11 odpowiedzi

odpowiedź 26 stycznia 2017 przez użytkownika

Maciejewo 

Wieś położona w województwie warmińsko – mazurskim. Leży ono nieco oddalone od Zalewu Wiślanego, blisko Braniewa. Kilkanaście kilometrów dzieli ją również od Obwodu Kaliningradzkiego.

Położenie blisko wód zalewu sprawia, że co roku przybywa tu turystów. W sezonie letnim zwłaszcza, ponieważ można skorzystać z rejsów po Zalewie oraz z nauki żeglowania i windsurfingu. Wieś dysponuje również noclegami w gospodarstwach agroturystycznych. 



Maciejowice 

Niewielka osada położona w województwie mazowieckim, przez którą przepływa rzeka Okrzejka

Znana jest głównie ze stoczonej w 1794 roku bitwy pod Maciejowicami. Do dziś znajdują się tu zabytki historyczne i architektoniczne, jak np.: Rynek wraz z Ratuszem pochodzące z 1796 roku, Kościół wybudowany w latach 1772 – 1780, grobowiec Zamoyskich z 1908 roku, pomniki Tadeusza Kościuszki, zespół pałacowy w Podzamczu oraz żydowski cmentarz. 



Maciejowiec 

Wieś leżąca w województwie dolnośląskim. Oddalona o taką samą odległość od Niemiec, jak i od Czech.

Przepływa przez nią potok Maciejowicki. Znajdują się tu zabytki wpisane na listę Narodowego Instytutu Dziedzictwa, i są to: pałac klasycystyczny wybudowany w latach 1834 – 1838 wraz z parkiem, kaplicą i mauzoleum rodziny v. Kramst, dwór obronny z lat 1627 – 1632. 



Majdan Sopocki 

Wieś leżąca w województwie lubelskim. Dzieli się ona na Majdan Sopocki Pierwszy i Majdan Sopocki Drugi. Obie położone są w swoim sąsiedztwie i znajdują się niedaleko granicy z Ukrainą.

Wieś należy do Roztocza Środkowego. Znajduje się tu również Zalew, który chętnie jest odwiedzany przez turystów. Jest tu również udostępnione wybrzeże, na którym można odpocząć na kocach lub leżakach. Warto dodać, iż umocowano tu również molo, po którym można się przechadzać. Zalew otoczony jest przez liczne sosnowe lasy, w których funkcjonują pensjonaty noclegowe oraz pola namiotowe. 

Majdy 

Wieś leżąca w województwie warmińsko – mazurskim nad jeziorem Wulpińskim

Turystów przyciąga tu nie tylko jezioro z licznymi wodnymi atrakcjami i plażą, ale również imprezy kulturalne. Na takie cykliczne spotkania zapraszani są zawsze goście z zagranicy, którzy prezentują swoje tańce. Można tu także pokonywać ekstremalne przeszkody na trasach dla quadów. Znajduje się tu również pole do golfa oraz niedaleko skansen w Olsztynku. 



Makowo 

Wieś w województwie warmińsko-mazurskim, nad jeziorem Jeziorak

Tutaj turyści przybywają z zachodu, północy i południa po raz pierwszy spotykają się z urzekającym pięknem krajobrazu Krainy Tysiąca Jezior. Mają tu stały kontakt z przyrodą poprzez np. uprawianie sportów wodnych, wędkarstwo, myślistwo, wędrówki piesze i rowerowe wycieczki po lesie. Istnieje również możliwość: uprawiania jazdy konnej, przejażdzki bryczką lub możliwość wypożyczenia jachtów. 



Maków Podhalański 

Miasto leżące w województwie małopolskim, niedaleko Słowacji. Przepływa przez nie rzeka Skawa. Maków Podhalański jest częścią Beskidu Makowskiego.

Jest to bardzo spokojna i gościnna miejscowość. Działa tu sanatorium przeciwgruźlicze i szkoła krawiecka produkująca wyroby z haftem makowskim. Prócz tego znajdują się tu takie zabytki jak: Kościół z XIX wieku, Sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin, pozostałości huty z XIX wieku, drewniane domy, kapliczki i pomniki, a także trzy szlaki turystyczne. Warto dodać, że z Makowa Podhalańskiego pochodzą m.in.: Tomasz Hajto – piłkarz, Jan Pęczek – aktor, Piotr Natanek – prezbiter rzymskokatolicki i kaznodzieja oraz Monika Sewioło – znana z reality show Big Brother. 



Mała Huta 

Wieś w województwie podlaskim. Powstała ona w 1765 roku. 

Obecnie znajduje się tu zabytkowy dwór, spichlerz, dwojak oraz zasadzono. Turyści przyjeżdżają tu na wczasy, by odpocząć i zrelaksować się na łonie natury, blisko przyrody. Miejscowość ta jest częścią Wigierskiego Parku Narodowego.

odpowiedź 26 stycznia 2017 przez użytkownika

Malbork 

Miasto leżące w województwie pomorskim nad rzeka Nogat

Znane głównie z siedziby krzyżaków na zamku, który stoi tu do dziś. Jest to miasto bardzo historyczne z przepiękną ceglaną, zabytkową architekturą. Oczywiście pierwszym punktem zwiedzania tego miasta jest zamek wielkich mistrzów krzyżackich pochodzący z przełomu XIV – XV wieku; Ratusz wzniesiony w latach 1365 – 1380; Młyn Górny; budynek Szpitala Jerozolimskiego oraz pozostałości twierdzy Malbork. Do atrakcji należy możliwość pływania po Nogacie kajakiem lub gondolą, korzystanie ze stadniny koni i z pól campingowych, kortów tenisowych, krytej pływalni, parku linowego oraz ścianki wspinaczkowej. W okresie zimowym można skorzystać z wypożyczalni łyżew. 

miasto malbork zamek

Miasto Malbork było również sceną do kręcenia zdjęć do wielu filmów, chociażby taki jak: Krzyżacy, Samochodzik i templariusze, Kopernik, Znak orła, Pan na Żuławach, Królowa Bona, Przyłbice i kaptury, Król Olch, Sztos, Wiedźmin, Bitwa o Biblię oraz Hans Kloss – Stawka większa niż śmierć. 



