11 odpowiedzi

odpowiedź 26 stycznia 2017 przez użytkownika

Garbatka Letnisko 

Wieś położona w województwie mazowieckim. Na jej terenie działa „Nadleśnictwo Garbatka”, które należy do Puszczy Kozienickiej. Rozwija się tu głównie przemysł drzewny i chemiczny (destylarnia żywicy). Stoi tu Kościół, który zaczęto budować już na początku lat 20.

Przez Garbatkę ponadto przebiegają trzy szlaki turystyczne piesze. Warto dodać, iż urodzili się tu: Krzysztof Kumor – aktor teatralny i filmowy oraz Andrzej Jagodziński – pianista jazzowy. 



Garcz 

Wieś kaszubska leżąca na Pojezierzu Kaszubskim w województwie pomorskim.

Należy ona do Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. W jej okolicy leży jezioro Łapalickie. Jest to rynnowe jezioro o powierzchnie 155 ha. Warto dodać, szczególnie dla zmotoryzowanych, iż właśnie tu swój początek bierze tzw. Droga Kaszubska, czyli trasa turystyczna samochodowa. Do ciekawostek należy, to, iż mieszkała tu kiedyś Izabella Trojanowska – dziennikarka i działaczka kaszubska. 



Gardeja 

Wieś leżąca w województwie pomorskim.

Znajduje się tutaj stacja kolejowa, gotycka wieża z XIV wieku oraz Kościół modernistyczny wybudowany w latach 1931 – 1932. 



Gardna Wielka 

Słowiańska wieś rybacka w województwie pomorskim. 

Kilka kilometrów od niej znajduje się Ustka i Łeba. Leży na granicy z morzem Bałtyckim, w sąsiedztwie jeziora Gardno i należy do Wybrzeża Słowińskiego. Jest to miejscowość głównie letniskowa z środkami wypoczynkowymi. Do zabytków Gardnej Wielkiej należą Kościół gotycki z XV wieku oraz liczne domy z przełomu XIX i XX wieku. 

Gąsawa 

Wieś położona w województwie kujawsko – pomorskim nad jeziorem Gąsawskim

Pierwsza wzmianka o tej miejscowości pochodzi z roku 1136. Do atrakcji Gąsawy należą: stadion hokejowy, drewniany Kościół z 1625 roku, kaplica cmentarna oraz ruiny gotyckiego zamku. 



Gąski 

Wieś, głównie letniskowa, położona w województwie zachodniopomorskim. 

Znajduje się w sąsiedztwie z morzem Bałtyckim. Należy do Wybrzeża Słowińskiego. Na jej terenie znajduje się wiele ośrodków wypoczynkowych. Miejsca ciekawe to oczywiście plaża i wypoczynek na niej, ale również neoklasycystyczny pałac wraz z parkiem. Ponadto rośnie tu tulipanowiec amerykański, który został uznany za pomnik przyrody. Ciekawym obiektem dla zwiedzających może też się wydawać zespół latarni morskiej, który składa się z latarni, domów latarników, stodoły, budynku inwentarskiego, ogrodzenia oraz muru. Do atrakcji turystycznych należą również szlaki rowerowe i morski. 



Gdańsk 

Jedno z największych miast Polski położone w województwie pomorskim. Gdańsk to miasto wielu kultur, nauki i bardzo rozwinięte gospodarczo. Wlicza się ono, razem z Gdynią i Sopotem, do tzw. Trójmiasta. Posiada on wiele zabytków architektury oraz atrakcji turystycznych. Pod względem zabytkowym znajdziemy tu wiele budowli pochodzących jeszcze z okresu baroku lub renesansu. Zalicza się do nich m.in.: 

- Główne Miasto (ratusz, Dwór Artusa, Dom Uphagenów),
- Stare Miasto (Wielki Młyn, Ratusz, Kościół św. Katarzyny),
- Droga Królewska, czyli ulica Długa,
Bazylika Mariacka, świątynia średniowieczna zbudowana cała z cegły, dawniej Wielka Synagoga,
Westerplatte, czyli półwysep w Gdańsku, symbol wybuchy II wojny światowej,
- Twierdza Wisłoujście, zabytkowa twierdza,
- Oliwa, czyli dzielnica Gdańska z zespołem archikatedralnym.

Ponadto istnieje tu 21 parków miejskich, z których największymi są: Park Ronalda Reagana, Park Zaspa, Park Oruński. 

