18 odpowiedzi

odpowiedź 25 stycznia 2017 przez użytkownika

Bachlawa 

Wieś w województwie podkarpackim. Leży prawie przy granicy ze Słowacją i Ukrainą. Rzeka jaka przepływa przez wieś to San

Bachlawa należy do części Bieszczad, stąd cieszy się dużą ilością odwiedzających ją turystów. Miejscowość ta, właśnie dzięki ruchowi turystycznemu, przestała być wsią tylko rolniczą i nastawiała się głównie na turystykę. Odwiedzający ją goście znajdą tu bardzo dużo ciekawych ofert noclegowych dostępnych cały rok. Jeśli chodzi o zabytki to znajdziemy tu tylko murowaną kapliczkę pochodzącej z XX wieku, ale jednak warto tu przyjechać, by wybrać się, chociażby, na górskie szlaki. 

Warto wspomnieć, że Bachlawa została nieco rozsławiona dzięki miejscowej, ludowej rzeźbiarce Zofii Ruś, która to wystawiała swoje prace w Europie, jak również na całym świecie. 


Bakałarzewo 

Niegdyś miasto, obecnie wieś położona niedaleko granicy z Litwą w województwie podlaskim. Należy do terenów mazurskich, a w jej obrębie przepływa rzeka Rospuda. Jak to na Mazurach, Bakałarzewo otoczone jest ogromem jezior rynnowych. 

Turystyka jest tu dość słabo rozwinięta, mimo licznych walorów krajobrazowych i wypoczynkowych. Głównymi bywalcami tej miejscowości są kajakarze, którzy przybywają tu na spływy Rospudą. Tereny otaczające wieś to głównie liczne wzgórza i wąwozy, a także bogate gatunkowo lasy. Przybyli turyści po atrakcjach kajakowych mają możliwość odpoczynku w gospodarstwach agroturystycznych.

Do zabytków oraz ciekawych miejsc Bakałarzewa można zaliczyć m.in.:

- pomnik założyciela miasteczka – Mikołaja Michnowicza Bakałarza,
- bunkry pochodzące z II wojny światowej,
- młyn wodny,
- Kościół parafialny z 1936 roku,
- cmentarze: rzymsko – katolicki oraz żydowski,
- most Zakochanych znajdujący się przy jeziorze Sumowo Bakałarzewskie. 


Bąkowo 

To kociewska wieś (etniczno – kulturowa część Borów Tucholskich) położona w województwie kujawsko – pomorskim. Z miejscowością tą wiąże się pewna legenda. Mianowicie znajduje się w Bąkowie pałac, w którym niegdyś mieścił się klasztor męski zwany Wankau. Niedaleko niego znajdował się klasztor żeński. Oba klasztory obowiązywał zakaz spotykania się ze sobą jego mieszkańców. Lecz zakonnicy postanowili wydrążyć tunel do żeńskiego klasztoru. Kiedy już go ukończyli, klasztor zakonnic zapadł się pod ziemię. Obecnie w jego miejscu jest staw o nazwie Staw Rusałek, gdzie nocą można zobaczyć krążące nad nim duchy zakonnic. Natomiast w podziemiach pałacu do dziś słychać przeraźliwe jęki i krzyki zakonników. 

To oczywiście tylko legenda, choć może jest w niej ziarnko prawdy. Dziś w miejscu pałacu znajduje się Państwowy Dom dziecka, którego bryła pochodzi z II połowy XIX wieku. Zbudowana została w stylu późno klasycystycznym. Pałac ten wpisany jest na listę zabytków. Tuż przy pałacu znajduje się park, w którym dominują cztery pomniki przyrody:

- lipa drobnolistna,
- dąb szypułkowy,
- dwa buki zwyczajne. 
 

Baligród 

Wieś w województwie podkarpackim, leżąca niedaleko granicy ze Słowacją i Ukrainą w dolinie rzeki Hoczewki. Cały teren gminy należy do rezerwatu biosfery „Karpaty Wschodnie”, który jest wpisany na listę UNESCO.