Małdyty 

Wieś leżąca w województwie warmińsko – mazurskim nad jeziorem Sambród. Prócz jeziora znajduje się tu również Kanał Elbląski

Choć to mała wieś, to jednak posiada zasoby zabytków architektonicznych. Należą do nich m.in.: oficyna pałacowa wraz z bramą i parkiem wybudowana w stylu neogotyckim w 1830 roku. W wymienionym wyżej parku pałacowym stoi 150 – letnia tuja oraz 400 – letni dąb „Kłobuk”. Obecnie w tym miejscu znajduje się hotel z restauracją. 



Malechowo 

Wieś znajdująca się w województwie zachodniopomorskim. 

Kilkanaście kilometrów dzieli ją od brzegu morza Bałtyckiego z pięknymi, szerokimi i piaszczystymi plażami. Turyści przybywający nad morze bardzo chętnie się tu zatrzymują, by skorzystać z ciszy i spokoju wsi. W swojej turystycznej ofercie gospodarze mają noclegi w gospodarstwach agroturystycznych lub w namiotach na małych polach namiotowych. Znajduje się tu także jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej. 
 

Małe Ciche 

Podhalańska wieś leżąca w województwie małopolskim. 

Znajduje się ona w położeniu Tatr (Pogórze Bukowińskie), które dzielą Polskę i Słowację. Turyści mogą skorzystać ze szlaków turystycznych oraz noclegów w górskich domkach. Cała miejscowość znajduje się w dolinie Filipczańskiego Potoku. Z zabytków wsi można wymienić tu: Kościół parafialny wybudowany w latach 60. XX wieku. Zimą udostępniono tu stację narciarską wraz z trasami narciarskimi. 



Małe Swornegacie 

Kaszubska wieś leżąca w województwie pomorskim. Należą one do części Zaborskiego Parku Krajobrazowego.

Część miejscowości należy również do Parku Narodowego Bory Tucholskie. Położenie nad jeziorami Karasińskim i Charzykowskim sprawia, że turyści chętnie tu przyjeżdżają na wypoczynek, zarówno aktywny jak i relaksacyjny. W okolicy jezior znajdują się gospodarstwa agroturystyczne oferujące noclegi w przystępnych cenach. Nad samymi jeziorami również jest wiele atrakcji i z pewnością nie można się tam nudzić. Do dyspozycji turystów jest wypożyczalnia kajaków i sprzętu wodnego, molo, boisko do piłki plażowej oraz trasy rowerowe wraz z wypożyczalnią rowerów. 
 



Malice 

Wieś położona w województwie kujawsko – pomorskim. 

O miejscowości można było już słyszeć w XV wieku. Obecnie we wsi znajdują się ruiny dawnych budowli oraz gospodarstwa mieszkańców. Niektórzy z nich oferują noclegi w specjalnie przygotowanych pokojach w swoich agroturystykach. Co roku wzbogacają oni swoje domki o nowe atrakcje. W takim gospodarstwie turyści mogą zrelaksować się, rozpalić ognisko lub grilla, skosztować lokalnych potraw i dań, powędkować nad stawami, odpocząć na leżakach lub hamakach. 



Małków 

Wieś leżąca w województwie łódzkim. Znajduje się tu zabytkowy pałac wraz z pawilonem i parkiem pochodzący z I połowy XIX wieku. 

Znajdują się w nim pomnikowe drzewa np. dęby, kasztanowiec oraz klony. W parku prócz naszych polskich odmian drzew znajdują się jeszcze odmiany egzotyczne jak: choina kanadyjska, glediczii trójcierniowa czy karagana syberyjska. Mieści się tu również ścieżka dydaktyczno – edukacyjna. 

odpowiedź 26 stycznia 2017 przez użytkownika

Małogoszcz 

Miasto leżące w województwie świętokrzyskim. Najważniejszym miejscem w tym mieście jest zabytkowy rynek, ale również inne zabytkowe budowle. Do takich należą m.in.: Kościół wybudowany w latach 1591 – 1595, plebania powstała w stylu renesansowym, Kościółek cmentarny z 1595 roku oraz pomnik Tadeusza Kościuszki wzniesiony w 1917 roku.

Do atrakcji turystycznych, prócz zabytków oczywiście, zalicza się również szlak turystyczny, bardzo często odwiedzany przez przyjezdnych. 



Mały Bukowiec 

Kociewska wieś leżąca w województwie pomorskim. Mały Bukowiec należy do Pojezierza Starogardzkiego.

W okolicy wsi znajduje się jezioro Ostrowite. Jest ono jeziorem przepływowym wytopiskowym. Dookoła niego mieszczą się domki letniskowe, natomiast w całej wsi działają gospodarstwa agroturystyczne. 



Maniowy 

Wieś leżąca w województwie małopolskim. Graniczy ona ze Słowacją. W okolicy Maniowy znajduje się jezioro Czorsztyńskie. W jego miejscu niegdyś istniały Stare Maniowy, lecz zostały one całkowicie zalane i obecnie znajdują się pod wodą. Pierwsze wzmianki o wsi pochodzą już z 1326 roku. Mieści się w niej również zabytkowy Kościół.

Turyści chętnie wypoczywają nad jeziorem, ale również korzystają z dóbr lasów, których jest tu całe mnóstwo. Znajdują się w nich m.in.: jagody oraz rozmaite gatunki grzybów. 



Manowo 

Wieś znajdująca się w województwie zachodniopomorskim. Jest o kilka kilometrów oddalona od morza Bałtyckiego.

Turyści przybyli tu mogą aktywnie spędzać czas np. korzystając z rowerów, spacerować po trasach turystycznych i ścieżkach, korzystać ze sprzętów wodnych, z jazdy konnej, wędkarstwa, myślistwa w pobliskich lasach i na polanach. Do zabytków architektonicznych można zaliczyć chociażby Rezerwat Archeologiczny Kamienne Kręgi, Kościół z XV wieku, murowany dwór z XIX wieku. Po wyczerpującym dniu z łatwością jest tu znaleźć nocleg w pobliskich gospodarstwach agroturystycznych, pokojach gościnnych lub ośrodkach wypoczynkowych. 

Maszewo 

Miasto leżące w województwie zachodniopomorskim. Niedaleko miejscowości znajdują się Niemcy.

