5 odpowiedzi

odpowiedź 26 stycznia 2017 przez użytkownika

Naćmierz 

Jest to niewielka osada, znajdująca się w województwie zachodniopomorskim. Leży nad rzeką Mołstową, która jest dopływem Regi. Wartym uwagi jest fakt, iż nazwę miejscowości zmieniono całkiem niedawno, gdyż dopiero w 2007 roku. Z wcześniejszej nazwy Nacmierz, zmieniono ją na obecną Naćmierz.

W okolicy wsi znajduje się dawny budynek dworu pochodzący z XVIII wieku, w którym to budynku mieszkała rodzina von Borków. Wybudowano go w stylu eklektycznym. Mieści on w sobie również park. 



Nadole 

Kaszubska wieś znajdująca się w województwie pomorskim. Leży ona nad brzegiem jeziora Żarnowieckiego.

Jest to miejscowość wypoczynkowa, którą chętnie odwiedzają każdego roku turyści. W drugiej połowie XX wieku była ona uzdrowiskiem dla gruźlików. Obecnie uzdrowisko jest nieczynne. Niedaleko wsi znajduje się punkt widokowy oraz oddziała Muzeum Ziemi Puckiej

Atrakcje stanowi również Skansen Zagroda Gburska i Rybacka mająca w swym składzie: chałupę, oborę, stodołę, wozownie, piec chlebowy, studnie oraz kierat. Zagroda ta pochodzi z XIX wieku. Turyści mogą wybrać się również na przejażdżkę konno i przenocować na polu namiotowym. 



Nałęczów 

Miasto znajdujące się w województwie lubelskim nad rzeką Bystrą oraz Bochotniczanką. Należy ono do Kazimierskiego Parku Krajobrazowego

Działa tu jedyne w Polsce uzdrowisko kardiologiczne, gdzie leczy się chorobę wieńcową, nadciśnienie tętnicze, nerwice serca oraz stany ogólnego wyczerpania psychofizycznego. Dzięki temu, że miasto leży na Płaskowyżu Nałęczowskim i jest tak ukształtowane, można wydobywać tu wody mineralne. Najbardziej znane pochodzące właśnie stąd to: Nałęczowianka oraz Cisowianka. 

Prócz uzdrowiska, Nałęczów to miasto odwiedzane przez turystów. Pełni on rolę letniskową. Do najważniejszych atrakcji turystycznych należą: Park Zdrojowy ze Starymi Łazienkami i ławeczką Bolesława Prusa; Zabytkowe obiekty i muzea w tym Muzeum Żeromskiego i Szkołę Rzemiosł Budowlanych; zabytkowe wille; szlaki spacerowe i turystyczne oraz ścieżki rowerowe, atakże bogatą bazę noclegową. 



Narty 

Wieś leżąca w województwie warmińsko – mazurskim nad jeziorem Świętajno. Wieś jest znanym ośrodkiem wypoczynkowym. 

Letnicy przybywający tu przez cały rok mogą skorzystać z pól namiotowych i kempingowych, kąpieliska, bindugi oraz wypożyczalni sprzętu wodnego. Można tu również spróbować swoich sił w nurkowaniu. Ponadto znajduję się tu budynek dawnej szkoły pochodzący z XVIII wieku oraz pozostałości fortyfikacji ziemnych z I wojny światowej. 

Natać Mała 

Wieś należąca do województwa warmińsko – mazurskiego. Jest to typowa wieś o charakterze turystycznym.

Znajduje się tu duża liczba domków letniskowych i gospodarstw agroturystycznych. Dogodne położeni nad jeziorem Omulew sprawia, że turyści lubią tu przebywać i korzystać z ciszy okolicy i spokojnej wody. Całość miejscowości podlega pod Lasy Napiwodzkie. Nad jeziorem są wyznaczone miejsca na ogniska, boisko do piłki plażowej oraz liczne pomosty. 



Naterki 

Wieś leżąca w województwie warmińsko – mazurskim nad jeziorem Naterskim. Bardzo chętnie jest ona odwiedzana przez turystów nie tylko w sezonie. 

