX wieku. Na terenie wsi stoją również pomniki przyrody, do których należą: aleja dębowa, dwie lipy, dąb szypułkowy, aleja lipowa oraz lipa drobnolistna. W jednym z lasów stoi również głaz narzutowy o obwodzie 470 cm.

Osieczek 

Wieś leżąca w województwie mazowieckim nad rzeką Jeziorka. Rzeka ta jest dopływem Wisły i znajduje się na niej niewielki zalew. Jest on często odwiedzany przez okolicznych, jak i przyjezdnych wędkarzy. W sezonie letnim natomiast wykorzystywany jako kąpielisko. 

Niedaleko Jeziorka znajdują się ruiny murowanego młyna wodnego. Na plażach rzeki przygotowano miejsce na grę w siatkówkę oraz miejsce do gier i zabaw dla dzieci. W oddali znajdują się miejsca noclegowe, szczególnie gospodarstwa agroturystyczne. 



Osieczna 

Miasto znajdujące się w województwie wielkopolskim nad jeziorem Łoniewskim. Należy ono do Pojezierza Leszczyńskiego. Występują w nim sandacze i węgorze, dlatego też jest to idealne miejsce dla zapalonych wędkarzy.

W centrum miejscowości turyści mogą wybrać się na zwiedzanie cennych zabytków tej okolicy. Na szczególną uwagę zasługuje zamek nad brzegiem w/w jeziora. Obecnie w jego murach mieści się szpital sanatoryjny dla dzieci. Do kolejnego zabytku należy Kościół św. Trójcy, wybudowany w 1540 roku przez Andrzeja Górkę. Znajduje się tu jeszcze jeden Kościół protestancki wybudowany w 1900 roku. Miejsc sakralnych tu nie mało, bo prócz tych Kościołów stoi tu jeszcze Klasztor św. Walentego. Wartym zobaczenia są również wiatraki koźlaki, gdzie najstarszy z nich pochodzi z 1761 roku. 



Osiecznica 

Wieś położona niedaleko Niemiec w województwie lubuskim. Przepływa przez nią potok Biela, który jest dopływem Odry. W niedalekiej okolicy leży jezioro Moczydło, chętnie odwiedzane przez mieszkańców i przyjezdnych, szczególnie w sezonie letnim. Nad brzegiem jeziora, jak i przez centrum wsi przebiega trasa rowerowa.

Miejscowość jest bogata również w takie zabytki jak: Kościół z 1818 roku oraz dwór wraz z zabytkowymi budynkami gospodarczymi. Został on wybudowany w stylu neogotyckim w połowie XIX wieku. Obecnie działa tam siedziba gospodarstwa rybackiego. 



Osiek 

Wieś znajdująca się w województwie kujawsko - pomorskim. Należy ona do Kotliny Toruńskiej. Po raz pierwszy o miejscowości wspomniano w 1388 roku. Była ona wtedy własnością szlachecką Mikołaja i Pawła Nałęczów. 

Do zabytkowych miejsc Osieka należy: Kościół wybudowany w latach 1927 – 1930 wraz z dzwonnicą również z 1930 roku. Prócz tego stoi tu kilka zabytkowych chat z połowy XIX wieku. Można tu zwiedzić również Izbę Regionalną, w której znajdują się zbiory kultury i sztuki ludowej mieszkańców Osieka i okolic. Niegdyś mieszkańcy zajmowali się wikliniarstwem, kowalstwem oraz wyrobem serwet i obrusów. W pobliżu Osieka znajdują się dwa jeziora: Osiek i Dzikowo. 



Osieki 

Wieś znajdująca się w województwie zachodniopomorskim, tuz nad brzegiem morza Bałtyk.

Jest chętnie odwiedzana przez turystów ze względu na ciszę i niezatłoczone plaże oraz zabytki jakie znajdują się w okolicy. Należy do nich np. Kościół z XIV wieku wraz z rzeźbami, dzwonnicą i wieżą. Atrakcyjnym i ciekawym miejscem jest również dwór Hildenbrandtów pochodzący z I połowy XX wieku. Wokół niego rozciąga się piękny park w stylu angielskim. 