Niegdyś Gdańsk był osadą, w której dominowała działalność handlowo – targowa. Mieszkańcy zajmowali się rybołówstwem, zbieractwem bursztynu oraz pracą w porcie. Dziś również to jest głównym źródłem dochodów, ale również szeroko rozwinięta turystyka. Przyjezdni mają do dyspozycji wiele atrakcji, zabytków, ośrodków wczasowych, hoteli i pensjonatów i oczywiście dostęp do morza z piękną, piaszczystą plażą. Ponadto otwarto tu również wiele muzeów, teatrów, galerii oraz kin. To również miasto bardzo rozwinięte pod względem sportu oraz transportu: publicznego, drogowego, lotniczego, kolejowego oraz morskiego. Z Gdańska pochodzą m.in. Jan Heweliusz – astronom i matematyk, Leszek Możdżer – muzyk jazzowy, Arthur Schopenhauer – filozof, Gabriel Daniel Fahrenheit – fizyk i inżynier, Marek Kamiński – polarnik i podróżnik. 

odpowiedź 26 stycznia 2017 przez użytkownika

Gdów 

Wieś położona w województwie małopolskim nad rzeką Rabą. Leży w okolicy Pogórza Wielickiego. Do zabytków tej miejscowości należą:

- Kościół z przełomu XIII i XIV wieku,
- dzwonnica z początku XIX wieku,
- zabudowa plebanii,
- drewniany dwór z XIX wieku,
- cmentarz rzymskokatolicki.

Znani, którzy urodzili się w Gdowie to m.in.: Andrzej Zieliński – wokalista, pianista, kompozytor, założyciel zespołu Skaldowie oraz Alina Chechelska – aktorka. 



Gdynia 

Miasto wchodzące, razem z Gdańskiem i Sopotem, w skład Trójmiasta. Leży nad brzegiem morza Bałtyckiego w województwie pomorskim.

Gdynia będąca niegdyś osadą rybacką, dziś jest prężnie rozwijającym się miastem, żyjącym głównie z turystyki i przemysłu morskiego. Posiada ona bardzo dużo terenów, które są wykorzystane jako spacerowe, m.in. ze względu na przyjeżdżających tu licznie turystów. Zwiedzają oni głównie plażę oraz morze tzn. wypoczywają nad nim oraz inne atrakcje, jak np. Molo Południowe, Skwer Kościuszki, Akwarium Gdyńskie, Bulwar Nadmorski, port, Kamienną Górę, czyli willowo – parkową dzielnicę Gdyni, Babie Doły z ruinami niemieckiej torpedowni. 

Mieszkańcy oraz przyjezdni mają również okazję podróżować trolejbusami, które są rzadkością. Korzystają również z 4 strzeżonych letnich kąpielisk, dostępnych lasów i terenów zielonych, szlaków pieszych i rowerowych, a także szerokiej oferty baz noclegowych. Gdynia zaistniała również w powieści „Operacja Piorun”, z filmu „07 zgłoś się” oraz „Miasto z morza”. 



Gęś 

Wieś położona kilka kilometrów od morza Bałtyckiego w województwie pomorskim. 

Niegdyś we wsi znajdował się obóz koncentracyjny KL Stutthof. Dziś po tym miejscu postawiono pamiątkowy pomnik ku pamięci ofiar Marszu Śmierci. Bliskość miejscowości do morza sprawia, że przyjeżdżają tu turyści chcący wypocząć na łonie natury i w ciszy. 



Giby 

Wieś leżąca prawie na granicy polsko – litewskiej w województwie podlaskim. 

Pomiędzy nią znajdują się dwa jeziora: Gieret i Pomorze oraz rzeki Czarna Hańcza i Marycha. Niegdyś w Gibach mieścił się ośrodek tkacki, gdzie wyrabiano obrusy, ręczniki oraz dywany. Dziś to głównie miejscowość turystyczna z wieloma ośrodkami wczasowymi oraz z polem namiotowym. Z zabytków znajdziemy tu pomnik ofiar NKWD, rezerwat wodny „Tobolinka” oraz grodzisko Posejnele. Prócz tego znajduje się tu również Kościół św. Anny z 1912 roku. 



Gietrzwałd 

Duża polska wieś położona w województwie warmińsko – mazurskim. Jest to okolica Mazur, więc odznacza się pięknym krajobrazem oraz środowiskiem przyrodniczym. Gietrzwałd wchodzi w skład Zielonych Płuc Polski.

Zabytki znajdujące się we wsi to m.in. Bazylika z roku 1500 wybudowana w stylu gotyckim, kaplica wotywna z 1877 roku i inne mniejsze kapliczki, plebania, organistówka oraz liczne domy. 

Giewartów 

To mała wieś położona w województwie wielkopolskim.

Leży nad brzegiem jeziora Powidzkiego i jest popularnym ośrodkiem wczasowym, do którego przyjeżdżają plażowicze. Główną atrakcją jest tu możliwość żeglowania oraz nurkowania. Niedaleko plaży znajduje się park, w którym rośnie dąb Sokół pochodzący z XIII wieku. Prócz tych rzeczy jest jeszcze kilka wartych zobaczenia, np. dwa Kościoły oraz zespół pałacowy z 1853 roku. 
 



Giże 

Wieś znajdująca się w województwie warmińsko – mazurskim leżąca na Mazurach

Nazwa tej miejscowości wzięła się od nazwiska jej założycieli państwa Giżyckich. Była to szlachta, która wywodziła się z Mazowsza. Do ciekawych miejsc znajdujących się w samej wsi i jej okolicach należą przede wszystkim lasy oraz liczne jeziora. 



