11 odpowiedzi

odpowiedź 26 stycznia 2017 przez użytkownika

Łabowa 

Wieś leżąca w województwie małopolskim, w sąsiedztwie ze Słowacją. Znajduje się tu dawna murowana cerkiew pochodząca z 1784 roku oraz drewniany Kościół z lat 30. XX wieku.

Dla turystów umieszczono tu ścieżki przyrodnicze, edukacyjne i rekreacyjne. Ponieważ w jej pobliżu znajdują się góry mieszkańcy zachęcają przyjezdnych do wycieczek w górskie szlaki i podziwianie górskich krajobrazów. Łąck 

Wieś należąca do województwa mazowieckiego nad jeziorem Łąckie Duże. Jezioro jest przystosowane do wymagań turystów i wyposażone w sprzęt wodny, trawiaste plaże. W jego pobliżu znajdują się gospodarstwa agroturystyczne. 

Znajduje się tu także hodowla ogierów ze stadniną, która jest dodatkową atrakcją regionu. Łączki 

Wieś położona na Kaszubach w województwie pomorskim. Jest częścią Kaszubskiego Parku Krajobrazu i Lasów Mirachowskich. Przebiega tędy szlak turystyczny.

Ponadto znajduje się tu małe jeziorko, które jest chętnie odwiedzane przez wędkarzy oraz przez wypoczywających mieszkańców i przyjezdnych. Łączki dysponują również noclegami w kwaterach agroturystycznych. Łączki Kucharskie 

Wieś leżąca w województwie podkarpackim. Występuje tu dużą ilość lepiężnika różowego, rośliny z rodziny astrowatych. 

Turyści i odwiedzający to miejsce mogą obejrzeć tu zabytkowe budowle, jak np. : Kościół odbudowany po pożarze, w latach 1865 – 1868; plebanię z XVIII wieku; figurkę św. Nepomucena z 1745 roku oraz dwór szlachecki pochodzący z II połowy XIX wieku, obecnie mieści się w niej szkoła. Co ciekawe żyjące jeszcze córki dziedzica, nie roszczą sobie do niego prawa. Lądek Zdrój 

Miasto należące do województwa dolnośląskiego, sąsiadujące z Czechami. Zalicza się je do Sudetów Wschodnich. Przez Lądek Zdrój przepływa rzeka Biała Lądecka.

Częściowo miejscowość uznawana jest za uzdrowiskową, dzięki występowaniu radoczynnych cieplic siarczkowych i fluorkowych. Powodują one wzrost hormonów płciowych. Niektóre sanatoria wyposażone są w basen z wodą termalną oraz wanny do kąpieli perełkowych. 

Poza tym jest to miejscowość turystyczna z wieloma zabytkami i atrakcjami. Należą do nich m.in. arboretum, czyli leśny ogród botaniczny; szlaki turystyczne piesze, zabytkowe Kościoły, parki miejskie, pijalnia wód mineralnych, ratusz, muszla koncertowa, budynki domów i willi. W okolicy Lądka Zdroju znajdują się ruiny średniowiecznego zamku, Jaskinia Radochowska, Stołowe Skały. 

Łąg 

Kaszubska wieś znajdująca się w województwie pomorskim.

Wieś jest też zwana wsią borowiacką, ze względu na to, że Borowiacy Tucholscy byli pierwszymi jej mieszkańcami. Był to teren bardzo oblegany historycznie przez napadające go wojska. Znajduje się tu ośrodek kultury wraz z biblioteką i remizą oraz Kościół. Łagów 

Wieś leżąca w województwie świętokrzyskim. Należy do Gór Świętokrzyskich i przepływa przez nią rzeka Łagowica.

Znajdują się tu turystyczne szlaki piesze, jak i rowerowe. Do zabytków miejscowości natomiast, należą: Kościół z XV wieku; Wąwóz Dule, w którym odkryto czarne wapienie głowonogowi; Jaskinia „Zbójecka”, która ma długość 160 metrów i żyją tam gatunek rzadko spotykanego pająka, chrząszcza oraz bezskrzydły, a także liczne gatunki nietoperzy. 
 Łąkie 

Kaszubska wieś leżąca w województwie pomorskim. W jej okolicy znajduje się jezioro o tej samej nazwie co miejscowość i należy ono do Pojezierza Bytowskiego i Równiny Charzykowskiej. Jego obszar wynosi 23,4 hektara.

Nad brzegami wody w wyznaczonych miejscach utworzono plaże przygotowane na przyjazd turystów. Niektóre z nich zostały wyposażone w sprzęt wodny. Tuż niedaleko jeziora, a także nad nim, powstały gospodarstwa agroturystyczne oferujące noclegi. Łańcut 

Miasto znajdujące się w województwie podkarpackim. Należy ono do Pradoliny Podkarpackiej i Podgórza Rzeszowskiego. Znajduje się tu szlak łączący miasto z Ukrainą. 

Miasto założył król Kazimierz Wielki w 1349 roku. Wybudował on również drewniany zamek, który następnie przejęły rodziny Lubomirskich i Potockich. Zamek odnowiono i pomurowano. Do dziś jest on największą atrakcją odwiedzaną w Łańcucie przez turystów, a także najstarszym zabytkiem w tej miejscowości. Wart dodać, że na zamku kręcono sceny do filmu „Trędowata”.

Ponadto miasto oferuje wystawy w Muzeum Ikon, Muzeum Gorzelnictwa i Browaru Łańcut, zwiedzenie Synagogi i Kościoła Farnej, a poza tym zaprasza na imprezy kulturalne. Do najważniejszych z nich należą: Muzyczny Festiwal w Łańcucie oraz Letnie warsztaty muzyczne.

Z tego pięknego miasta pochodzą np.: Zbigniew Ćwiąkalski – polityk i były minister sprawiedliwości; Ryszard Marek Groński – pisarz dla dorosłych i dla dzieci, dziennikarz; Jan Zeh – przemysłowiec w przemyśle naftowym, obecnie nie żyjący. 

odpowiedź 26 stycznia 2017 przez użytkownika

Łapalice 

Kaszubska wieś należąca do województwa pomorskiego. Znajduje się ona nad jeziorem Łapalickim. Jest częścią Kaszubskiego Parku Krajobrazowego

Miejscowość jest znana głównie z zamku. Zaczęto go budować w roku 1979 i niestety do dziś nie ukończono jego budowy. Pomysł na jego wybudowanie wziął początek od Piotra Kazienieczaka, który jest rzeźbiarzem. Pierwotnie miała tu być pracownia wraz z domem, a wyszedł średniowieczny zamek. Miała się tu znajdować galeria sztuki. Jak twierdzi właściciel, budowę skończy jeszcze za swojego życia, ale na pewno nie będzie tu mieszkał. Budowę wstrzymano z powodu braku środków finansowych i w tenże sposób popada ona w ruinę. A ponieważ zamek wart jest kilkanaście miliardów złotych, nie znalazł jeszcze kupca. Łapino 

Wieś leżąca na Kaszubach w województwie pomorskim. 