Znajduje się tu wiele atrakcyjnych miejsc, jak np.: tartak, stolarnia, pole golfowe, skansen, w którym można zobaczyć maszyny rolnicze. W okolicy jeziora znajdują się gospodarstwa agroturystyczne oraz domki letniskowe. Do zabytków należą: majątek rodziny Hippel, budynek szkoły i budynki mieszkalne, kapliczki i krzyże, mogiły, wiatrak. 



Nekla 

Miasto znajdujące się w województwie wielkopolskim nad rzeką Moskawą, która jest dopływem Warty. Znajdują się tu takie zabytki jak: 

- Kościół parafialny wraz z kaplicą, cmentarzem oraz zabytkowym ogrodzeniem pochodzące z lat 1899 – 1901,
- zespół dworski, w którego skład wchodzą: dwór i park. Oba pochodzą z XIX wieku. 



Nidzica 

Miasto leżące w województwie warmińsko – mazurskim nad rzeką Nidą. Znajduje się ono na Pojezierzu Mazurskim. Warto wspomnieć o pochodzeniu kilku osób. One właśnie urodziły się w tej miejscowości, a są to m.in.: Piotr Jankowski – aktor, Krystyna Szymańska – Lara – koszykarka. Znajdują się tu takie zabytki warte zobaczenia jak:

zamek krzyżacki wybudowany w stylu gotyckim w XIV wieku,
- ratusz z XIX wieku,
- Kościół poewangelicki z XIV wieku,
- liczne domy i kamienice,
- Browar Zamkowy z XIX wieku, 
- fragmenty murów obronnych wraz z basztami,
- stary i nowy cmentarz żydowski,
- kolejowa wieża ciśnień z czasów II wojny światowej.



Nieborów 

Wieś znajdująca się w województwie łódzkim. 

Istnieje tu bardzo duża ilość zabytków, z których najważniejsze to: Kościół wybudowany w latach 1871 – 1883; cmentarz rzymskokatolicki; zespół pałacowy pełniący obecnie rolę Muzeum. Wybudowano go w XVIII wieku, a w jego skład wchodzą: pałac, browar, oranżeria, spichrz, oficyna, wozownia, stajnia, kuźnia, chlew, obora praz park wraz z dwoma alejkami. 

Ciekawą informacją jest fakt, że to właśnie w owym pałacu nakręcono zdjęcia do filmu „Akademia Pana Kleksa”, „Pan Samochodzik i niesamowity dwór”, „W krainie Władcy Smoków”. 

odpowiedź 26 stycznia 2017 przez użytkownika

Niechorze 

Wieś leżąca w województwie zachodniopomorskim. Oblewają ją wody morza Bałtyckiego oraz jeziora Liwia Łuża. Wieś ma charakter turystyczno – rybacki. Należy ona do Wybrzeża Trzebiatowskiego. 

Cała wieś to jeden wielki kurort wypoczynkowy z dużą liczbą pensjonatów, pokoi gościnnych, kempingów oraz pół namiotowych. Znajduje się tu latarnia morska umiejscowiona na wysokim klifie. Będąc tu, na pewno warto zobaczyć Muzeum Rybołówstwa Morskiego, dworzec Gryfickiej Kolei Wąskotorowej oraz udać się na szlaki turystyczne. We wsi stoją dawne zagrody, zabytkowe kamieniczki, zagroda z przełomu XVIII i XIX wieku oraz park. 



Niedamowo 

Kaszubska wieś znajdująca się w województwie pomorskim nad jeziorem Hutowe i Gatno. Należy ona do Pojezierza Kaszubskiego. 

W centrum wsi znajduje się zabytkowy Kościół wybudowany w 1933 roku. Prócz niego zabytkiem jest również pałac, który niegdyś należał do rodziny Schadow i został zbudowany pod koniec XIX wieku. Mieszkańcy wsi zajmują się głównie rolnictwem, ale także turystyką i praca w kopalni żwiru. 



Niedzica 

Wieś należąca do województwa małopolskiego, znajdująca się niedaleko Słowacji.

