pytanie zadane 25 stycznia 2017 w Turystyka przez użytkownika

7 odpowiedzi

odpowiedź 25 stycznia 2017 przez użytkownika

Dąbki 

Wieś położona tuż na piaszczystą plażą morza Bałtyckiego w województwie zachodniopomorskim. Jest to miejscowość uzdrowiskowa, podlegająca pod Wybrzeże Słowińskie. W jego okolicy leży jezioro Bukowo, które połączone jest z morzem. Funkcjonują tu głównie ośrodki sanatoryjne i wypoczynkowe. Od roku 2007 Dąbki zostały uznane za uzdrowisko. Na co dzień działa tu 7 zakładów lecznictwa uzdrowiskowego, które leczy takie schorzenia jak: ortopedyczne, reumatyczne, kardiologiczne, oddechowe oraz endokrynologiczne. Leczenie przebiega za pomocą naturalnych surowców, gdzie najważniejszym z nich jest torf leczniczy, wydobywany ze złoża „Porzecze”.

W Dąbkach znajduje się również przystań morska dla rybaków, utworzona już w 1994 roku wraz z plażą do bazowania łodzi i akwatorium, czyli przystań wodna o szerokości 100 metrów. Poza tym znajduje się kilka zabytkowych domów oraz Kościół. 



Dąbrówno 

Wieś znajdująca się w województwie warmińsko – mazurskim, która niegdyś uważana była za miasto. Leży ona na przesmyku łączącymi dwa jeziora: Dąbrowa Mała (o powierzchni 173 ha) i Dąbrowa Wielka (największe jezioro dorzecza Drwęcy z ośrodkami wczasowymi). 

Wieś słynęła kiedyś z zamku krzyżackiego, z którego obecnie zostały tylko ruiny. Wybudowali go Krzyżacy w 1319 roku warz z osadą przy zamku i parkiem. Prócz ruin znajduje się tu także synagoga, kamieniczki oraz dwa Kościoły.



Dalików 

Wieś leżąca w województwie łódzkim, granicząca z kompleksem leśnym. Na jej terenie znajduje się wielowiekowy dąb, który uznany został z pomnik przyrody.

Do ciekawych miejsc okolicy można zaliczyć: Kościół parafialny wybudowany w stylu gotyku nadwiślańskiego w XVII wieku oraz Kaplica św. Rocha powstała w 1867 roku w stylu neogotyckim. Obecnie znajduje się ona na cmentarzu. 



Danków 

Wieś ta leży w województwie śląskim, nad brzegiem rzeki Liswarty o długości 93 km. Do najatrakcyjniejszych zabytków wsi można zaliczyć Kościół, który pochodzi z 1550 roku oraz zamek.

Zamek ten został wybudowany w XV – XVII wieku, obecnie jest w ruinie. Zamieszkiwała go niegdyś szlachta. Przebywał w nim także król Zygmunt III Waza i Jan Kazimierz Waza. 



Danowskie 

Leży niedaleko granicy z Białorusią i Litwą. Należy do województwa podlaskiego. Wieś posiada również dwa jeziora: Blizno i Blizienko (dysponujące wypożyczalnią sprzętu wodnego, wędkarskiego oraz trzema pomostami). Danowskie dysponuje wieloma gospodarstwami agroturystycznymi, które zachęcają turystów swoją bogatą i ciekawą ofertą.

W pobliżu znajduje się dużo lasów zaliczanych do Puszczy Augustowskiej, tworzącej Zielone Płuca Polski. Jest tu również wypożyczalnia rowerów oraz szlaki piesze, W okolicy Danowskiego znajduje się kolejka wąskotorowa, stadnina koni, wyciąg nart wodnych, boisko do piłki nożnej i siatkówki oraz pole namiotowe. 



Dargobądz 

Wieś leżąca tuz przy granicy niemieckiej w pobliży Międzyzdrojów w województwie zachodniopomorskim. Jest to miejscowość rolnicza, ale również wczasowo – turystyczna. Co ważne leży on na polskiej wyspie Wolin nad Zalewem Szczecińskim w towarzystwie wielu jezior.