Giżycko 

Miasto w województwie warmińsko – mazurskim, pomiędzy jeziorami Kisajno i Niegocin. 

Miejscowość tą nazywa się polską stolicą żeglarstwa. Posiada ona największy port na szlaku mazurskich jezior. Dzięki temu jest głównym ośrodkiem wypoczynkowo – turystycznym. Dzięki położeniu na Mazurach zachęca turystów m.in. jeziorami, schroniskami i hotelami, organizowanymi koncertami, trasami turystycznymi bogatymi w zabytki, kanałem Łuczańskim, na którym znajduje się most obrotowy. Ponadto jeszcze stoi tu Twierdza Boyen z XIX wieku, cerkiew, zamek krzyżacki, wieża ciśnień. Giżycko to również miasto sprzyjające relaksowi, głównie w parkach miejskich gdzie panuje cisza i spokój. A parków takich jest tu aż sześć i wśród nich znajdują się pomniki przyrody. 



Gładyszów 

Łemkowska wieś znajdująca się w województwie małopolskim. 

Należy do Beskidu Niskiego. Nazwa jej pochodzi od nazwiska właścicieli, którzy byli zasłużeni w bojach rycerskich. W jej centrum znajduje się parafia rzymskokatolicka, a w okolicach dwie cerkwie oraz dwa cmentarze z I wojny świtowej. 



Głęboczek 

Mała, polska wieś leżąca w województwie wielkopolskim. 

Otaczają ją lasy Puszczy Zielonki oraz jezioro Głęboczek i rzeka Trojanka. Z zabytków, które z pewnością tu można spotkać należy owalne grodzisko stożkowe, które nazywa się Pański Dwór. To właśnie w tym miejscu odnaleziono ceramikę wczesnośredniowieczną. Przez wieś przebiega jeszcze Wilczy szlak, czyli oznakowany szlak konny. 

odpowiedź 26 stycznia 2017 przez użytkownika

Głębokie 

Wieś znajdująca się w województwie podkarpackim z przepływającym potokiem Głębokim.

Głębokie należy do Kotliny Sieniawsko – Rymanowskiej oraz Beskidu Niskiego. Zabytkami pozostałymi we wsi są m.in. resztki parku i kilka zabytkowych kapliczek przydrożnych, a także stare budownictwo. Ponadto stoi tu również Kościół. 



Gliczarów Dolny 

Wieś leżąca na granicy ze Słowacją w województwie małopolskim. 

Nazwa oznacza „miejsce silnego wiatru” wg pasterzy. Niegdyś wraz z Gliczarowem Górnym tworzył jedną miejscowość. Można tu spotkać charakterystyczne budynki oraz Kaplicę z 1985 roku. 



Gliczarów Górny 

Wieś leżąca na granicy ze Słowacją w województwie małopolskim. 

Niegdyś wraz z Gliczarowem Dolnym tworzyła jedną miejscowość. Jest to najwyżej położona wieś na Podhalu, jak i w całej Polsce. Piękne widoki z takiej wysokości sprawiają, że co roku przybywa tu turystów, dzięki czemu jej mieszkańcy pomału z rolnictwa przenoszą się na turystykę i wypoczynek. We wsi znajdziemy również Kościół parafialny, karczmy regionalne, cmentarz oraz jednostkę OSP. 



Gliwice 

Miasto położone niedaleko Czech w województwie śląskim. Należy ono do Wyżyny Śląskiej, przez która płynie rzeka Kłodnica

Znajduje się tu wiele zabytków architektury m.in. zabytkowe domy, fontanny i pomniki, Stare Miasto oraz liczne zabytkowe cmentarze. Ponadto znajduje się tu dużo terenów rekreacyjnych, takich jak parki oraz kąpieliska, baseny i palmiarnia. Istnieją tu tez szlaki turystyczne piesze, rowerowe oraz ścieżki rowerowe, a także szlak zabytków techniki i szlak architektury drewnianej. 

Głogoczów 

Wieś położona w województwie małopolskim. Należy ona do części „zakopianki”, czyli drogi łączącej Kraków z Zakopanem. 

Przepływa tu potok Głogoczówka, który spada do Skawinki. Na terenie wsi znajduje się również las zwany Lasem Radziszowskim. Do zabytków architektury można zaliczyć tutejszy Kościół wraz z parafią oraz cmentarz. 



Głogów 

Miasto znajdujące się w województwie dolnośląskim, leżące nad rzeką Odrą. Znajduje się tu bardzo dużo walorów przyrodniczych: rośliny, zwierzęta, wody i piękny krajobraz oraz lasy. Wśród nich istnieje również 16 pomników przyrody oraz wiele zabytków. Zalicza się do nich m.in.:

zamek książąt Głogowskich pochodzący z XIII wieku,
- fragmenty średniowiecznych murów miejskich,
- fortyfikacje,
- ratusz z XV wieku,
- budynek Teatru im. Andreasa Gryphiusa,
- liczne Kościoły. 