To region z bardzo bogatą ofertą turystyczno – rekreacyjną. Prócz tradycyjnego zwiedzania, turyści mają okazję spędzania wczasów w siodle, na spacerach, skorzystania z turystyki samochodowej, wodnej, zimowej oraz z łowiectwa. Do zabytków godnych zobaczenia zaliczyć można murowane Kościoły wzniesione w latach 1877 – 1879, cerkiew z 1829 roku, cmentarz wojskowy oraz żydowski. 

Jeśli chodzi o turystykę konną, to są tu dostępne kompleksy tras konnych, gdzie latem można przejechać się bryczką, a zimą saniami tworząc kulig. Dla turystów lubiących piesze wycieczki, Baligród wyznaczył kilka szlaków, które również można przemierzyć rowerem. Korzystając z obu tych rozwiązań podziwiamy walory przyrodnicze wsi. 

Dla osób chcących przeżyć jakąś przygodę i lubiących adrenalinę, przygotowane są:

- jazdy samochodami terenowymi, często przez trudne tereny pełne niespodzianek, 
- wypady nad lokalne rzeki lub Zalew Soliński, by złapać wiatr w żagle podczas spływów kajakowych, pływania rowerem wodnym lub żaglówką. 

Natomiast dla miłośników mocnych wrażeń jest tu dostępny również wyciąg narciarski z dwiema trasami zjazdowymi. Pasjonaci łowiectwa znajdą tu również coś dla siebie. Na leśnych terenach znajduje się duża ilość zwierzyny, na której polowanie można wybrać się z doświadczonymi myśliwymi. 

Do ciekawostek należy również pochodzenie dziennikarza, literata, redaktora „Dziennika Polskiego” – Józefa Rogosza urodzonego w Baligrodzie. 


Banica 

Jest to nieistniejąca wieś w województwie małopolskim w sąsiedztwie Słowacji. Znajdują się w niej obecnie tylko dwa domy, z czego jeden z nich to prywatny pensjonat (schronisko turystyczne). I pomimo, że to wieś, która nie istnieje, to turyści i tak licznie się tu zjeżdżają, by poznać te okolice. Banica leży nad niewielkim potokiem, toteż dodaje on bardzo górskiego klimatu. 

Do ciekawostek związanych z wcześniej wspomnianym schroniskiem, należy to, iż w 1995 roku kręcono tu scenariusz do filmu „Gnoje” Jerzego Zalewskiego, na podstawie powieści „Biały kruk”. W pobliżu pensjonatu obecnie znajduje się również pole namiotowe, dla letników chcących poczuć klimat harcerskiej przygody. 

Ilość atrakcji, prócz walorów przyrodniczych, jest niewielka, ale warto wybrać się w górę potoku, by spotkać resztki kaplicy prawosławnej tzw. czasownię. Jadąc do Banicy od strony Krzywej znajduje się pomnik siedmiu polskich lotników. Zginęli oni śmiercią lotnika (zestrzelono samolot) w 1944 roku. 


Bańska Niżna 

Polska wieś położona w województwie małopolskim, skąd niedaleko na Słowację. Zamieszkała jest głównie przez górali podhalańskich, gdzie podtrzymywana jest gwara podhalańska oraz tradycyjny góralski folklor. 

Do najbardziej znanej atrakcji należą tu źródła termalne, które przyciągają rzesze turystów, nie tylko z Polski. Przyjezdni korzystają z kompleksu basenów otwartych lub krytych, z górskich atrakcji, a także z bogatej oferty noclegowej. Co ciekawe wieś ta jako pierwsza była ogrzewana energią geotermalną. 

odpowiedź 25 stycznia 2017 przez użytkownika

Bańska Wyżna 

Wieś położona w województwie małopolskim, przy granicy ze Słowacją. Niedaleko znajduje się również wieś Bańska Niżna. 

