7 odpowiedzi

odpowiedź 25 stycznia 2017 przez użytkownika

Cechyny 

Mała kaszubska osada w województwie pomorskim, należąca do Pojezierza Bytowskiego. W jej pobliżu znajduje się rezerwat z Jeziorem Cechyńskim Małym, którego obszar sięga 48,4 ha.

To właśnie położenie blisko jeziora i kilkadziesiąt kilometrów od morza Bałtyckiego sprawia, że z roku na rok w okolicy pojawia się coraz więcej turystów.



Cekcyn 

Dość duża wieś w województwie kujawsko – pomorskim, leżąca na skraju Tucholskiego Parku Krajobrazowego.

W jego pobliżu znajduje się jezioro Cekcyńskie. Funkcjonują w niej liczne gospodarstwa agroturystyczne. To bardzo rozwinięta wypoczynkowo wieś, w której znajdują się mnóstwo atrakcji m.in. szlaki rowerowe i piesze, wypożyczalnia sprzętu wodnego nad jeziorem (kajaki, łodzie, rowery wodne, aquaskipper, kule do chodzenia po wodzie, deski windsurfingowe a także ośrodek wypoczynkowy „Jarzębina”. 



Celestynów 

Wieś w województwie mazowieckim na Równinie Garwolińskiej. 

Funkcja letniskowa w tej wsi zaczęła się rozwijać już po I wojnie światowej. Przypływ turystów sprawiały głównie lasy sosnowe, przyciągające miłośników zbierania grzybów, jagód lub podziwiania rzadkich okazów drzew i roślin. Z ciekawostek jakich można się dowiedzieć odnośnie Celestynowa, jest to, że niejaki Hilary Koprowski, który był lekarzem, odkrywcą i stworzył pierwszą na świecie szczepionkę przeciwko polio (wywołującą chorobę Heinego-Medina, czyli zapalenie rdzenia kręgowego), jest honorowym obywatelem tej wsi. 
 



Cerkiewnik 

Wieś leżąca w województwie warmińsko – mazurskim, nad jeziorem Limajno (zwane też Perłą Warmii, jest otoczone lasami) i Stobajno (nazywane też Dużym Kominem). Znajduje się tu wiele lasów liściastych oraz zbiorników wodnych. Jest to wieś, w której dominuje architektura z zabudowaniami z czerwonej cegły. Do zabytków należy również:

- Kościół parafialny, pochodzący ze średniowiecza o neogotyckiej zabudowie,
- pomnik upamiętniający ofiary I wojny światowej,
- Kapliczka pod Gruszą z czerwonej cegły oraz pozostałe kapliczki,
- dworek, który obecnie jest zniszczony i zaniedbany.

W okolicy znajduje się również stare grodzisko, które służy teraz głównie za miejsce do znalezisk archeologicznych. 
 

Chałupy 

Kaszubska wieś letniskowa położona w województwie pomorskim, należąca do części miasta Władysławowa. 

Dawniej była to wieś rybacka. Wody Zatoki Puckiej, nad którymi leżą Chałupy, są idealne do uprawiania windsurfingu. Dlatego też miejscowość licznie odwiedzają turyści. Do ciekawostek należy to, iż nieopodal wsi znajduje się plaża dla nudystów, która zyskała miejsce w piosence „Chałupy Welcom to” Zbigniewa Wodeckiego. Znajduje się tu wiele prywatnych kwater, pensjonatów oraz ośrodków wypoczynkowych, zachęcających turystów do odpoczynku i noclegu.

miejscowość chałupy


Chańcza 

Polska wieś w województwie świętokrzyskim. Pod względem turystycznym jest ona punktem początkowym zielonego szlaku turystycznego.

Przez wieś przebiega jeszcze szlak żółty. Niedaleko znajduje się również jezioro Chańcza wraz z plażą i domkami letniskowymi. We wsi rośnie również 300-letni dąb szypułkowy o nazwie Biskup. Zaliczony jest on do pomników przyrody i ma 25 metrów wysokości. 



Charbrowo 

Wieś kaszubska położona w województwie pomorskim. 

Ma bardzo bliski dostęp do morza Bałtyckiego i stąd duża liczba turystów, którzy przyjeżdżają nad morze, ale lubią też wypoczywać w ciszy natury. Do zabytków tej okolicy należy Kościół wzniesiony w 1669 roku oraz barokowy dwór. 



