Miłomłyn
Wieś leżąca w województwie warmińsko – mazurskim nad Kanałem Elbląskim.
Do zabytków tejże miejscowości można zaliczyć: pozostałości murów miejskich pochodzących z XVI wieku, Kościół neogotycki z przełomu XIX i XX wieku wraz z amboną i dzwonnicą przykościelną, kaplicę ewangelicką oraz kaplicę neogotycką z początku XX wieku, domy z XVIII i XIX wieku oraz dawny folwark z dworem pochodzącym z XIX wieku.
Milówka
Wieś leżąca w województwie śląskim po środku drogi do Czech jak i na Słowację. Należy ona części Beskidu Żywieckiego i przepływa przez nią rzeka Soła. Do zabytków i atrakcji turystycznych można zaliczyć:
- Muzeum Regionalne Stara Chałupa pochodząca z 1739 roku,
- Kościół z 1834 roku,
- cmentarz żydowski i dwie kaplice,
- drewniana chałupa z 1864 roku,
- dach budynku obok kaplicy św. Antoniego, który jest perłą architektury drewnianej,
- trzy szlaki rowerowe oraz jeden szlak turystyki pieszej.
Minkowice
Kaszubska wieś leżąca w województwie pomorskim. Dogodne położenie tuż nad morzem Bałtyckim sprawia, że turystów nigdy tu nie brakuje. Przyjeżdżają oni tu, by odpocząć i się wczasować, korzystać z uroków plaży i morza oraz nielicznej liczby turystów w porównaniu z innymi nadmorskimi ośrodkami.
Znajduje się tu też rezerwat przyrody Moroszka Bielawskiego Błota i Woskownica Bielawskiego Błota. Ponadto turyści mogą wybrać się na wyprawę na Mierzeję Helską.
Mirachowo
Kaszubska wieś leżąca w województwie pomorskim. Należy ona do Pojezierza Kaszubskiego, a w jej skład wchodzą również Lasy Mirachowskie. Całość jest częścią Kaszubskiego Parku Krajobrazowego.
Turyści z pewnością nie będą się tu nudzić. Przygotowano dla nich do zwiedzania rezerwaty przyrody, szlak turystyczny oraz takie zabytki jak: dworek szlachecki, Kościół pochodzący z XIX wieku, kaplica w styku barokowym z 1740 roku, cegielnia – niestety nieczynna oraz Kaszubski Park Miniatur.
Miradowo
Kociewska wieś znajdująca się w województwie pomorskim. Należy ona do Pojezierza Starogardzkiego. W jej okolicy leżą rynnowe jeziora Grygorek i Raduńskie.
Niegdyś istniał tu dwór secesyjny. Wybudowano go w latach 1919 – 1922. Było on obozem jeńców angielskich, jugosłowiańskich, rosyjskich i włoskich w czasie I wojny światowej. Dziś z dworku zostały jedynie ruiny oraz park, który niegdyś otaczał dworek.
Mirsk
Miasto leżące w województwie dolnośląskim nad rzeką Kwisą. Z Mirska łatwo jest dojechać do Czech oraz do Niemiec. Miasto należy do Pogórza Izerskiego znajdującego się w Kotlinie Mirskiej.
Miasto zachowało swój średniowieczny układ oraz wiele zabytków nie tylko z tego okresu. Należą do nich m.in.: Kościół wybudowany w latach 1526 – 1567, kaplica cmentarna z początku XVIII wieku, cmentarz z XVIII wieku, Ratusz wybudowany w stylu renesansowym pochodzący z 1558 roku, kilkanaście budynków domów, willi i kamienic oraz wodociągowa wieża ciśnień.
Miasto ma także wiele walorów przyrodniczo – turystycznych. Są to głównie Góry Izerskie, a także szlaki turystyczne pośród nich. Prócz tego można tu znaleźć dobre jedzenie oraz rozbudowaną bazę noclegową.
Mizerna
Wieś położona niedaleko Słowacji w województwie małopolskim.
Znajduje się tu zabytkowa kaplica wybudowana w latach 1989 – 1991 wraz z cmentarzem. Do walorów turystyczno – przyrodniczych należy dolina potoku Mierzanka, tuż niedaleko stoków Lubania. Powstałe niegdyś jezioro Czorsztyńskie jest również atrakcją dla odwiedzających to miejsce turystów. Otwarto tu nawet wypożyczalnię sprzętu wodnego, utworzono tamę oraz kąpielisko, nad którym obecnie działają ośrodki wczasowe oraz domki letniskowe.
Mniszków
Wieś leżąca w województwie łódzkim. Jest ona częścią Wzgórz Opoczyńskich, a jej początki sięgają czasów średniowiecznych.
Niegdyś przebiegały tędy szlaki komunikacyjne, które łączyły ze sobą gród kasztelański w Wolborzu z grodem kasztelańskim w Żarnowie. Wieś znana jest z dzieł Jana Długosza, który ją serdecznie wspomina. Do zabytków należy tu park dworski pochodzący z XIX wieku.
Modła
Wieś należąca do województwa dolnośląskiego. Oddalona jest ona nieco od Niemczech.
Stoją tu zabytki nieruchome wpisane na listę zabytków Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Należą do nich: zespół pałacowy z XVI wieku - pałac wraz z parkiem, zespół młyna wodnego pochodzący z początków XX wieku – młyn z siłownią oraz domem mieszkalnym, Kościół poewangelicki wybudowany w 1874 roku.
Mogilno
Wieś leżąca w województwie kujawsko – pomorskim. Jest ono głównie siedzibą archidiecezji gnieźnieńskiej, ośrodkiem przemysłowym, kulturalnym oraz handlowo – usługowym o wysoko rozwiniętym poziomie rolnictwa.
Przez miasto przebiega również wiele szlaków turystycznych, z których najważniejszym jest Szlak Piastowski. Znajduje się tu również jezioro Mogileńskie oraz rzeka Panna. Otoczone one są kompleksami leśnymi.
Do atrakcji nie tylko przyrodniczych, należą także zabytki architektoniczne, takie jak: Klasztor i Kościół z 1065 roku, Kościół farny z 1511 roku, Ratusz neogotycki, kamienice, dworzec kolejowy, synagoga z 1801 roku, cmentarz.
Mokrzec
Wieś leżąca w województwie wielkopolskim. Jest ona częścią Puszczy Noteckiej. W okolicy wsi znajdują się dwa morenowe jeziora: Małe Szeken i Wielkie Szeken, zwane również Małe i Wielkie Szczekowa.
Wieś posiada agroturystyczną bazę noclegową. Przebiega tędy również rowerowy Szlak Nadwarciański oraz Szlak konny wokół jeziora.