Okolica Bański Wyżnej bogata jest głównie w wody geotermalne i tym przyciąga do siebie wielu turystów, którzy mogą skorzystać z oferty term, kąpielisk i Aquaparków. Prócz term wieś ta posiada dość rozbudowana ofertę agroturystyczną oraz wypoczynkową. Barcice 

Dość duża wieś położona w województwie małopolskim, granicząca ze Słowacją. Leży na pograniczu Sądecczyzny

Ze względu na to, że jest to miejscowość letniskowa nie brakuje tu turystów. Przybywają oni nie tylko latem, ale również zimą. Znajdujące się w pobliżu lasy, zachęcają do wypraw na zbieranie grzybów lub jagód, a okoliczne jeziorka bogate w ryby zapraszają do wędkowania. W Barcicach odkryto również złoża wody mineralnej

Do ciekawostek owej miejscowości należy między innymi to, iż nazwa jej pochodzi od imienia Barta, Bartłomieja, legendarnego założyciela wsi. Barcinek 

Mała polska wieś w województwie dolnośląskim, skąd blisko do Niemczech, ale jeszcze bliżej do Czech. 

Do atrakcji regionu z pewnością trzeba zaliczyć poniższe budynki, ponieważ wpisane są do rejestru Narodowego Instytutu Dziedzictwa, a są to:

- Kościół pw. Michała Archanioła pochodzący z XVII wieku, 
- zespół pałacowy z XVI wieku, w którego skład wchodzą: pałac, bramka przy ogrodzeniu i park,
- pomniki wzniesione ku pamięci ofiar I wojny światowej.

Ciekawostka – to właśnie tu w 1804 roku urodził się Friedrich Grundmann, założyciel Katowic, górnik i przemysłowiec. 

Barczewo 

To niewielkie miasto położone w województwie warmińsko – mazurskim, niedaleko Olsztyna. Posiada sporą ilość zabytków, szczególnie w części miasta pochodzącej z okresu średniowiecza. Należą do nich m.in.:

- zamek Biskupi, nieistniejący już obecnie zamek wzniesiony przez biskupa Jana II Styprocka w 1364 roku,
- Kościół św. Anny i Szczepana, wybudowany w 1386 roku w stylu gotyckim,
- Synagoga, ostatnia tak, która ocalała na Warmii,
Muzeum Feliksa Nowowiejskiego, obecnie funkcjonuje pod nazwą Salonu Muzycznego. W budynku tym urodził się i żył kompozytor Feliks Nowowiejski. 

Turyści licznie przybywający w to miejsce, zachwycą się z pewnością dużą ilością jezior oraz pagórków. Dodatkową informacją dla odwiedzających jest liczba mostów. Jest ich tu aż 14 i znajdują się na terenie Starego Miasta. Gdzieniegdzie spotkać można parki służące rekreacji oraz trasy rowerowe. Bardo 

Miasto leżące w województwie dolnośląskim, skąd całkiem nie daleko do Czech. 

Turystów zaprasza swoją bogatą ofertą wypoczynkową i noclegową. Tu nikt nie będzie się nudził. Dla lubiących wodę przygotowano spływy Przełomem Bardzkim, który jest uważany za Cud Sudetów. Ponadto dostępne są również spływy pontonowe oraz kajakowe. Bardo leży na przełęczy Bardzkiej, dlatego też zachęca do przebywania pieszych lub rowerowych szlaków pasma gór Bardzkich: szlaku Napoleońskiego, Bursztynowego oraz Cysterskiego. Chętni, lubiący poznawać kulturę znajdą tu wiele zabytków regionu, wpisanych do rejestru Narodowego Instytutu Dziedzictwa np.:

- Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny,
- Klasztor Ojców Redemptorystów,
- Muzeum Sztuki Sakralnej,
- Szopka ruchoma,
- ruiny zamku średniowiecznego.

Z ciekawostek: w okolicach Barda toczyła się część akcji powieści historycznej „Narrenturm” Andrzeja Sapkowskiego. Kręcono tu także film „Marcowe migdały”Bargłów Kościelny 

Wieś w województwie podlaskim, licząca sobie zaledwie 800 mieszkańców. 