Okolica jest bogata w jeziora oraz rzekę Leśnicę, a także w zabytkowe budowle. Do nich zaliczyć możemy: Kościół parafialny z XV wieku wybudowany w stylu gotyckim, Basztę Francuską powstałą na przełomie XIV i XV wieku, mury obronne oraz Ratusz, który jest obecnie siedzibą Urzędu Miejskiego. 



Mechelinki 

Kaszubska wieś leżąca w województwie pomorskim nad Zatoką Gdańską.

Miejscowość należy do rezerwatu przyrody Mechelińskie Łąki. Turyści mogą podziwiać tu przystań rybacką z charakterystycznymi kaszubskimi kutrami. Tuż obok niego można zakupić sobie świeżo złowioną rybkę na targu rybnym. A po obfitym obiedzie przejść się na spacer piękną, piaszczystą plażą. 



Męcina 

Wieś sąsiadująca ze Słowacją leżąca w województwie małopolskim.

Należy ona do Pasma Łososińskiego znajdującego się nad potokiem Smolnik. Do ciekawych miejsc w Męcinie należą: Kościół z końca XVII wieku, izba pamięci Zdzisława Smolenia, dom pracy twórczej, kapliczka z końca XVII wieku, kamieniołom piaskowca oraz dwustuletni młyn. 



Merguny 

Wieś leżąca w województwie warmińsko – mazurskim. Sąsiaduje ona z Obwodem Kaliningradzkim. 

W miejscowości znajduje się wiele gospodarstw oferujących nocleg i pobyt w prawdziwej wiejskiej agroturystyce. Okolica jest bogata w jeziora, rzeki i mieszane lasy. To właśnie w nich znajduje się bogactwo flory i fauny. 
 



Meszna 

Wieś położona w województwie śląskim. Znajduje się ona pomiędzy Słowacją i Czechami.

Mieści się tu szlak turystyczny żółty. Jest bardzo często odwiedzany przez turystów wybierających się na Klimczok. Niegdyś wieś należała do kasztelana Jerzego Warszyckiego. Warto dodać, że znajduje się tu zabytkowy Kościół Rzymskokatolicki. 



Miałkówek 

Wieś leżąca w województwie mazowieckim, nad jeziorem Lucieńskim.

Pierwsze wzmianki o niej pochodzą już z XVIII wieku. W tej małej miejscowości działa szkoła ewangelicka. Poza tym znajduje się tu cmentarz kolonistów holenderskich, którzy kiedyś zamieszkiwali te okolice. Miejsce to znane jest jako Lucień. Przybywają tu co roku studenci Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego na obozy integracyjne. 

odpowiedź 26 stycznia 2017 przez użytkownika

Miastko 

Miasto kaszubskie leżące w województwie pomorskim nad rzeką Studnicą.

Miejscowość należy do Pojezierza Bytowskiego, gdzie blisko rzeki znajduje się źródło wody głębinowej Hammer. Znajdują się tu zabytki chronione prawem, jak i te o walorach historycznych. Są to np.: Kościół z 1730 roku, cerkiew, kamienice oraz budynki poczty czy sądu, kolejowa stacja wodna, wieża ciśnień, Fabryka Sukiennicza Meschkego z 1866 roku oraz Neumanna z 1845 roku. Warto dodać, że z miastka pochodzą m.in.: Jarosław Domin – aktor, Ewa Gawryluk – aktorka oraz Janusz Pontus – piłkarz. 



Michałki 

Wieś leżąca w województwie warmińsko – mazurskim nad jeziorem Kalwa.

Jest to miejscowość letniskowa, do której przybywają liczni turyści. Korzystają oni głównie z walorów przyrodniczych i z bliskości jeziora, nad którym mogą się kąpać, wędkować, pływać kajakiem lub korzystać z innych sprzętów wodnych. Znajduje się kilkadziesiąt miejsc noclegowych głównie w gospodarstwach agroturystycznych. Działa tu ponadto zakład produkcyjny grzyba boczniaka, dwa pensjonaty, plaża wiejska, boisko sportowe z placem zabaw. 



Michałowice 

Wieś leżąca w województwie dolnośląskim, granicząca z Czechami. 

Ze szczytów tej miejscowości rozciągają się widoki na Masyw Śnieżki oraz na Góry Bystrzyckie. Większość terenów to tereny leśne. Niegdyś mieszkańcy wsi zajmowali się tkactwem i otworzyli nawet zakłady bawełniane i lniane, a także gorzelnię. Dziś można jedynie obejrzeć pozostałości tych budynków. 



Miedziana Góra 

Wieś leżąca w województwie świętokrzyskim. Często nazywana jest Zielonymi Płucami Kielc, ze względu na walory przyrodnicze. 

Na terenie miejscowości znajduje się Tor Wyścigowy Kielce – miejsce wielu imprez sportowych, zwłaszcza samochodowych i motorowych. Prócz tego działa tu kopalnia, która została założona już przed 1787 rokiem. 

Międzybrodzie Bialskie 

Wieś leżąca w województwie śląskim, oddalona o taką sama ilość kilometrów od Czech jak i od Słowacji.

Znajduje się tu jezioro Międzybrodzkie, do którego spływają potoki: Ponikiew oraz Duża i Mała Żarnówka. Nad nim działają również ośrodki sportów wodnych, które przyciągają licznych turystów. Prócz atrakcji nad samym jeziorem można również pospacerować sobie szlakami turystycznymi. Do zabytków miejscowości należy Kościół murowany z 1863 roku. 



Międzybrodzie Żywieckie 

Wieś leżąca w województwie śląskim, na granicy polsko – słowacko – czeskiej nad jeziorem Międzybrodzkim

Jest to miejscowość głównie o charakterze turystyczno – letniskowym. Mieszkańcy stawiają zwłaszcza na turystykę i budują coraz to więcej domków letniskowych lub udoskonalają swoje gospodarstwa agroturystyczne. Ponadto znajduje się tu: góra Żar wraz z kolejką linowo – terenową i trasą narciarską. Poza tym wieś znana jest z filmów Pierwszy start oraz Latające machiny kontra Pan Samochodzik, gdzie kręcono do nich sceny. Jest to również raj dla paralotniarzy. 