Przebiega tędy szlak Wzgórz Szymbarskich i szlak nad Radunią, gdzie znajduje się elektrownia wodna. Wybudowana w 1927 roku stanowi atrakcję do dnia dzisiejszego. Na tej rzece jest ona najwyżej położoną taką elektrownią. Niegdyś istniał tu również dwór wybudowany w stylu renesansowym, który niestety uległ zniszczeniu. 
 Łasin 

Miasto leżące w województwie kujawsko – pomorskim nad jeziorem Łasińskim.

Znajduje się tu wiele zabytków, z których można wymienić np.: Kościół z 1328 roku wraz z dzwonnicą, wieżę ciśnień, gmach ratusza, Muzeum Pożarnictwa Ziemi Pomorskiej oraz pomnik wzniesiony ku pamięci ofiar II wojny światowej pochodzących z okolic Łasina. W Łasinie urodził się Zbigniew Dębski – powstaniec warszawski, który zginął w katastrofie smoleńskiej. Łasin Koszaliński 

Jest to nie tyle wieś, co osada znajdująca się w województwie zachodniopomorskim. Leży tuż nad brzegiem morza Bałtyckiego i odwiedza ją znaczna liczba turystów szukających letniego wypoczynku. 

Znajduje się tu wiele ośrodków wypoczynkowych, stacja wojskowa oraz rzeka Czerwona. Niegdyś znajdował się tu również zabytkowy Kościół i pałac. Laskowa 

Wieś leżąca w województwie małopolskim i należy do Beskidu Wyspowego. Przepływa tędy również rzeka Łososina.

Wieś ma charakter głównie turystyczno – wypoczynkowy. Znajdują się tu zabytkowe obiekty jak np.: drewniany dworek Michałowskich, wybudowany w roku 1677 wraz z pakiem, w którym stoją pomniki przyrody. Ponadto stoi tu również Kościół neogotycki z początku XX wieku, na którego wieży swoje siedzisko mają nietoperze z tutejszego regionu. Działają tu również dwa hotele, wiele pensjonatów oraz zimą stacja narciarska z pięcioma wyciągami. Prócz tego udostępniono również miejsca na pola namiotowe, kempingi. Dla chcący i lubiących spacerować wyznaczono trzy szlaki turystyczne. 

Laskówka 

Wieś leżąca w województwie podkarpackim, z której znajduje się połączenie z Ukrainą. 

Pierwsze wzmianki o wsi pochodzą z roku 1425. Wieś należała do: Małgorzaty z Dynowa, następnie do Stanisława Mateusza Stadnickiego, potem do jego syna Marcina, kolejno do Franciszka Skrzyńskiego. Przez wieś przepływa potok Dąbrowa. Znajdują się tu liczne lasy, ogrody i łąki. Mieszkańcy zajmują się głównie rolnictwem oraz prowadzeniem działalności agroturystycznej. 
 Lasówka 

Wieś leżąca w województwie dolnośląskim na granicy z Czechami. Należy do Sudetów Środkowych, a przepływa przez nią rzeka Dzika Orlica. Ma ona chara ket głównie turystyczny z licznymi domkami letniskowymi.

Na pierwszy rzut oka wieś przypomina Skansen, w której znajduje się wiele zabytkowych domów. Poza tym działa tu ośrodek sportów zimowych oraz szlak turystyczny. Do wspomnianych zabytków można zaliczyć również: Kościół pochodzący z lat 1910 – 1912, fundamenty trzech pieców szklarskich. Łazory 

Wieś o charakterze turystycznym znajdująca się w województwie podkarpackim. 

Otoczoną ona jest lasami i łąkami, dlatego jest idealnym miejscem na pola kempingowe i namiotowe. Działają tu również gospodarstwa agroturystyczne. Przez wieś przepływa rzeka. W lasach znajdują się także zabytkowe pozostałości po okopach I wojny światowejŁazy 

Wieś leżąca w województwie małopolskim. Miejscowość znajduje się na terenie Jury Krakowsko – Częstochowskiej i wchodzi w skład Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie

Znajdują się tu liczne skały wapienne, jaskinie (Nietoperzowa, Wierzchowska i Dziewicza), źródła krasowe i zabytki. Niedaleko stąd znajduje się teżOjcowski Park Narodowy. Dla aktywnych turystów wyznaczono tu szlaki piesze i rowerowe. 

odpowiedź 26 stycznia 2017 przez użytkownika

Łeba

Miasto leżące w województwie pomorskim tuż nad morzem Bałtyckim. Należy ona do Wybrzeża Słowińskiego. Przepływają przez nią rzeki: Łeba i Chełstem. Jest to ośrodek głównie turystyczno – wypoczynkowy z kąpieliskami morskimi. Otoczona jest wydmami należącymi do Słowińskiego Parku Narodowego. Wydmy znajdują się w Rąbce – dzielnicy Łeby położonej nad jeziorami: Łebsko i Gardno.

miasto łeba

Do atrakcji miasta należą:

- wspomniane już wydmy ruchome, najliczniej odwiedzane przez turystów każdego roku,
- Kościół barokowy z 1683 roku,
- zabytkowe domki rybackie, znajdujące się nad kanałem portowym,
- poligon niemieckiej broni rakietowej w Rabce,
- skansen z parowozami,
- kanał portowy z działającymi w sezonie letnim lunaparkami,
- park dinozaurów „Łebapark”, który jest największym takim parkiem w Polsce. Łebcz 

Kaszubska wieś leżąca w województwie pomorskim, tuż nad brzegiem morza Bałtyckiego

Jest to licznie odwiedzane miejsce, zwłaszcza w sezonie letnim. Turyści odwiedzają także pobliskie Władysławowo. Ze względu na położenie turystów jest tu zawsze pod dostatkiem. Łebcz zaprasza pięknymi, szerokimi plażami oraz ciepłą wodą morską. Do zabytków należy dwór, wybudowany w XIX wieku. Łebieniec 

Kaszubska wieś leżąca w województwie pomorskim. W jej okolicy znajduje się morze Bałtyckie z pięknymi plażami.

O wsi było głośno już w 1402 roku. Znajduje się w niej kilka zabytkowych chat oraz stodoła. Okolica jest bardzo spokojna i pokryta głównie lasami, w których znajduje się małe jeziorko Czarne. Prócz tego działają tu obiekty noclegowe. 