Bogate w tereny leśne, jeziora i rzeki. Jest to głównie miejscowość rolnicza, choć są tu również zabytki, do zwiedzania dla każdego przybyłego turysty. Głównie należą do nich: Kościół parafialny z 1883 roku oraz plebania, a także cmentarz rzymskokatolicki z XIX wieku. Prócz rolnictwa mieszkańcy zajmują się również drobną działalnością gospodarczą m.in. agroturystyką

odpowiedź 25 stycznia 2017 przez użytkownika

Barlinek 

Miasto niedaleko granicy z Niemcami, położone w województwie zachodniopomorskim.

Znany jest on głównie z przemysłu drzewnego, rozlewni gazu oraz przemysłu odzieżowego i materiałów budowlanych. Mieszkańcy mogą się poszczycić kilkoma zabytkami, godnymi uwagi każdego przybyłego turysty. Zewsząd w mieście spotkać można fragmenty murów obronnych z XIV wieku, gotycki Kościół, rynek z fontanną „Gęsiarką”, fabrykę papieru czerpanego oraz willę Pałacyk Cebulowy, mieszczącą się nad jeziorem z piękną plażą w stylu alpejskim.

Barlinek to również miasteczko rozwijające się kulturowo. Bogata oferta Ośrodka Kultury sprawia, że każdy może znaleźć coś dla siebie i rozwijać swoje zainteresowania. Tu, rozwijali się i szkolili tacy sportowcy jak, m.in. Marcin Kikut – piłkarz, Marcin Matkowski – tenisista oraz Adam Hrycaniuk – koszykarz. Barłomino 

Kaszubska wieś w województwie pomorskim. Wieś ta była własnością Jana Lubockiego i prawdopodobnie pochodzi z 1400 roku. Niegdyś stał tu dwór oraz młyn, a obecnie w części dworu mieści się szkoła. W jej pobliżu znajdują się pomniki przyrody: świerk i buk liczące około 150 lat. Jednak najstarszym drzewem we wsi Barłomino jest 200-letni dąb. Znajduję się tu również stajnia. 
 Bartkowa – Posadowa 

Polska wieś w województwie małopolskim, położona nad Dunajcem. Nazwa miejscowości pochodzi od połączenia ze sobą dwóch wsi: Bartkowa i Posadowa. Obie leżą na Pogórzu Rożnowskim i nad jeziorem Rożnowskim. Dlatego też, jest to bardzo ceniony kurort turystyczno – wypoczynkowy. Nad jeziorem istnieje możliwość uprawiania sportów wodnych oraz wędkarstwa. Licznie przybyli turyści mogą także skorzystać z oferty agroturystycznej i pokoi gościnnych. Bartne 

Wieś leżąca w Polsce niedaleko Słowacji w województwie małopolskim. Założyli ją kamieniarze z pobliskiej wsi Jesionki. Nazwa wzięła się od słów „bór tnę” – Bartne. 

Znajdziemy tu spichlerz wzniesiony w I połowie XIX wieku oraz Cerkiew grekokatolicką pw. Świętych Kosmy i Damiana pochodzącą z 1842 roku. Obecnie w jej wnętrzu jest filia Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów, w której znajdziemy dzieła sakralne sztuki łemkowskiej. 

Bartolty Wielkie 

Wieś należąca dawniej do Niemiec, położona w województwie warmińsko – mazurskim niedaleko Olsztyna. W ich pobliżu znajdują się jeziora: Tumiańskie, Dłużek i Bartołt Wielki, a przez same Bartołty przepływa rzeka Wardęga

Znajduje się liczne grono atrakcji, do których można zaliczyć chociażby Gospodarstwo Rybackie, gdzie znajduje się kompleks stawów łowieckich oraz ośrodek odosobnieni owy Buddyjskiego Związku Diamentowej Drogi Linii Karma Kagyu. Dla miłośników aktywnego wypoczynku jest tu dostępna trasa rowerowa. Do zabytków należy Kościół parafialny z XVI wieku oraz przydrożne kapliczki. Wieś ta urzekła również polskich scenarzystów swoją malowniczą okolicą, dzięki czemu kręcono tu zdjęcia do filmów „Dwie miłości” oraz „Lincz”. Bartoszylas 

Malutka wieś położona na pograniczu kaszubsko – kociewskim w województwie pomorskim. 