Położenie blisko morza i wielu jezior przyciąga turystów z Polski, Niemiec oraz innych krajów. Ciekawostka jest tzw. strefa K, która zajmuje się ochroną krajobrazu. Zalicza się do niej cmentarz, złoża kruszyw naturalnych oraz zasoby torfu. 

odpowiedź 25 stycznia 2017 przez użytkownika

Darłówko 

Jest to dzielnica miasta Darłowo położona tuż nad morzem Bałtyckim. Przepływa przez nią również rzeka wieprza.

Darłówko to głównie kąpielisko morskie. To między innym dlatego co roku przybywają tu licznie turyści, ale również dlatego, że w miejscowości tej organizowany jest Międzynarodowy Zlot Historycznych Pojazdów Wojskowych. Jest to największa impreza w Europie tego typu. Do ciekawych zabytków zalicza się Dorę, czyli pozostałości stanowiska armaty poruszającej się po torach, która zbudowana została przez Niemców. 



Darłowo 

Miasto kaszubskie leżące w województwie zachodniopomorskim. Położone jest nad brzegiem morza Bałtyckiego, przez co jest to głównie ośrodek wczasowo – letniskowy z licznymi atrakcjami turystycznymi. Należą do nich m.in.:

- rozsuwany most z wieżą kontrolną, jest to jedyne takie urządzenie znajdujące się na polskim wybrzeżu, ale jest dostępne ono tylko dla pieszych,
- średniowieczny układ Starego Miasta,
- Międzynarodowy Zlot Historycznych Pojazdów Wojskowych, impreza, która odbywa się w dzielnicy Darłowa, czyli w Darłówku,
- Elektrownia wiatrowa, licząca 10 wiatraków największych w Europie, gdyż osiągających 118 metrów wysokości,
- historyczne bunkry poniemieckie, które służyły niegdyś obronie portu, do dziś zachowała się część podziemna,
- pomnik Rybaka, wybudowany w kształcie fontanny,
- latarnia morska, pochodząca z XIX wieku o wysokości 22 metrów. Od końca jest trzecia z najniższych latarni morskich na polskim wybrzeżu,
- port, w którym jego zabudowa pochodzi z XIX i XX wieku. 

Dla osób lubiących aktywne spędzanie czasu wolnego przygotowano również trzy szlaki turystyczne oraz liczne obiekty sportowe. Darłowo dysponuje również rejsami turystycznymi: rzeką Wieprzą za pomocą tramwaju wodnego, na duńską wyspę Bornholm statkiem wycieczkowym oraz rejs na połów ryb dla wędkarzy.

Miasto to kusi również swoją zabytkową architekturą, w którą wlicza się np.: śródmieście, Kościół Mariacki, Ratusz, zabytkowe domy, most zwodzony oraz zamek Książąt Pomorskich z wieżą, który jest jedynym takim w Polsce. Wybudowano go w 1352 roku, kiedy to panował Bogusław V. Obecnie jest on udostępniony do zwiedzania jako muzeum. 



Darżlubie 

Wieś kaszubska leżąca w województwie pomorskim na Kępie Puckiej. Należy ona również częściowo do Puszczy Darżlubskiej.

Do zabytków okolicy należą: przydrożna kapliczka św. Rozalii, która to jest patronką Darżlubia (kapliczka pochodzi z połowy XIX wieku) oraz kilka domków o szkieletowej konstrukcji. Do atrakcji należą nocne marsze „Darżlub”, które są organizowane już od 1976 roku. 

