4 odpowiedzi

odpowiedź 26 stycznia 2017 przez użytkownika

Jabłonka 

Wieś leżąca w województwie warmińsko – mazurskim. Dawniej działał tu średniowieczny dwór wraz z folwarkiem. Turystów miejscowość zachęca głównie swoim położeniem wokół licznych rzek i jezior.

Do zabytków należą m.in. park podworski, zabytkowe ogrodzenie, murowana szkoła z początku XX wieku (obecnie budynek mieszkalny), pozostałości po pałacu, który został zbudowany w 1859 roku w stylu eklektycznym. Dziś zachowały się jedynie jego fundamenty. Jagodne Wielkie 

Wieś położona w województwie warmińsko – mazurskim. Leży ona między jeziorami Jagodnym i Bocznym. 

Uważana jest ona za Mazurski Równik, gdyż to właśnie tu przebiega umowny dział wód pomiędzy dorzeczami Wisły i Pregoły na kanale Kula. Leży ona między jeziorami Jagodnym i Bocznym. Do tradycji należy urządzanie „równikowego” chrztu osobom, które przepływają tu pierwszy raz. Jakuszyce 

Jest to jedna z dzielnic Szklarskiej Poręby i leży w województwie dolnośląskim. Niedaleko niej leży granica z Czechami. Opływa ją rzeka Kamienna

Jakuszyce to najwyżej (886 m n.p.m.) położona część miasta Szklarskiej Poręby. Klimat, który tu panuje jest porównywany do klimatu panującego w Alpach. Turyści przybywają tu głównie po to, by skorzystać z oferty sportów zimowych, szlaków turystycznych i rowerowych. Do ciekawostek należą zawody o Puchar Świata w narciarstwie biegowym oraz biathlonie w 2012 roku. Jałowo 

Wieś położona kilkanaście kilometrów od Litwy w województwie podlaskim. 

Należy ona do sandrowej Wyspy Jałowej, czyli do obszaru stożka napływowego, który został zbudowany ze żwirów i piasków. W jej dolinie przepływa rzeka Biebrza. Cały teren należy do Biebrzańskiego Parku NarodowegoJamna 

Miejscowość ta położona jest w województwie małopolskim. Tu właśnie na wzgórzu Jamnej niegdyś rozegrała się bitwa batalionu „Barbara” Armii Krajowej.

Do ciekawych miejsc należy Dom św. Jacka, czyli ośrodek duszpasterstwa akademickiego, schronisko studenckie „Bacówka”. 

Janów 

Wieś położona w województwie warmińsko – mazurskim. Leży na jeziorem Drużno, które jednocześnie należy do rezerwatu przyrody o tej samej nazwie. Jezioro łączy się również z Kanałem Elbląskim.

Do atrakcji należy m.in. XIX – wieczne pochylenie na wspomnianym kanale, które jest wciąż czynne. Ponadto stoi tu zespół pałacowo – parkowy z 1886 roku oraz osada pruska Truso z okresu wczesnego średniowiecza. Janowice Wielkie 

Wieś położona w województwie dolnośląskim w sąsiedztwie Czech. Należy ona do Sudetów Zachodnich oraz Rudawskiego Parku Krajobrazowego.

Turystom Janowice Wielkie oferują wiele atrakcji i ciekawostek. Jest to po pierwsze wspaniałe miejsce do uprawiania wspinaczek skalnych. To właśnie tu swoją przygodę ze wspinaczką zaczynał Aleksander Lwow – polski alpinista i himalaista. Po drugie można tu również skorzystać z oferty spływów kajakowych na rzece Bóbr. Poza tym znajduje się tu wiele szlaków turystycznych oraz dróg rowerowych. Dla chcący przemierzać piękne trasy i podziwiać krajobrazy na koniu również przygotowano taką możliwość. 

Ponadto, by umilić czas gościom miasto przygotowało bogatą ofertę licznych imprez, które są organizowane cyklicznie. Do zabytków miejscowości można zaliczyć:

- Rudawski Park Krajobrazowy,
- park „Zamek Bolczów”,
- skały: „Piec”, skalny most,
- aleję jarząbu szwedzkiego oraz aleję dębową,
- Kościoły i cmentarze,
- ruiny zamku „Bolczów” pochodzące z przełomu XIV – XVI wieku,
- pałac Schaffgotschów z 1609 roku. Janów Podlaski 

Jest to wieś należąca do województwa lubelskiego, skąd niedaleko do Białorusi.

