1 odpowiedź

odpowiedź 25 stycznia 2017 przez użytkownika

Elbląg 

Miasto należące do województwa warmińsko – mazurskiego. Jest to najstarsze miasto w tym województwie. Leży u ujścia rzeki Elbląg do Zalewu Wiślanego. Jest to ośrodek przemysłu ciężkiego, spożywczego i turystycznego. Właśnie z walorów turystycznych możemy wymienić kilka miejsc wartych zobaczenia.

Kanał Elbląski ze słynnymi pochylniami, czyli żeglowna droga wodna, uznany on jest za pomnik historii. Należy do najdłuższych takich w Polsce (84,2 km).br - Pałac Augusta Abbega, wybudowany w stylu neogotyckim przez konsula królewskiego Augusta Abbega. Był przeznaczony na prowadzenie wysokiej klasy zajazdu. Obecnie służy turystom w celach rekreacyjnych i jest utrzymany w bardzo dobrym stanie. 

Elbląg to również miasto unajlepiej spenetrowane przez archeologówu i dzięki temu w miejscowym Muzeum znajdują się rzadkie i ciekawe okazy eksponatów np. średniowieczna winda. Z innych zabytków nie tylko takich małych, ale zabytków architektonicznych możemy wymienić:

- Kościoły,
- Bramę Targową z 1309 roku,
- zespół dawnego zamku,
- kamienice,
- synagogę żydowską. 

Miejscowość należy również do części Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej. Natomiast z ciekawostek jakich możemy dowiedzieć się o tym mieście wynika, że było ono nie raz już brane pod uwagę przy kręceniu scen do filmów. Chociażby takich jak „Krajobraz po bitwie”, „Nowe życie Starego Miasta”, „Świadek koronny”, „Odwróceni”, „Bitwa na głosy”. Ełk 

Miasto w województwie warmińsko – mazurskim, które jest największym i najbardziej zaludnionym na Mazurach. Jest to głównie ośrodek przemysłowy i kulturalny, ale również turystyczny. Przyjezdni korzystają z walorów przyrodniczych miasta, czyli z jezior i lasów. Jeziora są połączone ze sobą rzekami, dzięki czemu można uprawiać sporty wodne, podwodne oraz wędkarstwo. Znajdują się w Ełku również szlaki turystyki pieszej i rowerowej. Atrakcją jedną wpośród wielu jest przejazd stuletnią „Wąskotorówką”, czyli pociągiem w stylu retro. 

Ełk kusi również bogatą ofertą imprezowo – kulturalną organizując imprezy cykliczne, ciekawe seanse w kinach, wystawy w galeriach i zabytki w muzeach. Zaprasza również do zwiedzenia Muzeum Kolejnictwa, Muzeum Kropli wody i Skansenu Pszczelarskiego. Przez miasto przechodzi aż 5 szlaków pieszych oraz 3 szlaki rowerowe. Do wypoczynku służą tutejsze parki, place i promenada na jeziorem Ełckim. 

Warto wspomnieć, iż z miastem związane są takie osoby jak, np.: Wojciech Bauer – pisarz; Leszek Błażyński – bokser wagi muszej; Mariusz Daniszewski – wioślarz; Janusz Duchnowski – piłkarz; Paweł Sobolewski – piłkarz. Elżbiecin 

Mała wieś położona w województwie świętokrzyskim. Przechodzi przez nią zielony szlak turystyczny prowadzący od Wiślicy do Grochowisk. Wartym uwagi jest fakt, że w czasie II wojny światowej poległ tu Szczepan Koruba – działacz ludowy, dowódca oddziału Bataliów Chłopskich. 

...