Lędowo 

Wieś leżąca w województwie pomorskim, blisko Gdańska. Znajduje się nad brzegiem morza Bałtyckiego i stąd jest licznie odwiedzana przez turystów. 

Należy ona do obszaru Żuław Gdańskich. Znajduje się tu budynek z przełomu XVIII i XIX wieku, który niegdyś pełnił funkcję szkoły. Nazywany jest on także Modrzewiowym Dworem, ze względu na położenie nad rzeką Motławą. Legnica 

Miasto należące do województwa dolnośląskiego, położone nad rzekami: Kaczawą i Czarną Wodą. Znajduje się tu wiele terenów zielonych takich jak: parki miejskie, lasy, łąki. Legnica to miasto bardzo bogate architektonicznie. Można tu wymienić zabytkowe budowle takie jak:

- średniowieczny Zamek Piastowski,
- Kościół Mariacki,
- renesansowy Dom Pod Przepiórczym Koszem – kamienica,
- barokowa Akademia Rycerska,
- Stary Ratusz,
- kamieniczki,
A ponadto: Muzeum Miedzi.

Warto dodać, że w Legnicy urodzili się: Popek, czyli Paweł Rak – raper i zawodnik MMA; Anna Dymna – aktorka; Marzena Kipiel – Sztuka – aktorka znana z serialu Świat według Kiepskich; Tomasz Kot – aktor; Mariusz Lewandowski – piłkarz; Magda Mołek – dziennikarka; Maria Nowakowska – modelka; Marcin Robak – piłkarz; Beata Tadla – dziennikarka oraz Janusz Chabior – aktor. Legnickie Pole 

Wieś leżąca w województwie dolnośląskim niedaleko Legnicy. Znane jest głównie z licznie przybywających co roku wiernych na modlitwy. Znajduje się tu Muzeum Bitwy pod Legnicą oraz inne zabytki takie jak:

- zespół klasztorny wraz z Kościołem wybudowanym w latach 1727 – 1731,
- budynek Domu Opieki Społecznej, który niegdyś pełnił funkcję klasztoru, wraz z parkiem,
- aleja lipowa z początku XIX wieku,
- dom parafialny oraz cmentarz ewangelicki. Łęgowo 

Wieś położona niedaleko morza Bałtyckiego w województwie pomorskim. Przepływa przez nią rzeka Kłodawa.

Znajduje się tu zabytkowy Kościół św. Mikołaja. Zbudowano go w 1409 roku w stylu gotyckim. Później dołączono do niego wieżę oraz dzwony. Jest to idealne miejsce dla turystów chcących wypocząć w ciszy i spokoju. 

odpowiedź 26 stycznia 2017 przez użytkownika

Łęknica 

Miasto leżące w województwie lubuskim nad rzeką Nysą Łużycką. Sąsiaduje ono z Niemcami, do których można się dostać po moście nad wspomnianą rzeką.

Znajdują się tu zabytki wpisane na listę Narodowego Instytutu Dziedzictwa. A są to: Park Mużakowski powstały w latach 1815 – 1845, zespół pałacowy Belweder wraz z pałacem i pakiem z 1925 roku. W okolicy przeważają lasy i łąki. Miejscowość jest również znana z największego bazaru zachodniej granicy. Ponadto turyści chętnie odwiedzają rezerwat „Nad Młyńską Strugą” oraz morenę, która widać z kosmosu. Udostępniono tu również piesze jak i rowerowe ścieżki edukacyjne. Lelkowo 

Wieś leżąca w województwie zachodnio – pomorskim, tuż przy granicy z Obwodem Kaliningradzkim. Jest ona częścią Warmii i Mazur

Znajduje się tu Kościół ewangelicko – augsburski wybudowany już po 1945 roku. Turystów na wczasy i weekendy zachęca głównie położenie terenu. Dzięki licznym lasom można wybrać się na wycieczki po leśnych ścieżkach, przejażdżki rowerami. Można również zabrać ze sobą kosz i zbierać grzyby i jagody. Leoncin 

Wieś leżąca w województwie mazowieckim. Do zabytków historycznych miejscowości zalicza się chociażby: Kościół św. Małgorzaty wybudowany w stylu neogotyckim, cmentarz wraz z ośmioboczną kaplicą z 1789 roku. 

Znajduje się tu także cmentarz z grobami polskich żołnierzy z 1939 roku, a na placu obok Kościoła postawiono upamiętniający te wydarzenia obelisk. Ważną informacją jest to, że wieś ta jest bardziej znana w Nowym Jorku niż u nas, ponieważ to właśnie stąd pochodzi Isaac Bashevis Singer, pisarz, który został laureatem nagrody Nobla w 1978 roku. Leonow 

Wieś położona w województwie łódzkim. Jest ona usytuowana w centrum kraju i należy do Krainy wielkich Dolin.

W jej okolicy znajdują się parki krajobrazowe, rezerwaty jałowców oraz parki miejskie. Do zabytków należy dom pochodzący z początków XX wieku. Okolica jest bogata w walory przyrodnicze, głównie w zbiorniki wodne, a także rozwija się turystycznie. Nad niektórymi jeziorami znajdują się plaże wraz z kąpieliskami. 
 

Leśna 

Miasto znajdujące się w województwie dolnośląskim nad rzeką Kwisą, Bruśnikiem oraz Czarnym Strumieniem. Blisko stąd jest do Czech, a troszkę dalej do Niemiec. Okolice miasto to tereny rekreacyjne. A do największej atrakcji zalicza się Zamek Czocha. Był to zamek o charakterze obronnym, który stał tam już przed 1945 rokiem. 

Z pozostałych zabytków, warte uwagi są również: zamek Rajsko i zamek Świecie, jeziora (Leśniańskie i Złotnickie), Kościół wybudowany w latach 1852 – 1853, cmentarze, zabytkowy ratusz z 1699 roku, liczne kamieniczki i domy. 
 Leśnica 

Miasto leżące w województwie opolskim. Należy ono do Górnego Śląska. Stąd łatwo dostaniemy się do Czech. Znajduje się tu wiele zabytków wpisanych na listę Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Są to m.in.:

- zabytkowe osiedle domków,
- Kościoły,
- zbiorowa mogiła Powstańców Śląskich,
- liczne domy,
- młyn wodny,
- cmentarz żydowski. Leśniewo 

Kaszubska wieś leżąca w województwie pomorskim. Należy ona do obszaru Puszczy Darżlubskiej

Niegdyś zwane było Nowym Mechowem, w którym znajdował się folwark cystersów oliwskich. W roku 1892 postawiono tu murowany Kościół. Leśno 

Wieś kaszubska leżąca w województwie pomorskim. Należy ona do Pojezierza Kaszubskiego. W jej okolicy znajduje się jezioro Leśno Górne i Leśno Dolne.

