Łopienica
Wieś położona nad morzem Bałtyckim w województwie zachodniopomorskim. Przepływa przez nią potok Łopieniczka.
Łopienica należy do Koszalińskiego Pasa Nadmorskiego. Bliskość morza i piękne plaże sprawiają, że turystów przybywa tu z roku na rok. Na plażach przygotowano wypożyczalnię sprzętu wodnego, atrakcje dla dzieci, a w pobliżu także możliwość jazdy konno oraz lotów widokowych na paralotni.
Łopuszna
Wieś należąca do województwa małopolskiego, oddalona od Słowacji o zaledwie kilkanaście kilometrów.
Jest ona częścią Kotliny Orawsko – Nowotarskiej nad Dunajcem. Ze szczytów górskich rozciągają się wspaniałe widoki na Tatry oraz dolinę Łopuszanki. Ponadto znajdują się tu dwa szlaki turystyczne, bogata oferta bazy noclegowej, Kościół gotycki z XV wieku, dwór Tetmajerów, a obecnie Muzeum Tatrzańskie.
Łopuszno
Wieś należąca do województwa świętokrzyskiego. Leży na Wzgórzach Łopuszańskich skąd rozciąga się Pasmo Dobrzeszowskie Gór Świętokrzyskich.
Znajduje się tu pałac Dobieckich pochodzący z 1897 roku wraz z bramą murowaną. Niegdyś stał w jego miejscu drewniany dwór, ale spłonął. Prócz pałacu znajduje się tu Kościół z XIX wieku oraz cmentarz.
Łosie
Wieś należąca do województwa małopolskiego, sąsiadująca nieco ze Słowacją. Początkowo był to wieś łemkowska.
Mieszkańcy zajmowali się wytwórstwem smaru do maszyn i pojazdów oraz wytwarzaniem ropy naftowej. Obecnie jest to wieś niemniej odwiedzana przez turystów, którzy oglądają tu takie zabytki jak: drewnianą cerkiew z 1810 roku, drewnianą kaplicę z 1754 roku, cmentarz wojenny oraz Zagrodę Maziarską, czyli skansen etnograficzny prezentujący maziarstwo (handel mazią i smarem).
Łosino
Wieś położona w województwie pomorskim nad rzeką Słupią. Niegdyś znajdowało się tu średniowieczne grodzisko wraz z fosą.
Przez Łosino wiodą trasy rowerowe, piesze i ścieżki przyrodnicze. Do zabytków zaliczyć można: zespół dworsko-folwarczny, grodzisko, cmentarz oraz pomnik przyrody.
Łowyń
Wieś należąca do województwa wielkopolskiego, sąsiadującego z Niemcami.
Leży ona nad jeziorem Łowyńskim, które ma powierzchnię 27 hektarów. Położeni nad jeziorem sprawia, że turyści chętnie tu odpoczywają i relaksują się łowiąc ryby, pływając lub nurkując. Przez wieś przebiegają również szlaki turystyczne piesze jak i rowerowe.
Lubachów
Wieś położona w województwie dolnośląskim w sąsiedztwie z Czechami.
Znajduje się tu zapora, która chroni mieszkańców tej i okolicznych wsi przed wodami rzeki Bystrzyca. Ma ona długość 95 kilometrów i oplata sobą pobliskie lasy. W tak zwanym Złotym Lesie znajduje się willa poszukiwaczy złota wybudowana na początku XIX wieku. Zapora na rzece stanowi elektrownię wodną, która działa tu już od 1913 – 1917 roku.
Lubajny
Wieś położona w województwie warmińsko-mazurskim. Tu właśnie mieści się kilka działających agroturystyk. Zaciszne miejsce w bezpośrednim sąsiedztwie lasu oraz z dostępem do jeziora zapewni znakomity wypoczynek. Sąsiedztwo lasu stwarza możliwość spacerów, grzybobrania, zbioru owoców leśnych.
Miejsce to stanowi idealne połączenie niezaprzeczalnego uroku Mazur z bujną i piękną przyrodą. Zapach lasu budzącego się do życia, śpiew ptaków, poranna rosa - jest to idealne miejsce dla każdego, kto ceni sobie ciszę, spokój oraz szuka kontaktu z naturą.
Lubań
Miasto graniczące z Czechami położone w województwie dolnośląskim.
Należy ono do Pogórza Izerskiego i przepływa przez nie rzeka Kwisa oraz przebiega szlak turystyczny. Znajdują się tu także takie zabytki jak: Stare Miasto, Kościoły, wieża dzwonnicza, cmentarze, park miejski, mury miejsce pochodzące z roku 1318, Ratusz, kilkanaście domów i willi oraz most, który jest najstarszym mostem użytkowanym w Polsce.
Lubania
Wieś leżąca w województwie łódzkim nad rzeką Lubanką zwaną też Lubjanką. Ma ona około 10 kilometrów długości.
We wsi znajduje się: Kościół wybudowany w stylu neogotyckim, plebania, dwa cmentarze z XIX wieku oraz kaplica również z XIX wieku.
Lubawka
Miasto położone w województwie dolnośląskim. Należy ono do Sudetów Środkowych. Przepływają przez nią wody rzeki Bóbr i potoku Czarnuszka.
Znajdują się tu takie zabytki jak: Kościoły wraz z plebanią, Ratusz, liczne zabytkowe domy i kamienice, willa z parkiem oraz zespół rezydencji opackiej składający się z Kościoła, pałacu, oficyny oraz z budynków inwentarskich. W Lubawce urodzili się: Henryk Kmiecik – poseł na Sejm oraz Ryszard Zbrzyzny – polityk.
Lubenia
Wieś położona w województwie podkarpackim. Wieś leży nad strugą Lubienia.
Atrakcjami są: ścieżki rowerowe, kamień wraz z panorama okolicy, gipsiarnia, miejsce pamięci narodowej, kaplica błogosławionego J. Kowalskiego oraz Grodzisko Okop.
Lubiatów
Wieś leżąca w województwie lubuskim. W jej okolicy znajduje się jezioro Sławskie oraz rzeka Obrzyca. Cały teren wsi należy do Nadleśnictwa Sława Śląska.
Jest to głównie wieś letniskowa. Posiada ona liczne ośrodki wczasowo – sportowe, kwatery prywatne, restauracje. Znajdują się tu również szlaki turystyczne oraz trasa rowerowa. Prócz tego działa tu też klub żeglarski oraz inne ośrodki rekreacyjne.