Turyści przyjeżdżają tu nie tylko do centrum miasta i w góry, ale również do osady turystycznej. Mieści się ona na Polanie Sosny. Znajdują się tam pola namiotowe, restauracja, dwa pensjonaty, parking, ośrodek narciarki oraz przystań wodna z wypożyczalnią sprzętu wodnego. 

Do zabytków tej niewielkiej miejscowości należą Kościół pochodzący z 1320 roku, spichlerz z murowaną piwnicą, budynek dawnej cegielni oraz prywatny cmentarz Salamonow. Jednak niewątpliwie największa i najbardziej znaną atrakcją i zabytkiem jednocześnie jest zamek w Niedzicy. Nosi nazwę Dunajec i pochodzi z XIV wieku. Teren wokół zamku zajmuje jezioro, a właściwie zbiornik Czorsztyński. Zamek pochodzi z epoki średniowiecza. 



Niedźwiedź 

Wieś leżąca w województwie małopolskim, niedaleko Słowacji. Niegdyś wieś ta miała prawa miejskie. Jest to miejscowość letniskowa znajdująca się w Gorcach. W jej okolicy przepływa potok Porębianka. 

Do atrakcji turystycznych okolicy można zaliczyć najważniejszą z nich, a mianowicie Kościół drewniany wybudowany w latach 1695 – 1699. Obecnie w tym miejscu stoi drewniano – murowana kaplica, gdyż Kościół uległ zniszczeniu podczas pożaru w 1992 roku. Ponadto znajduję się tu wieża z 1850 roku oraz piękne domki podcieniowe pochodzące z przełomu XVIII i XIX wieku. W centrum wsi stoi pomnik Władysława Orkana, pisarza z okresu Młodej Polski. 



Niegoszcz 

Jest to nie tyle wieś co osada znajdująca się w województwie zachodniopomorskim. Pełni funkcję głównie letniskowo – wypoczynkową, gdyż leży nad samym brzegiem morza Bałtyckiego. Niegoszcz znajduje się na Wybrzeżu Słowińskim

Turyści chętnie tu przybywają, ponieważ miejscowość ta nie jest tak bardzo zatłoczona w sezonie letnim jak inne nadmorskie miejscowości. Korzystają oni ze spokoju, ciszy i domowej atmosfery, jaką oferują gospodarze w swych agroturystykach. 

Niegowa 

Wieś leżąca w województwie śląskim. Miejscowość ta cieszy się coraz większym zainteresowaniem turystów. Przyciągają ich tu piękne, jurajskie krajobrazy, które można podziwiać podczas pieszych, konnych jak i rowerowych wycieczek szlakami turystycznymi. 

Teren jest tak ukształtowany, że zimą są tu idealne warunki dom uprawiania narciarstwa. Latem i wiosną można skorzystać z pięknej pogody i spróbować swoich sił na ściance wspinaczkowej. W okolicy Niegowa znajduje się wiele jaskiń, z których największą jest jaskinia Wierna mająca 1027 metrów długości. 



Nieledew 

Wieś leżąca w województwie lubelskim, granicząca z Ukrainą.

To właśnie między innymi przez takie dogodne położenie na granicy dwóch krajów sprawia, że turyści często się tu zatrzymują. Zazwyczaj na nocleg w motelach, pensjonatach czy kwaterach prywatnych, ale również po to, by pozwiedzać tę miejscowość. Warto zobaczyć tu Kościół wybudowany w latach 1983 – 1987 wraz z zabytkowym cmentarzem oraz rezerwat ptaków chronionych. Miejscowość jest również znana z wytwórni luksusowych win, napojów owocowych i wód. 



Niemierzyno 

Wieś leżąca w województwie zachodniopomorskim. Kilkadziesiąt kilometrów dzieli ją od brzegu morza Bałtyckiego.