Charzykowy 

Turystyczno – letniskowa wieś leżąca w województwie pomorskim, nad jeziorem Charzykowskim

Jest to przepływowe jezioro rynnowe, należące do Równiny Charzykowskiej. Jego powierzchnia wynosi 1363,8 ha. W jej sąsiedztwie znajduje się Park Narodowy Bory Tucholskie oraz Zaborski Park Krajobrazowy. 

Chęciny 

Miasto w województwie świętokrzyskim, położone niedaleko Kielc, na Wyżynie Kieleckiej. 

Do najważniejszych punktów zwiedzania należą ruiny zamku królewskiego pochodzące z przełomu XIII i XIV wieku. Do pozostałych zabytków należą również:

- późnogotycki Kościół z 1600 roku,
- klasztorny zespół franciszkanów,
- kamienica „Niemczówka”, wybudowana w stylu renesansowym w 1570 roku, przez jej właścicieli Annę i Walentego Niemców Wrześniów. Stąd też wzięła się jej nazwa.

odpowiedź 25 stycznia 2017 przez użytkownika

Chełm 

Miasto leżące blisko granicy z Białorusią i Ukrainą w województwie lubelskim. W jej okolicy przepływa rzeka Uherka, która jest dopływem Bugu. Występują tu gleby kredowe oraz Chełm jest dawnym stykiem trzech kultur: polskiej, ruskiej i żydowskiej. Mieszczą się tu zabytki dawnej architektury, godne zwiedzenia, do których należą:

- Grodzisko, znajdujące się na Górze Zamkowej, pomnik przyrody pochodzący ze średniowiecza,
- Bazylika Narodzenia NMP, pierwsza świątynia, która została wybudowana w XIII wieku przez króla Daniela Halickiego,
- Dzwonnica, dostępna dla odwiedzających dopiero od 2008 roku, a zbudowana w 1878 roku,
- Podziemia kredowe, zabytkowa kopalnia kredy, są one częściowo udostępnione dla ruchu turystycznego.

Dla wspomnianych turystów udostępniono również kilka hoteli oraz Informację Turystyczną. Przez Chełm przechodzą również piesze, jak i rowerowe szlaki turystyczne oraz ścieżki spacerowe. 
 

Chełmno 

Miasto w województwie kujawsko – pomorskim, leżące w Dolinie Wisły

To miasto z bogatą historią oraz kulturą. Do zabytków owej kultury należy aż siedem gotyckich Kościołów, renesansowy ratusz oraz liczne kamienice. Warto dodać, że z Chełmno pochodzą m.in. Marian Kałuski – polsko – australijski dziennikarz i historyk czy Małgorzata Maier – uczestniczka reality show Big Brother. 



Chłapowo 

Kaszubska wieś, a właściwie część miasta Władysławowa położona w województwie pomorskim. 

Graniczy z morzem Bałtyckim i należy do Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Jej mieszkańcy niegdyś zajmowali się rolnictwem i rybołówstwem. Obecnie natomiast zajmują się głównie turystyką, gdyż miejscowość ta jest odwiedzana przez licznych turystów z kraju i nie tylko. Dodatkowo zachęca ich również piękna, piaszczysta plaża z klifem. Do atrakcji należy również Wąwóz Chłapowski zwany „Rudnikiem”. Jest to krajobrazowy rezerwat przyrody utworzony w 2000 roku. 

Chlewiska 

Wieś leżąca w województwie mazowieckim, niedaleko Szydłowca.

Działa tu zabytkowa huta żelaza oraz dwór. Wzniesiono go w średniowieczu, gdzie dawniej stało grodzisko z XII wieku. We wsi znajduje się również zegar wieżowy z XX wieku oraz Kościół wzniesiony w latach 1511 – 1512 w stylu późnogotyckim.



Chłopowo 

Wieś położona niedaleko granicy z Niemcami w województwie zachodniopomorskim. 

Zwiedzający obejrzą tu zabytkowy Kościół z okresu baroku, ruiny pałacu, który niestety zawalił się w 1981 roku, a także park przypałacowy, który obecnie jest zniszczony. Prowadzi do niego alejka lipowa. 