Znajdują się tu tereny bogate w roślinność leśną oraz wody rzek. Turyści, przybywający w to miejsce, to głównie osoby lubiące spokój, ciszę i wypoczynek na łonie natury w pobliskich gospodarstwach agroturystycznychBarwice 

Małe miasteczko w województwie zachodniopomorskim. Miasto to jest głównie nastawione na przemysł rolniczy, papierniczy i mechanizacyjny. Przez miasto przepływa rzeka Gęsia

Turyści ze znalezieniem noclegu nie będą mieli kłopotu, gdyż jest tu dość spora baza noclegowa. Od pokoi gościnnych, po agroturystykę, pensjonaty, aż po nocleg w Dworze Pomorskim Luboardza. Barwice to głównie tereny leśne, w których spotkać można różnorakie gatunki zwierząt dużych i małych, ptaków oraz roślin. Batorz 

Wieś położona kilkadziesiąt kilometrów od Ukrainy w województwie lubelskim. Nazwa wzięła się od słowa „bator”, które oznacza tyle co „bohater”.

Turystów spędzających urlopy i wczasy w Batorzu zachęca odwiedzinami w Muzeum wsi, w którym znajdziemy dawny sprzęt rolniczy i domowy; a także ośrodkiem Narciarskim Wotex, skierowanych głównie do osób lubiących sporty zimowe i umiejących jeździć na nartach czy snowboardzie. 

odpowiedź 25 stycznia 2017 przez użytkownika

Będkowice 

Wieś położona niedaleko Krakowa w województwie małopolskim. Ponieważ Będkowice to część Doliny Będkowskiej, dlatego też znajduje się tu Sokola Skała, zwana również Sokolnicą, gdzie w IX wieku istniało jeszcze grodzisko. 

Będkowice leżą na Jurze Krakowsko – Częstochowskiej, to też są odwiedzane przez licznych turystów. Niedaleko znajduje się również jeden z wielu parków narodowych, a Mianowice Ojcowski Park Narodowy. Spotkać tu można piękne doliny, wąwozy z wapiennymi skałami, jaskiniami (Nietoperzowa oraz Wierzchowska Górna)i źródłami krasowymi. Pierwsza z nich słynie z żyjących tam nietoperzy, na co również wskazuje jej nazwa. Ma długość 306 m i jest jedną z największych w okolicy. Natomiast druga jaskinia o długości 975 m jest najdłuższą w Polsce jaskinią przystosowaną do zwiedzania. Należą one do szlaku turystyki pieszej i rowerowej. Będkowice to również gratka dla sympatyków wspinaczki skałkowej. 

Będzin 

Miasto w województwie śląskim, leżące nad rzeką Czarną Przemszą. Należy ono do najstarszych miast Małopolski. Będzin to miasto wielu kultur. Na jego terenie znajdują się aż 94 drzewa, które są uznane za pomnik przyrody. Na terenie miasta powołano również trzy obszary chronionego krajobrazu, a są to:

- Góra Zamkowa, wzgórze wraz z zamkiem i parkiem założonym w 1801 roku,
- Góra św. Doroty, punkt widokowy z widokiem na piękny krajobraz,
- Las Grodziecki, leśny kompleks z przepięknymi łąkami.

Najwięcej zabytkowych budowli znajduje się na Starym Mieście w Będzinie. Dla turystów prócz tradycyjnych miejsc zwiedzających udostępnione są również szlaki rowerowe, piesze, edukacyjne oraz cała baza noclegowa. Będzino 

Wieś w województwie zachodniopomorskim, niedaleko Koszalina. Niewątpliwie największym z walorów tej miejscowości jest, iż leży ono nad morzem. Bliskość morza sprawia, że turyści zjeżdżają się tu prawie całym rokiem. Wypoczywają na piaszczystych plażach, uprawiają sporty wodne, jeżdżą rowerem. Nadmorskie powietrze bogate w jod i leczniczy aerozol sprawia, że każdy czuje się tu lepiej. 
 