Międzychód 

Miasto leżące w województwie wielkopolskim, oddalone kilkadziesiąt kilometrów od Niemiec. 

Przez centrum miasta przepływa rzeka Warta, a całość miasta należy do Kotliny Gorzowskiej. Znajdują się tu takie zabytki jak: Kościół z XVI wieku wraz z przykościelnym cmentarzem, zabytkowa studnia głębinowa z 1912 roku zwana Laufpompa, Muzeum Regionalne, dwa rezerwaty przyrodnicze, pomnik przyrody oraz Puszcza Notecka. 



Międzygórze 

Wieś leżąca w województwie dolnośląskim, należąca do Sudetów Wschodnich

Mieszkańcy zajmują się tu głównie wydobywaniem węgla, rąbaniem drzewa oraz turystyką. Miejscowość leży blisko Czech. Występuje tu zabudowa domków w stylu szwajcarskim. Jest to ośrodek wypoczynkowo – turystyczny, który posiada liczne domki wczasowe, pensjonaty oraz schroniska. Prócz tego znajdują się tu dwa wyciągi narciarskie. 

Turyści przyjeżdżają tu często latem, jak i zimą. Zwłaszcza po to, by dostać się na Masyw Śnieżki. Tam właśnie znajduje się zabytkowy Kościół pątniczy wybudowany w latach 1781 – 1782 z ruchomą szopką. Okolica jest bogata w lasy bukowe oraz świerki. Pośród nich właśnie znajdują się cztery szlaki turystyczne, rezerwat ścisły obejmujący rzekę Wilczkę. Do zabytków należą m.in.: drewniany Kościół, kaplica górska z I połowy XX wieku, budynek drewnianego pensjonatu z XX wieku. 

odpowiedź 26 stycznia 2017 przez użytkownika

Międzylesie 

Miasto leżące w województwie dolnośląskim tuż blisko Czech. Przez nie płynie rzeka Nysa Kłodzka

Miasto należy do Masywu Śnieżki. Można tu zobaczyć zabytkowe: Kościoły, zespół zamkowo – pałacowy pochodzący z XIV wieku, domy tkaczy oraz inne budynki mieszkalne, sukiennice, wieżę ciśnień oraz kolumnę Maryją z 1698 roku. Znajdują się tu również sady i ogródki działkowe. Prócz tego na turystów czeka aż siedem pieszych szlaków turystycznych i dwa szlaki rowerowe. Istnieje tu także Miejska Trasa Turystyczna z 22 punktami charakterystycznymi na terenie miasta, a także Szlak Papieski. Każdy z łatwością znajdzie tu również nocleg i mnóstwo restauracji. 



Międzyrzecz 

Miasto leżące w województwie lubuskim, oddalone niedaleko od Niemiec. Przepływa przez nie rzeka Obra.

Do najciekawszych i najstarszych zabytków miasta zalicza się z pewnością zamek. Został on wzniesiony jeszcze za Kazimierza Wielkiego w XIV wieku. Dziś jest on udostępniony do zwiedzania i mieści się w nim Muzeum Regionalne. Na uwagę zasługuje również rynek miasta, ratusz, Kościoły parafialne, synagoga, liczne kamienice, wieża ciśnień z 1914 roku oraz Międzyrzecki Rejon Umocniony z fortyfikacjami podziemnymi. Prócz tego można się tu zrelaksować w parkach miejskich i na skwerach. Turyści odwiedzający miasto mają do dyspozycji szlaki turystyczne, ośrodki wypoczynkowe nad jeziorem Głębokie, spływy kajakowe, pływalnię miejską. 



Międzywodzie 

Wieś leżąca w województwie zachodniopomorskim na wyspie Wolin

Jest to miejscowość letniskowa wraz z kąpieliskiem morskim i kąpieliskiem nad Zalewem Kamieńskim. Stąd tylko kilkadziesiąt kilometrów do Niemiec. Cała miejscowość dysponuje szeroką bazą noclegową, rekreacyjną i rehabilitacyjną. Istnieje również możliwość wypożyczanie sprzętów i pojazdów wodnych. Działa tu przystań morska i jachtowa. 



Międzyzdroje 

Miasto leżące w województwie zachodniopomorskim tuż nad morzem Bałtyk. Należy ono do wyspy Wolin

Jest to ośrodek głównie turystyczny i wypoczynkowy. Międzyzdroje to część Wolińskiego Parku Narodowego, w którym występują pomniki przyrody oraz drzewa pomnikowe. Miejscowość jest znana z corocznego Europejskiego Festiwalu Gwiazd. Owe gwiazdy najłatwiej spotkać na molo, które liczy sobie 395 metrów i jest jednocześnie przystania morską. Warto w Międzyzdrojach zobaczyć również Promenadę Gwiazd z odciskami stóp znanych gwiazd, gabinet figur woskowych, Muzeum Przyrodnicze oraz Zagrodę Pokazową Żubrów w Parku Narodowym, Kościół oraz Kaplicę Stella Matutina. 

Prócz atrakcji turystycznych znajdują się tu również hotele, pensjonaty, zakład uzdrowiskowy, ośrodki wczasowe, kolonijne, pola biwakowe, domki turystyczne oraz inne obiekty noclegowe. Przy ładnej pogodzie można wybrać się na szlaki turystyczne lub pozwiedzać zabytkowe budowle miasta podczas spaceru jego uliczkami. Warto dodać, że niedaleko Międzyzdrojów znajduje się wzgórze Gosań z najwyższym klifem na polskim wybrzeżu. Ma on wysokość 93 metrów. 
 

Mielec 

Miasto leżące w województwie podkarpackim nad rzeką Wisłoką. Należy ono do Kotliny Sandomierskiej. Do najciekawszych i najstarszych zabytków miasta należą:

- zespół pałacowy z XVII wieku wraz z parkiem,
- dwór Gardulskich z XVIII wieku,
- Bazylika wybudowana w 1526 roku,
- cmentarze,
- wille i kamienice,
- dworek Suchorzewskich z początku XIX wieku,
Muzeum Regionalne mieszczące w sobie Dworek Oborskich i Jadernówkę,
- 28 plenerowych rzeźb.