Chłopy 

Letniskowa, nadmorska wieś w województwie zachodniopomorskim. 

Znajduje się tu letnie kąpielisko o takiej samej nazwie, chętnie odwiedzane przez turystów. Dawniej była to wieś rybacka. Do atrakcji należą też kutry rybackie, które co wieczór są wyciągane na brzeg i są świetnym tłem do zdjęć wraz z zachodzącym słońcem. Warto dodać, że w 2008 roku kręcono tu zdjęcia do filmu „Miłość na wybiegu”



Chmielnik 

Miasto w województwie świętokrzyskim, leżące nad rzeką Wschodnią.

Turyści zwiedzą tu głównie Kościół z początków XVI wieku z cmentarzem, synagoga z roku 1634 oraz Rynek o układzie architektonicznym z XIX wieku. 



Chmielno 

Kaszubska wieś turystyczno – letniskowa znajdująca się w województwie pomorskim. 

Należy do Kaszubskiego Parku Narodowego. Znajduje się tu również regionalny ośrodek hafciarstwa kaszubskiego, tradycyjny warsztat garncarski rodziny Neclów oraz zespół folklorystyczny „Chmielanie”. Do miejsc odwiedzanych przez gości należy również grodzisko pomiędzy jeziorem Białym i Kłodno oraz stadnina koni. 



Chobienice 

Wieś, która leży w województwie wielkopolskim. 

Znajduje się tu pałac zbudowany w stylu barokowym w 1765 roku, który należał do jednego z najokazalszych w okolicy. Dookoła niego rozciąga się piękny ogród z cieplarniami i oranżeriami oraz park o powierzchni 18 ha. W Chobienicach stoi także barokowy Kościół z 1778 roku. 

Chochołów 

Leży na granicy polsko – słowackiej w województwie małopolskim.

Jest to wieś, w której znajdują się wyłącznie góralskie chałupy. Ciekawostką jest to, że owe chałupy myje się dwa razy w roku wodą z mydłem na Wielkanoc i Boże Ciało. Stało się to już tradycją mieszkańców. Chochołów słynie głównie z powstania chochołowskiego, które miało miejsce w tej wsi w roku 1846. 



Choczewo 

Kaszubska wieś znajdująca się w województwie pomorskim.

Jest to miejscowość letniskowa i należy do Wysoczyzny Żarnowskiej. Niedaleko niej znajduje się jezioro Choczewskie. Ta mieścina posiada w swoich zabytkach dwór pochodzący z XIX wieku. Obecnie w jego budynku znajduje się Biblioteka Gminna. 



Chocznia 

Wieś leżąca niedaleko słowackiej granicy w województwie małopolskim.

Należy do części Beskidu Małego, przepływają obok niej potoki Choczenka i Konówka. Do zabytków należy z pewnością neogotycki Kościół. Pozostała część zabytków jest objęta nadzorem konserwatorskim. Tu znajdują się również pomniki przyrody: lipa drobnolistna i klon jawor.

odpowiedź 25 stycznia 2017 przez użytkownika

Chochołów 

Leży na granicy polsko – słowackiej w województwie małopolskim.

Jest to wieś, w której znajdują się wyłącznie góralskie chałupy. Ciekawostką jest to, że owe chałupy myje się dwa razy w roku wodą z mydłem na Wielkanoc i Boże Ciało. Stało się to już tradycją mieszkańców. Chochołów słynie głównie z powstania chochołowskiego, które miało miejsce w tej wsi w roku 1846. 



Choczewo 

Kaszubska wieś znajdująca się w województwie pomorskim.

Jest to miejscowość letniskowa i należy do Wysoczyzny Żarnowskiej. Niedaleko niej znajduje się jezioro Choczewskie. Ta mieścina posiada w swoich zabytkach dwór pochodzący z XIX wieku. Obecnie w jego budynku znajduje się Biblioteka Gminna. 



Chocznia 

Wieś leżąca niedaleko słowackiej granicy w województwie małopolskim.

Należy do części Beskidu Małego, przepływają obok niej potoki Choczenka i Konówka. Do zabytków należy z pewnością neogotycki Kościół. Pozostała część zabytków jest objęta nadzorem konserwatorskim. Tu znajdują się również pomniki przyrody: lipa drobnolistna i klon jawor. 