Do najciekawszych zabytków należy modrzewiowy Kościół z 1650 roku. Ufundowała go królowa Maria Ludwika. Kościół posiada również wieżę. Ponadto jest tu również cmentarzysko kurhanowe, które znajduje się ścieżce lichenologiczno – kulturowej. 

odpowiedź 26 stycznia 2017 przez użytkownika

Leszno 

Miasto w województwie wielkopolskim. Znajduje się tu wiele pomników i tablic pamiątkowych. Ponadto mieści się tu również pływalnia, stadiony oraz hale ćwiczeń. 

Do zabytkowych budowli należą liczne Kościoły, synagoga, budynek dworca, budynki niektórych szkół, deptak, ratusz oraz liczne kamieniczki. Warto dodać, że w Lesznie urodzili się: Włodzimierz Jan Bednarski – aktor, Renata Dancewicz – aktorka i brydżystka, Agnes Pihlava, właściwie Agnieszka Ćwiklińska – piosenkarka. Lewice 

Wieś leżąca w województwie zachodniopomorskim. Znajduje się tuż nad morzem Bałtyckim i niedaleko Niemiec. 

Korzystne położenie wpływa na to, że z roku na rok przyjeżdża tu bardzo liczne grono turystów. Mają oni możliwość wypoczynku w ciszy i spokoju, relaksując się na łonie przyrody w sąsiedztwie pobliskich lasów, rzek i jeziorek. Dodatkową atrakcją jest nocleg w przytulnych gospodarstwach agroturystycznych. Lewinko 

Kaszubska wieś leżąca w województwie pomorskim. Oddalona kilkanaście kilometrów od brzegów morza Bałtyckiego.

W okolicy wsi znajduje się jezioro o takiej samej nazwie co owa miejscowość. Powstały tu wydzielone specjalnie dla turystów pola namiotowe i kempingowe, a także domki letniskowe i sezonowe kąpielisko nad tutejszym jeziorem. Lewin Kłodzki 

Wieś należąca do województwa dolnośląskiego, sąsiadująca z Czechami. Leży między wzgórzami Lewińskimi a Górami Orlickimi.

Wieś została założona przez Czechów jeszcze przed 1213 rokiem. Mieszkańcy trudzili się wówczas tkactwem, produkcją czekolady, wyrobem pończoch i szlifowaniem kryształów. Do zabytków wsi zalicza się: Kościół z 1576 roku, kapliczki, ruiny zamku Homola z XIV wieku, barokowe kamieniczki oraz kompleks rekreacyjny nad potokiem Bystra.Lewki 

Wieś położona w województwie podlaskim, w której znajdują się gospodarstwa agroturystyczne.

Zachęcają nie tylko atrakcyjną ceną, ale również przydomowymi ogniskami, swojską kuchnią, wypożyczalnią rowerów czy spacerami do lasu na grzyby.

Licheń 

Wieś leżąca w województwie lubuskim. Najczęściej kojarzona jest ona z Sanktuarium Maryjnym, choć wcale się ono tu nie znajduje, a w sąsiednim Licheniu Starym. 

Tu zaś największymi zabytkami są: Kościół ewangelicki pochodzący z 1794 roku, obecnie jest to Kościół rzymsko – katolicki. Drugim zabytkiem jest dworska stajnia, która powstała tu w połowie XIX wieku. Licheń Stary 

Wieś leżąca w województwie wielkopolskim nad jeziorem Licheńskim.

Najbardziej znana z licznie przybywających tu co roku pielgrzymów. Wierni przybywają tu do Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski na modlitwy. Ludzie zaczęli modlić się do Matki Boskiej już w 1852 roku, kilka lat po epidemii cholery w tych okolicach. Dziś obok Sanktuarium utworzono kamienną górę zwaną Golgotą wraz z krzyżem. Bazylika wraz z całym Sanktuarium jest dziś najliczniej odwiedzanym miejscem w tej części Polski i niewątpliwie jest największym jej zabytkiem. Lidzbark Warmiński 

Miasto leżące w województwie warmińsko – mazurskim. Oddalone o kilkadziesiąt kilometrów od Obwodu Kaliningradzkiego. Często jest ono nazwane Perłą Warmii ze względu na wiele atrakcji, zabytków oraz na intensywne rozwijanie się miasta. Miasto jest również znane z odbywających się tu co roku Lidzbarskich Wieczorów Humoru i Satyry oraz Lidzbarskich Starć Kabaretowych. Znajduje się tu również wiele zabytków oraz atrakcji turystycznych.

Do tych pierwszych można zaliczyć: 

zamek biskupów warmińskich, który jest jednym z najcenniejszych zamków w naszym kraju, pochodzi on z XIV wieku,
- kolegiatę z klasztorem z 1315 roku,
- dawny Kościół ewangelicki oraz inne Kościoły,
- Bramę Wysoką oraz mury obronne,
- Ratusz oraz kilka innych budynków, cmentarzy i pomników.

Jeśli chodzi o turystykę to na pewno nie można się tu nudzić. Miasto jest przygotowane na sporą liczbę turystów. Przebiega tędy aż osiem szlaków turystycznych (rowerowych, kajakowych, pieszych i samochodowych). Ponadto działają tu gospodarstwa agroturystyczne, schronisko młodzieżowe oraz ośrodek wypoczynkowy i hotele. 

Warto dodać, że w Lidzbarku Warmińskim urodzili się: Bogdan Borusewicz – polityk, Jacek Protas – polityk, Piotr Szwedes – aktor, Radosław Bielecki – artysta kabaretowy, Andrzej Andrzejewski – aktor. 


 

odpowiedź 26 stycznia 2017 przez użytkownika

Limanowa 

Miasto leżące w województwie małopolskim, należące do Beskidu Wyspowego. Przepływa przez nie potok Sowlina, a także przebiegają tędy szlaki turystyczne: piesze i rowerowe.

Poza tym znajduje się tu Miejska Góra, z której rozciągają się przepiękne widoki i znajduje się na niej najwyższy w Polsce krzyż. Ponadto działa tu Bazylika Matki Boskiej Bolesnej oraz Kaplica Łask. Limanowa zaprasza również w zimie, gdzie można skorzystać ze stacji narciarskiej na stoku Łysej Góry oraz przenocować w tutejszym hotelu. Znajduje się tu również drewniany XVII – wieczny Kościółek z malowniczym parkiem i Pomnikiem Legionistów. W Limanowej urodzili się: aktorzy – Teresa Dzielska, Katarzyna Zielińska; dziennikarka – Dorota Gawryluk, biegaczka narciarska – Justyna Kowalczyk oraz piłkarz – Damian Zbozień. 
 Liniewo 

Kaszubsko - kociewska wieś leżąca w województwie pomorskim. Jest ona częścią Pojezierza Kaszubskiego i należy do niej jezioro Liniewskie.