Miejscowość ta słynie również z najstarszej w Polsce hodowli koni czystej krwi arabskiej, które się również wystawia na coroczne aukcje. Najdroższego konia sprzedano tu za milion dolarów amerykańskich, był to ogier El Passo. 
 

Jantar 

Wieś leżąca w województwie pomorskim tuż nad brzegiem morza Bałtyk.

miejscowość jantar

Jantar po litewsku oznacza bursztyn i miejscowość ta jest z nim niewątpliwie związana. Należy on do szlaku bursztynowego i Cooku na tejże plaży są rozgrywane Mistrzostwa Świata w Poławianiu Bursztynu. Jantar to miejscowość głównie turystyczna. Prócz kąpieliska, lasów i bogatej bazy noclegowej zaprasza turystów również pływalnią krytą, pasieką strusi, mini zoo oraz stadniną koni wraz ze szkółką jeździecką. Do zabytków miejsca należą: kościół oraz staw rybny.Januszkowice 

Wieś położona w województwie podkarpackim. Dzieli ją kilkadziesiąt kilometrów od granicy ze Słowacją i Ukrainą.

We wsi znajdują się: parafia Zwiastowania Pańskiego, ruiny zabytkowego dworku szlacheckiego z przełomu XVIII i XIX wieku oraz dąb szypułkowy uznany za pomnik przyrody. 

odpowiedź 26 stycznia 2017 przez użytkownika

Jarnołtówek 

Wieś leżąca w województwie opolskim, niedaleko Czech. W jej okolicy płynie Złoty Potok.

Działa tu wiele pensjonatów, sanatorów i domów wczasowych. Istnieją tu zabytki takie jak: Kościół pochodzący z XV wieku w stylu barokowym, zespół dworski z 1339 roku oraz fosa. Ponadto znajduje się tu żółty szlak turystyczny. 


Jarosław 

Miasto leżące w województwie podkarpackim, graniczące z Ukrainą. Przepływa przez nie rzeka San

Jest to miejscowość z wieloma zabytkami, jak chociażby: renesansowa brama krakowska, liczne Kościoły, cerkwie, synagogi, cmentarze, kamienice, Ratusz Jarosławski. 
 

Jarosławiec 

Wieś położona w województwie zachodniopomorskim na Wybrzeżu Słowińskim nad morzem Bałtyckim. Jest to miejscowość głównie wypoczynkowa i rekreacyjna. Dawniej jak i obecnie mieszkańcy zajmują się rybołówstwem. Przez Jarosławiec przechodzi rzeka Głównica. 

Turystów miejscowość ta zachęca głównie kamienistymi i piaszczystymi plażami oraz dwoma kąpieliskami. Prócz tego można tu zwiedzić latarnię morską, którą wybudowano w 1829 roku. Jej wysokość to 33,3 metra. Dla lubiących morze i fale istnieje możliwość przepłynięcia się łodzią w rejs. Nawet w czasie niepogody miejscowość ta zachęca do skorzystania z Aquaparku przy Sanatorium Panorama.


Jaroszowice 

Wieś leżąca w województwie małopolskim. Niedaleko niej znajduje się granica z Czechami i Słowacją. 

Przez miasto przepływa rzeka Skawa. Do atrakcji miejscowości zalicza się: Kościół, Las Jaroszowicki, góra Leskowiec oraz Muzeum Emila Zegadłowicza (poety i proziaka), kapliczki oraz stara strzelnica.Jasień 

Miasto leżące w województwie lubuskim, niedaleko granicy z Niemcami.

Znajduje się tu wiele zabytków wpisanych na listę narodowego Instytutu Dziedzictwa. A są to m.in.: Kościół ewangelicki z połowy XVIII wieku, pałac z lat 1776 – 1780, kilka zabytkowych domów oraz krzyż pokutny z 1813 roku. Wykonano go z kamienia młyńskiego. Warto dodać, że jest to najmniejszy taki krzyż w Polsce. Z Jasienia pochodzi też wokalistka Ewelina Flinta.


Jasło 

Miasto leżące w województwie podkarpackim, nad rzekami: Wisłoką, Ropą i Jasiołką. Niedaleko stąd do Słowacji. Znajduje się tu wiele zabytków architektonicznych. Do nich zaliczyć można m.in.: Kościoły i cmentarze, domy, zespół pałacowy z II połowy XIX wieku oraz zespół dworski, który został wybudowany w latach 1730 – 1732. 