Choć to niewielka mieścina, to jest ona bardzo malowniczo położona. Cała miejscowość znajduje się w dolinie rzeki Rega oraz w okolicy jezior Bystrzyno Wielki i Bystrzyno Małe. Turyści znajdą tu nocleg i atrakcje w wielu gospodarstwach agroturystycznych. Większość z tych budynków pochodzi jeszcze z przedwojni, ale jest pięknie odnowionych i odrestaurowanych. We wsi można wybrać się na piesze lub rowerowe wycieczki szlakami turystycznymi, można powędkować nad pobliskimi jeziorami, wybrać się na grzyby lub przejechać się bryczką. 



Niemojów 

Wieś znajdująca się w województwie dolnośląskim granicząca z Czechami. Przepływa przez nią rzeka Dzika Orlica. Niemojów należy do Gór Bystrzyckich

Mieszka tu zaledwie 25 mieszkańców. Turyści mają do dyspozycji dwa wyciągi narciarskie oraz basen. Ponadto mogą się wybrać na szlak turystyczny zielony lub czarny. Do dziś stoją tu również zabytki takie jak: Kościół z 1597 roku, ruiny zabytkowego dworu, w którym mieszkali sołtysi, ruiny młyna oraz opuszczone domostwa pochodzące z II połowy XIX wieku. 



Niesiołowice 

Wieś kaszubska znajdująca się w województwie pomorskim. Należy ona do Pojezierza Kaszubskiego. Przez centrum wsi przebiega szlak turystyczny zwany Szlakiem Kamiennych Kręgów

Znajdują się tu liczne domki letniskowe, działkowe, dostępne przez cały rok. Okolica jest pełna lasów oraz jezior mniejszych i większych, jak np. jezioro Ostrowickie. Nad nim można powędkować, skorzystać z wypożyczalni sprzętu wodnego, łódki lub kajaku oraz można relaksować się na trawiastej plaży. 

odpowiedź 26 stycznia 2017 przez użytkownika

Ninikowo 

Wieś leżąca w województwie zachodniopomorskim. Znajduje się ona tuż nad brzegiem morza Bałtyckiego i jest głównie miejscowością letniskową. 

Nie jest ona bardzo oblegana przez turystów, więc można cieszyć się spokojem i ciszą, a także swobodą na plaży. Kilkanaście kilometrów plażą dzieli nas od Niemiec. Taki spacer to dobry pomysł na uatrakcyjnienie sobie dnia. 



Niwa 

Wieś leżąca w województwie dolnośląskim. Znajduje się ona w Kotlinie Kłodzkiej. Niedaleko centrum wsi znajdują się Czechy. 

Przez wieś przepływa potok Cicha. Z zabytków można wymienić tu Kościół pw św. Wita wraz z masywną wieżą. Został on wybudowany w XVIII wieku.



Nowa Kaletka 

Wieś leżąca w województwie warmińsko – mazurskim nad jeziorem Gim. Jest to miejscowość turystyczno – letniskowa.

Występują tu piękne krajobrazy rolnicze i leśne, wraz ze ścieżką edukacyjną. Zbaczając ze ścieżki można udać się zbiór grzybów i jagód, których jest tu dostatek. Do zabytkowych miejsc wartych odwiedzenia należą: drewniane budynki spotykane na każdym kroku pochodzące z 1930 roku, budynek przedszkola z XX wieku, budynek z 1929 roku, w którym niegdyś funkcjonowała szkoła, a obecnie jest to siedziba Towarzystwa Przyjaciół Gimu, dwie warmińskie kapliczki oraz groby znajdujące się przy drodze. 



Nowa Łuka 

Wieś sąsiadująca z Białorusią znajdująca się w województwie podlaskim. Jest to typowa wieś letniskowo – turystyczna. W jej okolicy przeważają lasy, a także Zalew Siemianówka i rzeka Narwia

Występuje tu wiele domków letniskowych i gospodarstw agroturystycznych, gdzie w niektórych z nich można mieszkać całym rokiem. Znajduje się tu również tama spiętrzająca wodę na zalewie oraz most prowadzący do wsi Bondary. Prócz tego stoi tu również cerkiew prawosławna. 