Głowaczewo 

Jest to niewielka osada leżąca w województwie zachodniopomorskim, kilkadziesiąt kilometrów od granicy z Niemcami. 

Bliskość morza przyciąga tu wielu turystów, którzy prócz korzystania z walorów morza, mogą też skorzystać z noclegów w agroturystyce. Na tutejszym cmentarzu znajduje się wiele dębów szypułkowych, które uznane zostały za pomniki przyrody. 



Głuchołazy 

Miasto leżące niedaleko czeskiej granicy w województwie opolskim. Styka się ono z górami Opawskimi i Przedgórzem Paczkowskim tuż nad rzeką Białą Głuchołaską

Istnieje tu pewna liczba zabytków wpisanych na listę zabytków, a są nimi m.in.: Kościoły, pomnik więźniów oświęcimskich, domy i mury obronne wraz z basztą. Z tego miasta pochodzą: Michał Bajor – aktor i piosenkarz, Judyta Paradzińska – aktorka. 

odpowiedź 26 stycznia 2017 przez użytkownika

Głuszyca 

Leży na granicy z Czechami w województwie dolnośląskim w Sudetach Środkowych. Tuż obok tego miasta przepływa rzeka Bystrzyca. Do miejsc wartych zobaczenia przez turystów są z pewnością:

- zespół sztolni z czasów II wojny światowej, w składzie: Podziemne Miasto Głuszyca oraz Kompleks Osówka,
- szlaki piesze,
- wyciągi narciarskie,
- zabytkowa willa, tzw. pałac fabrykanta,
- zabytkowy drewniany Kościół,
- pałac późnobarokowy z XVIII wieku, który obecnie służy jako budynek mieszkalny. 



Gniewino 

Kaszubska wieś leżąca w województwie pomorskim. W jej pobliżu znajduje się największa w powiecie Farma Wiatrowa Lisewo

Zabytki o jakich należy wspomnieć to: Kościół neogotycki pochodzący z 1870 roku, wieża widokowa „Kaszubskie Oko”, która ma wysokość 41 metrów, kręgielnia oraz kino. Ciekawostką jest to, że podczas mistrzostw Euro 2012 to własnie tu przebywała reprezentacja Hiszpanii w piłce nożnej. 
 



Gnieżdżewo 

Wieś kaszubska leżąca tuż przy morzy Bałtyckim w województwie pomorskim. 

W 2006 roku założono tu farmę wiatrową, która składa się obecnie z 20 siłowni wiatrowych. Gnieżdżewo przyciąga turystów głównie tym, że leży niedaleko plaż i morza. 
 



Gniezno 

Miasto położone w województwie wielkopolskim. Było ono niegdyś pierwszą stolicą Polski Nazwa miasta wzięła się od słowa „gniazdo”, z którą była związane legenda o powstaniu państwa polskiego. To miejsce bogate historycznie, posiadające wiele zabytków ciekawej architektury i pomników. 

Niewątpliwie do najważniejszego i największego zabytku tego miasta należy Katedra Gnieźnieńska wzniesiona na Wzgórzu Lecha. To właśnie tu znajduje się drugi najważniejszy zabytek architektury, a Mianowice słynne Drzwi Gnieźnieńskie z życiorysem św. Wojciecha. W okolicy Wzgórza znajduje się Kolegiata, czyli zespół średniowiecznych budynków z Kościołem św. Jerzego i Muzeum Archidiecezjalnym. 

Warto będąc w Gnieźnie zwiedzić wojenne koszary oraz Stary Ratusz wraz z Rynkiem z 1830 roku, a także pomniki, z których najważniejszym jest pomnik Bolesława Chrobrego, stojący tuż przy katedrze. Po zwiedzaniu można się zrelaksować w pobliskich parkach miejskich lub nad pobliskimi jeziorami: Jelonek, Winiary, Świętokrzyskie, Koszyk lub Zacisze. 

To właśnie takimi walorami jak zabytki oraz miejsca sprzyjające rekreacji i wypoczynkowi zaprasza nas Gniezno. Każdy turysta ma możliwość dużego wyboru wśród hoteli, schronisk lub ośrodków wypoczynkowych. Przebiega tu wiele szlaków turystycznych. 

Do osób urodzonych bądź związanych z Gnieznem należą m.in.: Antoni Habel – kompozytor i skrzypek, Przemysław Urbaniak – piłkarz, Krzysztof Jabłoński – żużlowiec, Marika Popowicz – lekkoatletka. 

odpowiedź 26 stycznia 2017 przez użytkownika

Gołańcz Pomorska 

Wieś ta leży niedaleko granicy z Niemcami w województwie zachodniopomorskim. 