Chodel 

Polska wieś należąca do województwa lubelskiego. 

Niestety region ten został bardzo zniszczony w czasach wojen, a z zabytków utrzymał się tu jedynie Kościół Trójcy Św. Z epoki gotycko – renesansowej oraz ruiny kościoła pojezuickiego z 1750 roku. 



Chodzież 

Miasto w województwie wielkopolskim, należące do Pojezierza Chodzieskiego. 

Wokół niego leżą trzy jeziora: Chodzieskie, Strzeleckie i Karczewnik. Chodzież to miasto turystyczno – wypoczynkowe oraz uzdrowiskowe, w którym znajdują się zakłady przyrodolecznicze i sanatoria. Ponadto znajdują się tu takie zabytki jak:

- Kościół parafialny z połowy XV wieku,
- pozostałości murów zamku z przełomu XV i XVI wieku,
- dom tkaczy o konstrukcji drewnianej,
Straszny Dwór, czyli domek z przełomu XIX i XX wieku, w którym znajduje się hotel i restauracja,
- Sanatorium Przeciwgruźlicze w stylu neobarokowym z lat 20. XX wieku.

Chodzież to również miasto kultury. Znane jest głównie ze śpiewu i muzyki, która jest rozpowszechniana na Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej oraz Międzynarodowych Chodzieskim Warsztatom Jazzowym „Cho – Jazz”. 
 

Chojnów 

Miasto w województwie dolnośląskim, leżące nad rzeką Skorą. Do zabytków tego pieknego miasta zaliczamy:

- liczne Kościoły,
- zamek piastowski, w którym obecnie mieści się Muzeum Regionalne; zamek pochodzi z II połowy XIII wieku,
- kilkanaście domów,
- zespół cukrowni z 1882 roku,
- place i skwery,
- pomniki.

Na terenie miasta znajdują się dwa parki: Park Piastowski, który jest największym w mieście oraz Park Śródmiejski, który leży na Skorą. 



Chorkówka 

Leżąca przy granicy słowackiej, to wieś w województwie podkarpackim.

Niegdyś istniała tu największa rafineria, którą zbudował Ignacy Łukasiewicz, polski chemik. Było to w 1856 roku. Niedługo po tym powstał tu również stylowy dworek. Po jego śmierci majątek kupił Seweryn Stawiarski, a rafineria została spalona. Dziś stoi tu tylko pomnik Łukasiewicza z łomu piaskowca. 
 


Chorzów 

Miasto znajdujące się w województwie śląskim, przez które przepływa rzeka Rawa. Jest częścią Wyżyny Śląskiej. Miasto to słynie głównie z górnictwa i hutnictwa. Obecnie działają tu liczne zakłady hutnicze. 

Będąc w Chorzowie warto zwiedzić miejsca związane ze sportem (Stadion Śląski, Kąpielisko FALA), z nauką (Planetarium, ZOO), z historią (Park Etnograficzny) czy z rozrywką (Wesołe Miasteczko). Stoi tu wiele zabytkowych Kościołów, kamienic oraz innych budynków. Chorzów to również miejsce pełne zieleni, gdzie znajdują się trzy zespoły przyrodniczo – krajobrazowe. Z miastem tym związane są takie osoby jak: Violetta Kołakowska, Agnieszka Krukówna czy Ryszard Riedel. 



Chróścin 

Wieś w województwie łódzkim z nielicznymi zabytkami.

Należą do nich m.in. zabytkowych Kościół z XVIII wieku, który set wykonany z drewna, nosi imię św. Mikołaja; XIX – wieczna murowana cerkiew prawosławna św. Jerzego oraz pałac, tu tzw. „Zamek” z XIX wieku, zbudowany w czasach zaboru rosyjskiego. 



Chrzanowo 

Leży w najpiękniejszej okolicy Polski, czyli na Mazurach

Dokładniej w województwie warmińsko – mazurskim, niedaleko Ełku oraz kilkadziesiąt kilometrów od granicy z Litwą. Do zabytków wsi można tu zaliczyć grekokatolicką cerkiew, w której rok rocznie odbywa się uroczyste nabożeństwo z udziałem duchowieństwa wyższego. Zawsze 12 lipca. Cerkiew ta pochodzi z 1947 roku.

odpowiedź 25 stycznia 2017 przez użytkownika

Chyrowa 

Polska wieś leżąca w województwie podkarpackim, nad rzeką Iwielką.