Nowa Ruda 

Miasto leżące w województwie dolnośląskim i sąsiadujące z Czechami. Przepływa przez nią rzeka Włodzica. Znajdują się tu Góry Sowie. Do zabytków chętnie odwiedzanych przez turystów należą: Kościoły, Ratusz, kilkanaście domów, zamek Stillfriedów pochodzący z końca XIV wieku, kamienice, kopalnia Piast, wieża widokowa na Górze św. Anny, fontanna. 

Do innych ciekawych miejsc, które są odwiedzane w Nowej Rudzie należą: Samolot MiG-21, baseny, podziemne hitlerowskie miasta: Walim i Osówka, uzdrowiska Kotliny Kłodzkiej, Bazylika w pobliskich Wambierzycach, stoki narciarskie oraz góry, w tym Stołowe, Sowie. Dla turystów lubiących muzea, otwarto tu Muzeum Josepha Wittiga oraz Muzeum Górnictwa z podziemną trasą i kolejką górniczą. 

Z Nowej Rudy pochodzą takie osobistości jak: piosenkarka Edyta Geppert, piosenkarka Anna German, kreatorka wizerunku Jaga Hupało, aktor January Brunov, aktor Krzysztof Tyniec oraz aktor Robert Więckiewicz.

Nowa Słupia 

Wieś leżąca w województwie świętokrzyskim. Należy do Gór Świętokrzyskich i leży na terenie Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Do jednej z wielu atrakcji należą szlaki turystyczne rowerowe jak i piesze. Prócz nich są tu jeszcze inne zabytki i atrakcje takie jak:

- kamienny pielgrzym, czyli figura klęczącego mężczyzny, z którą wiąże się pewna legenda. Podobno posąg co roku przesuwa się o jedno ziarenko piasku,
Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego, w którym znajdziemy eksponaty pochodzące z okresu I do III wieku,
- Centrum Kulturowo – Archeologiczne z rekonstrukcjami wiejskich chat,
- Kościół wybudowany w 1678 roku,
- Dom Opata, a obecnie siedziba biblioteki publicznej i informacji turystycznej,
- kapliczka z początków XX wieku. 



Nowa Studnica 

Wieś leżąca w województwie zachodniopomorskim nad jeziorem Studnickim i rzeką Korytnicą. 

Znajduje się tu znany ośrodek wczasowo – turystyczny. Jest on chętnie odwiedzany przez indywidualnych turystów, jak i przez firmy oraz szkoły wybierające się na kolonie. W jego okolica znajduje się Drawieński Park Narodowy. W Nowej Studnicy znajduje się wiele ścieżek rowerowych jak i pieszych. Można także skorzystać z ogniska w wyznaczonych miejscach, Parku Linowego, Baloniady, jazdy konnej, turnusów w języku angielskim, kortów do tenisa ziemnego. 



Nowa Wieś 

Wieś znajdująca się w województwie dolnośląskim, niedaleko Czech nad rzeczą Nowinka. Należy ona doMasywu Śnieżki

Długość całej wsi wynosi 2,2 kilometra. Miejscowość ma charakter letniskowo – rolniczy. Znajduje się wokół niej dużo łąk i pól oraz lasów świerkowych. W centrum znajduje się zabytkowy Kościół pochodzący z początków XVIII wieku oraz ruiny renesansowego dworu pochodzącego z 1585 roku. W XIX wieku w miejscowości funkcjonował tor saneczkowy, obecnie nie ma po nim śladu. Turyści przybywający w to miejsce i lubiący spacer po górskich szlakach mogą wybrać się na oznakowany szlak niebieski lub żółty. 

odpowiedź 26 stycznia 2017 przez użytkownika

Nowa Wieś Przywidzka 

Kaszubska wieś leżąca w województwie pomorskim. Oddalona o kilkadziesiąt kilometrów od brzegów morza Bałtyckiego. We wsi funkcjonuje jednostka OSP, zielone szkoły, gospodarstwa agroturystyczne. Stoi tu również zabytkowy Kościół Matki Boskiej Fatimskiej.