Bełchatów 

Miasto w województwie łódzkim, położone na Wzniesieniach Południowomazowieckich nad rzeką Rakówką. Zabytki architektoniczne tego miasta są wpisane do rejestru KOBiDZ i są to: dwór Olszewskich (rezydencja) oraz dwa Kościoły: późnogotycki wzniesiony w XVIII wieku i Kościół pw. Wszystkich Świętych.

Niedaleko Bełchatowa znajduje się sztuczny zbiornik wodny, nad którym leżą ośrodki sportowo – rekreacyjne z bogatą oferta noclegową. Posiadają one również inne atrakcje, takie jak: stadnina koni, korty tenisowe, żaglówki, kajaki, saunę i wiele, wiele innych. Prócz ośrodków tych znajdują się także hotele 3-gwiazdkowe. Bęsia 

Wieś w województwie warmińsko – mazurskim, niedaleko Olsztyna. W tej małej, choć pięknej i malowniczej wsi znajduje się kompleks gospodarczo pałacowy oraz rozległy park. Budowę pałacu zaczęto na początku 1720 roku, później zaczęto go rozbudowywać. Niegdyś służył on jako siedziba Dyrekcji RRZD, a obecnie jest on własnością prywatną. Prócz pałacu znajduje się tu również wiatrak, w którym kiedyś odbywały się spotkania miejscowego stowarzyszenia. Wystawiano tam obrazy lub rzeźby podczas prezentacji. Biadoliny Radłowskie 

Polska wieś w województwie małopolskim, położona na skraju Podgórza Bocheńskiego. Przepływa przez nią potok Pokrzywka. Na terenie Biadoliny powstała w XVIII wieku cegielnia oraz gorzelnia. Miejscowość ta słynie z przepięknych terenów leśnych bogatych w faunę i florę, podlegających pod Dąbrowę Tarnowską. 

odpowiedź 25 stycznia 2017 przez użytkownika

Biała Podlaska 

Miasto w województwie lubelskim w sąsiedztwie Białorusi. Biała Podlaska to miasto bogate gospodarczo, kulturowo oraz atrakcyjne turystycznie. Znajduje się w ni wiele zabytków pochodzących nawet z II połowy XIV wieku. Początkowo w owym mieście rozwijał się przemysł włókienniczy, obecnie zaś działa tu zakład chemiczny, maszynowy, komputerowy. 

Dla turystów przygotowano atrakcje w postaci galerii, muzeów, kin, ośrodków kultury i sztuki ludowej. Dla bardziej aktywnych udostępnione są poza tym, parki rekreacyjne, ścieżki rowerowe oraz place, w tym Plac Wolności mieszczący się na Rynku. Biała Podlaska dysponuje szeroką oferta noclegową. Posiada wiele hoteli, pensjonatów oraz innych domów wypoczynkowych.

Z tego miasta pochodzą m.in. Marcin Wójcik – artysta kabaretowy z kabaretu Ani Mru Mru, Bogusław Kaczyński – dziennikarz, publicysta i krytyk muzyczny oraz Karol Okrasa – polski kucharz. Białka Tatrzańska 

Podhalańska wieś w województwie małopolskim, którą dzieli tylko kilkanaście kilometrów do Słowacji. 

To jedna z najbardziej znanych miejscowości letniskowych, oferująca wyciągi narciarskie, koleje linowe oraz baseny termalne. W jej skład wchodzą tereny leśne w okolicy Morskiego Oka, pola rolnicze. Mieszkańcy prócz rolnictwa zajmowali się niegdyś także produkcją Białczyńskich kożuchów. 

Pod względem turystyki Białka to najatrakcyjniejsza górska miejscowość, a szczególnie zimą, ze względu na sporą ilość ośrodków narciarskich. Niedaleko płynie rzeka o nazwie Białka, która idealnie nadaje się do uprawiania sportów wodnych np. kajakarstwa górskiego i spływów pontonowych. A okoliczne wzgórza są idealne dla paralotniarzy. Po męczącym dniu warto skorzystać z szerokiej gamy basenów termalnych Terma Bania, gdzie pozyskiwana woda ma temperaturę nawet 80 stopni C.