Dębica 

Miasto znajdujące się w województwie podkarpackim, leżące nad rzeką Wisłoką, na której odbywają się spływy kajakowe. Należy ono do Pogórza Strzyżowskiego. Miasto jest rozwinięte turystycznie, ale głównie rozwija się tu przemysł Podkarpacia, słynący z produkcji opon i rowerów Arkus

W Dębicy istnieją trzy szlaki turystyczne oznakowane i mnóstwo nieoznakowanych, głównie odwiedzanych przez pieszych i rowerzystów. Okolica jest bardzo sprzyjająca dla miłośników przyrody i pięknych krajobrazów górskich. Miejscem wartym zobaczenia jest również punkt widokowy na Dębicę oraz wąwóz. Turyści jeżdżący na koniach mogą również wypożyczyć je na ranczu „Brzozowe ranczo” lub „Hucułek” wybrać się na przejażdżkę. Po męczącym dniu pełnym wrażeń warto znaleźć nocleg w pobliskich hotelach i pensjonatach. 

Następnego dnia można wybrać się zwiedzić architektoniczne zabytki miasta. Koniecznie trzeba obejrzeć Kościół farny, cmentarze zabytkowe, park miejski, synagogę oraz plac Gryfitów. Z Dębicą związane są takie osoby jak: Mariusz Kiljan – aktor oraz pieśniarz, Krzysztof Penderecki – kompozytor i pedagog muzyczny, Mateusz Borek – komentator sportowy, Józef Lipień – zapaśnik w stylu klasycznym, Tomasz Puzon – karateka, Paweł Wolak – bokser, Rafał Buszek – siatkarz. 



Dębina 

Wieś leżąca w województwie małopolskim. Należy ona do terenów Bratucickiego Obszaru Chronionego Krajobrazu.

Słynie głównie z garncarstwa i do dziś organizowane są wycieczki w tę okolicę, by poznać tradycyjne metody wytwarzania, kształtowania i wypalanie naczyń. 



Dębinka 

Leży tuż przy granicy niemieckiej w województwie lubuskim.

Przyciąga turystów głównie zabytkami należącymi do Narodowego Instytutu Dziedzictwa: Kościołem z XIV wieku, dzwonnicą i bramą oraz zespołem pałacowo – folwarcznym. W jego skład wchodzą: pałac z XVI wieku, park, murowane ogrodzenie oraz folwark z XIX wieku. 



Dębki 

Letniskowa osada kaszubska leżąca w województwie pomorskim, tuż przy granicy z morzem Bałtyckim. W okolicy przepływa rzeka Piaśnica, która należy do Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Niedaleko w stronę zachodu jest położony rezerwat przyrody Piaśnickie Łąki

Dębki to obecnie nadmorska miejscowość wypoczynkowa z najładniejszą plażą na całym wybrzeżu. Kiedyś była to wieś typowo rybacka. Znajduje się tu przystań rybacka, zabytkowy, drewniany Kościół z 1935 roku oraz wiele miejsc noclegowych czekających na licznie przybyłych turystów. 

odpowiedź 25 stycznia 2017 przez użytkownika

Dębno 

Miasto znajdujące się w województwie zachodniopomorskim, przy granicy z Niemcami. Przez nie przepływa rzeka Kosa, a w okolicy znajduje się jezioro Lipowo (z plażą i amfiteatrem). Niegdyś rozwijało się tu sukiennictwo, drukarstwo oraz przemysł papierniczy. Uruchomiono tu także kopalnię ropy naftowej i gazu ziemnego „Dębno”.

W Dębnie znajdują się zabytki takie jak: Kościół, secesyjne kamieniczki oraz willa wybudowana w stylu berlińskim. Warto zobaczyć tu pozostałe atrakcje takie jak: dawną fabrykancką willę Maxa Laue – obecnie budynek biblioteki z pięknym witrażem, mogiłę około 3700 żołnierzy radzieckich znajdującą się na placu w centrum miasta, kalendarz kwietny – założony w latach 60., dąb Papieski, pomniki przyrody oraz szlaki turystyczne. 



Dębogóra 

Malutka polska wieś leżąca w województwie wielkopolskim. Na jej terenie znajduje się Park Krajobrazowy Puszcza Zielonka. Powstał on w 1993 roku i od tamtego czasu jest odwiedzany przez miłośników przyrody. Stworzono go po to, by zachować i chronić naturalny kompleks leśny, w którym znajdują się duże wartości przyrodnicze i naukowo – dydaktyczne. 