W pobliżu gospodarstw agroturystycznych zlokalizowane są boisko do piłki nożnej, mini-golfu, tor przeszkód. W lesie wytyczno ścieżkę zdrowia. W pomieszczeniach zamkniętych można skorzystać z kortów tenisowych, siłowni oraz domku myśliwskiego i basenu. 



Nowa Wieś Ujska 

Wieś leżąca w województwie wielkopolskim. O wsi było głośno już w XV wieku, gdy powstał tu folwark. 

Znajduje się tu kapliczka Jana Kinowa, którą zastąpiono z czasem Kościołem w 1992 roku. Nowa Wieś Ujska to wieś typowo rolnicza z niewielką ilością domków w gospodarstwach agroturystycznych. W okolicy znajdują się cztery stawy, bogate w przeróżne gatunki ryb. 



Nowęcin 

Wieś znajdująca się w województwie pomorskim. Jest ona położona 3 km od Łeby nad brzegiem morza Bałtyckiego.

To właśnie takie dogodne położeni sprawia, że turyści chętnie tu przyjeżdżają, by wypocząć. W okolicy miejscowości znajduje się jezioro Sarbsko wraz ze stadniną koni. Do atrakcji i zabytków zalicza się z pewnością zamek pochodzący z XV wieku, w którym obecnie działa hotel. 



Nowe Jaroszowice 

Wieś leżąca w województwie dolnośląskim, niedaleko Niemiec i Czech. Znajdują się tu takie zabytki jak: grobowiec rodziny Martenów oraz poniemiecka tama, służąca do zatrzymywania wody i wydobywania z niej złota. 

Prócz tego spacerując ścieżkami po wsi i okolicach można spotkać tu wiele pomników przyrody. Turyści mogą skorzystać z noclegu u prywatnych właścicieli oraz w gospodarstwie agroturystycznym. 



Nowe Kawkowo 

Wieś leżąca w województwie warmińsko – mazurskim. Znajduje się tu wiele jezior, domków letniskowych i kilka gospodarstw agroturystycznych. 

Prócz tego mieści się tu również zabytkowy Kościół wybudowany w 1380 roku. W roku 1664 dobudowano przy nim drewniana wieżę. Nowe Kawkowo znane jest przede wszystkim z hodowli lawendy. Jest tu ich całe mnóstwo. Otaczają wieś dookoła i nadają przepiękną barwę fioletu, gdy kwitną. 



Nowe Kramsko 

Wieś leżąca w województwie lubuskim, niedaleko Niemiec. Leży nad jeziorem Wojnowskim.

Znajdują się tu takie zabytki jak: zespół Kościoła wraz z cmentarzem, ogrodzeniem, plebanią, kuźnią i ogrodem plebańskim pochodzący z przełomu XIX i XX wieku. Stoi tu również koźlak, czyli wiatrak pełniący rolę młyna. Do pozostałych obiektów należą: pałac Rudeliusa oraz port lotniczy. 
 

Nowe Miasto Lubawskie 

Miasto leżące w województwie warmińsko – mazurskim nad rzeką Drwęcą

Znajdują się tu takie zabytki jak: bazylika gotycka wybudowana w latach 1325 – 1330; dawny Kościół pochodzący z 1912 roku, w którym obecnie mieści się kino; fragmenty murów miejskich; ruiny klasztoru oraz liczne domy pochodzące z XIX wieku. Wartym dodania i zarówno ciekawostką jest to, że kręcono tu film „Strefa ciszy”

Turyści przyjeżdżający do tego uroczego miasta mogą skorzystać z oferty bazy noclegowej – z hoteli, zajazdów oraz kwater prywatnych. A podczas ładnej pogody można wybrać się na szlak turystyczny i zwiedzanie miasta. Z Nowego Miasta Lubawskiego pochodzą takie osoby jak m.in.: Katarzyna Dąbrowska – aktorka, Jacek Moczadło – muzyk rockowy w zespole Kobranocka, Tomasz Gunther Reich – dziennikarz i poeta oraz Ruth Weyher – niemiecka aktorka.



Nowinka 

Wieś leżąca w województwie podlaskim, skąd niedaleko na Litwę. Okolice wsi bogate są w lasy oraz jeziora. 

