seohost
pytanie zadane 26 stycznia 2017 w Turystyka przez użytkownika anonimowy
Jakie panują tam zwyczaje?

1 odpowiedź

odpowiedź 26 stycznia 2017 przez użytkownika

Do madryckich zwyczajów należy na pewno siesta, gdzie większość osób spędza czas na jedzeniu i rozmowie. Spacerując ulicami Madrytu na prawie każdym sklepie spotkasz kartkę z informacją, że w godzinach 13.30-16.30, albo 14.00-17.00 są one zamknięte. W tym czasie ludzie udają się na lunch, który jest czymś w rodzaju naszego obiadu. Kolację natomiast jada się zwykle między 21.30 a 23.00 i warto wtedy wcześniej przyjść do danego lokalu, ponieważ łatwiej znaleźć wolny stolik. 

W całym kraju obchodzone są również święta krajowe, regionalne i miejscowe, ale w Madrycie dodatkowo jeszcze święta regionalne. Do świąt krajowych zalicza się:

- Nowy Rok,
- Święto Trzech Króli,
- Wielki Czwartek i Wielki Piątek,
- Święto Pracy,
- Dzień św. Jakuba Apostoła (25 lipca),
- Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny,
- Święto Narodowe Hiszpanii (12 października),
- Wszystkich Świętych,
- Święto Konstytucji (6 grudnia),
- Niepokalane Poczęcie (8 grudnia),
- Boże Narodzenie. 

Jeśli chodzi o miejskie święta obchodzone w Madrycie to można wymienić np. takie jak: dzień Madrytu, dzień patrona Madrytu - Izydora, patronki Madrytu, Pani Melonów. Takie dni są uroczyste, ale nie wolne od pracy. Jeżeli święto wypada w niedzielę, to przesuwa się je na poniedziałek. Natomiast jeśli święto przypada we wtorek lub w czwartek to tworzy się tzw. mostek, czyli że poniedziałek lub piątek pomiędzy świętem a dniami wolnymi od pracy, jest również świętem. 

...