Powstała tu cerkiew w 1504 roku, w której obecnie mieści się Kościół rzymskokatolicki. Niegdyś należała ona do Cezarego Męcińskiego, który był właścicielem sąsiedniej wsi. Budynek cerkwi jest drewniano – murowany. Dla chętnych szukających ciekawych miejsc, istnieją tu ślady po II wojnie światowej w okolicy tzw. Doliny Śmierci. W Chyrowej znajduje się również czerwony szlak pieszy. 



Ciche 

Leży blisko granicy słowackiej w województwie małopolskim. 

Należy ona do Podhala pod względem etnicznym. Nazwa jej wzięła się od nazwy potoku Cichego, płynącego w okolicy. Odwiedzając to miejsce, znajdziemy tu dwa Kościoły oraz wiele murowanych XIX – wiecznych przydrożnych kapliczek. 



Ciechocinek 

Miasto w województwie kujawsko – pomorskim, leżące w Kotlinie Toruńskiej, w dolinie Wisły. Jest to miasto bardzo turystyczne, ale głównie o charakterze uzdrowiskowym. To ośrodek bogaty w zieleń parków, kwietników, dywanów kwiatowych oraz ośrodki wypoczynkowe wszelkiego rodzaju, poczynając na sanatoriach i kończąc na hotelach. 

Przyjeżdżający tu turyści oraz kuracjusze, mają możliwość skorzystania z wód leczniczych: chlorkowo – sodowych, bromkowych, jodkowych, żelazistych, borowych. Wszystkie one pochodzą ze źródeł solankowych Ciechocinka. Leczy się tu m.in. narządy ruchu, schorzenia ortopedyczne, reumatologiczne, układu krążenia i układu nerwowego. Sanatoria i inne ośrodki dysponują kapielami solankowymi, masażami, gimnastyką itp. 

miasto ciechocinek jaś i małgosia

Znajduje się tu również, chyba wszystkim znany, Park Zdrojowy. Istnieje on już od 1875 roku, a jego okolica jest pełna różnorakich drzew. Jest to także rezerwat florystyczny z przepięknymi odmianami kwiatów. W nim znajduje się także pijalnia wód mineralnych wybudowana w stylu szwajcarskim, muszla koncertowa w stylu zakopiańskim oraz fontanna „Jaś i Małgosia” z 1926 roku.

Mimo to najbardziej znanym punktem wycieczek w Ciechocinku są tężnie, które to wytwarzają specyficzny mikroklimat. Zabytki to też:

fontanna „Grzybek” znajdująca się mniej więcej w centrum miasta,
- cerkiew polowa z 1894 roku, znajduje się ona naprzeciwko Dworku Prezydenta,
- zespół Łazienek I – II – III – IV,
- teatr letni z 1891 roku zbudowany w stylu zakopiańskim,
- warzelnia soli pochodząca z 1830 roku. 

Cieszyn 

Miasto w województwie śląskim, sąsiadujące z Czechami. Przez Cieszyn przepływa rzeka Olza. Jest to głównie ośrodek kulturalny, oświatowy i administracyjny. Ponadto jest to szlak handlowy, szczególnie wśród obywateli Czech.

Jeśli o kulturę chodzi, to co roku odbywa się tu znany Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Bez Granic”. Dzięki temu, że leży on u stóp Beskidu Śląskiego, to także region malowniczy z dużym rynkiem i ilością zabytków. Należą do nich, chociażby:

- Kościoły,
- Wzgórze Zamkowe z rotundą św. Mikołaja i gotycką wieżą,
- cieszyńska starówka,
Muzeum Śląska Cieszyńskiego, jest to najstarsze muzeum położone na ziemiach polskich z bogatymi zbiorami,
- Studnia Trzech Braci, czyli miejsce, w którym spotkali się założyciele Cieszyna,
- cmentarze żydowskie,
- Bracki Browar Zamkowy, stale działający już od 1846 roku, zakład należy do Grupy Żywiec.

