Darłówko
Jest to dzielnica miasta Darłowo położona tuż nad morzem Bałtyckim. Przepływa przez nią również rzeka wieprza.
Darłówko to głównie kąpielisko morskie. To między innym dlatego co roku przybywają tu licznie turyści, ale również dlatego, że w miejscowości tej organizowany jest Międzynarodowy Zlot Historycznych Pojazdów Wojskowych. Jest to największa impreza w Europie tego typu. Do ciekawych zabytków zalicza się Dorę, czyli pozostałości stanowiska armaty poruszającej się po torach, która zbudowana została przez Niemców.
Darłowo
Miasto kaszubskie leżące w województwie zachodniopomorskim. Położone jest nad brzegiem morza Bałtyckiego, przez co jest to głównie ośrodek wczasowo – letniskowy z licznymi atrakcjami turystycznymi. Należą do nich m.in.:
- rozsuwany most z wieżą kontrolną, jest to jedyne takie urządzenie znajdujące się na polskim wybrzeżu, ale jest dostępne ono tylko dla pieszych,
- średniowieczny układ Starego Miasta,
- Międzynarodowy Zlot Historycznych Pojazdów Wojskowych, impreza, która odbywa się w dzielnicy Darłowa, czyli w Darłówku,
- Elektrownia wiatrowa, licząca 10 wiatraków największych w Europie, gdyż osiągających 118 metrów wysokości,
- historyczne bunkry poniemieckie, które służyły niegdyś obronie portu, do dziś zachowała się część podziemna,
- pomnik Rybaka, wybudowany w kształcie fontanny,
- latarnia morska, pochodząca z XIX wieku o wysokości 22 metrów. Od końca jest trzecia z najniższych latarni morskich na polskim wybrzeżu,
- port, w którym jego zabudowa pochodzi z XIX i XX wieku.
Dla osób lubiących aktywne spędzanie czasu wolnego przygotowano również trzy szlaki turystyczne oraz liczne obiekty sportowe. Darłowo dysponuje również rejsami turystycznymi: rzeką Wieprzą za pomocą tramwaju wodnego, na duńską wyspę Bornholm statkiem wycieczkowym oraz rejs na połów ryb dla wędkarzy.
Miasto to kusi również swoją zabytkową architekturą, w którą wlicza się np.: śródmieście, Kościół Mariacki, Ratusz, zabytkowe domy, most zwodzony oraz zamek Książąt Pomorskich z wieżą, który jest jedynym takim w Polsce. Wybudowano go w 1352 roku, kiedy to panował Bogusław V. Obecnie jest on udostępniony do zwiedzania jako muzeum.
Darżlubie
Wieś kaszubska leżąca w województwie pomorskim na Kępie Puckiej. Należy ona również częściowo do Puszczy Darżlubskiej.
Do zabytków okolicy należą: przydrożna kapliczka św. Rozalii, która to jest patronką Darżlubia (kapliczka pochodzi z połowy XIX wieku) oraz kilka domków o szkieletowej konstrukcji. Do atrakcji należą nocne marsze „Darżlub”, które są organizowane już od 1976 roku.
Dębica
Miasto znajdujące się w województwie podkarpackim, leżące nad rzeką Wisłoką, na której odbywają się spływy kajakowe. Należy ono do Pogórza Strzyżowskiego. Miasto jest rozwinięte turystycznie, ale głównie rozwija się tu przemysł Podkarpacia, słynący z produkcji opon i rowerów Arkus.
W Dębicy istnieją trzy szlaki turystyczne oznakowane i mnóstwo nieoznakowanych, głównie odwiedzanych przez pieszych i rowerzystów. Okolica jest bardzo sprzyjająca dla miłośników przyrody i pięknych krajobrazów górskich. Miejscem wartym zobaczenia jest również punkt widokowy na Dębicę oraz wąwóz. Turyści jeżdżący na koniach mogą również wypożyczyć je na ranczu „Brzozowe ranczo” lub „Hucułek” wybrać się na przejażdżkę. Po męczącym dniu pełnym wrażeń warto znaleźć nocleg w pobliskich hotelach i pensjonatach.
Następnego dnia można wybrać się zwiedzić architektoniczne zabytki miasta. Koniecznie trzeba obejrzeć Kościół farny, cmentarze zabytkowe, park miejski, synagogę oraz plac Gryfitów. Z Dębicą związane są takie osoby jak: Mariusz Kiljan – aktor oraz pieśniarz, Krzysztof Penderecki – kompozytor i pedagog muzyczny, Mateusz Borek – komentator sportowy, Józef Lipień – zapaśnik w stylu klasycznym, Tomasz Puzon – karateka, Paweł Wolak – bokser, Rafał Buszek – siatkarz.
Dębina
Wieś leżąca w województwie małopolskim. Należy ona do terenów Bratucickiego Obszaru Chronionego Krajobrazu.
Słynie głównie z garncarstwa i do dziś organizowane są wycieczki w tę okolicę, by poznać tradycyjne metody wytwarzania, kształtowania i wypalanie naczyń.
Dębinka
Leży tuż przy granicy niemieckiej w województwie lubuskim.
Przyciąga turystów głównie zabytkami należącymi do Narodowego Instytutu Dziedzictwa: Kościołem z XIV wieku, dzwonnicą i bramą oraz zespołem pałacowo – folwarcznym. W jego skład wchodzą: pałac z XVI wieku, park, murowane ogrodzenie oraz folwark z XIX wieku.
Dębki
Letniskowa osada kaszubska leżąca w województwie pomorskim, tuż przy granicy z morzem Bałtyckim. W okolicy przepływa rzeka Piaśnica, która należy do Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Niedaleko w stronę zachodu jest położony rezerwat przyrody Piaśnickie Łąki.
Dębki to obecnie nadmorska miejscowość wypoczynkowa z najładniejszą plażą na całym wybrzeżu. Kiedyś była to wieś typowo rybacka. Znajduje się tu przystań rybacka, zabytkowy, drewniany Kościół z 1935 roku oraz wiele miejsc noclegowych czekających na licznie przybyłych turystów.