Dębowo 

Kaszubska osada leżąca na Równinie Charzykowskiej. Województwo w jakim znajduje się owa osada to pomorskie.

W Dębowie znajduje się rynnowe jezioro Gwiazda o powierzchni 264 ha, na którym znajduje się mała wyspa. Niedaleko niej mieści się kompleks leśny Bory Tucholskie. 



Długie 

Polska wieś znajdująca się w województwie lubuskim. Znajdują się w niej liczne zabytki, co sprawia, że przybywa tu spora liczba turystów.

Należą do nich m.in.: ruiny wczesnogotyckiego Kościoła z XIII wieku z bramą kościelną, zespół dworsko – pałacowy z połowy XIX wieku oraz dwór obronny z połowy XVI wieku. 

Długołęka 

Wieś leżąca w województwie dolnośląskim, nad rzeką Dobrą, która jest potokiem Topór. Kilkanaście kilometrów dzieli ją od Wrocławia.

W centralnej części wsi znajdują się dwa malutkie stawy, które kiedyś służyły jako zbiorniki przeciwpożarowe. Znajdują się tu również dwa szlaki turystyczne oraz zabytki: Kościół, cmentarz oraz zespół dworca kolejowego. 



Długopole Zdrój 

Typowa wieś uzdrowiskowa leżąca na granicy polsko – czeskiej w województwie dolnośląskim. Wieś należy do doliny Nysy Kłodzkiej. Uzdrowiskiem stała się od początku XIX wieku. Działa tu teraz wiele ośrodków rehabilitacyjnych leczących choroby reumatologiczne, odwodowe, układu trawienia, ortopedyczne, krwionośnie oraz cukrzycę. Atrakcją korzystania z uzdrowiska są suche kąpiele za pomocą dwutlenku węgla. Klimat służy tu głównie astmatykom oraz osobom z układem krążenia. Długopole Zdrój posiada park zdrojowy z pijalnią wód oraz ścieżki zdrowia.

Przez wieś przebiega czerwony szlak turystyczny. Znajdują się tu również takie zabytki jak: Kościół, Łazienki oraz drewniana hala spacerowa. 



Długosiodło 

Mazowiecka wieś leżąca nad rzeką Wymakracz, która jest dopływem Narwii i ma długość 48 km.

Mieści ona w sobie niewiele zabytków, z których można wymienić: Kościół z 1481 roku. Działa tu także nadleśnictwo, które organizuje turnieje w grzybobraniu. 



Dobczyce 

Miasto leżące w województwie małopolskim w dolinie rzeki Raby. Jest to jedna z aglomeracji krakowskiej. Do atrakcji turystycznych należy tu na pewno jezioro Dobczyckie, które jest sztucznym zbiornikiem wody. W jego pobliżu znajduje się hotel oraz Muzeum Regionalne PTTK. Tu organizowany jest także Międzynarodowy Festiwal Szachowy, zainicjowany ku pamięci Józefa Dominika.

Z zabytków Dobczyc trzeba wymienić: Kościół z XIX wieku, ruiny zamku królewskiego oraz mury miejskie oraz skansen, który został wpisany na Szlak Architektury Drewnianej. 

odpowiedź 25 stycznia 2017 przez użytkownika

Dobre Miasto 

Miasto położone na Warmii i Mazurach, niedaleko Olsztyna. Jest to głównie ośrodek przemysłowo – usługowy na Pojezierzu Olsztyńskim. Do walorów turystycznych należy przede wszystkim przyroda, ale również zabytki, takie jak:

- Kościół gotycki z rzeźbą Madonny z XV wieku, 
- Kościół klasycystyczny,
-fragmenty murów obronnych,
- późnobarokowa kaplica z gotycką wieżą z XIV wieku.

Z miejscowością tą związane są takie osoby jak m.in.: Krzysztof Daukszewicz – satyryk czy Łukasz Kadziewicz – siatkarz. 
 



