Jaworki
Wieś położona w województwie małopolskim, na granicy ze Słowacją. Wieś ta należy do Małych Pienin.
Dla turystów utworzono tu aż cztery rezerwaty przyrody: Wąwóz Homole, Zaskalksie – Bodnarówka, Biała Woda oraz Wysokie Skałki. Ponadto znajduje się tu Kościół św. Jana Chrzciciela, arena narciarska oraz klub muzyczny.
Jaworze
Wieś leżąca w województwie zachodniopomorskim nad rzeką Krzywą.
Niegdyś znajdowało się tu lotnisko oraz Wojskowy Dom Wypoczynkowy „Wilga”, w którym internowano opozycjonistów (m.in. Władysława Bartoszewskiego – polityka, Bronisława Geremka – historyka i polityka, Bronisława Komorowskiego – polityka i prezydenta RP, Tadeusza Mazowieckiego – polityka i publicystę oraz Stefana Niesiołowskiego – polityka) w czasie stanu wojennego. Wartym dodania jest również fakt, że często urlop spędzał tu kardiochirurg i polityk, nieżyjący już Zbigniew Religa.
Jaworzynka
Leży w województwie śląskim w pobliżu Czech i Słowacji. Wieś ta należy do Beskidów. Jest miejscowością o walorach turystycznych i krajoznawczych.
Znajduje się tu m.in. Muzeum na Grapie, czyli miejsce gdzie możemy poznać życie i kulturę górali śląskich. Ważnym miejscem jest tzw. Trójstyk, czyli miejsce w którym spotykają się trzy granice: polska, czeska i słowacka.
Jednaczewo
Wieś położona w województwie podlaskim.
Znajduje się tu wiele gospodarstw agroturystycznych oferujących wynajem pokoi gościnnych w tym uroczym miejscu. W niektórych z nich znajduje się duży ogród, staw, sad, kominek, ognisko, las, rzeka, miejsca historyczne i o dużej wartości przyrodniczej.
Jedwabno
Mała wieś leżąca w województwie warmińsko – mazurskim. Jest to głównie miejscowość turystyczna.
Znajduje się tu Kościół parafialny z 1932 roku, cmentarz ewangelicki a także liczne zabytkowe domy.
Jelenia Góra
Miasto leżące niedaleko Czech w województwie dolnośląskim. Stąd też jest całkiem blisko do Niemczech. Miasto to należy do Kotliny Jeleniogórskiej. Położone jest nad rzeką Bóbr.
Jest to miejscowość kulturowa i turystyczna z wieloma zabytkami. Takimi jak chociażby: Kościoły, domy, kapliczki, pomniki, mury obronne, Brama Wojanowska, Ratusz, parki, pałace i wille, dwór Czarne z Xvi wieku. Co roku odbywają się tu liczne, cykliczne imprezy.
Dla lubiących zabytki kultury udostępnione są tu muzea i teatry, a także galerie i kina. Warto dodać, iż to właśnie w Jeleniej Górze powstały takie kabarety jak: Paranienormalni oraz Paka. Zaś z zespołów wymienić można: Fort BS, Wolna Grupa Bukowina, a także Jacka Jagusia – wokalistę i gitarzystę, Marcina Wyrostka – akordeonistę oraz nieżyjącego już Magika, czyli Piotra Łuszcza – rapera.
Z Jeleniej Góry pochodzi wiele słynnych, znanych osób. Prócz tych, które są wymienione ponadto jeszcze: Tomasz Kammel – dziennikarz, Waldemar Obłoza – aktor, a także sportowców: Robert Kuczyński – szachista, Sylwia Bogacka – strzelczyni i Agnieszka Cyl – biathlonistka.
Jeleniewo
Wieś leżąca w województwie podlaskim w sąsiedztwie z Litwą.
Do zabytków miejscowości zalicza się: drewniany Kościół z wieżą, w której to znajduje się największa w Polscekolonia rozrodcza nietoperza nocka łydkowłosego; drewniana dzwonnica z XIX wieku oraz dwa cmentarze: rzymskokatolicki i żydowski pochodzący z XVIII wieku.
Jelitkowo
Jest to część miasta Gdańska, która leży tuż nad morzem Bałtyk w województwie pomorskim.
Nazwa ta wzięła się od nazwiska jej założyciela – Jelitko. Do atrakcji należy tu: plaża, stare domy z XVIII i XIX wieku, liczne hotele, a także Park Jelitkowski i ścieżka rowerowa.
Jerutki
Mazurska wieś leżąca w województwie warmińsko – mazurskim. Otaczają ją piękne lasy, rzeki oraz jeziora.
Znajdują się tu takie zabytki jak: Kościół z lat 80. XIX wieku oraz położony przy niej cmentarz, pomnik poświęcony mieszkańcom wsi, budynek plebani oraz szkoły z 1906 roku.
Jesionka
Wieś położona w województwie mazowieckim.
W XIX wieku zamieszkiwało ją tylko 343 mieszkańców, obecnie 680. We wsi znajdują się dwie stacje kolejowe.
Jezierzany
Wieś położona w województwie dolnośląskim nad polodowcowym jeziorem Tatarak.
Do zabytków należy folwark, który niestety nie jest już zachowany w całości i obecnie pełni funkcję budynku mieszkalnego. Nad tutejszym jeziorem znajduje się również ośrodek wypoczynku świątecznego. Jest tu plaża wraz z kąpieliskiem i pomostami, wypożyczalnia sprzętu wodnego, domki kempingowe, pole namiotowe oraz liczne tereny zielone.
Jeziorany
Miasto znajdujące się w województwie warmińsko – mazurskim. W jego okolicach przepływa rzeka Symsarna, Luterskie, Blanki, Ławki i Pierścień.
Prócz walorów przyrodniczych miejscowość ta cieszy się również zabytkami, takimi jak: Kościół gotycki z 1390 roku, piwnice zamku biskupów warmińskich, kaplica będąca obecnie domem pogrzebowym, rynek miejski. Wartą uwagi ciekawostką jest to, że w miejscowości tej kręcono film „Stacyjka”, a także to, iż pochodzi stąd polityk i szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego – Aleksander Marek Szczygło.
Jonkowo
Jest to dość duża wieś leżąca w województwie warmińsko – mazurskim.
Z zabytkowych budowli, można tu wymienić Kościół, zbudowany w stylu gotyckim w XIV wieku; kapliczki z końca XIX wieku; cmentarz z zabytkowymi nagrobkami.