Warto dodać, że z Mielca pochodzą m.in.: Piotr Gąsowski – aktor i artysta kabaretowy oraz prezenter, Mr. Pollack – zespół muzyczny, Hieronim Wrona, bardziej znany jako Hirek Wrona – dziennikarz oraz Andrzej Rżany – bokser. 



Mielenko 

Wieś leżąca w województwie zachodniopomorskim tuż nad brzegiem morza Bałtyk. Należy do Wybrzeża Słowińskiego. 

Jest to miejscowość nastawiona głównie na turystów. Posiada kąpielisko o długości 100 metrów z piękną plażą. Niegdyś istniało tu cmentarzysko kultury łużyckiej pochodzące sprzed 1700 lat p.n.e. Do dziś stoją tu zabytkowe chałupy i budynki gospodarcze. Można spotkać tu również pozostałości po trzech grodziskach z IX i X wieku oraz aleję lipową liczącą ponad 150 lat. 
 



Mielno 

Wieś leżąca w województwie zachodniopomorskim tuż nad brzegiem morza Bałtyk. 

Prócz wód morza opływają ją także wody jeziora Jamno. Mielno należy do części Wybrzeża Słowińskiego. Wieś ta jest szczególnie oblegana przez turystów w sezonie letnim. Turyści mogą tu wypocząć, a także pozwiedzać tutejsze zabytki i inne atrakcje turystyczne. Przy głównej ulicy znajduje się: Kościół z XV wieku, park dworski, willa z początków XX wieku oraz pensjonat drewniany również z początku XX wieku. 



Mierki 

Wieś leżąca w województwie warmińsko – mazurskim należąca do Krainy Wielkich Mazurskich Jezior

Okolica jest porośnięta przez sosnowe lasy oraz pola. Nieopodal wsi znajduje się jezioro Pluszne. To właśnie w jego okolicach znajdują się liczne ośrodki wypoczynkowe i gospodarstwa agroturystyczne oraz stadnina koni. Zabytkowymi miejscami wsi są dwa cmentarze. 

odpowiedź 26 stycznia 2017 przez użytkownika

Mieroszyno 

Kaszubska wieś leżąca w województwie pomorskim. Oddalona o kilka kilometrów od morza Bałtyckiego.

Jest to głównie miejscowość turystyczna o dużym natężeniu gości, zwłaszcza w sezonie letnim. Ponieważ położona jest blisko Jastrzębiej Góry, turyści odwiedzają również to miasto. Do atrakcji oczywiście należy tu plażowanie. Plaże są tu przepiękne, choć trochę kamieniste. Za to widok na zbocza klifu rekompensują kamieniste wybrzeże. 
 



Mikołajki 

Miasto leżące w województwie warmińsko – mazurskim. Jest jednym z najbardziej znanych miast w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich i znajduje się nad jeziorami: Tałty i Mikołajskim. W czasach za panowania krzyżaków oba te jeziora były ze sobą połączone strumieniem. 

miasto mikołajki

Mikołajki często są nazywane Żeglarską stolicą Polski. Znajduje się tu bardzo wiele jachtów, żaglówek i innych statków i stateczków w porcie. Port nosi nazwę przystani Żeglugi Mazurskiej. W Mikołajkach znajduje się również jeden z trzech w Polsce hoteli – Hotel Gołębiewski z atrakcjami parku wodnego. Prócz niego działa tu jeszcze jeden hotel oraz pensjonaty i kwatery prywatne. Do innych atrakcji i zabytków miasta należą:

- Kościół wybudowany w stylu klasycystycznym w 1842 roku wraz z wieżą z 1880 roku,
- Kościół neogotycki z 1910 roku,
- rezerwat przyrody Jezioro Łuknajno,
- Muzeum Reformacji Polskiej. 



Mikoszewo 

Kaszubska wieś leżąca w województwie pomorskim. Należy ona do Żuław Wiślanych i stanowi początek Mierzei Wiślanej. Otaczają ją wody morza Bałtyckiego oraz przekopu Wisły. Miejscowość ta ma połączenie promowe ze Świbnem, będącym częścią miasta Gdańska.

miejscowość mikoszewo prom

Można tu podziwiać okazy mew znajdujące się w rezerwacie przyrody Mewia Łacha. Drga przez rezerwat prowadzi na piękną, piaszczystą plażę. To właśnie na niej możemy poszukać bursztynów. Mieszkańcy wsi oferują noclegi w swoich kwaterach prywatnych oraz w ośrodkach wczasowych.

Mikulin 

Wieś położona w województwie lubelskim, w której znajduje się wiele gospodarstw agroturystycznych.

Gospodarze chętnie zapraszają gości do swoich posesji, dbają o dobra atmosferę podczas pobytu. Do dyspozycji przyjezdnych jest grill ogrodowy, wypożyczalnia rowerów, kajaków, stadnina koni
 



Miłakowo 

Miasto znajdujące się w województwie warmińsko – mazurskim. Należy ono do Krainy Wielkich Jezior Mazurskich

Turyści mogą tu zobaczyć takie zabytki jak: Kościół wybudowany w stylu gotyckim w latach 1360 – 1380 wraz z neogotyckim ołtarzem, fragmenty murów obronnych z XIV wieku, ruiny zamku krzyżackiego pochodzącego z 1807 roku – do dziś zachowały się jedynie piwnice owego zamku. 



Milicz 

Miasto należące do województwa dolnośląskiego położone nad rzeką Barycz. Miasto to zaliczane jest do Dolnego Śląska. 

Miejscowość jest znana przede wszystkim z zespołu stawów hodowlanych o nazwie Stawy Milickie, które są bogate w karpie. Znajdują się tu takie zabytki jak: Kościoły, ruiny zamku książąt oleśnickich z XIV wieku, zespół pałacowy, pałac klasycystyczny z końca XVIII wieku, zabytkowe domy oraz ruiny Czarnej Bramy w pałacu parkowym, grobowiec hrabiego Maltzana oraz grodzisko Chmielnik pochodzące z ok. 7000 lat p.n.e. 

Turyści prócz zabytków mogą również skorzystać z tras rowerowych, stawów, Parku Krajobrazowego Dolina Baryczy, rezerwatu Stawy Milickie, stadniny koni polskich oraz wypożyczalni kajaków. Warto dodać, że w Miliczu urodził się aktor Marek Bukowski. 