Osława Dąbrowa 

Kaszubska wieś leżąca w województwie pomorskim. Należy do Pojezierza Bytowskiego.

Niedaleko tej miejscowości znajdują się trzy jeziora: Studzieniczno, Kłączno oraz Ryńskie. Są one odwiedzane przez wielbicieli wędkarstwa, kąpieli i pływania, a także amatorów sportów wodnych. Nad brzegami wody znajdują się domki letniskowe oraz liczne gospodarstwa agroturystyczne z bogatymi ofertami pobytów. 

odpowiedź 26 stycznia 2017 przez użytkownika

Osłonin 

Wieś leżąca w województwie wielkopolskim. W jej okolicy znajdują się jeziora: Osłonińskie oraz Wieleńskie. Nad brzegami jezior, na pięknej piaszczystej plaży wypoczywają turyści. Jest ich tu dużo zwłaszcza w sezonie letnim. 

Do ich dyspozycji przygotowano kwatery, pola namiotowe i domki letniskowe, kąpielisko oraz plac zabaw dla najmłodszych. Miejscowość należy również do terenu Przemęckiego Parku Krajobrazowego



Osłonino 

Kaszubska miejscowość należąca do województwa pomorskiego. Znajduje się ona tuż na brzegu Zatoki Puckiej, dlatego też może cieszyć się dużą liczbą turystów szczególnie w sezonie letnim. 

Poza tym przepływa tędy rzeka Gizdepka, która płynąc mija Puszczę Darżlubską. Znajduje się tu wykryta niedawno osada garncarzy, gdzie wydobyto wyroby rzemieślnicze oraz wczesne groby skrzynkowe. Niedaleko ma siedzibę również rezerwat przyrody Beka. Znajdują się w nim różne gatunki unikatowych na skalę europejską i światową ptaków. 



Ośno Lubuskie 

Miasto leżące w województwie lubuskim, sąsiadujące z Niemcami. W jego granicach płynie rzeka Łęcza oraz znajduje się jezioro Reczynek

Prócz walorów przyrodniczych okolica jest bogata w zabytki. Należą do nich m.in.: Kościół gotycki wybudowany w latach 1298 – 1380 wraz z masywną wieżą; Kościół z roku 1933; mury obronne z przełomu XIV – XV wieku; Ratusz pochodzący z 1517 roku; domy i liczne kamienice. Istnieją tu również zespoły zieleni miejskich: park Stary Rynek oraz park Słowackiego



Osobnica 

Wieś znajdująca się w województwie podkarpackim, nad rzekami Ropa i Wisłoka. Niegdyś kwitł tu przemysł tkacki. 

Znajduje się tu Kościół neogotycki wybudowany w 1906 roku z trzema ołtarzami również w tym samym stylu co Kościół oraz z rzeźbionymi figurami. Okolica jest usłana szlakami turystycznymi pieszymi, jak również rowerowymi. 



Osola 

Wieś znajdująca się w województwie dolnośląskim. Znajduje się ona na Wzgórzach Trzebnickich

Okolica obfituje w mieszane lasy, które są idealnym miejscem na rowerowe wypady dla turystów i mieszkańców tych okolic. Można się tu również dostać za pomocą stacji kolejowej i na miejscu wypożyczyć rowery lub zostać tu na noc. Baza noclegowa jest tu duża i na pewno nie ma problemu ze znalezieniem odpowiedniego miejsca. 



Ostaszewo 

Wieś leżąca w województwie kujawsko – pomorskim.

Znajduje się tu pałac, pochodzący z końca XIX wieku. W jego wnętrzu mieści się mauzoleum jego dawnych właścicieli, rodziny Wegnerów, które zostało przekształcone w kaplicę. Pałac oplata park przypałacowy z II połowy XIX wieku. Znajduje się w nim, aż 34 gatunki drzew i krzewów m.in.: jarząb, jodła kaukaska, klon srebrzysty. 

