Gdów
Wieś położona w województwie małopolskim nad rzeką Rabą. Leży w okolicy Pogórza Wielickiego. Do zabytków tej miejscowości należą:
- Kościół z przełomu XIII i XIV wieku,
- dzwonnica z początku XIX wieku,
- zabudowa plebanii,
- drewniany dwór z XIX wieku,
- cmentarz rzymskokatolicki.
Znani, którzy urodzili się w Gdowie to m.in.: Andrzej Zieliński – wokalista, pianista, kompozytor, założyciel zespołu Skaldowie oraz Alina Chechelska – aktorka.
Gdynia
Miasto wchodzące, razem z Gdańskiem i Sopotem, w skład Trójmiasta. Leży nad brzegiem morza Bałtyckiego w województwie pomorskim.
Gdynia będąca niegdyś osadą rybacką, dziś jest prężnie rozwijającym się miastem, żyjącym głównie z turystyki i przemysłu morskiego. Posiada ona bardzo dużo terenów, które są wykorzystane jako spacerowe, m.in. ze względu na przyjeżdżających tu licznie turystów. Zwiedzają oni głównie plażę oraz morze tzn. wypoczywają nad nim oraz inne atrakcje, jak np. Molo Południowe, Skwer Kościuszki, Akwarium Gdyńskie, Bulwar Nadmorski, port, Kamienną Górę, czyli willowo – parkową dzielnicę Gdyni, Babie Doły z ruinami niemieckiej torpedowni.
Mieszkańcy oraz przyjezdni mają również okazję podróżować trolejbusami, które są rzadkością. Korzystają również z 4 strzeżonych letnich kąpielisk, dostępnych lasów i terenów zielonych, szlaków pieszych i rowerowych, a także szerokiej oferty baz noclegowych. Gdynia zaistniała również w powieści „Operacja Piorun”, z filmu „07 zgłoś się” oraz „Miasto z morza”.
Gęś
Wieś położona kilka kilometrów od morza Bałtyckiego w województwie pomorskim.
Niegdyś we wsi znajdował się obóz koncentracyjny KL Stutthof. Dziś po tym miejscu postawiono pamiątkowy pomnik ku pamięci ofiar Marszu Śmierci. Bliskość miejscowości do morza sprawia, że przyjeżdżają tu turyści chcący wypocząć na łonie natury i w ciszy.
Giby
Wieś leżąca prawie na granicy polsko – litewskiej w województwie podlaskim.
Pomiędzy nią znajdują się dwa jeziora: Gieret i Pomorze oraz rzeki Czarna Hańcza i Marycha. Niegdyś w Gibach mieścił się ośrodek tkacki, gdzie wyrabiano obrusy, ręczniki oraz dywany. Dziś to głównie miejscowość turystyczna z wieloma ośrodkami wczasowymi oraz z polem namiotowym. Z zabytków znajdziemy tu pomnik ofiar NKWD, rezerwat wodny „Tobolinka” oraz grodzisko Posejnele. Prócz tego znajduje się tu również Kościół św. Anny z 1912 roku.
Gietrzwałd
Duża polska wieś położona w województwie warmińsko – mazurskim. Jest to okolica Mazur, więc odznacza się pięknym krajobrazem oraz środowiskiem przyrodniczym. Gietrzwałd wchodzi w skład Zielonych Płuc Polski.
Zabytki znajdujące się we wsi to m.in. Bazylika z roku 1500 wybudowana w stylu gotyckim, kaplica wotywna z 1877 roku i inne mniejsze kapliczki, plebania, organistówka oraz liczne domy.
Giewartów
To mała wieś położona w województwie wielkopolskim.
Leży nad brzegiem jeziora Powidzkiego i jest popularnym ośrodkiem wczasowym, do którego przyjeżdżają plażowicze. Główną atrakcją jest tu możliwość żeglowania oraz nurkowania. Niedaleko plaży znajduje się park, w którym rośnie dąb Sokół pochodzący z XIII wieku. Prócz tych rzeczy jest jeszcze kilka wartych zobaczenia, np. dwa Kościoły oraz zespół pałacowy z 1853 roku.
Giże
Wieś znajdująca się w województwie warmińsko – mazurskim leżąca na Mazurach.
Nazwa tej miejscowości wzięła się od nazwiska jej założycieli państwa Giżyckich. Była to szlachta, która wywodziła się z Mazowsza. Do ciekawych miejsc znajdujących się w samej wsi i jej okolicach należą przede wszystkim lasy oraz liczne jeziora.
Giżycko
Miasto w województwie warmińsko – mazurskim, pomiędzy jeziorami Kisajno i Niegocin.
Miejscowość tą nazywa się polską stolicą żeglarstwa. Posiada ona największy port na szlaku mazurskich jezior. Dzięki temu jest głównym ośrodkiem wypoczynkowo – turystycznym. Dzięki położeniu na Mazurach zachęca turystów m.in. jeziorami, schroniskami i hotelami, organizowanymi koncertami, trasami turystycznymi bogatymi w zabytki, kanałem Łuczańskim, na którym znajduje się most obrotowy. Ponadto jeszcze stoi tu Twierdza Boyen z XIX wieku, cerkiew, zamek krzyżacki, wieża ciśnień. Giżycko to również miasto sprzyjające relaksowi, głównie w parkach miejskich gdzie panuje cisza i spokój. A parków takich jest tu aż sześć i wśród nich znajdują się pomniki przyrody.
Gładyszów
Łemkowska wieś znajdująca się w województwie małopolskim.
Należy do Beskidu Niskiego. Nazwa jej pochodzi od nazwiska właścicieli, którzy byli zasłużeni w bojach rycerskich. W jej centrum znajduje się parafia rzymskokatolicka, a w okolicach dwie cerkwie oraz dwa cmentarze z I wojny świtowej.
Głęboczek
Mała, polska wieś leżąca w województwie wielkopolskim.
Otaczają ją lasy Puszczy Zielonki oraz jezioro Głęboczek i rzeka Trojanka. Z zabytków, które z pewnością tu można spotkać należy owalne grodzisko stożkowe, które nazywa się Pański Dwór. To właśnie w tym miejscu odnaleziono ceramikę wczesnośredniowieczną. Przez wieś przebiega jeszcze Wilczy szlak, czyli oznakowany szlak konny.