Prócz pięknej przyrody jaka znajduje się w tej części Polski, Liniewo zaprasza również swoimi zabytkami. Jest ich może mało, ale na pewno zasługują na miano zabytków. Poza tym miała tu stanąć stacja kolejowa, która mogłaby łączyć to miasto z innymi, lecz prace nad nią zawieszono. Linowno 

Wieś leżąca w województwie zachodniopomorskim, niedaleko Drawska Pomorskiego. W jego okolicy znajduje się jezioro Lubie o powierzchni 1487,5 hektara. Na tymże jeziorze znajduje się 5 wysp, a także na jednym z brzegów Puszcza Drawska

Dla turystów wykonano tu piękne, piaszczyste plaże, otwarto ośrodki wypoczynkowe, kwatery prywatne oraz pola namiotowe. Ponadto we wsi znajdują się takie zabytki jak: dwór warz z parkiem pochodzący z XIX wieku oraz Kościół ewangelicki wybudowany w stylu neogotyckim. Lipczynek 

Jest to niewielka osada kaszubska leżąca w województwie pomorskim. Znajduje się tu jezioro Lipczyno Wielkie, które jest licznie odwiedzane przez turystów i mieszkańców osady, zwłaszcza w sezonie letnim. 

Już sama miejscowość jest w sobie ośrodkiem wczasowo- wypoczynkowym. Prócz wymienionego jeziora występują tu jeszcze dwa mniejsze – Lej i Okoniowe, będące śladem po lodowcu. To właśnie nad nimi wybudowano pomost, dzięki któremu w dzień można skakać do wody, a wieczorami wędkować. W okolicy znajdują się domki letniskowe i gospodarstwa agroturystyczne. Lipiany 

Miasto leżące w województwie zachodniopomorskim. Należy ono do Pojezierza Myśliborskiego.

Z Lipian niedaleko jest do Niemiec. W okolicy miasta znajdują się jeziora: Wądół i Kościelne. Znajdują się tu takie zabytki jak: Stare Miasto wraz z: Ratuszem zbudowanym w II połowie XVIII wieku w stylu barokowo – klasycystycznym; Kościołem z XIII wieku; dwoma gotyckimi bramami z XV wieku; pozostałościami murów obronnych; budynkami mieszkalnymi oraz gmachem szkoły z początku XX wieku. Prócz tego w mieście znajdują się dwa pomniki przyrody oraz głaz narzutowy 

Lipnica 

Kaszubska wieś leżąca w województwie pomorskim. Znajduje się ona na Równinie Charzykowskiej. Nazwa miejscowości podobno pochodzi od plemienia Lipian, pierwszych mieszkańców tych okolic, którzy przybyli tu już w 1358 roku.

Obecnie znajduje się tu kilka gospodarstw agroturystycznych, piękne krajobrazy oraz wszelaka dzika roślinność. Jest to idealne miejsce dla grzybiarzy, wędkarzy i myśliwych. Poza tym znajduje się tu mała szkółka jeździecka, gdzie można skorzystać z nauki jazdy konnej oraz wieża widokowa, która jest drugą taka (co do wysokości) na Pomorzu. Lipnica Murowana 

Wieś leżąca w województwie małopolskim, niedaleko od Słowacji. Należy do Pogórza Wiśnickiego i Szlaku Architektury Drewnianej.

Okolica wsi to Wiśnicko – Lipnicki Park Krajobrazowy, w którym znajduje się wzgórze Paprotna wzniesione 441 m n.p.m. Do innych atrakcji zalicza się także: pomnik przyrody Kamienie Brodzińskie, ścieżkę spacerową oraz szlak turystyczny. Poza tym istnieją tu takie zabytki jak: drewniany Kościół z XV wieku, gotycki Kościół z XIV wieku oraz barokowy Kościół z XVII wieku. Lipnica Wielka 

Wieś leżąca w województwie małopolskim, niedaleko Słowacji. Przez wieś przepływa rzeka Biała, która jest dopływem Dunajca. 

Rozpościera się stąd widok na szczyty Beskidu Niskiego i Sądeckiego. W miejscowości mieszkańcy zajmują się głównie rolnictwem, choć ostatnio również część z nich turystyką, otwierając gospodarstwa agroturystyczne. Znajdują się tu ruiny cegielni oraz zakłady drzewne. Poza tym Kościół, leśniczówka oraz muszla koncertowa. Lipniki 

Wieś znajdująca się w województwie mazowieckim, która została założona w 1663 roku. Leży ona w części należącej do Puszczy Zielonej na Równinie Kurpiowskiej.

Teren w przeważającej części zajmują lasy bogate w różnorakie gatunki drzew liściastych. Przez miejscowość przepływa rzeka Szkwa, a także zdrojowy strumyk Ryk i kanał Kaczor. Występują tu zasoby gliny, kamienia, żwiru, piasków, torfu oraz bursztynu i białej glinki co czyni ten region bogaty naturalnie. Prócz tego znaleziono tu również źródło wody źródlanej. Ponadto są tu jeszcze takie zabytki jak: Kościół wybudowany w latach 1837 – 1843, dwa cmentarze, dwa wiatraki drewniane pochodzące z XIX wieku.  

odpowiedź 26 stycznia 2017 przez użytkownika

Lipowa 

Wieś leżąca na pograniczy Polski, Słowacji i Czech w województwie śląskim.

Nazwa wzięła się od drzewa lipy, które licznie tu występuje. Niegdyś w 1608 roku założono tu folwark, gdzie istniała i do dziś działa Polska Akademia Umiejętności. Znajdują się tu jeszcze obecnie takie zabytki jak: Kościół z roku 1896, tryptyk w Kościele św. Rodziny pochodzący z 1540 roku oraz Kaplica z 1862 roku. Lipusz 

Kaszubska wieś leżąca w województwie pomorskim. Przepływa przez nią rzeka Wda, mająca 198 km długości. 

W okolicy znajduje się także jezioro Lubiszewskie oraz zielony szlak turystyczny. Można się tu wybrać, by zwiedzić zabytki (Kościół, w którym obecnie działa Muzeum Gospodarstwa Wiejskiego; zabytkowe budynki, młyn wodny) lub by skorzystać np. ze spływów kajakowych. Znajduje się we wsi także kilka pomników przyrody. Lipy 

Wieś należąca do województwa lubuskiego. Niegdyś była ona traktowana jako osada leśna. Leży nad jeziorkiem Lubieszewko i jest częścią Barlinecko – Gorzowskiego Parku Krajobrazowego.