Bliskość morza sprawia to, że co roku przyjeżdżają tu wielu turystów głównie po to, by wypocząć na morzem i się relaksować. W pobliżu miejscowości znajduje się Wybrzeże Trzebiatowskie, które jest specjalnym obszarem ochrony ptaków. 



Gołczewo 

Kaszubska wieś leżąca w województwie pomorskim.

Należy do Pojezierza Kaszubskiego i Bytowskiego. W jej okolicy znajduje się jezioro Stropno. Od morza dzieli je zaledwie kilkadziesiąt kilometrów, toteż przewija się tu dość spora liczba turystów, która chętnie korzysta z noclegów i wypoczynku w gospodarstwach agroturystycznych. 



Gołdap 

Jest to miasto leżące na granicy z Kaliningradem w województwie warmińsko – mazurskim. 

To głównie miejscowość uzdrowiskowa, należąca historycznie do Litwy Mniejszej. Specjalizuje się w lecznictwie borowinowo – klimatycznym. To również ośrodek narciarski, mimo, że nie leży w górach. Na tzw. Gołdapskiej Górze znajdują się trasy zjazdowe oraz wyciągi narciarskie z kolejką krzesełkową i torem saneczkowym. 

Odwiedzając to miejsce szczególna uwagę należy zwrócić na zabytki, takie jak: Kościoły, wieże ciśnień, kamienice, a nad jeziorem Gołdap znaleźć można pozostałości kwatery wojennej dowództwa Luftwaffe z roku 1940. 



Goleniów 

Miasto leżące prawie na granicy z Niemcami w województwie zachodniopomorskim. W jego okolicy przebiega rzeka Ina. Znajduje się tu wiele ciekawych zabytków, szczególnie na terenie Starego Miasta Goleniowa. Zaliczyć do nich można:

- Kościół św. Katarzyny z XV wieku,
- miejskie obwarowania,
- spichlerz z XVIII wieku,
- ruiny kaplicy z XX wieku,
- wieża ciśnień i wieża wodna,
- parki miejskie. 



Gołubie 

Kaszubska, letniskowa wieś leżąca w województwie pomorskim. Należy ona do Kaszubskiego Parku Krajobrazowego i znajduje się w okolicy jeziora Dąbrowskiego.

Przez wieś przechodzi również czarny szlak turystyczny Wzgórz Szymbarskich. Corocznie przyjeżdżają tu harcerze z całego kraju, szczególnie w okresie wakacyjnym. Prócz ośrodków dla nich znajdują się tu także gospodarstwa agroturystyczne. Do atrakcji miejsca zalicza się również Gołubieński Ogród Botaniczny z 3500 gatunków i odmian roślin. 



Gołuchów 

Wieś należąca do województwa wielkopolskiego. W jej pobliżu znajduje się jezioro Gołuchowskie z kąpieliskiem, kempingiem i ośrodkiem sportów wodnych. 

Miejscowość słynie z najcenniejszego zabytku tej okolicy, a mianowicie z zamku. Wybudowano go w stylu renesansowym, wokół niego znajduje się 162 – hektarowy ogród angielski oraz zagroda żubrów. Ponadto znajdziemy tu kamień św. Jadwigi, który jest największym głazem narzutowym w Wielkopolsce. 



Gołymin 

Mała wieś leżąca w województwie mazowieckim. 

Dzieli się ona na Gołymin: Ośrodek, Północ, Południe. Do zabytków tego miejsca zaliczyć można ceglany Kościół, Parafię z końca XIV wieku, dzwonnicę z II połowy XVIII wieku oraz grobowiec generała Karola Zielińskiego, członka powstania listopadowego
 

odpowiedź 26 stycznia 2017 przez użytkownika

Goniądz 

Miasto to leży w województwie podlaskim i należy do Kotliny Biebrzańskiej, przez którą przepływa rzeka Biebrza

Jest to głównie ośrodek rolniczy i usługowy, a także turystyczny. Do zabytków odwiedzanych przez turystów należą kaplice, synagoga oraz Kościół św. Agnieszki. Warto dodać, że owe miasto trafiło na listę Księgi Rekordów Guinnessa w kategorii największego obszaru zwierzęcia ułożonego z ludzi. 1311 osób ułożyło postać Bociana Białego. 
 



Góra 

Wieś leżąca w województwie wielkopolskim. Należy ona do Wysoczyzny Kaliskiej.

Znajduje się tutaj Kościół, który początkowo był drewniany z przełomu XVII i XVIII wieku. Obecnie przebudowano go na murowany w stylu późno klasycystycznym. Prócz tego znajduje się tu również pałac w stylu renesansu, zwanego także stylem królowej Anny. Pałac ten pochodzi z lat 1877 – 1878. Ponadto jest tu dużo zieleni w parku krajobrazowym. 



Gorczyca 

Wieś leżąca w województwie warmińsko – mazurskim, niedaleko granicy z Litwą i obwodem Kaliningradzkim.

Dawniej nazywała się ona Gartenberg i były wsią szlachecką. Posiadała ją rodzina Ciesielskich, która należała do szlachty polskiej. 