Dobrzany 

Miasto nad jeziorem Szadzko w województwie zachodniopomorskim. Należy ono do Pojezierza Ińskiego.

Na terenie miasta pozostało już niewiele zabytków, m.in.: Kościół z lat 1782 – 1784, domy o ryglowej konstrukcji oraz dwa grodziska z IX i X wieku z podwójnym wałem. 



Dolistowo Stare 

Duża polska wieś położona w województwie podlaskim nad rzeką Biebrzą. Jej bezpośrednie sąsiedztwo to Biebrzański Park Narodowy. Znajduje się tu Kościół z końca XVIII wieku wybudowany w stylu późno klasycystycznym wraz z dzwonnicą i plebanią.

Ponadto to właśnie tu działa największa w Europie hodowla lilii, która łączy ze sobą ponad 1500 gatunków, a założono ją w latach 70. 



Dolsk 

Miasto w województwie wielkopolskim, leżące na d jeziorem Dolskim Wielkim i Dolskim Małym. To niewielkie miasteczko, zaprasza turystów, do odwiedzenia ich najciekawszych zabytków. A należą do nich:

- rynek, który obecnie jest placem Wyzwolenia założony w 1359 roku,
- Kościół parafialny wzniesiony w 1460 roku w stylu późnogotyckim,
- plebania z połowy XVIII wieku,
willa Azaria,
-wiatrak koźlak z połowy XIX wieku,
- park dworski z folwarku z końca XIX wieku,
- ratusz z wieżą z 1981 roku. 

Dorotowo 

Wieś położona w województwie warmińsko – mazurskim na jeziorem Wulpińskim. To typowa wieś turystyczna z licznymi pensjonatami, gospodarstwami agroturystycznymi i hotelem.

W okolicy znajduje się wiele lasów i rzek. Można tu spotkać zabytkowe kapliczki, a także dopiero co wybudowany Kościół z XXI wieku. 



Drawsko Pomorskie 

Miasto w województwie zachodniopomorskim, w którego okolicy znajduje się Poligon Drawski, zaliczany do jednego z największych w Polsce.

Przez miasto przepływa rzeka Drawa. Do zabytków architektury Drawska można zaliczyć: śródmieście, Kościół pw. Zmartwychwstania Pańskiego, pozostałości murów obronnych, budynek Starostwa i Ratusz, kilka domów oraz szachulcowy magazyn soli z roku 1700. 



Drezdenko 

Miasto w województwie lubuskim, leżące nad Notecią. Graniczy z Pojezierzem Wielkopolskim i Pomorskim. Do najciekawszych zabytków, które zostały wpisane na listę Narodowego Instytutu Dziedzictwa należą:

- urbanistyczny układ miasta,
- Kościół ewangelicki,
- mury oporowe z piwnicą, pozostałości po twierdzy z XVIII wieku,
- zabytkowe domy i wille,
- cmentarz żydowski.

Będąc w tym mieście warto wejść również do Muzeum Puszczy Drawskiej i Noteckiej, które gromadzi materiały dotyczące historii miasta i okolic. 



Drężno 

Wieś w województwie zachodniopomorskim, niedaleko Szczecinka i granicy z Niemcami.

W jej okolicy leży jezioro Studnica i rzeka Bielska Struga. Rzeka podobnie jak i jezioro objęte są terenem chronionym krajobrazu „Jeziora Szczecineckiego”. Nad owym jeziorem stoi Stanica Harcerska. 

odpowiedź 25 stycznia 2017 przez użytkownika

Drohiczyn 

Miasto, które leży niedaleko granicy z Białorusią w województwie podlaskim. Przepływa przez nie rzeka Bug. Miasto to było niegdyś historyczną stolicą Podlasia, gdzie stawiano na rolnictwo oraz na architekturę. Niektóre zabytki utrzymały się tu do dziś. Chociażby takie jak:

- Grodzisko na Górze Zamkowej, czyli pierwszy drewniany zamek, który powstał w XIV lub XV wieku, a postawili go książęta litewscy bądź mazowieccy. Był on wielokrotnie niszczony, zaś obecnie stoi tam jedynie mały obelisk, postawiony tu w 10. rocznicę Odzyskania Niepodległości,
- zespół klasztorny jezuitów z Bazyliką z lat 1696 – 1709, wybudowany w stylu barokowym; Klasztorem jezuitów z lat 1729 – 1751 oraz Kolegium jezuitów, obecnie Seminarium Duchowne,
- zespół klasztorny franciszkanów, w skład którego wchodzą: Kościół, dzwonnica, klasztor franciszkanów, stróżówka i oficyna,
- zespół klasztorny benedyktynek wraz z: Kościołem benedyktynek i Klasztorem benedyktynek,
Cerkiew św. Mikołaja, wybudowana w stylu klasycystycznym w 1792 roku,
- kaplica barokowa,
- dom oraz schrony bojowe.

Dla lubiących i ceniących kulturę regionu, otwarte są w Drohiczynie dwa muzea: Muzeum Diecezjalne i Regionalne. A spacerując po mieście odnajdziemy wiele pomników tablic pamiątkowych. 



Drozdowo 

Wieś w Polsce położona w województwie warmińsko – mazurskim. W jej pobliżu znajduje się rezerwat przyrody Jeziorko koło Drozdowa. Obejmuje on ekosystemy torfowisk niskich, przejściowych i wysokich.

Do zabytków mieściny zalicza się: dawny cmentarz, założony w XIX wieku oraz cmentarz wojenny z czasów I wojny światowej. 



Drzonków 

Wieś leżąca w województwie lubuskim. Nazwa tej miejscowości pochodzi od słowa drzeń, które oznacza drewno. Istnieją tu zabytki wpisane do rejestru Narodowego Instytutu Dziedzictwa i należa do nich:

- dwór z przełomu XVIII i XIX wieku; mieści się on w centrum wsi w zespole dworsko – folwarcznym i przetrwał do dziś,
- dom nt 56,
Kościół pw. Św. Mikołaja, który niestety już nie istnieje, gdyż po dewastacji, rozebrano go w 1818 roku.

Wieś Drzonków szczyci się poza tym Wojewódzkim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji. Przyjeżdżają tu nie tylko nasi rodacy, ale również zagraniczni sportowcy. 

Dubeninki 

Wieś leżąca w województwie warmińsko – mazurskim, z której blisko do Kaliningradu. Wieś założono już w 1615 roku. Pięć lat później powstała tu parafia, której neogotycki Kościół stoi do dziś. Prócz niego znajduje się tu także cmentarz wojenny z mogiłami żołnierz niemiecki i rosyjski poległych w listopadzie 1914 roku.

W tej małej wsi działa również Państwowe Gospodarstwo Rolne Dubeninki, czyli tzw. PGR-y, forma socjalistycznej własności ziemskiej, a utworzono je w 1949 roku. 



Dubiecko 

Wieś leży blisko ukraińskiej granicy w województwie podkarpackim, przez którą to wieś przepływa rzeka San. Do miejsc wartych zobaczenia przez turystów należą: 

- cerkiew grekokatolicka, która została użyczona jako Kresowy Dom Sztuki i miejsce licznych imprez kulturalnych,
- Kościół parafialny wraz z gotycką kropielnicą z XV wieku,
- pałac z lat 1771 – 1790,
Prywatne Muzeum Skamieniałości i Minerałów Roberta Szybiaka, które w swej kolekcji ma kilkaset okazów skamieniałości zebranych głównie na Podkarpaciu.

Do osób związanych z tą wsią należą m.in.: poeci i pisarze, którzy w swoich dziełach wspominali o tej miejscowości – Aleksander Fredro oraz Ignacy Krasicki (który również się tu urodził).