Cieszyn co miasto coraz bardziej turystyczne, między innymi ze względu na dogodne położenie, zapewniające atrakcję dla każdego. Np. dla lubiących przyrodę istnieją tu, aż trzy rezerwaty przyrody: Lasek Miejski nad Puńcówką, Lasek Miejski nad Olzą i Kopce. 

Z miastem tym wiąże się kilka ciekawostek, np. to, że występuje tu bardzo rzadki kwiat alpejski o nazwie Cieszynianka wiosenna, a także rzadka skała, spotykana wyłącznie w okolicy miasta zwana Cieszynitem. Do innych ciekawych informacji należy to, iż tu urodzili się m.in.: Adam Bajerski – operator filmowy; Sonia Bohosiewicz – aktorka, Przemysław Branny – aktor i pieśniarz, Kajetan Kajetanowicz – kierowca rajdowy oraz Piotr Żyła – skoczek narciarski. 



Cieszyno 

Sołecka wieś w województwie zachodniopomorskim, nad jeziorem Siecino

To właśnie nad nim znajdują się ośrodki wypoczynkowe, pola namiotowe, strzeżone kąpieliska oraz wypożyczalnie sprzętu wodnego i boiska sportowe. Przez wieś przechodzą dwa szlaki piesze i trzy szlaki rowerowe. W okolicy znajduje się również rezerwat „Torfowisko nad Jeziorem Marzysław Mały” oraz zabytki: Kościół z 1850 roku i park pałacowy z XIX wieku z ciekawymi okazami dendrologicznymi. 



Cisowa 

Wieś leżąca niedaleko granicy z Ukrainą w województwie podkarpackim. 

Niegdyś istniała tu murowana cerkiew grekokatolicka, którą zburzono w 1966 roku. Ze źródeł możemy dowiedzieć się, że planowane jest stworzenie tu rezerwatu Wodospad w Cisowej

odpowiedź 25 stycznia 2017 przez użytkownika

Cisiec 

Wieś polska, z której blisko na Słowację, jak i do Czech. 

Leży w województwie śląskim nad rzeką Sołą. Jest to okolica bogata w lasy, polany i łąki. W Ciścu urodził się niejaki Jan Jarco, który był dziennikarzem i publicystą. 
 



Cisna 

Leży na granicy polsko – słowackiej w województwie podkarpackim. Należy do Bieszczad i jest to miejscowość uzdrowiskowa. Zabytkami, niewątpliwie zasługującymi za uwagę, zasługują:

- Kościół,
- najstarszy grób w Bieszczadach z roku 1842,
- pomnik żołnierzy i milicjantów poległych w walkach z oddziałami UPA.

Działa tu aż 31 ośrodków wypoczynkowych, kolej wąskotorowa jeżdżące trasą Majdan – Przysłup oraz szlaki piesze i rowerowe. 
 

Czaplinek 

Miasto w województwie zachodniopomorskim, znajdujące się nad jeziorami Drawsko i Czaplino. 

Występuje tu wiele zabytków chronionych, do których należą: dwa Kościoły, układ Śródmieścia, dzwonnica drewniana, ratusz z 1845 roku. Ponadto znajduje się tu również obszerna baza noclegowa i przystań żeglarska. Można tu także wybrać się na spływ rzeką Drawą



Czarlina 

Kaszubska wieś leżąca w województwie pomorskim na Równinie Charzykowskiej. 

Należy do Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. W pobliżu płynie rzeka Wda, która jest odwiedzana przez turystów lubiących spływy kajakowe. Przez Czarlinę prowadzi również czerwony szlak turystyczny – Szlak Kaszubski. 



Czarna Dąbrówka 

Duża kaszubska wieś w województwie pomorskim, należąca do Parku Krajobrazowego Doliny Słupi.

W okolicy znajduje się jezioro Jasień odwiedzane przez licznych wędkarzy z koła wędkarskiego „Lipień”. 



Czarna Góra 

Leży niedaleko słowackiej granicy w województwie małopolskim, nad Białką, która jest dopływem Dunajca. 

Do tzw. zabytków należą chociażby pozostałości zarębków – przysiółków nazwanych od nazwisk mieszkańców: Młynarczykowskie, Sarnowskie, Wacłwawskie i Budzowskie. Wieś podzielona jest na dwie części: Czarną Górę i Zagórę. 



