seohost
pytanie zadane 25 stycznia 2017 w Zdrowie i uroda przez użytkownika anonimowy

1 odpowiedź

odpowiedź 25 stycznia 2017 przez użytkownika

Kryptopiroluria, w skrócie KPU to zaburzenie przemiany materii, często uwarunkowane genetycznie, które powoduje pozbycie się z organizmu cennych witamin i minerałów, głównie cynku, witaminy B6 i manganu. KPU to schorzenie często nakładające się lub podobne do choroby Hashimoto. Cierpi na nią około 10% populacji, więcej kobiet niż mężczyzn i bardziej narażone na nią są diabetycy.  

Na osoby dotknięte tym zaburzeniem mówi się pirollicy

Do najczęstszych objawów KPU należą:

- blada skóra twarzy, czasem z żółtym połyskiem,
- twarz ciężko się opala w stosunku do reszty ciała,
- swędzenie całego ciała,
- podpuchnięte oczy i policzki,
- podkrążone oczy,
- cienkie, rzadkie i wypadające włosy,
- zęby często są atakowane przez próchnicę,
- jasne spojówki, niebieskawe biało oczu,
- blade usta,
- rozstępy na udach, biodrach i piersiach podobne do tych jakie występują po ciąży, które pojawiają się nie tylko u kobiet, ale też u mężczyzn,
- białe plamki na paznokciach,
- słodki zapach wydzielany przez ciało,
- występowanie trądziku, łuszczycy i egzemy,
- szczupłe, wąskie dłonie,
- skłonność do obgryzania paznokci,
- jasna plama na podbródku,
- częste infekcje i bóle w nadbrzuszu,
- zaparcia, wzdęcia,
- alergie pokarmowe,
- nadkwasota,
- problemy ze stawami, ból w lewym kolanie,
- nadwrażliwość na słońce,
- podatność na siniaki. 

Skutkiem tego mogą być choroby współwystępujące lub pojawiające się osobno przy KPU jak: ADHD, syndrom wypalenia, depresja, brak koncentracji, słaba witalność, słaba pamięć (zwłaszcza o snach), uczucie zmęczenia, zakłócenia łaknienia, migrena, zaburzenia w poroście włosów, w uczeniu się, zaburzeniach snu i widoczną zmęczoną skórą. 

Kryptopirolurię odkrył amerykański badacz i farmakolog prof. dr Carl c. PfeifferDowiódł on i wykazał, że za pośrednictwem kryptopyrolu, czyli substancji wydalanej z moczem, organizm traci również witaminę B6 i cynk. 
Podstawowym badaniem w celu sprawdzenia zachorowalności na KPU jest badanie moczu, gdzie w laboratorium określa się liczbę HPL, czyli stężenia kreatyniny, ale takie badanie obecnie można przeprowadzić również w domu. Prawidłowy przedział na wyniku mieści się w granicach do 6 miligramów pirolu na 1 gram kreatyniny. Zaś KPU zaczyna się od 10 miligramów na 1 gram kreatyniny. 

Leczenie KPU obejmuje substytucję cynku, manganu i witaminy B6. Można przyjmować je w formie tabletek lub wraz z pożywieniem. Poza tym pomoże unikanie stresu, ćwiczenia kręgosłupa, a zwłaszcza odcinka szyjnego oraz uprawiaj sport, gdzie może być to chociażby codzienny spacer. 

...