Zaliczana jest ona do terenu Wigierskiego Parku Narodowego oraz Puszczy Augustowskiej. Dysponuje ona walorami przyrodniczymi, turystycznymi oraz uzdrowiskowymi. Można tu uprawiać kajakarstwo, żeglarstwo, wioślarstwo, narciarstwo wodne, wycieczki rowerowe, windsurfing, narciarstwo biegowe, łyżwiarstwo oraz żeglarstwo lodowe. Nad pobliskim jeziorem działa ośrodek wczasowy oraz kilka gospodarstw agroturystycznych. A dla lubiących spać prawie pod gołym niebem przygotowano pola biwakowe. 



Nowogród 

Miasto leżące w województwie podlaskim nad Narwią i Pisą. Są one idealne do uprawiania turystyki kajakowej. 

Do zabytków zalicza się Kościół pochodzący z XV wieku z murowaną plebanią; Skansen im. Adama Chętnika, który prezentuje budownictwo kurpiowskie z XIX wieku; Pomnik Młodych Bohaterów z 1920 roku. Jest on otoczony betonowym ogrodzeniem. Powstał on ku pamięci bohaterów walczących w obronie Nowogrodu i Miastkowa. 



Nowy Dwór 

Wieś leżąca w województwie łódzkim nad rzeką Rawką. Do dziś w miejscowości przetrwały dworskie zabudowania.

Znajduje się tu również zespół dworski pochodzący z XX wieku wraz z parkiem. Prócz tego na terenie wsi działa Kwiaciarski Zakład Doświadczalnego Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa. Do atrakcji zaliczyć można: spacery leśnymi drogami, pikniki na wielu polach i łąkach, możliwość wędkowania i kąpieli. Warto odwiedzić również rezerwat przyrody. 



Nowy Dwór Gdański 

Miasto leżące w województwie pomorskim nad rzeką Tuja. Należy ono do centralnej części Żuław Wiślanych. Zaledwie kilkanaście kilometrów dzieli miasto od brzegów morza Bałtyckiego. Znajdują się tu takie zabytki jak: 

- wieża ciśnień wybudowana w 1909 roku,
- Kościół wybudowany w stylu neogotyckim w 1851 roku,
- most zwodzony z 1936 roku,
spichrz nad Tugą z 1878 roku,
- liczne domki i budynki pochodzące z XVI i XIX wieku.

odpowiedź 26 stycznia 2017 przez użytkownika

Nowy Dwór Mazowiecki 

Miasto leżące w województwie mazowieckim nad Narwią. Jest to miejscowość głównie przemysłowa i usługowa oraz letniskowa.

Znajduje się tu wiele zabytkowych domów oraz inne zabytki jak: Kościół, trzy cmentarze, układ miasta charakterystyczny dla epoki oświecenia, twierdza Modlin, która jest udostępniona do zwiedzania dla turystów. Warto wspomnieć, że była ona tłem do takich filmów jak m.in.: C. K. Dezerterzy, Kiler, Pan Tadeusz, Jutro idziemy do kina, Chrzest, 1920 Bitwa Warszawska, Czas honoru. 



Nowy Podleś 

Kaszubska wieś znajdująca się w województwie pomorskim nad rzeką Wierzycą. Należy ona do Pojezierza Kaszubskiego. 

Znajduje się tu zabytkowa kaplica z 1947 roku, trasa magistrali węglowej oraz rezerwat ptasi Czapliniec. W rezerwacie przeważają dzięcioły czarne oraz gołębie siniaki. Dla turystów okolica oferuje noclegi w pięknych i wyposażonych domkach letniskowych lub w agroturystyce. 