Działa tu Leśna Stacja Edukacyjna wraz z ośrodkiem wypoczynkowym z wieloma atrakcjami w pogodę i niepogodę. Ze względu na walory przyrodnicze miejscowość ta jest odwiedzana przez turystów. Przyjeżdżają oni tu z roku na rok w coraz większej ilości, by odpocząć od zgiełku i nacieszyć się ciszą i spokojem.Lisewo 

Wieś leżąca w województwie kujawsko – pomorskim. Niegdyś osiadł się tu ród Lisowskich, było to na początku XVI wieku jeszcze w czasach średniowiecznych.

Najcenniejszym zabytkiem, dziś jest Kościół z XVI – wieczną wieloboczną wieżą. Ponadto znajdują się tu szlaki turystyczne, bogata baza noclegowa i gastronomiczna oraz liczne gospodarstwa agroturystyczne, zachęcające przyjezdnych szczególnie swoimi domowymi specjałami. 

Lisów 

Wieś znajduje się w województwie śląskim nad rzeką Liswartą o długości 93 kilometrów. 

Lisów jest częścią Parku Krajobrazowego Lasy nad Górną Liswartą. Poza tym stoi tu również zabytkowy Kościół z roku 1999, zespół pałacowy z XIX wieku oraz cmentarz. 
 Łódź 

Miasto leżące w województwie łódzkim. Jest to znany ośrodek akademicki, kulturowy, przemysłowy, przyrodniczy i turystyczny. Miasto znajduje się na Wzniesieniach Łódzkich. Przez Łódź przepływa aż 18 rzek i strumieni. Miasto znane jest głównie z Manufaktury, która kiedyś przeżywała wielki rozkwit. Obecnie wiele fabryk stoi w ruinie lub w nią popada. 

miasto łódź

Znajdziemy tu takie zabytki jak:

- pomniki,
- Nowe Miasto z placem Wolności,
Ulica Piotrkowska, czyli najważniejszy punkt zwiedzania, który jest jednocześnie najdłuższym deptakiem Europy z pięknymi kamienicami,
- Eksperymentarium w łódzkiej Manufakturze
- Pasaż Meyera,
- liczne Kościoły, 
- pałace, m.in. Izraela Poznańskiego, Scheiblerów, Ludwika Geyera oraz wiele kamienic,
- Lotnisko w Łodzi,
- Ratusz i fabryki,
- cmentarze. 

Prócz zabytkowych budowli znajduje się tu również wiele parków miejskich oraz inne atrakcje: Galeria Wielkich Łodzian, Aleja Gwiazd, Aquapark Fala, Manufaktura, ZOO, Łódź Bajkowa, Ogród Botaniczny, Palmiarnia, Muzea, Rudzka Góra ze szlakami rowerowymi. Turyści nie będą mieli na pewno problemu ze znalezieniem noclegu ponieważ takich obiektów jest tu mnóstwo. Warto dodać, że z Łodzi pochodzą m.in.: Elżbieta Adamiak – piosenkarka, Piotr Fronczewski – aktor. 


Łomnica Zdrój 

Wieś leżąca w województwie małopolskim, sąsiadująca ze Słowacją. Ma ona głównie charakter turystyczny. Leży na Beskidzie Sądeckim nad potokiem Łomniczanka.

Położenie pośrodku gór sprawia, że widoki są piękne i niesamowite, jak nigdzie indziej. Znajduje się tu wiele szlaków turystycznych, z których można zobaczyć: Tatry, Beskid Sądecki oraz Pieniny. Działa tu również stacja narciarska oraz wiele ośrodków noclegowych. Ponadto są tu źródła wód mineralnych. 

odpowiedź 26 stycznia 2017 przez użytkownika

Łopienica 

Wieś położona nad morzem Bałtyckim w województwie zachodniopomorskim. Przepływa przez nią potok Łopieniczka

Łopienica należy do Koszalińskiego Pasa Nadmorskiego. Bliskość morza i piękne plaże sprawiają, że turystów przybywa tu z roku na rok. Na plażach przygotowano wypożyczalnię sprzętu wodnego, atrakcje dla dzieci, a w pobliżu także możliwość jazdy konno oraz lotów widokowych na paralotni. Łopuszna 

Wieś należąca do województwa małopolskiego, oddalona od Słowacji o zaledwie kilkanaście kilometrów. 

Jest ona częścią Kotliny Orawsko – Nowotarskiej nad Dunajcem. Ze szczytów górskich rozciągają się wspaniałe widoki na Tatry oraz dolinę Łopuszanki. Ponadto znajdują się tu dwa szlaki turystyczne, bogata oferta bazy noclegowej, Kościół gotycki z XV wieku, dwór Tetmajerów, a obecnie Muzeum TatrzańskieŁopuszno 

Wieś należąca do województwa świętokrzyskiego. Leży na Wzgórzach Łopuszańskich skąd rozciąga się Pasmo Dobrzeszowskie Gór Świętokrzyskich.

Znajduje się tu pałac Dobieckich pochodzący z 1897 roku wraz z bramą murowaną. Niegdyś stał w jego miejscu drewniany dwór, ale spłonął. Prócz pałacu znajduje się tu Kościół z XIX wieku oraz cmentarz. Łosie 

Wieś należąca do województwa małopolskiego, sąsiadująca nieco ze Słowacją. Początkowo był to wieś łemkowska.

Mieszkańcy zajmowali się wytwórstwem smaru do maszyn i pojazdów oraz wytwarzaniem ropy naftowej. Obecnie jest to wieś niemniej odwiedzana przez turystów, którzy oglądają tu takie zabytki jak: drewnianą cerkiew z 1810 roku, drewnianą kaplicę z 1754 roku, cmentarz wojenny oraz Zagrodę Maziarską, czyli skansen etnograficzny prezentujący maziarstwo (handel mazią i smarem). Łosino 

Wieś położona w województwie pomorskim nad rzeką Słupią. Niegdyś znajdowało się tu średniowieczne grodzisko wraz z fosą.

Przez Łosino wiodą trasy rowerowe, piesze i ścieżki przyrodnicze. Do zabytków zaliczyć można: zespół dworsko-folwarczny, grodzisko, cmentarz oraz pomnik przyrody. Łowyń 

Wieś należąca do województwa wielkopolskiego, sąsiadującego z Niemcami. 