Miłków 

Wieś położona w województwie dolnośląskim. Znajduje się tu Leśny Bank Genów Kostrzyca.

Znajdują się tu zabytki wpisane na listę Narodowego Instytutu Dziedzictwa. A są to: Kościół z XVIII wieku wraz z cmentarzem, ruiny Kościoła z 1755 roku, pałac wraz z parkiem, willą i stadniną koni wybudowany w latach 1666 – 1667. 



Miłobądz 

Kociewska wieś znajdująca się w województwie pomorskim.

Miejscowość jest oddalona zaledwie kilkadziesiąt kilometrów od Gdańska i zarówno od morza Bałtyckiego. Dlatego też często zatrzymują się tu turyści jadący nad morze. Korzystają oni z noclegów lub kawiarni i restauracji. We wsi znajduje się Kościół wybudowany w latach 1299 – 1320. Od 1954 roku działa tu Zakład Sadowniczo – Doświadczalny Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa w Skierniewicach. 

odpowiedź 26 stycznia 2017 przez użytkownika

Miłomłyn 

Wieś leżąca w województwie warmińsko – mazurskim nad Kanałem Elbląskim.

Do zabytków tejże miejscowości można zaliczyć: pozostałości murów miejskich pochodzących z XVI wieku, Kościół neogotycki z przełomu XIX i XX wieku wraz z amboną i dzwonnicą przykościelną, kaplicę ewangelicką oraz kaplicę neogotycką z początku XX wieku, domy z XVIII i XIX wieku oraz dawny folwark z dworem pochodzącym z XIX wieku. 



Milówka 

Wieś leżąca w województwie śląskim po środku drogi do Czech jak i na Słowację. Należy ona części Beskidu Żywieckiego i przepływa przez nią rzeka Soła. Do zabytków i atrakcji turystycznych można zaliczyć: 

Muzeum Regionalne Stara Chałupa pochodząca z 1739 roku,
- Kościół z 1834 roku,
- cmentarz żydowski i dwie kaplice,
- drewniana chałupa z 1864 roku,
- dach budynku obok kaplicy św. Antoniego, który jest perłą architektury drewnianej,
- trzy szlaki rowerowe oraz jeden szlak turystyki pieszej. 



Minkowice 

Kaszubska wieś leżąca w województwie pomorskim. Dogodne położenie tuż nad morzem Bałtyckim sprawia, że turystów nigdy tu nie brakuje. Przyjeżdżają oni tu, by odpocząć i się wczasować, korzystać z uroków plaży i morza oraz nielicznej liczby turystów w porównaniu z innymi nadmorskimi ośrodkami. 

Znajduje się tu też rezerwat przyrody Moroszka Bielawskiego Błota i Woskownica Bielawskiego Błota. Ponadto turyści mogą wybrać się na wyprawę na Mierzeję Helską



Mirachowo 

Kaszubska wieś leżąca w województwie pomorskim. Należy ona do Pojezierza Kaszubskiego, a w jej skład wchodzą również Lasy Mirachowskie. Całość jest częścią Kaszubskiego Parku Krajobrazowego

Turyści z pewnością nie będą się tu nudzić. Przygotowano dla nich do zwiedzania rezerwaty przyrody, szlak turystyczny oraz takie zabytki jak: dworek szlachecki, Kościół pochodzący z XIX wieku, kaplica w styku barokowym z 1740 roku, cegielnia – niestety nieczynna oraz Kaszubski Park Miniatur



Miradowo 

Kociewska wieś znajdująca się w województwie pomorskim. Należy ona do Pojezierza Starogardzkiego. W jej okolicy leżą rynnowe jeziora Grygorek i Raduńskie.

Niegdyś istniał tu dwór secesyjny. Wybudowano go w latach 1919 – 1922. Było on obozem jeńców angielskich, jugosłowiańskich, rosyjskich i włoskich w czasie I wojny światowej. Dziś z dworku zostały jedynie ruiny oraz park, który niegdyś otaczał dworek. 
 



Mirsk 

Miasto leżące w województwie dolnośląskim nad rzeką Kwisą. Z Mirska łatwo jest dojechać do Czech oraz do Niemiec. Miasto należy do Pogórza Izerskiego znajdującego się w Kotlinie Mirskiej. 

Miasto zachowało swój średniowieczny układ oraz wiele zabytków nie tylko z tego okresu. Należą do nich m.in.: Kościół wybudowany w latach 1526 – 1567, kaplica cmentarna z początku XVIII wieku, cmentarz z XVIII wieku, Ratusz wybudowany w stylu renesansowym pochodzący z 1558 roku, kilkanaście budynków domów, willi i kamienic oraz wodociągowa wieża ciśnień. 

Miasto ma także wiele walorów przyrodniczo – turystycznych. Są to głównie Góry Izerskie, a także szlaki turystyczne pośród nich. Prócz tego można tu znaleźć dobre jedzenie oraz rozbudowaną bazę noclegową. 

Mizerna 

Wieś położona niedaleko Słowacji w województwie małopolskim.

Znajduje się tu zabytkowa kaplica wybudowana w latach 1989 – 1991 wraz z cmentarzem. Do walorów turystyczno – przyrodniczych należy dolina potoku Mierzanka, tuż niedaleko stoków Lubania. Powstałe niegdyś jezioro Czorsztyńskie jest również atrakcją dla odwiedzających to miejsce turystów. Otwarto tu nawet wypożyczalnię sprzętu wodnego, utworzono tamę oraz kąpielisko, nad którym obecnie działają ośrodki wczasowe oraz domki letniskowe.



Mniszków 

Wieś leżąca w województwie łódzkim. Jest ona częścią Wzgórz Opoczyńskich, a jej początki sięgają czasów średniowiecznych. 

Niegdyś przebiegały tędy szlaki komunikacyjne, które łączyły ze sobą gród kasztelański w Wolborzu z grodem kasztelańskim w Żarnowie. Wieś znana jest z dzieł Jana Długosza, który ją serdecznie wspomina. Do zabytków należy tu park dworski pochodzący z XIX wieku.



Modła 

Wieś należąca do województwa dolnośląskiego. Oddalona jest ona nieco od Niemczech.