Duszniki Zdrój 

Leżą na granicy z Czechami w województwie dolnośląskim w dolinie rzeki Bystrzycy Dusznickiej. To miasto z roku na roku odwiedza coraz liczniejsza liczba turystów. Atrakcji bowiem jest tu nie mało. Do najważniejszych z nich należą:

- odbywający się zawsze w sierpniu festiwal chopinowski,
- rezerwat Torfowisko pod Zieleńcem, gdzie występuje typowa roślinność tundry,
- Góry Stołowe i rezerwat Błędne Skały, położone w Sudetach Środkowych . Błędne Skały tworzą tunele i labirynty i stąd wzięła się ich nazwa,
- trzy szlaki turystyczne piesze, 
- Kościoły i kaplice, 
- park zdrojowy,
Muzeum Papiernictwa,
- ruiny zamku Homole,
- kaplica czaszek
.

Miasto stawia właśnie głównie na turystykę oraz na działalność uzdrowiskową. Można tu napić się wody z pijalni wód (wodami mineralnymi: szczawy alkaiczne i żelaziste). Występuje tu klimat, który bardzo dobrze wpływa na produkcję czerwonych ciałek krwi. Duszniki słyną również z kąpieli igliwiowych, które to pomagają na kobiece dolegliwości, łącznie z niepłodnością. 

odpowiedź 25 stycznia 2017 przez użytkownika

Dygowo 

Wieś leżąca w województwie zachodniopomorskim, niedaleko Kołobrzegu. Przepływa przez nią potok Olszynka. Z zabytków można tu zobaczyć ceglany Kościół neoromański pochodzący z 1880 roku oraz przykościelny cmentarz, który jest już nieczynny.

Poza tym stoi tu Dom Rzemiosła, obecnie budynek mieszkalny. Z ciekawostek znajdziemy tu także Mini-Muzeum PRL-u



Dzbenin 

Wieś w województwie mazowieckim, przez którą przepływa rzeka Narew.

Do zabytków okolicy należy królewski kamień Stefana Batorego, leży on przy lewym brzegu Narwi i ma obwód 12 metrów. Został tak nazwany zgodnie z legendą, która mówi, że król został zraniony przez jelenia podczas jednego z polowań. Za miejsce opatrzenia rany służył głaz narzutowy. Można nawet dostrzec na nim wykutą literę „B”. Ponadto w miejscowości tej urodził się Mieczysław Czychowski – polski malarz i poeta. 



Działdowo 

Miasto w województwie warmińsko – mazurskim leżące nad rzeką Działdówką. Posiada ono Grunwaldzki Szlak Turystyczny oraz liczne miejsca warte zobaczenia, np.:

- Kościół gotycki z XIV wieku,
- Kościół neogotycki z 1896 roku,
- zamek pokrzyżacki z XIV wieku,
- ratusz,
- wieża ciśnień,
- zabytkowe kamienice i liczne pomniki pamięci.

Działdowo to również miejsce do wypoczynku w parkach miejskich oraz liczne kluby sportowe. Stąd pochodzą również: Kasia Stankkiewicz – piosenkarka, Zbigniew Kowalkowski – kick-bokser oraz Artur Januszewski – piłkarz. 



Dzianisz 

Wieś, która leży na granicy słowackiej w województwie małopolskim.

Z zabytków architektury stoją tu Kościół pw. Matki Boskiej Częstochowskiej, który został wybudowany w 1932 roku. Do dziś zachowuje on tradycyjny styl podhalański oraz kamienna figura św. Barbary pochodząca z roku 1772. 



Dziedzice 

Wieś położona w województwie opolskim. Niegdyś działał w niej poeta i działacz narodowy pochodzenia serbsko – łużyckiego Jan Skala. Leży tu jego grób, który jest wpisany na listę Narodowego Instytutu Dziedzictwa. 

Dziemiany 

Kaszubska wieś leżąca w województwie pomorskim, niedaleko Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. W jej okolicy leży również jezioro Rzuno.

Znajduje się tu hodowla koni rasy achał – tekińskiej. Niegdyś w latach 1944 – 45 znajdował się tu także podobóz Westpreussen Sophienwalde, filia obozu KL Stutthof. Dziś stoi tu już tylko pomnik upamiętniający istnienie tego obozu. 