Leży ona nad jeziorem Łowyńskim, które ma powierzchnię 27 hektarów. Położeni nad jeziorem sprawia, że turyści chętnie tu odpoczywają i relaksują się łowiąc ryby, pływając lub nurkując. Przez wieś przebiegają również szlaki turystyczne piesze jak i rowerowe. Lubachów 

Wieś położona w województwie dolnośląskim w sąsiedztwie z Czechami. 

Znajduje się tu zapora, która chroni mieszkańców tej i okolicznych wsi przed wodami rzeki Bystrzyca. Ma ona długość 95 kilometrów i oplata sobą pobliskie lasy. W tak zwanym Złotym Lesie znajduje się willa poszukiwaczy złota wybudowana na początku XIX wieku. Zapora na rzece stanowi elektrownię wodną, która działa tu już od 1913 – 1917 roku.

Lubajny 

Wieś położona w województwie warmińsko-mazurskim. Tu właśnie mieści się kilka działających agroturystyk. Zaciszne miejsce w bezpośrednim sąsiedztwie lasu oraz z dostępem do jeziora zapewni znakomity wypoczynek. Sąsiedztwo lasu stwarza możliwość spacerów, grzybobrania, zbioru owoców leśnych.

Miejsce to stanowi idealne połączenie niezaprzeczalnego uroku Mazur z bujną i piękną przyrodą. Zapach lasu budzącego się do życia, śpiew ptaków, poranna rosa - jest to idealne miejsce dla każdego, kto ceni sobie ciszę, spokój oraz szuka kontaktu z naturą. Lubań 

Miasto graniczące z Czechami położone w województwie dolnośląskim.

Należy ono do Pogórza Izerskiego i przepływa przez nie rzeka Kwisa oraz przebiega szlak turystyczny. Znajdują się tu także takie zabytki jak: Stare Miasto, Kościoły, wieża dzwonnicza, cmentarze, park miejski, mury miejsce pochodzące z roku 1318, Ratusz, kilkanaście domów i willi oraz most, który jest najstarszym mostem użytkowanym w Polsce. Lubania 

Wieś leżąca w województwie łódzkim nad rzeką Lubanką zwaną też Lubjanką. Ma ona około 10 kilometrów długości. 

We wsi znajduje się: Kościół wybudowany w stylu neogotyckim, plebania, dwa cmentarze z XIX wieku oraz kaplica również z XIX wieku.Lubawka 

Miasto położone w województwie dolnośląskim. Należy ono do Sudetów Środkowych. Przepływają przez nią wody rzeki Bóbr i potoku Czarnuszka. 

Znajdują się tu takie zabytki jak: Kościoły wraz z plebanią, Ratusz, liczne zabytkowe domy i kamienice, willa z parkiem oraz zespół rezydencji opackiej składający się z Kościoła, pałacu, oficyny oraz z budynków inwentarskich. W Lubawce urodzili się: Henryk Kmiecik – poseł na Sejm oraz Ryszard Zbrzyzny – polityk. Lubenia 

Wieś położona w województwie podkarpackim. Wieś leży nad strugą Lubienia

Atrakcjami są: ścieżki rowerowe, kamień wraz z panorama okolicy, gipsiarnia, miejsce pamięci narodowej, kaplica błogosławionego J. Kowalskiego oraz Grodzisko OkopLubiatów 

Wieś leżąca w województwie lubuskim. W jej okolicy znajduje się jezioro Sławskie oraz rzeka Obrzyca. Cały teren wsi należy do Nadleśnictwa Sława Śląska.

Jest to głównie wieś letniskowa. Posiada ona liczne ośrodki wczasowo – sportowe, kwatery prywatne, restauracje. Znajdują się tu również szlaki turystyczne oraz trasa rowerowa. Prócz tego działa tu też klub żeglarski oraz inne ośrodki rekreacyjne. 

odpowiedź 26 stycznia 2017 przez użytkownika

Lubiatowo 

Kaszubska wieś leżąca tuż nad morzem Bałtyckim w województwie pomorskim. Należy ona do Pojezierza Kaszubskiego.

Jest to wieś letniskowa z dużą liczbą domków letniskowych i pól biwakowych, a także gospodarstw agroturystycznych. Znajduje się tu zespół dworsko – folwarczny z końca XIX wieku, pomniki przyrody, rowerowe i piesze szlaki turystyczne, cmentarz oraz kurhany (mogiły) w pobliskiej leśniczówce. 
 Lubichowo 

Kaszubska wieś leżąca w województwie pomorskim. Jej część należy do Borów Tucholskich

Znajdują się tu stylowe kamieniczki pochodzące z I połowy XIX wieku, jezioro Lubichowskie wraz z kąpieliskiem, Kościół z 1931 roku oraz cmentarz. Mieszkańcy żyją tu głównie z turystyki, rolnictwa oraz pracując w zakładach produkcyjnych. Lubień 

Wieś leżąca w województwie małopolskim. Należy ona do Beskidu Wyspowego, przez który płynie rzeka Raba i Smugawka. 

W okolicy znajdują się również wybitne szczyty górskie takie jak: Luboń Wielki, Szczebel i Zembalowa. Ponadto przebiegają tędy trzy szlaki turystyki pieszej, jak i rowerowej. Lubieszewo 

Wieś leżąca w województwie zachodniopomorskim nad rzeką Kamienną. Niedaleko centrum wsi znajduje się również jezioro Lubie

Spotkać tu można takie zabytki jak: Kościół pochodzący z XVII wieku, park pałacowy z I połowy XIX wieku, ruiny grodziska z VII – XII wieku, młyny wodne oraz dworek już z początków XX wieku. Wieś jest bardzo rozwinięta turystycznie. Gości zaprasza przepięknym jeziorem bogatym w pstrągi i szczupaki, przy którym to jeziorze znajduje się również smażalnia ryb. Ponadto można tu wypocząć na plaży lub skorzystać z jachtów i wypoczywać na środku jeziora. Prócz tego turyści mogą przechadzać się po dwóch szlakach turystycznych i skorzystać z noclegu w gospodarstwach agroturystycznych. Lubin 

Miasto leżące w województwie dolnośląskim, należące do Wysoczyzny Lubińskiej. Przez miasto przepływa rzeka Zimnica. Wieś znana jest głównie z tego, że jest ona jednym z czołowych producentów miedzi i srebra na świecie. Znajdują się tu takie zabytki jak: Kościoły, dzwonnica, ruiny zamku z XIV wieku, kaplica zamkowa, mury miejskie, wieża z basztą głogowską, Ratusz, zespół koszar, cerkiew i kilka zabytkowych domów. 