Stoją tu zabytki nieruchome wpisane na listę zabytków Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Należą do nich: zespół pałacowy z XVI wieku - pałac wraz z parkiem, zespół młyna wodnego pochodzący z początków XX wieku – młyn z siłownią oraz domem mieszkalnym, Kościół poewangelicki wybudowany w 1874 roku. 



Mogilno 

Wieś leżąca w województwie kujawsko – pomorskim. Jest ono głównie siedzibą archidiecezji gnieźnieńskiej, ośrodkiem przemysłowym, kulturalnym oraz handlowo – usługowym o wysoko rozwiniętym poziomie rolnictwa.

Przez miasto przebiega również wiele szlaków turystycznych, z których najważniejszym jest Szlak Piastowski. Znajduje się tu również jezioro Mogileńskie oraz rzeka Panna. Otoczone one są kompleksami leśnymi. 

Do atrakcji nie tylko przyrodniczych, należą także zabytki architektoniczne, takie jak: Klasztor i Kościół z 1065 roku, Kościół farny z 1511 roku, Ratusz neogotycki, kamienice, dworzec kolejowy, synagoga z 1801 roku, cmentarz. 



Mokrzec 

Wieś leżąca w województwie wielkopolskim. Jest ona częścią Puszczy Noteckiej. W okolicy wsi znajdują się dwa morenowe jeziora: Małe Szeken i Wielkie Szeken, zwane również Małe i Wielkie Szczekowa.

Wieś posiada agroturystyczną bazę noclegową. Przebiega tędy również rowerowy Szlak Nadwarciański oraz Szlak konny wokół jeziora. 

odpowiedź 26 stycznia 2017 przez użytkownika

Mońki 

Miasto znajdujące się w województwie podlaskim. Jest ono najbliżej położonym miastem od Białorusi.

Do zabytków architektonicznych należy Kościół wybudowany w stylu neobarokowym w latach 1921 – 1935. Prócz zabytków w Mońkach znajdują się takie atrakcje turystyczne jak: dawny dworzec kolejowy pochodzący z 1905 roku, budynek obecnego dworca z lat 30. XX wieku, a także okoliczna osada Osowiec – Twierdza, gdzie mieści się siedziba Biebrzańskiego Parku Narodowego oraz pozostałości Twierdzy Osowiec. Prócz tych atrakcji istnieje tu jeszcze szlak rowerowy. W Mońkach urodziły się takie osoby jak: Marcin Dzierżanowski – dziennikarz, Jacek Roszko – lekkoatleta oraz Katarzyna Żakowicz – lekkoatletka. 



Morąg 

Miasto leżące w województwie warmińsko – mazurskim nad jeziorem Skiertąg. Owe jezioro należy do Rozlewiska Morąskiego i jest ono bogate w różne gatunki ptaków. Znajdują się tu takie zabytki jak: Ratusz gotycki zbudowany w 1444 roku; Pałac Dohnów, w którym obecnie mieści się Muzeum Warmii i Mazur; fragmenty murów i baszt z XIV wieku; pozostałości zamku krzyżackiego z 1815 roku; Kościół gotycki oraz wieże ciśnień. 

W mieście tym turystyka jest bardzo rozwinięta. Znajduje się tu wiele ośrodków wypoczynkowych, domków letniskowych, kwater prywatnych oraz hoteli. Do atrakcji turystycznych zalicza się Ratusz miejski; zabytkowe domy i kamieniczki; Kirkut, czyli cmentarz żydowski; Kościół gotycki; zamek krzyżacki z I połowy XIV wieku oraz trzy szlaki rowerowe. Z Morąga pochodzą m.in.: Katarzyna Ankudowicz – aktorka, Cezary Augustynowicz – wokalista grupy Christ Agony oraz Lidia Staroń – polityk. 



Morakowo 

Wieś leżąca w województwie wielkopolskim. W miejscowości znajdują się liczne domki wczasowe oraz gospodarstwa agroturystyczne. 

Okolica również jest atrakcyjna. Znajdują się w niej: pałac, w którym niegdyś przebywał Adam Mickiewicz; Izba Pamięci Józefa Wybickiego; baszta zamku; klasztor Celestynów; strzelnica sportowa; Rezerwat Przyrody Dębina. A ponadto szlaki turystyczne i ścieżki edukacyjne. 

odpowiedź 26 stycznia 2017 przez użytkownika

Morawica 

Wieś położona w województwie świętokrzyskim nad rzeką Czarną Nidą oraz Morawką

Znajdują się tu dwa zabytki: ruiny kaplicy wybudowanej w stylu neogotyckim w 1840 roku oraz młyn wodny i spichlerz z 1905 roku. Ponadto Morawica znajduje się na terenie parku, który jest objęty Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. Będzie tu stworzone miejsce do wypoczynku i rekreacji. 



Morzyczyn 

Wieś o charakterze letniskowym znajdująca się w województwie zachodniopomorskim. Leży nad jeziorem Miedwie oraz nad rzeką Miedwinką. 

Znajduje się tu piękna promenada o długości 2 kilometrów, a przy niej skatepark, muszla koncertowa, plac zabaw oraz liczne pomosty. W Morzyczynie atrakcją dla turystów lubiących piesze wycieczki są trzy szlaki turystyczne. Działa tu do dziś popularny ośrodek wypoczynkowy, który powstał już na początku XX wieku. Z zabytków stoi tu jeszcze Kościół, który został odbudowany po II wojnie światowej. 



Mościsko 

Wieś leżąca w województwie dolnośląskim nad rzeką Piławą. Niegdyś podczas II wojny światowej w miejscowości tej funkcjonowała filia obozu koncentracyjnego Gross – Rosen.

Do zabytków miejscowości należą: Kościół pochodzący z końca XIII wieku, który jest jednym z najstarszych na Dolnym Śląsku; ponadto stoi tu również krzyż pokutny oraz dwór z 1811 roku. Prócz zabytków są tu jeszcze inne atrakcje takie jak chociażby wzniesienie Lelek z zachowanymi fragmentami murów studni. Podobno kiedyś pełniła ona rolę rycerskiej czatowni albo wieży obronnej pochodzącej ze średniowiecza. 