Górecko Stare 

Wieś położona kilkadziesiąt kilometrów od Ukrainy w województwie lubelskim. 

Została ona założona w 1582 roku przez Andrzeja Górkę. Niegdyś stał tu browar, młyn, karczma, winnica, maziarnia oraz istniał zbiorki wodny. W roku 1808 wzniesiono tu dwór, leśniczówkę i szkołę. Górecko Stare należy do Roztocza i Kotliny Sandomierskiej, a jego okolice otoczone są lasami Puszczy Solskiej. Przez wieś przebiega szlak rowerowy. 



Goręczyno 

Kaszubska, duża wieś leżąca w województwie pomorskim. 

Należy do Kaszubskiego Parku Krajobrazowego, ze szlakiem kajakowym rzeki Raduni. Położenie nad brzegiem jeziora Ostrzyckiego sprawia, że z roku na rok miejscowość zapełnia się turystami. Do zabytków należy tu Kościół, który jest najstarszym na Pomorzu. Został wybudowany w XIII wieku. 

odpowiedź 26 stycznia 2017 przez użytkownika

Górki Małe 

Wieś ta znajduje się w województwie łódzkim. 

Znajdują się tu zabytki, które zostały wpisane na listę zabytków KOBiDZ, a jest to dwór wraz z parkiem. Dwór ten pochodzi z przełomu XVII – XIX wieku. 



Górki Wielkie 

Wieś ta znajduje się w województwie śląskim, niedaleko Czech i Słowacji. 

Na pobliskich stokach znajdującej się tu Góry Bucze występują piękne odmiany kwiatów, ptaków oraz chronione gatunki nietoperzy. Ta Góra również jest częścią ścieżek przyrodniczo – dydaktycznych. Z zabytków Górki Wielkie mogą się pochwalić Kościołem parafialnym mającym swe początki w XVI wieku oraz dworem, który zbudowano w 1781 roku. 



Gorlice 

Miasto leżące niedaleko słowackiej granicy w województwie małopolskim. Należy ono do Beskidu Niskiego, nazywanego Beskidem Gorlickim. Znajduje się na nim najwyższy szczyt Gorlic – Musiałówka. 

Przez miasto przebiegają trzy szlaki turystyczne. Ponadto znajduje się tu wiele muzeów, pomników, cmentarzy. Do ciekawostek należy grany codziennie w południe hejnał „Beskidzkie Echo”, a także pochodzenie niektórych osób np.: Dariusz Bohatkiewicz – dziennikarz telewizyjny; Mirosław Czyżykiewicz – pieśniarz, poeta i kompozytor; Ewa Wachowicz – producentka i dziennikarka telewizyjna, Miss Polonia 1992, która tutaj chodziła do Liceum. 
 



Górzno 

Miasto leżące w województwie kujawsko – pomorskim należące do Górznieńsko – Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego. Znajduje się tu jezioro Górznieńskie, przy którym znajdują się hotele i pensjonaty. Do zabytków miejscowości należą:

- Kościół św. Krzyża, który wzniesiony został w latach 1765 – 1812,
- Kościół ewangelicki,
- relikty rezydencji biskupów płockich zbudowany w XV wieku,
- Rynek,
- Zabudowania dworku Wapionka,
- drewniane domy,
- Stanowisko archeologiczne zwane „Dziewiczą Górką” bądź „Kopcem”. 

odpowiedź 26 stycznia 2017 przez użytkownika

Gościszewo 

Wieś położona w województwie pomorskim. 

W jego okolicy znajduje się rezerwat przyrody Parów Węgry. Mieści się tu również Browar Gościszewo. Do zabytków zalicza się: Kościół, który został wzniesiony jeszcze za Krzyżaków w XV wieku. 



Gostków 

Jest to wieś leżąca niedaleko granicy z Czechami w województwie dolnośląskim. 

Warto, będąc tam, zwrócić uwagę na zabytkowy Kościół św. Barbary i Katarzyny, który pochodzi z przełomu XIV – XVIII wieku, a także na wiatrak holender z połowy XVIII wieku. Gdzieniegdzie spotkać można jeszcze ruiny Kościoła ewangelickiego pochodzące z 1785 roku. 



Gostyń 

Miasto leżące w województwie wielkopolskim z wieloma zabytkami. Szczególnie wymienić należy takie z nich, jak:

Bazylika na Świętej Górze,
- Kościół św. Małgorzaty, który jest najstarszym zabytkiem tej miejscowości,
- Ratusz Miejski z lat 1910 – 1912,
- Budynki Starostwa, Urzędu Miejskiego i Liceum,
- Strzelnica, która obecnie pełni rolę Sali koncertowej Szkoły Muzycznej.

Do ciekawych miejsc związanych z kulturą regionu należą muzea: Muzeum z działem etnograficznym i historycznym oraz Prywatne Muzeum Automobilizmu Jana Pedy. Wartym dodania jest pochodzenie osób z Gostynia. Są to np.: Andrzej Juskowiak – piłkarz, Wojciech Majchrzak – aktor, Igor Janke – dziennikarz oraz Agata Skiba – siatkarka. 