Ostróda 

Miasto znajdujące się w województwie warmińsko – mazurskim nad rzeką Drwęcą. Należy ono do Pojezierza Iławskiego. Prócz rzeki jest tu także jezioro Drwęckie.

Miasto to posiada wiele zabytków. Do najważniejszych z nich należą: fragmenty murów obronnych z XV wieku, Kościół gotycki, zamek pokrzyżacki wybudowany w stylu gotyckim, cmentarz Polska Górka, zabytkowy eklektyczny budynek obecnego Liceum, wieża ciśnień oraz liczne kamienice. W mieście tym urodziły się takie osoby jak, m.in.: Patryk Czarnowski – siatkarz, Dariusz Jackiewicz – piłkarz, Grzegorz Martecki znany jako Schmaletz – kompozytor, Piotr Jaworski – dziennikarz radiowy, Maria Ciunelis – aktorka oraz Norbi – piosenkarz. 



Ostrołęka

Miasto leżące w województwie mazowieckim nad rzeką Narwią. Charakterystyczny dla tego regionu jest folklor kurpiowski. Ostrołęka leży na skraju Puszczy Zielonej. 

Do zabytków tej pięknej miejscowości zalicza się: wczesnośredniowieczne grodzisko, Kościół z XIV wieku, Ratusz zbudowany w stylu klasycystycznym oraz budynek dawnej poczty z połowy XIX wieku, a obecnie Muzeum Kultury Kurpiowskiej

Prócz zabytków znajdują się miejsca atrakcyjne turystycznie. A są to: 

- Forty Bema, czyli mauzoleum powstania listopadowego,
Most Madalińskiego, wybudowany w 1995 roku,
- Stare Miasto wraz z deptakiem,
- Ławeczka – pomnik dr Józefa Psarskiego. 



Ostrów 

Wieś znajdująca się w województwie małopolskim. Turyści przybywający w to miejsce z pewnością będą mieli co zwiedzać. Znajduje się tu wiele zabytków, jak chociażby:

- przydrożna kapliczka słupowa, kapliczka murowana i figurka z roku około 1841,
- dawna drewniana szkoła z 1935 roku,
- zespół folwarczno – parkowy, wybudowany przed II wojną światową, zaś odrestaurowany w latach 70. XX wieku, wraz z parkiem i pięknymi kasztanowcami,
- Kaplica św. Ducha z 1982 roku,
- tablica pamiątkowa z brązu wmurowana w 1992 roku, ku pamięci zaginionym w wypadu lotnikom. 



Ostrowice 

Wieś znajdująca się w województwie zachodniopomorskim nad rzeką Kokną. Ma ona prawie 24 km długości. 

We wsi nad brzegiem jeziora można skorzystać z wypożyczalni kajaków i wybrać się na spływ kajakowy. Szlak taki ma długość 12,5 km. Można też w pobliżu plaży rozbić namiot na polu biwakowym. Lecz jeśli nie lubi się spania prawie pod gołym niebem warto przejrzeć ofertę domków letniskowych lub gospodarstw agroturystycznych. Jest ich tu wiele i każdy znajdzie coś dla siebie. Prócz tego w miejscowość znajduje się jeszcze zabytkowy Kościół z 1697 roku. 

odpowiedź 26 stycznia 2017 przez użytkownika

Ostrowite 

Wieś znajdująca się w województwie pomorskim. Należy ona do Pojezierza Krajeńskiego. Do najważniejszych i najcenniejszych zabytków wsi i okolicy należą:

- Kościół ceglany wraz z wieżą z 1402 roku, wewnątrz którego znajdują się elementy wyposażenia pochodzące z okresu baroku i rokoko,
- zabytkowy cmentarz wraz z murem i nagrobkiem z 1862 roku,
- zabytkowe księgi metrykalne z okresu XVII wieku,
- kapliczka,
- kilka chat podcieniowych. 



Ostrowo 

Wieś znajdująca się w województwie kujawsko – pomorskim. W jej okolicy leży jezioro Ostrowskie. Łączy się ono z Przyjezierzem za pomocą kanału wodnego. 