Będąc tu warto również zobaczyć: fragmenty murów miejskich, obelisk wzniesiony na 500. rocznicę zwycięstwa grunwaldzkiego, park miejski, Muzeum Regionalne. Z Jasła pochodzą między innymi: Robert Król – poeta młodego pokolenia, Jerzy Matuszkiewicz „Duduś” – muzyk jazzowy, Sławomir Peszko – piłkarz, Dorota Pykosz – siatkarka, Gabriel Marian Samolej – hokeista. 
 

Jastarnia

Miasto leżące na Mierzei Helskiej w województwie pomorskim. Otoczone jest Morzem Bałtyckim oraz Zatoką Pucką.

miejscowość jastarnia

Znajduje się tu aż sześć kąpielisk oraz bogata oferta noclegowa. Prócz kąpielisk znajduje się tu także port morski wraz z przystanią. Z pewnością będąc tu należy zobaczyć: Cmentarzową Górę, Muzeum pod StrzechąSkansen Fortyfikacji z 1939 roku, Ośrodek Oporu Jastarnia, zabytkową rybacką chatę z 1881 roku, liczne domy oraz ścieżkę przyrodniczo – dydaktyczną. W sezonie Jastarnia promuje się również poprzez zachęcanie do zakupy żetonów „3 merki”. Jest to lokalny pieniądz, warty 3 złote. Można robić nim zakupy i płacić w wyznaczonych miejscach lub zabrać na pamiątkę. 


Jastrowie 

Miasto leżące w województwie wielkopolskim w dolinie rzeki Gwdy.

Do najważniejszych zabytków tego miejsca należą: Kościół z 1913 roku w stylu neobarokowym, Kościół z 1882 roku, Ratusz, który zwany jest Kamiennym Domem, Pomnik żołnierzy Armii Wojska Polskiego, domy kalenicowe oraz zwalony most. Jastrowie urzeka również swoją przyrodą. Znajduje się tu wiele kompleksów leśnych z bogatymi złożami roślin i zwierząt. 


Jastrzębia Góra 

Jest to kaszubskie miasto, a właściwie część miasta Władysławowo. Leży nad morzem Bałtyckim w województwie pomorskim.

miejscowość jastrzębia góra

Jastrzębia Góra to najbardziej wysunięte na północ miejsce w Polsce, o czym świadczy postawiony pomnik „Gwiazda Północy”. Znajdują się trzy kąpieliska turystyczne, wysoki klif, z którego słynie to miejsce oraz wąwóz Lisi Jar. 
 

Jaszkowo 

Wieś położona w województwie wielkopolskim na lewym brzegu Warty

Znajdują się tu dwa niezwykłe zabytki. Pierwszy z nich to Kościół św. Barbary pochodzący z XV wieku, zbudowany w stylu barokowym. A drugi z nich to zespół dworski z XIX wieku, w skład którego wchodzą: dwór, park krajobrazowy, brama wjazdowa i oficyna. Obecnie mieści się w nim Centrum Hipiki Antoniego Chłapowskiego

odpowiedź 26 stycznia 2017 przez użytkownika

Jaworki 

Wieś położona w województwie małopolskim, na granicy ze Słowacją. Wieś ta należy do Małych Pienin.

Dla turystów utworzono tu aż cztery rezerwaty przyrody: Wąwóz Homole, Zaskalksie – Bodnarówka, Biała Woda oraz Wysokie Skałki. Ponadto znajduje się tu Kościół św. Jana Chrzciciela, arena narciarska oraz klub muzyczny. Jaworze 

Wieś leżąca w województwie zachodniopomorskim nad rzeką Krzywą.

Niegdyś znajdowało się tu lotnisko oraz Wojskowy Dom Wypoczynkowy „Wilga”, w którym internowano opozycjonistów (m.in. Władysława Bartoszewskiego – polityka, Bronisława Geremka – historyka i polityka, Bronisława Komorowskiego – polityka i prezydenta RP, Tadeusza Mazowieckiego – polityka i publicystę oraz Stefana Niesiołowskiego – polityka) w czasie stanu wojennego. Wartym dodania jest również fakt, że często urlop spędzał tu kardiochirurg i polityk, nieżyjący już Zbigniew Religa
 

Jaworzynka 

Leży w województwie śląskim w pobliżu Czech i Słowacji. Wieś ta należy do Beskidów. Jest miejscowością o walorach turystycznych i krajoznawczych. 