Goszczyno 

Kaszubska osada, należąca do województwa pomorskiego.

Zaledwie kilkadziesiąt kilometrów dzieli to urocze miejsce od morza Bałtyckiego. Goszczyno jest częścią Parku Krajobrazowego Dolina Słupi, a w jej okolicy znajduje się głaz narzutowy, który mieszkańcy nazwali „Smoczym Jajem”, ze względu na jego kształt. 



Gowidlino 

Kaszubska wieś położona w województwie pomorskim. 

Należy do obszaru moreny dennej Pojezierza Kaszubskiego. W jej okolicy leży jezioro Gowidlińskie. Turystów zachęca mnóstwem kwater agroturystycznych oraz piękną przyrodą i plantacją truskawek. Do zabytków niewątpliwie trzeba zaliczyć neogotycki Kościół parafialny z lat 1866 – 1868. Warto dodać, że stąd pochodzi aktorka Danuta Stenka



Gowino 

Kaszubska wieś w województwie pomorskim. 

W jej okolicach znajduje się Trójmiejski Park Krajobrazowy, który w 90% obejmuje tereny leśne. Miejscowość utworzono łącząc dwie mniejsze wsie: Wielkie i Małe Gowino. Większość turystów przybywa tu, by odpocząć i zrelaksować się podczas urlopu. Wieś ta, to cicha i spokojna okolica. 



Grabiszyce Górne 

Wieś położona w województwie dolnośląskim. Niedaleko stąd do Czech, jak i do Niemiec.

W miejscowości istnieją również zabytki wpisane na listę Narodowego Instytutu Dziedzictwa. A są to Kościół z XVI wieku, cmentarz z połowy XIX wieku oraz pałac wraz z parkiem pochodzący z początków XIX wieku. 

odpowiedź 26 stycznia 2017 przez użytkownika

Grabowo 

Osada w Polsce leżąca w województwie kujawsko – pomorskim. 

Przepływa przez nią rzeka Wisła. Grabowo należy do terenów Nadwiślańskiego Parku Krajobrazowego. Znajduje się tu dwór z 1850 roku, którego właścicielem był początkowo Albert Steinmeyer. Założył on stadninę koni, w której trzymał uszlachetnione i rasowe zwierzęta. Dziś dwór jest bardzo zaniedbany. Do zabytków zalicza się również mały cmentarz z murowaną kapliczką pochodzącą z 1616 roku. Warto dodać, iż tu urodziła się aktorka Bożena Dykiel. 



Grądy Węgorzewskie 

Wieś położona w województwie warmińsko – mazurskim niedaleko granicy z Kaliningradem. 

Położenie na obszarze Mazur sprawia, że jest to miejsce licznie odwiedzane przez turystów. Mieszkańcy wsi zajmują się głównie przetwórstwem ryb oraz prowadzeniem gospodarstw agroturystycznych. We wsi znajdują się szlaki piesze oraz trasy rowerowe ciągnące się między polami i lasami. Ponadto działa tu także szlak kajakowy, który oferuje spływy rzeką Sapiną i Węgorapą



Grajewo 

Miasto położone w województwie podlaskim, należące do Biebrzańskiego Parku Narodowego, który jest największym w Polsce parkiem. Znajduje się tu ścieżka rowerowa oraz liczne ośrodki kultury i rekreacji. Miasto to ma również wiele zabytków, a są nimi:

- Kościół Trójcy Przenajświętszej, który jest najstarszym w mieście, pochodzącym z lat 1879 – 1882,
- Cmentarz założony w 1810 roku,
- drewniane domy pochodzące z XIX wieku,
- zajazd, dworzec kolejowy, kapliczki oraz wieża ciśnień. 



Gródek nad Dunajcem 

Wieś leżąca w województwie małopolskim dawniej nazywana Kobyle – Gródek. 

Należy ona do Pogórza Rożnowskiego, gdzie na Dunajcu utworzono sztuczne jezioro Rożnowskie. To właśnie tu można spotkać turystów wypoczywających nad wodą. Znajdują się tu też liczne tereny rekreacyjne oraz piaszczysta plaża. 



Grodków 

Miasto leżące w województwie opolskim na granicy historycznego Górnego Śląska. 

Miasto to posiada wiele zabytków, takich jak: Stare Miasto, Kościół z XIII wieku, mury miejskie, Ratusz pochodzący z przełomu Xv i XVI wieku, liczne domy, wiatrak typu holenderskiego, synagogę, kamienice oraz parki miejskie. Wartym dodania jest to, że w Grodkowie urodził się m.in. Józef Elsner – nauczyciel Fryderyka Chopina, Janusz Szrom – wokalista jazzowy, Jacek Gutorow – poeta i kryty literacki, Grzegorz Wilk – wokalista i kompozytor znany z programu „Jaka to melodia?” oraz Piotr Gacek – siatkarz. 