Znajdują się tu takie zabytki jak chociażby Kościół wybudowany w 1448 roku. Odwiedzając to święte miejsce można również udać się do położonego tuż obok Skansenu. W swoich eksponatach mieści on narzędzia rolnicze. Prócz tego w miejscowości tej działa jednostka OSP oraz stoi tu wiatrak koźlak, który w 2007 roku został odrestaurowany. 



Ostrów Wielkopolski 

Miasto leżące w województwie wielkopolskim nad rzeką Ołobok. Miasto to jest częścią Wysoczyzny Kaliskiej. Okolice są bardzo urodzajne i bogate w tereny leśne. Utworzono tu nawet park krajobrazowy Dolina Baryczy oraz trzy obszary chronionego krajobrazu. W nich znajdują się pomniki przyrody. Zagospodarowano tu również Las Piaski i utworzono Park Kultury i Wypoczynku Piaski – Szczygliczka

Do zabytków, które z pewnością każdy turysta zobaczy odwiedzając to miasto należą: Kościół, konkatedra, synagoga, cmentarz, kamienice z XIX i XX wieku. Można zwiedzić również trzy muzea: Miasta Ostrowa, Muzeum Garnizonu Ostrowskiego oraz Muzeum – Skansen Pszczelarski. Przy ładnej pogodzie miasto zaprasza na spacery piesze i wycieczki rowerowe po ostrowskich szlakach. A wieczorem do skorzystania z oferty hotelowej, ośrodka wypoczynkowego czy kempingu. 



Ostrzeszów 

Miasto znajdujące się w województwie wielkopolskim. Należy ono do Wzgórz Ostrzeszowskich. Jest to miasto z bogatą historią i kulturą. Do dziś znajdują się tu zabytkowe budowle i atrakcyjne miejsca warte zobaczenia. 

Z zabytków można wymienić: zamek kazimierzowski wybudowany w I połowie XIV wieku, klasztor pobernardyński wzniesiony w tym miejscu w XVII wieku, Kościół św. Mikołaja z 1659 roku, Kościół Matki Boskiej Bolesnej z XIII wieku oraz Las Ostrzeszów i Obszar Chronionego Krajobrazu Wzgórza Ostrzeszowskiego wraz z Kotliną Odolanowską. 

Ostrzyce 

Kaszubska wieś leżąca w województwie pomorskim nad rzeką Radunią. Należy ona do terenu Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. W okolicy wsi znajduje się jezioro Ostrzyckie oraz jezioro Trzebno. 

Turyści, którzy lubią aktywnie spędzać każdą chwilę, mają do dyspozycji np. szlaki turystyczne w tym Szlak Kaszubski, korty tenisowe, mini golf, park linowy oraz wypożyczalnie sprzętu wodnego lub rowerów. Do zabytków należy Kościół Matki Boskiej Fatimskiej. 



Oświęcim 

Miasto w województwie małopolskim, leżące nad rzeką Sołą. Oświęcim leży w centrum Kotliny Oświęcimskiej, pomiędzy Pogórzem Karpackim a Wyżyną Śląską. Do najbardziej znanego miejsca należy Miejsce Pamięci Auschwitz-Birkenau. Prócz tego znajdują się tu takie zabytki jak: 

- Zamek w Oświęcimiu,
- liczne tunele,
- Kościoły i Kaplice,
- Ratusz,
- cmentarze i synagogi. 



Osuch 

Osada znajdująca się w województwie zachodniopomorskim. Przepływa przez nią rzeka Tywa, która ma prawie 48 km długości.

W okolicy stoi Stary Młyn, który został przekształcony w gospodarstwo agroturystyczne. Dookoła niego znajdują się stawy hodowlane wraz z łowiskami. Niedaleko miejscowości można skorzystać z takich atrakcji jak chociażby Park Wodny Laguna, pole golfowe, Park Krajobrazowy Doliny Dolnej Odry, Krzywy Las oraz liczne trasy rowerowe. 