Dzierżoniów 

Miasto to leży niedaleko Czech w województwie dolnośląskim nad rzeką Piławą. Z najważniejszych zabytków miasta wymienić można:

- Kościół z II połowy XIV wieku,
- zespół klasztorny augustianów,
- zbór ewangelicki,
- synagogę z 1875 roku,
- pozostałości murów obronnych miasta,
- ratusz wraz z wieżą,
- budynki domów, willi i kamienic.

Wartym zwiedzenia jest również Dzierżoniowski Ośrodek Kultury, kino – teatr oraz Muzeum Miejskie. 



Dziewięć Włók 

Wieś położona w województwie pomorskim, blisko granicy z morzem Bałtyckim. Należy do Żuław Gdańskich. Występują tu bardzo żyzne gleby rolnicze, dobre pod różne uprawy. Mają one II miejsce w tzw. klasie bonitacyjnej.

Dawniej miejscowość tą zamieszkiwali menonici, czyli chrześcijanie o wyznaniu protestanckim. Obecnie do Dziewięciu Włók przyjeżdżają głównie turyści pragnący wypoczynku na plażach morza Bałtyckiego. 



Dziwnów 

Miasto leżące w województwie zachodniopomorskim tuż nad morzem Bałtyk. Jest to głównie miejscowość wypoczynkowa, wyposażona w kąpielisko morskie i port morski. Znajduje się tu także most zwodzony nad rzeką Dziwną, który to łączy się z wyspą Wolin.

Wzdłuż portu rozciąga się malownicza promenada z okazałym starodrzewem. W okresie letnim dodatkową atrakcja dla turystów jest rejs pirackimi statkami, które zabierają chętnych na 2,5 godzinny rejs po Bałtyku. W Dziwnowie są również dwa szlaki: czerwony – pieszy i zielony – rowerowy. W roku ubiegłym, czyli 2012 otwarto tu Nadmorski Park Miniatur, który przedstawia miniaturowe zabytki polskiego wybrzeża np. latarnie morskie. 

odpowiedź 25 stycznia 2017 przez użytkownika

Dziwnówek 

Wieś leżąca niedaleko granicy z Niemcami w województwie zachodniopomorskim. Jest to miejscowość letniskowa, w której znajduje się kąpielisko morskie. Plaża niewątpliwie jest tu największą atrakcją. Jest ona bardzo piaszczysta i szeroka. 

Znajduje się tu również Kościół oraz pomnik poświecony żołnierzom polskim z 2 Dywizji Piechoty, którzy walczyli podczas II wojny światowej. Ponadto przez Dziwnówek przebiegają trzy szlaki turystyczne. Stoi tu również latarnia morska. Niestety to tylko metalowa atrapa, w której znajduje się sklep z pamiątkami. 
 



Dźwierzuty 

Położona w województwie warmińsko – mazurskim wieś. Zwiedzający mogą zobaczyć tu takie ciekawe miejsca jak:

- gotycki Kościół ewangelicko – augsburski z XIV wieku oraz cmentarz znajdujący przy nim,
- Kościół neogotycki z lat 1880 – 1884 również z cmentarzem,
- dom pastora z XVIII wieku,
- budynki kamienicy, szkoły i budynków szkolnych. 



Dźwirzyno 

To położona niedaleko Kołobrzegu wieś w województwie zachodniopomorskim. Leży nad Bałtykiem i jeziorem Resko Przymorskie. Jest to miejscowość wypoczynkowo – letniskowa z portem morskim, kąpieliskiem i bazą noclegową.

Jest to idealne miejsce do uprawiania sportów wodnych lub wędkowania. Rok rocznie odbywa się tu Ogólnopolski Bieg „Ku Słońcu” na dystansie 10 km. Znajduje się tu również Nadmorski Szlak Pieszy i trasa rowerowa. 

Zobacz również miejscowości turystyczne na literę E.

...