Groń 

Podhalańska wieś leżąca w województwie małopolskim niedaleko granicy ze Słowacją. Do zabytków okolicy zaliczyć z pewnością można:

- Parafię rzymskokatolicką pochodzącą z 1958 roku,
- Kościół z 1952 roku,
Pomnik Jana Pawła II, który postawiono w 2006 roku,
- 20 kapliczek różańcowych wyrzeźbionych w drewnie przez Mariana Gluglę,
- Dom rekolekcyjny im. Jana Pawła II. 



Gronków 

Wieś znajdująca się w województwie małopolskim na granicy ze Słowacją.

Należy ona do Kotliny Nowotarskiej. Z zabytków architektury pozostały tu niektóre domy oraz ich układ wzdłuż głównej ulicy. Turyści licznie tu przybywają, by oglądać górskie krajobrazy, piękne lasy i doliny. 
 



Grudziądz 

Miasto leżące w województwie kujawsko – pomorskim, przez które przepływa rzeka Wisła. Należy ono do Pomorza Nadwiślańskiego z licznymi zbiornikami wodnymi. Znajduje się tu wiele muzeów, kin, planetarium, galerii oraz zabytków kultury, takich jak:

- Stare Miasto,
- mury miejskie z przełomu XIV – XV wieku,
- pozostałości zamku krzyżackiego pochodzącego z II połowy XIII wieku,
- Kamienice,
- Cytadela z przełomu XVIII i XIX wieku,
- dawna loża masońska, czyli budynek, w którym obecnie ma swoją siedzibę Klub „Akcent”,
- zabytkowe obiekty sakralne.

Warto dodać, że codziennie w południe można usłyszeć tu grany z wieży zamkowej hejnał grudziądzki. W Grudziądzu urodzili się m.in. Justyna Bergmann – Miss Polonia 2000, Mariusz Czajka – aktor, Halina Kossobudzka – aktorka, Marlena Wawrzyniak – armwrestlerka, czyli zapaśniczka walcząca na ręce. 


Grunwald 

Wieś leżąca w województwie warmińsko – mazurskim. 

Należy ona do obszaru Garbu Lubawskiego. To właśnie w jej okolicy znajduje się historyczne pole bitwy, w której walczyły wojska polsko – litewsko – ruskie przeciwko wojskom krzyżackim. To głównie za sprawą owego pola bitwy co roku przyjeżdżają tu turyści i wielbiciele historii, by przypatrzeć się temu miejscu oraz pokazowym walkom żołnierzy. 

odpowiedź 26 stycznia 2017 przez użytkownika

Gruszków 

Jest to niewielka wieś leżąca w województwie dolnośląskim niedaleko granicy z Czechami. 

Należy ona do Rudaw Janowickich znajdujących się nad potokiem Gruszkówka. Położenie blisko gór, przyciąga z roku na rok coraz większą ilość turystów, którzy szukają wielu atrakcji. 



Gruszów 

Wieś leżąca w województwie małopolskim, niedaleko Krakowa. 

Wieś ta pochodzi z XII wieku. Zasiedliło ją niegdyś plemię Żyrmutów, z których wiele przedmiotów codziennych zachowało się do dziś. Ponadto do zabytków należy drewniany Kościół oraz dom z 1834 roku. 
 



Gryfice 

Miasto leżące w województwie zachodniopomorskim nad rzeką Regą, niedaleko morza Bałtyckiego.

To miasto bogate w budynki architektury, takie jak: Brama Wysoka, Brama Kamienna, wieża Prochowa, fragmenty murów miejskich, Kościoły oraz Kapliczki, Stare Miasto, Kamienice. Prócz tego znajdują się liczne parki miejskie oraz mosty. Przez miasto przebiegają dwa szlaki turystyki rowerowej prowadzące przez okolice lasów i jezior. 



Gryfów Śląski 

Miasto leżące w województwie dolnośląskim niedaleko granicy z Czechami i Niemcami.

Przez miasto przebiega rzeka Kwisa, a niedaleko leży jezioro Złotnickie i jezioro Czocha. Dzięki temu jest to doskonała baza wypadowa do spędzania aktywnego wypoczynku, wędkowania, wędrówek pieszych lub rowerowych oraz uprawiania sportów wodnych. Szlaki turystyczne prowadzą przez liczne pomniki przyrody oraz zabytki takie jak: Kościoły, cmentarze, fragmenty murów obronnych, Ratusz, domy, kamienice, fontanna miejska oraz ruiny zamku Gryf



Grywałd 

Wieś leżąca na granicy ze Słowacją w województwie małopolskim. 

Miejscowość ta nosiła kiedyś nazwę Grunewald, co oznaczało Zielony Las. Główną atrakcją wsi jest drewniany Kościół gotycki z XV wieku oraz przebiegający przez tą miejscowość szlak Architektury Drewnianej. 

...