Czarna Górna 

Właściwa nazwa to Czarna. Leży na granicy z Ukrainą w województwie podkarpackim i zalicza się ją do Bieszczad

Do zabytków należy: cerkiew grekokatolicka wzniesiona w 1834 roku, w której obecnie mieści się Kościół. Jest ona zaliczana do jednych z nielicznych reprezentantów nurtu klasycyzującego w drewnianej architekturze cerkiewnej. 

odpowiedź 25 stycznia 2017 przez użytkownika

Czarnia 

Wieś położona w województwie mazowieckim. Do budynków zabytkowych miejscowości należy Kościół NMP. 



Czarnówka 

Wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa suwalskiego. 



Czarny Dunajec 

Wieś leżąca na granicy słowackiej w województwie małopolskim. 

Należy ona do Kotliny Nowotarskiej i Podhala. Sławę wsi przynosi klub sportowy Czarny Dunajec, który został utworzony w 2010 roku. Obecnie specjalizujący się w siatkówce. 



Czaszyn 

Wieś leżąca w Karpatach Wschodnich w województwie podkarpackim.

W jej okolicy przepływa rzeka Osława. Najważniejszym jej zabytkiem jest Kościół z 1761 roku, który jest wzmiankowany jako cerkiew z XVIII wieku. 



Czchów 

Miasto w województwie małopolskim, położone kilkadziesiąt kilometrów od Słowacji. 

W okolicy znajduje się sztuczny zbiornik wodny o nazwie jezioro Czchowskie. Pomiędzy nim a Dunajcem znajduje się Elektrownia Czchów. Spotkamy tu zabytkowe Kościoły, barokową kaplicę, renesansowy pomnik Kaspra Wielogłowskiego i jego żony z XVI wieku a także zamek, który w rzeczywistości stanowi ruinę. 



Czechowice – Dziedzice 

Miasto leżące w województwie śląskim w pobliżu granicy ze Słowacją i Czechami. Zbiegają się w nim rzeki: Biała, Iłownica i Wisła. Miasto powstało z połączenia dwóch wsi Czechowic i Dziedzic, których bogata historia sięga XV wieku. Panuje tu głównie przemysł kopalniany węgla kamiennego, fabryka zapałek, sprzętu elektronicznego oraz rafineria. Stoi tu wiele obiektów zabytkowych jak i historycznych, jak:

pałac Kotulińskich, wybudowany w stylu rokokowym z bukową alejką,
- zabudowania dworskie przy pałacy,
- Kościół i kaplica,
- murowane domki,
- Jezuicki ośrodek duszpasterstwa „Klasztor” z 1905 roku,
- budynek dworca kolejowego,
- familok, czyli budynek wielorodzinny dla pracowników przemysłu ciężkiego i ich rodzin,
- pomniki i cmentarze.

Z miastem tym związane są również takie osoby jak: Wiesław Czaja – mistrz świata, siatkarz; Piotr Machalica – aktor; Jacek Łaszczok, czyli Starchursky – wykonawca piosenek pop i Dance. 



Czernichów 

Wieś w Małopolsce, niedaleko Krakowa. Posiada wiele zabytków, jakimi są m.in.:

- zespół Kościoła parafialnego, wybudowany w stylu gotyckim w XV wieku,
- kaplica różańcowa, postawiona na szczycie wzgórza nad Czernichowem, 
- zespół dworsko – parkowy, jest to klasycystyczny dwór z połowy XIX wieku,
- wzgórze Chełm, leżące w obrębie Bramy Krakowskiej.

Ponadto znajdują się tu również szlaki piesze i rowerowe oraz kajakowe. 

odpowiedź 25 stycznia 2017 przez użytkownika

Czernin 

Duża polska wieś w województwie pomorskim.

Nazwa pochodzi od znajdowania się na jej terenach urodzajnej czarnej gleby. Nieodłącznym punktem wycieczki w to miejsce jest odwiedzenie dworu Donimirskich. Obecnie jest on strasznie zaniedbany. Został wybudowany w XVII wieku i otoczony był trawnikiem i pięknymi kwiatami. 



Czersk 

Miasto w województwie pomorskim. To miasto z bogatą historią i wieloma zabytkowymi budynkami. Są nimi m.in.: 

- Kościół neogotycki z 1913 roku, wraz z wieżą wysoką na 40 metrów oraz plebania i cmentarz przy nim,
Ratusz wybudowany w stylu modernistycznym z 1926 roku,
- budynki szkolne oraz budynek sądu i poczty,
- zespół dworca kolejowego z 1900 roku. 