Prócz zwiedzania zabytków turyści mogą również odwiedzić miejskie kina, ośrodki kultury, baseny, wieżę wspinaczkową najwyższą w Polsce (34 metry), kręgielnie, korty tenisowe, lodowisko, Skate Park, stadninę koni. Można również skorzystać z wypożyczalni rowerów i wybrać się na wycieczkę ścieżkami rowerowymi. Po wyczerpującym dniu warto przysiąść na ławeczce w jednym z dziesięciu parków miejskich. 

odpowiedź 26 stycznia 2017 przez użytkownika

Lubkowo 

Kaszubska wieś leżąca w województwie pomorskim. Znajduje się tuż nad morzem Bałtyckim i dlatego jest ona licznie odwiedzana przez turystów, zwłaszcza w sezonie letnim. 

Turyści mają wybór: jeśli znudzi im się leżenie na piaszczystej plaży, zawsze mogą skorzystać z uroków spokojniejszego i cichszego jeziora Żarnowieckiego. Kiedyś na jego brzegami miała powstać elektrownia jądrowa, ale budowę wstrzymano. Lublin 

Miasto w Polsce leżące w województwie lubelskim. Znajduje się ono na Wyżynie Lubelskiej, przez którą płynie rzeka Bystrzyca. Stąd można wybrać się na wycieczkę do Ukrainy. Lublin zaliczany jest do jednego z najstarszych polskich miast. Dlatego też znajduje się tu tak wiele zabytków z tak wielu epok. Na pewno warto wybrać się na historyczno – turystyczną wycieczkę po tym mieście, by zobaczyć:

- zamek lubelski na Starym Mieście pochodzący z XII wieku. Obecnie działa tu Muzeum Lubelskie,
- donżon z XIII wieku, wybudowany w stylu romańskim,
- Teatr Stary z XIX wieku,
- mury obronne, Brama Krakowska i Grodzka,
- Kościoły,
- kamienice i zabytkowe domy, cmentarze,
- pałace (Czartoryskich, Lubomirskich, Parysów, Potockich, Sobieskich),
- place i parki miejskie,
- Wzgórze Czwartek z Kościołem, dzwonnicą i cmentarzem,
- dwór – Muzeum Wincentego Pola,
- Muzeum Wsi Lubelskiej,
- dawny obóz koncentracyjny w pobliskim Majdanku,
- lubelskie podziemia liczące 300 metrów trasy. 

Ponadto znajduje się w Lublinie mnóstwo zieleni. Zalicza się do niej Las Dąbrowa, Las Stary Gaj oraz Las Prawiedniki. Prócz nich wiele parków i ogrodów oraz skwerów. Lublin to miasto również bardzo kulturowe. Znajdziemy tu wiele kin, operę, filharmonię, teatrów, muzeów i galerii. Warto dodać, że z tego właśnie miasta pochodzą takie kabarety jak: Ani Mru Mru, Mimika, Smile oraz PoMimochodem. Ciekawostką jest pochodzenie wielu osób, którzy właśnie tu się urodzili, a są to:

- Modest Boguszewski – piłkarz Motoru Lublin,
- Krzysztof Cugowski oraz Piotr i Wojciech Cugowscy – wokaliści,
- Artur Dunin – polityk i geodeta,
- Magdalena Gąsior – Marek – polityk, posłanka na sejm,
- Zbigniew Hołdys – wokalista, muzyk i kompozytor, a także dziennikarz, scenarzysta,
- Beata Kozidrak – piosenkarka, wokalistka zespołu Bajm,
- Marta Kwiecień – modelka, Miss Polonia 1999,
- Waldemar Malicki – pianista i satyryk,
- Wanda Nowicka – feministka, posłanka na Sejm i wicemarszałek Sejmu,
- Konrad Rękas – dziennikarz, polityk,
- Anita Sokołowska – aktorka,
- Piotr Szczepanik – piosenkarz, aktor i gitarzysta,
- Urszula Kasprzak znana jako Urszula – wokalistka rockowa,
- Marcin Wójcik – artysta kabaretowy. 

Lubniewice 

Miasto leżące w województwie lubuskim, niedaleko granicy z Niemcami. Znajdują się tu dwa jeziora: Lubiąż i Krajnik. 

Do zabytków wartych zobaczenia i godnych wymienienia należą: Kościół wybudowany w stylu gotyckim w XV wieku, zespół pałacowy (pałac, park) z przełomu XVIII – XIX wieku oraz domy i zabytkowe kamieniczki. Lubniewice to idealne miejsce na odpoczynek lub aktywne spędzanie czasu wolnego. Znajdują się tu liczne ośrodki wypoczynkowe i rekreacyjne. Lubomierz 

Miasto leżące w województwie dolnośląskim, prawie na granicy Czech, Niemiec i Polski. Jest ono częścią Pogórza Izerskiego.

Znajdują się tu takie zabytki jak: Kościół z XVIII wieku, zespół klasztorny benedyktynek, zespół cmentarza, Ratusz i liczne domy oraz kamieniczki. Warto dodać, że miasto było tłem do kręcenia scen z filmu „Sami Swoi”, dlatego też zostało tu utworzone Muzeum Kargula i Pawlaka
 Lubowo 

Wieś znajdujące się w województwie zachodniopomorskim. Przepływa przez niż rzeka Ina, mająca 126 km długości. 

Stąd łatwo jest się dostać do sąsiadujących Niemiec. Niegdyś była to wieś pełniąca funkcję gospodarczą i transportowała barki ze zbożami. Jeśli chodzi o zabytki, to znajduje się tu Kościół z 1912 roku wraz z wieżą z XVIII wieku. Ludwikowice Kłodzkie 

Wieś leżąca w województwie dolnośląskim na granicy z Czechami. Przepływa przez nią rzeka Włodzica

To właśnie tu znaleziono monety rzymskie pochodzące z II wieku n.e. Mieszkańcy niegdyś zajmowali się tkactwem oraz wydobywaniem węgla. Obecnie zostało tylko kilka osób, które jeszcze tkają. Bardziej stawia się tu na turystykę. Dlatego też we wsi znajduje się kilka zabytków takich jak: barokowy Kościół, Muzeum Ziemi Sowiogórskiej, gdzie kiedyś istniał Kościół a później stolarnia oraz willa z 1904 roku, zabudowania młyna i wiadukt kolejowy z końca XIX wieku. Ługi 

Wieś leżąca w województwie lubuskim nad rzeczką Śląska Ochla. Stąd niedaleko jest do Niemiec. 

Prócz przejścia z Niemcami, wieś zaprasza głównie swoją nieskażoną przyrodą pięknymi krajobrazami. Ponadto dla lubiących zwiedzanie warto wstąpić do zabytkowego Kościoła gotyckiego z XIII wieku oraz wybrać się na miejsce byłego pałacu. Obecnie już go nie ma, ale ślad po nim nie zginął.

...