Znajduje się tu m.in. Muzeum na Grapie, czyli miejsce gdzie możemy poznać życie i kulturę górali śląskich. Ważnym miejscem jest tzw. Trójstyk, czyli miejsce w którym spotykają się trzy granice: polska, czeska i słowacka. Jednaczewo 

Wieś położona w województwie podlaskim.

Znajduje się tu wiele gospodarstw agroturystycznych oferujących wynajem pokoi gościnnych w tym uroczym miejscu. W niektórych z nich znajduje się duży ogród, staw, sad, kominek, ognisko, las, rzeka, miejsca historyczne i o dużej wartości przyrodniczej. Jedwabno 

Mała wieś leżąca w województwie warmińsko – mazurskim. Jest to głównie miejscowość turystyczna.

Znajduje się tu Kościół parafialny z 1932 roku, cmentarz ewangelicki a także liczne zabytkowe domy. 

Jelenia Góra 

Miasto leżące niedaleko Czech w województwie dolnośląskim. Stąd też jest całkiem blisko do Niemczech. Miasto to należy do Kotliny Jeleniogórskiej. Położone jest nad rzeką Bóbr

Jest to miejscowość kulturowa i turystyczna z wieloma zabytkami. Takimi jak chociażby: Kościoły, domy, kapliczki, pomniki, mury obronne, Brama Wojanowska, Ratusz, parki, pałace i wille, dwór Czarne z Xvi wieku. Co roku odbywają się tu liczne, cykliczne imprezy. 

Dla lubiących zabytki kultury udostępnione są tu muzea i teatry, a także galerie i kina. Warto dodać, iż to właśnie w Jeleniej Górze powstały takie kabarety jak: Paranienormalni oraz Paka. Zaś z zespołów wymienić można: Fort BS, Wolna Grupa Bukowina, a także Jacka Jagusia – wokalistę i gitarzystę, Marcina Wyrostka – akordeonistę oraz nieżyjącego już Magika, czyli Piotra Łuszcza – rapera. 

Z Jeleniej Góry pochodzi wiele słynnych, znanych osób. Prócz tych, które są wymienione ponadto jeszcze: Tomasz Kammel – dziennikarz, Waldemar Obłoza – aktor, a także sportowców: Robert Kuczyński – szachista, Sylwia Bogacka – strzelczyni i Agnieszka Cyl – biathlonistka. Jeleniewo 

Wieś leżąca w województwie podlaskim w sąsiedztwie z Litwą. 

Do zabytków miejscowości zalicza się: drewniany Kościół z wieżą, w której to znajduje się największa w Polscekolonia rozrodcza nietoperza nocka łydkowłosego; drewniana dzwonnica z XIX wieku oraz dwa cmentarze: rzymskokatolicki i żydowski pochodzący z XVIII wieku. Jelitkowo 

Jest to część miasta Gdańska, która leży tuż nad morzem Bałtyk w województwie pomorskim.

Nazwa ta wzięła się od nazwiska jej założyciela – Jelitko. Do atrakcji należy tu: plaża, stare domy z XVIII i XIX wieku, liczne hotele, a także Park Jelitkowski i ścieżka rowerowa. Jerutki 

Mazurska wieś leżąca w województwie warmińsko – mazurskim. Otaczają ją piękne lasy, rzeki oraz jeziora.

Znajdują się tu takie zabytki jak: Kościół z lat 80. XIX wieku oraz położony przy niej cmentarz, pomnik poświęcony mieszkańcom wsi, budynek plebani oraz szkoły z 1906 roku. Jesionka 

Wieś położona w województwie mazowieckim.

W XIX wieku zamieszkiwało ją tylko 343 mieszkańców, obecnie 680. We wsi znajdują się dwie stacje kolejowe.Jezierzany 

Wieś położona w województwie dolnośląskim nad polodowcowym jeziorem Tatarak

Do zabytków należy folwark, który niestety nie jest już zachowany w całości i obecnie pełni funkcję budynku mieszkalnego. Nad tutejszym jeziorem znajduje się również ośrodek wypoczynku świątecznego. Jest tu plaża wraz z kąpieliskiem i pomostami, wypożyczalnia sprzętu wodnego, domki kempingowe, pole namiotowe oraz liczne tereny zielone. 

Jeziorany 

Miasto znajdujące się w województwie warmińsko – mazurskim. W jego okolicach przepływa rzeka Symsarna, Luterskie, Blanki, Ławki i Pierścień.