Motycz 

Wieś należąca do województwa lubelskiego. Leży on na Wyżynie Lubelskiej wśród wielu wąwozów. Do zabytków tej malowniczej miejscowości należą:

- zespół dworsko – pałacowy pochodzący z przełomu XIX i XX wieku, który niestety obecnie należy do prywatnego właściciela,
- zespół budynków stacji kolejowej, której budowę zakończono w 1877 roku,
- grodzisko pochodzące z VI – IX wieku zwane Bębnem,
- budynek pracowników sezonowych pochodzący z 1930 roku zwany Bandosówką,
- liczne drewniane zagrody i domy.

Warto dodać, że kręcono tu sceny do filmu "Atrakcyjny pozna panią”. W Motyczu urodzili się także: Jan Łopata – polityk, Czesław Maj – poeta. 
 



Mrągowo 

Miasto leżące w województwie warmińsko – mazurskim. Znane głównie z organizowanego tu corocznie Pikniku Country. Należy ono do Mazur i jest bardzo popularnym ośrodkiem turystyczno – wczasowym. Istnieje tu wiele zabytków pochodzących z różnych wieków i różnych epok. Do najważniejszych należą:

- Ratusz wybudowany w 1825 roku, obecnie Muzeum Warmii i Mazur,
- Strażnica Bośniacka – budynek pochodzący z XVIII wieku, obecnie izba pamięci Ernesta Wicherta,
- Cerkiew prawosławna wybudowana w 1895 roku,
- Kościoły z lat 1753 i 1860,
- Wieża Bismarcka, która znajduje się w Parku Sikorskiego,
- zabytkowe cmentarze,
- budynki koszar pochodzące z 1898 roku, w których obecnie mieści się szkoła oraz mieszkania,
- pozostałości po wiadukcie tzw. zwalony most z 1898 roku,
Stara Chata, w której obecnie mieści się restauracja.

Prócz zabytków turyści znajdą tu ponadto wiele pomników oraz inna atrakcje. Z pewnością będąc w Mrągowie trzeba odwiedzić Amfiteatr nad jeziorem Czos, Miasteczko Mrongoville w stylu dzikiego zachodu, promenadę i molo, wyciąg narciarski, skwer Jana Pawła II, Muzeum Sprzętu Wojskowego. 
 



Mrówki 

Wieś leżąca w województwie warmińsko – mazurskim nad jeziorem Ryńskim. Jest ono jedną całością wraz z jeziorem Tałty. 

Znajdują się na nim trzy wyspy, z których największą z nich jest Duża Wyspa. Wieś została założona przez wielkiego mistrza krzyżackiego Paula von Russdorffa. Niegdyś funkcjonowała tu szkoła, lecz została zamknięta ze względu na małą liczbę dzieci. 

odpowiedź 26 stycznia 2017 przez użytkownika

Mrzeżyno 

Nadmorska osada leżąca w województwie zachodniopomorskim. Otaczają ją wody morza Bałtyckiego oraz rzeki Regi

Jest to odwiedzana przez licznych turystów miejscowość letniskowa. Mieści w sobie bazę noclegową, kąpielisko, port morski oraz wiele zabytków i atrakcyjnych miejsc. Letnicy wypoczywają głównie na plażach morza. Cenią sobie w Mrzeżynie ciszę i spokój, idealne do rozwoju turystyki rodzinnej. Dodatkowym atutem jest klimat morski, bory bażynowe oraz możliwość wędkowania. 

Atrakcji jest tu co nie miara. Do najciekawszych należą: falochrony, pomniki, Kościół pochodzący z 1912 roku, liczne imprezy kulturalne i sportowe. Dla wielbicieli aktywnego wypoczynku przygotowano: spływy kajakowe rzeką, wycieczki piesze i rowerowe po pobliskich lasach wyznaczonymi szlakami turystycznymi, rejsy statkiem pasażerskim oraz jachtem po morzu. Bez problemu znajdziemy tu również bogatą ofertę bazy noclegowej. Znajdują się tu hotele, pensjonaty, ośrodki wypoczynkowe, pola kempingowe i namiotowe. Znajdzie się również coś dla naszych pociech. Mianowicie w sezonie letnim działa tu wesołe miasteczko. Natomiast sama nazwa miejscowości, należy do jednych z najtrudniejszych nazw polskich miejscowości.



Mścice 

Wieś znajdująca się w województwie zachodniopomorskim leżąca tuż nad brzegiem morza Bałtyk

Tak dogodne położenie, sprawia, że turystów jest tu zawsze dużo, a zwłaszcza już w sezonie letnim. Do ich dyspozycji przygotowano wyznaczone kąpielisko oraz ofertę noclegową obejmującą, pola namiotowe, kempingowe, ośrodki wczasowe oraz kwatery prywatne. Znajduje się tu Parafia rzymskokatolicka, ośrodek OSP oraz ośrodek hodowli zarodowej.



Mucharz 

Wieś leżąca w województwie małopolskim nad rzeką Skawą, która jest dopływem Wisły.

Mucharz jest częścią Beskidu Makowskiego. Znajdują się tu zabytki takie jak: Kościół wybudowany w 1868 roku, posążek Matki Boskiej z Dzieciątkiem, dwa gotyckie krucyfiksy, kaplica grobowa rodziny Tetschlów, grobowiec ostatnich właścicieli Śleszowic Gabrysiewiczów oraz obelisk postawiony z okazji 70-lecia Niepodległości Polski. 



Murowana Goślina 

Miasto znajdujące się w województwie wielkopolskim. Leży ono w dolinie rzeki Trojanki.

Znajdują się tu takie zabytki i atrakcje warte zobaczenia jak: Kościół powstały w 1605 roku z gotyckimi obrazami, Kościół rzymskokatolicki wybudowany w latach 1784 – 1803, pozostałości po pałacu Winterfeldów znajdujące się w parku miejskim z roku 1841 oraz Muzeum Regionalne



Murzasichle 

Podhalańska wieś leżąca w województwie małopolskim tuż na granicy Polski ze Słowacją.

Jest to wieś letniskowa znajdując a się na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Miejscowość nazywana jest przez jej mieszkańców Za Sichłą. Znajduje się tu wiele wyciągów narciarskich wraz ze szlakami turystycznymi. Działa tu wiele pensjonatów oraz kwater prywatnych i agroturystyki. 

...