Nowy Sącz 

Miasto znajdujące się w województwie małopolskim, leżące niedaleko Słowacji. Jest głównym ośrodkiem turystycznym Sądecczyzny i jednym z najstarszych miast Polski. Przepływają przez nie dwie rzeki: Dunajec i Kamienica Nawojowska. Jest to również miasto pełne zabytków, takich jak:

- Ratusz, znajdujący się w centralnej części rynku,
- Bazylika kolegiacka,
- Kościoły,
- kapliczki,
- Synagoga z 1746 roku,
- mury obronne miasta,
zamek królewski, który został wzniesiony przez króla Kazimierza Wielkiego w latach 1350 – 1360,
- Dom Gotycki, a obecnie siedziba Muzeum Okręgowego,
- kamienica Lubomirskich, obecnie biblioteka publiczna,
Sądecki Park Etnograficzny,
- budynki szkoły, Gimnazjum,
- cmentarze i pomniki. 



Nowy Targ 

Miasto leżące w województwie małopolskim, niedaleko Słowacji. Należy ono do Podhala. Przepływają przez nie rzeki Białego i Czarnego Dunajca. 

Znajduje się tu wiele ośrodków sportowych, a także Muzeum Podhalańskie, ośrodki kultury, kina, galerie. Turyści, którzy odwiedzają Nowy Targ chętnie korzystają ze spływów kajakowych po Dunajcu. Miasto oferuje również szlaki turystyczne piesze, rowerowe, narciarskie, ekstremalne oraz motorowe. Dogodne położenie sprawia, że teren jest bogaty przyrodniczo. Miłośnicy sportów wodnych też nie będą się tu nudzić. 

Pobliskie jezioro Czorsztyńskie oferuje wszelakie sporty wodne. W okolicy znajdują się cztery parki narodowe: Gorczański, Tatrzański, Babiogórski i Pieniński. Chętni do zwiedzania zabytkowych miejsc na pewno zostaną mile zaskoczeni. Mogą zobaczyć tu: Kościoły, pomniki oraz Rynek wraz z Ratuszem. Z Nowego targu pochodzą takie osobistości jak m.in.: Józef Fryźlewicz – aktor, Paweł Gędłek – aktor, Stanisław Jaskułka – aktor, Bartłomiej Topa – aktor oraz Zbigniew Klimowski – skoczek narciarski. 

Nowy Tomyśl 

Miasto leżące w Wielkopolsce, nad rzeką Szarką. Stoją tu zabytki z różnych epok. Należą do nich m.in.: Kościół wybudowany w 1780 roku; Ratusz z 1879 roku; młyn z 1885 roku oraz liczne kamienice pochodzące z II połowy XIX wieku.

Miejscami atrakcyjnymi turystycznie i obiektami, które warto zobaczyć są chociażby plantacje chmielu w okolicach Nowego Tomyśla; największy wiklinowy kosz świata powstały w 2006 roku; Muzeum Wikliniarstwa i Chmielarstwa. W Nowym Tomyślu urodzili się: Błażej Telichowski – piłkarz, Mateusz Kościukiewicz – aktor oraz Tomasz Tomiak – wioślarz. ​



Nożyno 

Kaszubska wieś znajdująca się w województwie pomorskim. Leży ona nad rzeką Skotawą i ma długość 44,6 km.

We wsi znajduje się ośrodek OSP oraz zabytkowy XVIII – wieczny Kościół. Turyści mogą się tu cieszyć spokojem i ciszą. Do dyspozycji mają również noclegi w gospodarstwach agroturystycznych, gdzie skosztują lokalnych, domowych dań. Można tu również wybrać się na wycieczkę do Parku Krajobrazowego Dolina Słupi, gdzie rozciągają się jeziora, rzeki i lasy. 



Nysa 

Miasto leżące w województwie opolskim nad rzeką Nysą Kłodzką i jeziorami: Nyskiem oraz Otmuchowskim. Należy ono historycznie do Śląska

Pomimo wielu zniszczeń podczas wojen, Nysa nadal posiada zabytki, chociażby: Stare Miasto, Kościoły, dzwonnice, zabytkowe domy, park miejski, mury obronne, dom Wagi Miejskiej z 1604 roku, piękna studnia z 1686 roku z ręcznie kutą kratą, fontanna, synagoga, kapliczki oraz cmentarz żydowski. 

Lista miejscowości turystycznych na literę O

...