3 odpowiedzi

odpowiedź 26 stycznia 2017 przez użytkownika

Idzików 

Wieś leżąca niedaleko Czech w województwie dolnośląskim. Znajduje się na obszarze Kotliny Kłodzkiej.

Do dziś stoją tu zabytki należące do Narodowego Instytutu Dziedzictwa, a są nimi: Kościół zbudowany w roku 1480 w stylu barokowym; Dwór w stylu renesansowo – barokowym wraz z folwarkiem pochodzący z XVIII wieku, obecnie niestety nie jest udostępniony do zwiedzania; ruiny zamku pochodzącego z przełomu XIII – XV wieku. Iława 

Miasto leżące w województwie warmińsko – mazurskim na krańcu jeziora Jeziorak, przez które przepływa rzeka Iławka. Iława należy do części Zielonych Płuc Polski. Jest to miejscowość o charakterze wypoczynkowym i turystycznym. Przyjezdni mają okazję skorzystać ze zwiedzania wielu rezerwatów przyrodniczych oraz Parku krajobrazowego Pojezierza Iławskiego. Prócz walorów naturalnych, należy zwrócić uwagę na zabytki architektoniczne. A są to:

- grodzisko na wyspie Wielka Żuława,
- mury miejskie,
- Ratusz,
- budynki kina, Gimnazjum, dworca oraz liczne kamienice,
- cerkiew,
- wieże ciśnień,
- rzeźby Jowisza, Junona, Meduza i Herkulesa pochodzące z XVIII wieku,
- młyn wodny,
- fosa miejska.

Dzięki licznym jeziorom można również skorzystać z oferty wypożyczalni sprzętu wodnego. Działają przy nich przystanie jachtowe, wypożyczalnie rowerów (nie tylko wodnych) oraz ośrodki jeździeckie. Przez Iławę przechodzą trzy szlaki turystyczne, szlak historyczno – przyrodniczy oraz szlak kajakowy.

Warto dodać, że na wspomniane wyspie Wielka Żuława nagrywano film „Gniazdo”, a także kręcono tu sceny do dwóch odcinków „Nowych Przygód Pana Samochodzika”. Z Iławy pochodzą również takie osoby jak: Marcin Bastkowski – montażysta filmowy, Piotr Cetnarowicz – piłkarz, Arkadiusz Klimek – piłkarz, Rafał Kuptek – piłkarz ręczny oraz Patrycja Polak – siatkarka. Inowrocław 

Miasto leżące w województwie kujawsko – pomorskim nad rzeką Noteć. Jest ono uznane za stolicę Kujaw Zachodnich, a także za miejscowość uzdrowiskową. Posiada liczne sanatoria, domy uzdrowiskowe, tężnie solankowe oraz bogate złoża soli kamiennej, które są tu wydobywane od czasów starożytnych. 

miasto inowrocław tężnie

Atrakcjami miasta są oczywiście tężnie solankowe, ale również Park Solankowy, Zakład Przyrodoleczniczy, teatr letni, muszla koncertowa oraz wiele zabytków (Kościół romański, fragmenty średniowiecznych fortyfikacji, kamienice oraz część domów). Dumą Inowrocławia są również piękne dywany kwiatowe. Miasto ożywa głównie w sezonie letnim, ale nie tylko. Organizowane są tu dość często różnego rodzaju imprezy kulturalne czy regionalne.Ińsko 

Miasto położone w województwie zachodniopomorskim nad jeziorem o tej samej nazwie. Należy ono do Pojezierza Ińskiego i jest jego głównym ośrodkiem.

Ze względu na położenie większość mieszkańców zajmuje się rybołówstwem, wynajmowaniem kwater dla turystów oraz pracą w pobliskich zakładach. 

odpowiedź 26 stycznia 2017 przez użytkownika

Inwałd 

Wieś leżąca w województwie małopolskim. W Inwałdzie znajduje się jedno z wielu stanowisk Skałek Andrychowskich. Do atrakcji turystycznych z pewnością można zaliczyć:

Park Miniatur „Świat Marzeń”, w którym możemy zobaczyć miniatury takich budowli jak: Koloseum, Krzywą wieżę, Watykan, Akropol, Statua Wolności, Wielki Mur Chiński, Big Ben itd.,
- Lunapark, w którym można skorzystać z koła młyńskiego, kina 5D lub symulatora,
- „Dinoland Park Rozrywki”, gdzie można zobaczyć repliki dinozaurów, a także zagrać w mini golfa, w kule, jest tu także park linowy i restauracja,
- szlaki turystyczne.

Po wyczerpującym i pełnym atrakcji dniu warto przenocować w pobliskich hotelach lub kwaterach prywatnych. Istebna 

Wieś leżąca na granicy z Czechami i Słowacją w województwie śląskim nad rzeką Olzą. Należy ona do rejonu Śląska Cieszyńskiego, a także Beskidu Śląskiego. Turyści przyjeżdżają tu by oglądać górskie krajobrazy, pola oraz liczne doliny. Mieszkańcy zajmują się rolnictwem, górnictwem, ale w szczególności turystyką.

Znajduje się tu ośrodek sportowy z trasami biegowymi oraz kompleksem narciarskim. W Istebnie zobaczyć można zabytkowe Kościoły, Kurną Chatę, Ośrodek Edukacji Ekologicznej, Muzeum Prywatne Jana Wałacha oraz Muzeum Prywatne i galerię rodziny Konarzewskich. Iwaniska 

Wieś leżąca w województwie świętokrzyskim, na krańcu Gór Świętokrzyskich. Do zabytków miejscowości zaliczyć można: Kościół w stylu neogotyckim wybudowany w XX wieku oraz trzy cmentarze w ty cmentarz wojenny i żydowski.Iwiny 

Wieś leżąca niedaleko granicy czeskiej w województwie dolnośląskim nad rzeczką Bobrzycą. Niegdyś wydobywano tam rudy miedzi, obecnie znajduje się tam Zakład Wyrobów Gumowych.

Z zabytków miejscowości należy wymienić: Kościół z XV wieku, cmentarz kościelny oraz zespół pałacowy, w skład którego wchodzą: pałac, park oraz spichlerz.  

odpowiedź 26 stycznia 2017 przez użytkownika

Iwkowa 

Wieś leżąca w województwie małopolskim nad rzekami Bela i Białka. Należy ona do Pogórza Wiśnickiego.

Do szczególnych zabytków zalicza się: Kościół Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny z XV wieku oraz Muzeum Parafialne im. Ks. Jana Piechoty oraz pustelnię św. Urbana, kapliczę i figurki. 

Iwonicz Zdrój 

Miasto znajdujące się w województwie podkarpackim należące do Beskidu Niskiego. W Iwoniczu Zdroju znajdują się liczne pomniki przyrody oraz źródła lecznicze, a także odwierty solanek i wody siarczkowe. Iwonicz to głównie ośrodek uzdrowiskowy, ale również turystyczny.

Do zabytków wartych zwiedzenia należą: Kościoły, pomniki, budynki domów i pensjonatów. Przez miasto przebiegają również liczne szlaki turystyczne rowerowe, jak i piesze. 

 

...