Naćmierz
Jest to niewielka osada, znajdująca się w województwie zachodniopomorskim. Leży nad rzeką Mołstową, która jest dopływem Regi. Wartym uwagi jest fakt, iż nazwę miejscowości zmieniono całkiem niedawno, gdyż dopiero w 2007 roku. Z wcześniejszej nazwy Nacmierz, zmieniono ją na obecną Naćmierz.
W okolicy wsi znajduje się dawny budynek dworu pochodzący z XVIII wieku, w którym to budynku mieszkała rodzina von Borków. Wybudowano go w stylu eklektycznym. Mieści on w sobie również park.
Nadole
Kaszubska wieś znajdująca się w województwie pomorskim. Leży ona nad brzegiem jeziora Żarnowieckiego.
Jest to miejscowość wypoczynkowa, którą chętnie odwiedzają każdego roku turyści. W drugiej połowie XX wieku była ona uzdrowiskiem dla gruźlików. Obecnie uzdrowisko jest nieczynne. Niedaleko wsi znajduje się punkt widokowy oraz oddziała Muzeum Ziemi Puckiej.
Atrakcje stanowi również Skansen Zagroda Gburska i Rybacka mająca w swym składzie: chałupę, oborę, stodołę, wozownie, piec chlebowy, studnie oraz kierat. Zagroda ta pochodzi z XIX wieku. Turyści mogą wybrać się również na przejażdżkę konno i przenocować na polu namiotowym.
Nałęczów
Miasto znajdujące się w województwie lubelskim nad rzeką Bystrą oraz Bochotniczanką. Należy ono do Kazimierskiego Parku Krajobrazowego.
Działa tu jedyne w Polsce uzdrowisko kardiologiczne, gdzie leczy się chorobę wieńcową, nadciśnienie tętnicze, nerwice serca oraz stany ogólnego wyczerpania psychofizycznego. Dzięki temu, że miasto leży na Płaskowyżu Nałęczowskim i jest tak ukształtowane, można wydobywać tu wody mineralne. Najbardziej znane pochodzące właśnie stąd to: Nałęczowianka oraz Cisowianka.
Prócz uzdrowiska, Nałęczów to miasto odwiedzane przez turystów. Pełni on rolę letniskową. Do najważniejszych atrakcji turystycznych należą: Park Zdrojowy ze Starymi Łazienkami i ławeczką Bolesława Prusa; Zabytkowe obiekty i muzea w tym Muzeum Żeromskiego i Szkołę Rzemiosł Budowlanych; zabytkowe wille; szlaki spacerowe i turystyczne oraz ścieżki rowerowe, atakże bogatą bazę noclegową.
Narty
Wieś leżąca w województwie warmińsko – mazurskim nad jeziorem Świętajno. Wieś jest znanym ośrodkiem wypoczynkowym.
Letnicy przybywający tu przez cały rok mogą skorzystać z pól namiotowych i kempingowych, kąpieliska, bindugi oraz wypożyczalni sprzętu wodnego. Można tu również spróbować swoich sił w nurkowaniu. Ponadto znajduję się tu budynek dawnej szkoły pochodzący z XVIII wieku oraz pozostałości fortyfikacji ziemnych z I wojny światowej.
Natać Mała
Wieś należąca do województwa warmińsko – mazurskiego. Jest to typowa wieś o charakterze turystycznym.
Znajduje się tu duża liczba domków letniskowych i gospodarstw agroturystycznych. Dogodne położeni nad jeziorem Omulew sprawia, że turyści lubią tu przebywać i korzystać z ciszy okolicy i spokojnej wody. Całość miejscowości podlega pod Lasy Napiwodzkie. Nad jeziorem są wyznaczone miejsca na ogniska, boisko do piłki plażowej oraz liczne pomosty.
Naterki
Wieś leżąca w województwie warmińsko – mazurskim nad jeziorem Naterskim. Bardzo chętnie jest ona odwiedzana przez turystów nie tylko w sezonie.
Znajduje się tu wiele atrakcyjnych miejsc, jak np.: tartak, stolarnia, pole golfowe, skansen, w którym można zobaczyć maszyny rolnicze. W okolicy jeziora znajdują się gospodarstwa agroturystyczne oraz domki letniskowe. Do zabytków należą: majątek rodziny Hippel, budynek szkoły i budynki mieszkalne, kapliczki i krzyże, mogiły, wiatrak.
Nekla
Miasto znajdujące się w województwie wielkopolskim nad rzeką Moskawą, która jest dopływem Warty. Znajdują się tu takie zabytki jak:
- Kościół parafialny wraz z kaplicą, cmentarzem oraz zabytkowym ogrodzeniem pochodzące z lat 1899 – 1901,
- zespół dworski, w którego skład wchodzą: dwór i park. Oba pochodzą z XIX wieku.
Nidzica
Miasto leżące w województwie warmińsko – mazurskim nad rzeką Nidą. Znajduje się ono na Pojezierzu Mazurskim. Warto wspomnieć o pochodzeniu kilku osób. One właśnie urodziły się w tej miejscowości, a są to m.in.: Piotr Jankowski – aktor, Krystyna Szymańska – Lara – koszykarka. Znajdują się tu takie zabytki warte zobaczenia jak:
- zamek krzyżacki wybudowany w stylu gotyckim w XIV wieku,
- ratusz z XIX wieku,
- Kościół poewangelicki z XIV wieku,
- liczne domy i kamienice,
- Browar Zamkowy z XIX wieku,
- fragmenty murów obronnych wraz z basztami,
- stary i nowy cmentarz żydowski,
- kolejowa wieża ciśnień z czasów II wojny światowej.
Nieborów
Wieś znajdująca się w województwie łódzkim.
Istnieje tu bardzo duża ilość zabytków, z których najważniejsze to: Kościół wybudowany w latach 1871 – 1883; cmentarz rzymskokatolicki; zespół pałacowy pełniący obecnie rolę Muzeum. Wybudowano go w XVIII wieku, a w jego skład wchodzą: pałac, browar, oranżeria, spichrz, oficyna, wozownia, stajnia, kuźnia, chlew, obora praz park wraz z dwoma alejkami.
Ciekawą informacją jest fakt, że to właśnie w owym pałacu nakręcono zdjęcia do filmu „Akademia Pana Kleksa”, „Pan Samochodzik i niesamowity dwór”, „W krainie Władcy Smoków”.