Otmuchów 

Miasto leżące w województwie opolskim, niedaleko granicy czeskiej. Należy ono do historycznego Dolnego Śląska. Przepływa tędy rzeka Nysa Kłodzka. W okolicy miasta znajdują się dwa jeziora: Otmuchowskie i Nyskie. Można tu zobaczyć takie zabytki jak: 

- Kościół wybudowany w latach 1690 – 1701,
- cmentarz wraz z kaplicą,
- zespół zamkowy, w skład którego wchodzą zamek biskupi z XIII wieku, pałac, studnia i park,
- mury obronne wraz z wieżą,
- Ratusz z 1538 roku,
- kilka domów. 



Otomin 

Kaszubska wieś leżąca w województwie pomorskim nad jeziorem Otomińskim. Oddalona jest kilka kilometrów od morza Bałtyckiego. Dlatego też zatrzymuje się tu wielu turystów zmierzających dalej. 

Znajduje się tu również turystyczny Szlak Skarszewski. W okolicach Otomina swoją siedzibę ma również rezerwat przyrody Bursztynowa Góra, w którym kiedyś działała kopalnia odkrywkowa bursztynu. Obecnie można tu na pewno trafić na drzewne pomniki przyrody. W centrum rezerwatu znajduje się leśne wzniesienie mające 156 m n.p.m. i noszące taką samą nazwę jak w/w rezerwat. 

odpowiedź 26 stycznia 2017 przez użytkownika

Otwock 

Miasto znajdujące się w województwie mazowieckim, leżące nad rzeką Świder. Działa tu od roku 1963 Oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego. Do obowiązków tej instytucji należy sprawowanie opieki nad takimi instytucjami jak: CIT, Pracowni Krajoznawczej oraz konserwacja i znakowanie szlaków turystycznych, a także gromadzenie materiałów historycznych miasta. Warto tu również odwiedzić Zespół Mazowieckich Parków Krajobrazowych oraz Muzeum Ziemi Otwockiej

Do zabytków miasta zaliczyć można: Ratusz wybudowany w latach 20. XX wieku, Kościół, obserwatorium magnetyzmu ziemskiego, zabytkowe wille, Dworzec Kolejki Wąskotorowej, ****** z lat 30. XX wieku, cmentarz żydowski oraz schron niemiecki z 1940 roku. Warto dodać ciekawostkę – w Otwocku urodzili się m.in.: Maciej Gołębiewski – aktor, Tomasz Grochoczyński – aktor, Anna Grodzka, a właściwie Krzysztof Bęgowski – działaczka społeczna, Krzysztof Janczak – aktor, Joanna Kasperska – aktorka, Maciej Rock – prezenter i dziennikarz. 



Ownice 

Wieś leżąca w województwie lubuskim, niedaleko Niemiec nad rzeką Lenką

Okolica Ownic znana jest z tego, że znajdują się tu siedliska bociana czarnego oraz borsuka. To pewnie dlatego, że znajduje się tu wiele terenów leśnych, takich jak chociażby łąki czy lasy. W środku nich znajduje się jezioro Radachowskie, chętnie odwiedzane przez turystów. Wieś oferuje również nocleg w gospodarstwie agroturystycznym, ośrodku wczasowym lub na tzw. Fisch Camp’ie. Mieści się tu zabytkowy Kościół wybudowany w 1867 roku. 



Ożarów Mazowiecki 

Miasto leżące w województwie mazowieckim nad Kanałem Ożarowskim. Należy ono do części Równiny Łowicko – Błońskiej. 

Ludzie zaczęli osiedlać się na tych terenach około IX wieku p.n.e. Sprowadzała ich tu czarna ziemia, która przyczyniła się do powstania rolnictwa. Z czasem zaczęto tu stawiać kolonię domków jednorodzinnych oraz obsadzać ulice miasta drzewami owocowymi. Z tego też względu miejscowość zaczęto nazywać „Miasto Ogród”. W 1929 roku otwarto tu fabrykę produkującą kable. Działa ona do dziś, a ciekawostką jest to, że produkt tejże firmy zainstalowano w marsjańskim łaziku Curiosity

...