Prócz walorów przyrodniczych miejscowość ta cieszy się również zabytkami, takimi jak: Kościół gotycki z 1390 roku, piwnice zamku biskupów warmińskich, kaplica będąca obecnie domem pogrzebowym, rynek miejski. Wartą uwagi ciekawostką jest to, że w miejscowości tej kręcono film „Stacyjka”, a także to, iż pochodzi stąd polityk i szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego – Aleksander Marek Szczygło. 
 Jonkowo 

Jest to dość duża wieś leżąca w województwie warmińsko – mazurskim. 

Z zabytkowych budowli, można tu wymienić Kościół, zbudowany w stylu gotyckim w XIV wieku; kapliczki z końca XIX wieku; cmentarz z zabytkowymi nagrobkami. 

odpowiedź 26 stycznia 2017 przez użytkownika

Józefów 

Miasto znajdujące się w województwie mazowieckim przy rzece Świdra. Należy do części Mazowieckiego Parku Krajobrazowego, a jego okolicy znajdują się trzy rezerwaty przyrody: Wyspy Świderskie, Wyspy Zawadowskie i Świder. Istnieją tu również pomniki przyrody, w którego skład wchodzi 12 drzew (w tym dęby, dęby szypułkowe oraz sosna zwyczajna). Znajdujące się w Józefowie trzy budynki mieszkalne zostały wpisane do rejestru zabytków. 

Turyści przyjeżdżają w to piękne miejsce, m.in. po to, by spacerować jednym z trzech dostępnych szlaków turystycznych. Prócz tego także mogą skorzystać z oferty noclegowej, klubów sportowych i rekreacyjnych oraz basenów. Z tej miejscowości pochodzą również takie osoby jak: Grzegorz Markowski – piosenkarz i wokalista zespołu Perfekt oraz Tadeusz Olszewski – lekkoatleta w skoku o tyczce. 


Jugów 

Wieś leżąca w województwie dolnośląskim, niedaleko Czech. Jest to miejscowość letniskowa mieszcząca się w dolinie Jugowskiego Potoku i dopływów w Górach Sowich

Znajdują się tu takie zabytki jak Kościół parafialny z lat 1718 – 1722, pałac wraz z parkiem z połowy XIX wieku, szyb kopalniany, kapliczki, trzy drewniane krzyże, pozostałości po średniowiecznym grodzisku oraz kilka mostów. 
 

Junoszyno 

Wieś należąca do Kaszub. Znajduje się w województwie pomorskim, tuż przy granicy z morzem Bałtyckim.

Jest ona również częścią Żuław Wiślanych, przez które to przebiega kolej wąskotorowa. Junoszyno to idealne miejsce dla lubiących ciszę i spokój turystów. W jej okolicach znajduje się wiele ciekawych atrakcji m.in. szlaki piesze i rowerowe. 


Jurata 

To dzielnica miasta Jastarnia, leżąca w województwie pomorskim. Dokładniej, znajduje się ona na Mierzei Helskiej i graniczy z morzem Bałtyckim. Jest to bardzo znane przez turystów i licznie odwiedzane kąpielisko miejskie.

miejscowość jurata

W Juracie prawie wszystkie uliczki są zaliczane do zabytkowych, więc można się poczuć, jakby się było w zabytkowym mieście. Prócz uliczek jest także piaszczysta, duża plaża oraz wiele terenów zielonych. 


Jurgów 

Wieś leżąca w województwie małopolskim, na granicy ze Słowacją. Należy ona do części Tatr.

Najważniejszą rolę dla mieszkańców wsi odgrywa obecnie turystyka. Znajduje się tu również Szlak Architektury Drewniane, gdzie można zobaczyć: Kościół z roku 1675, Zagrodę Sołtysów pochodzącą z 1861 roku obecnie oddaną pod opiekę Muzeum Tatrzańskiemu, szałas pasterski, tartak z kołem wodnym oraz remiza strażacka z 1943 roku.


Juszczyn 

Wieś położona w województwie małopolskim, niedaleko Słowacji. Należy ona do Beskidu Makowskiego, a przepływa przez nią rzeka Skawa. 

Juszczyn to miejsce, gdzie można spędzać wypoczynek aktywnie. Spacery po górach, udostępnione boiska do piłki nożnej, korty tenisowe oraz wypożyczalnia sprzętu narciarskiego sprawiają, że z roku na roku turystów w to miejsce przybywa. 

...