Czerwienne 

Wieś leżąca na granicy ze Słowacją w województwie małopolskim. 

Przez nią biegła trasa wyścigu kolarskiego Tour de Pologne 2011. Turyści przybywający tu chętnie spędzają czas na szlakach turystycznych: pieszych i rowerowych, a także zachwycają się pobliska przyrodą. 
 



Czerwonka 

Wieś leżąca w województwie warmińsko – mazurskim. 

Leży w dolinie z licznymi pagórkami. Miłośnicy przyrody znajdą tu wiele starodrzewów. Do lokalnych atrakcji zaliczyć można ponad stuletni budynek dworca kolejowego, wszelakie kapliczki, mały Kościółek, drewniane chałupy, które pochodzą z XIX wieku oraz skansen pszczeli, w którym znajdują się rzeźbione ule oraz przedmioty pszczelarskie. 



Częstochowa 

Miasto w województwie śląskim, należące do Wyżyny Krakowsko – Częstochowskiej i woźnicko - wieluńskiej, nad rzeką Wartą. Jest to 12 największe miasto w Polsce. Znana głównie z Bazyliki i Klasztoru na Jasnej Górze. Jest ona również miastem przemysłowym, głównie hutniczym. 

Warto dodać, że miasto to powstało w średniowieczu, więc znajdują się tu również nieliczne zabytki pochodzące z tego okresu, np. zabytkowe kamienice oraz urbanistyczny układ starej i Nowej Częstochowy. Do atrakcji turystycznych wlicza się:

- parki podjasnogórskie,
- ulicę 7 kamienic, leżącą w sąsiedztwie Jasnej Góry o długości 600 metrów z parkiem Stanisława Staszica,
- Ratusz i Stary Rynek,
Muzeum Produkcji Zapałek,
- Pałacyk Hantkego, czyli neobarokową willę,
- Jasną Górę, czyli zespół klasztorny zakonu paulinów.

Przez Częstochowę przebiegają również trze szlaki turystyczne oraz szlak Zabytków i Techniki Województwa Śląskiego. Działa tu także wiele filharmonii, teatrów, muzeów i kin. Z Częstochową nierozłącznie są związane takie osoby jak:

- Magdalena Cielecka – aktorka, która tu chodziła do Liceum,
- Sambor Czarnota – aktor, urodzony w tym mieście,
- Piotr Machalica – aktor, który jest dyrektorem teatru w Częstochowie,
- Marek Perepeczko – aktor, który mieszkał i zmarł w Częstochowie,
- Barbara Rosiek – pisarka, autorka „Pamiętnika narkomanki”. 

Człopa 

Miasto w województwie zachodniopomorskim leżące na Pojezierzu Południowo - pomorskim. 

W jego okolicy przepływa rzeka Cieszynka. W ogóle na terenie miasta i nie tylko znajduje się bardzo wiele jezior, rzek i strumyków. Prócz walorów przyrodniczych, są również te turystyczne. Należą do nich: cmentarz żydowski oraz zespół obiektów mostowych, w którego skład wchodzą: wiadukt drogowy, most kolejowy i kładka dla pieszych. 



Czorsztyn 

Wieś położona niedaleko słowackiej granicy w województwie małopolskim. 

Wieś niegdyś mieściła się u podnóża zamku Czorsztyńskiego, który dziś popadł w ruinę. Miejscowość jest bardzo rozwinięta turystycznie i wypoczynkowo. Posiada szeroką bazę noclegową, przystań dla statków spacerowych oraz oznakowany szlak turystyczny. Prócz ruin zamku do zabytków należy też kaplica z przełomu XVIII i XIX wieku. 



Czukty 

Wieś mazurska leżąca w województwie warmińsko – mazurskim.

Należy do Suwalszczyzny oraz do Mazur Garbatych. Nazwa wsi wzięła się od nazwiska jej założyciela Mikołaja Czukty. Wieś zachęca przybyłych turystów swoim ogromem jezior oraz walorami przyrodniczymi. 

Zobacz również miasta turystyczne w Polsce w na literę D.

...