Chyrowa
Polska wieś leżąca w województwie podkarpackim, nad rzeką Iwielką.
Powstała tu cerkiew w 1504 roku, w której obecnie mieści się Kościół rzymskokatolicki. Niegdyś należała ona do Cezarego Męcińskiego, który był właścicielem sąsiedniej wsi. Budynek cerkwi jest drewniano – murowany. Dla chętnych szukających ciekawych miejsc, istnieją tu ślady po II wojnie światowej w okolicy tzw. Doliny Śmierci. W Chyrowej znajduje się również czerwony szlak pieszy.
Ciche
Leży blisko granicy słowackiej w województwie małopolskim.
Należy ona do Podhala pod względem etnicznym. Nazwa jej wzięła się od nazwy potoku Cichego, płynącego w okolicy. Odwiedzając to miejsce, znajdziemy tu dwa Kościoły oraz wiele murowanych XIX – wiecznych przydrożnych kapliczek.
Ciechocinek
Miasto w województwie kujawsko – pomorskim, leżące w Kotlinie Toruńskiej, w dolinie Wisły. Jest to miasto bardzo turystyczne, ale głównie o charakterze uzdrowiskowym. To ośrodek bogaty w zieleń parków, kwietników, dywanów kwiatowych oraz ośrodki wypoczynkowe wszelkiego rodzaju, poczynając na sanatoriach i kończąc na hotelach.
Przyjeżdżający tu turyści oraz kuracjusze, mają możliwość skorzystania z wód leczniczych: chlorkowo – sodowych, bromkowych, jodkowych, żelazistych, borowych. Wszystkie one pochodzą ze źródeł solankowych Ciechocinka. Leczy się tu m.in. narządy ruchu, schorzenia ortopedyczne, reumatologiczne, układu krążenia i układu nerwowego. Sanatoria i inne ośrodki dysponują kapielami solankowymi, masażami, gimnastyką itp.

Znajduje się tu również, chyba wszystkim znany, Park Zdrojowy. Istnieje on już od 1875 roku, a jego okolica jest pełna różnorakich drzew. Jest to także rezerwat florystyczny z przepięknymi odmianami kwiatów. W nim znajduje się także pijalnia wód mineralnych wybudowana w stylu szwajcarskim, muszla koncertowa w stylu zakopiańskim oraz fontanna „Jaś i Małgosia” z 1926 roku.
Mimo to najbardziej znanym punktem wycieczek w Ciechocinku są tężnie, które to wytwarzają specyficzny mikroklimat. Zabytki to też:
- fontanna „Grzybek” znajdująca się mniej więcej w centrum miasta,
- cerkiew polowa z 1894 roku, znajduje się ona naprzeciwko Dworku Prezydenta,
- zespół Łazienek I – II – III – IV,
- teatr letni z 1891 roku zbudowany w stylu zakopiańskim,
- warzelnia soli pochodząca z 1830 roku.
Cieszyn
Miasto w województwie śląskim, sąsiadujące z Czechami. Przez Cieszyn przepływa rzeka Olza. Jest to głównie ośrodek kulturalny, oświatowy i administracyjny. Ponadto jest to szlak handlowy, szczególnie wśród obywateli Czech.
Jeśli o kulturę chodzi, to co roku odbywa się tu znany Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Bez Granic”. Dzięki temu, że leży on u stóp Beskidu Śląskiego, to także region malowniczy z dużym rynkiem i ilością zabytków. Należą do nich, chociażby:
- Kościoły,
- Wzgórze Zamkowe z rotundą św. Mikołaja i gotycką wieżą,
- cieszyńska starówka,
- Muzeum Śląska Cieszyńskiego, jest to najstarsze muzeum położone na ziemiach polskich z bogatymi zbiorami,
- Studnia Trzech Braci, czyli miejsce, w którym spotkali się założyciele Cieszyna,
- cmentarze żydowskie,
- Bracki Browar Zamkowy, stale działający już od 1846 roku, zakład należy do Grupy Żywiec.
Cieszyn co miasto coraz bardziej turystyczne, między innymi ze względu na dogodne położenie, zapewniające atrakcję dla każdego. Np. dla lubiących przyrodę istnieją tu, aż trzy rezerwaty przyrody: Lasek Miejski nad Puńcówką, Lasek Miejski nad Olzą i Kopce.
Z miastem tym wiąże się kilka ciekawostek, np. to, że występuje tu bardzo rzadki kwiat alpejski o nazwie Cieszynianka wiosenna, a także rzadka skała, spotykana wyłącznie w okolicy miasta zwana Cieszynitem. Do innych ciekawych informacji należy to, iż tu urodzili się m.in.: Adam Bajerski – operator filmowy; Sonia Bohosiewicz – aktorka, Przemysław Branny – aktor i pieśniarz, Kajetan Kajetanowicz – kierowca rajdowy oraz Piotr Żyła – skoczek narciarski.
Cieszyno
Sołecka wieś w województwie zachodniopomorskim, nad jeziorem Siecino.
To właśnie nad nim znajdują się ośrodki wypoczynkowe, pola namiotowe, strzeżone kąpieliska oraz wypożyczalnie sprzętu wodnego i boiska sportowe. Przez wieś przechodzą dwa szlaki piesze i trzy szlaki rowerowe. W okolicy znajduje się również rezerwat „Torfowisko nad Jeziorem Marzysław Mały” oraz zabytki: Kościół z 1850 roku i park pałacowy z XIX wieku z ciekawymi okazami dendrologicznymi.
Cisowa
Wieś leżąca niedaleko granicy z Ukrainą w województwie podkarpackim.
Niegdyś istniała tu murowana cerkiew grekokatolicka, którą zburzono w 1966 roku. Ze źródeł możemy dowiedzieć się, że planowane jest stworzenie tu rezerwatu Wodospad w Cisowej.