Do zabytków tej miejscowości należy zaliczyć drewniany kościołek pw. Św. Szymona i Judy Tadeusza, wybudowany w stylu barokowo – klasycystycznym. 

Białobrzegi 

Miasto w województwie mazowieckim, niedaleko Radomia. Leży na pograniczu Doliny Białobrzeskiej i Równiny Radomskiej nad rzeką Pilica. Jest to głównie ośrodek turystyczno – wypoczynkowy. Można w nim zobaczyć zabytkowy Kościół z 1932 roku, drewnianą dzwonnicę oraz bramę kościelną z początków XX wieku. Białogóra 

Kaszubska wieś leżąca nad morzem Bałtyckim w województwie pomorskim. W jej składzie znajduje się Nadmorski Park Krajobrazowy, dzięki czemu przyciąga turystów, którzy nie tylko lubią wylegiwanie się na plaży. Miejscowość jest oddalona od morza o 800 metrów, a teren ten jest porośnięty przez sosnowy las. 

Nazwa pochodzi od jednej zalesionej wydmy i poprzez kolor piasku na niej nazwana została „białą górą”. W pobliżu znajduje się także rezerwat przyrody Białogóra, gdzie występuje las bagienny oraz bór bażynowy. Białowieża 

Duża polska wieś leżąca na granicy z Białorusią w województwie podlaskim. Należy ona do Białowieskiego Parku Narodowego i obejmuje 17% Puszczy Białowieskiej

Popularność zawdzięcza przede wszystkim właśnie owej puszczy i parkowi, który został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Z uwagi na rosnący przypływ turystów, co roku w Białowieży przybywa miejsc noclegowych (hotele, pensjonaty, kwatery prywatne i agroturystyczne). Do jednej z wielu atrakcji należy Rezerwat Pokazowy Żubrów. Ponadto Białowieża cieszy się turystyką pieszą, rowerową, konną i wodną. Do miejsc wartych odwiedzenia należy też Muzeum Przyrodniczo – Leśne, dworek gubernatora, Dom Marszałkowski, cerkiew, skansen z dwoma wiatrakami oraz carski dworzec – Białowieża Towarowa. Biały Bór 

Miasto w województwie zachodniopomorskim, niedaleko Szczecina. Leży nad rzeką Białą, blisko jezior Łobez i Bielsko

Miasto otoczone jest lasami, a samo znajduje się w niewielkiej dolinie. Znajduje się w nim kilka obiektów historycznych:

- Cerkiew Narodzenia Przenajświętszej Bogarodzicy,
- pomnik Tarasa Szewczenki, ukraińskiego poety i malarza,
- pozostałości po młynie wodnym,
- bunkry Wału Pomorskiego,
- żydowski cmentarz. 

odpowiedź 25 stycznia 2017 przez użytkownika

Biały Dunajec 

Podhalańska wieś w województwie małopolskim, z której niedaleko na Słowację. Potok przepływający przez tą wieś nosi taką sama nazwę. 

Turystów zachęca przede wszystkim pięknem górskich krajobrazów, szlakami pieszymi, kolejami linowymi, termami oraz dobrze wyposażoną góralską bazą noclegową. Białystok 

Miasto leżące w województwie podlaskim, niedaleko Białorusi. Przepływa przez nie rzeka Biała. Miasto to należy do obszaru Zielonych Płuc Polski, gdyż ponad 30% terenu zajmują lasy, parki i skwery, które dodatkowo tworzą specyficzny mikroklimat. W obrębie lasów mieści się również: Puszcza Knyszyńska oraz Narwiański Park Narodowy

Jeśli chodzi o zabytki jakie można tu zwiedzić to są to:

- pałac Branickich,
- Ratusz,
- Loża masońska,
Domek Napoleona z połowy XIX wieku,
- Dwór Weltera z połowy XIX wieku,
- Pałac Hasbacha,
- Pałac Tryllingów,
- Pałac Nowika wybudowany w stylu eklektycznym,
- Pomnik Bohaterów Ziemi Białostockiej.

Występuje tu również wiele tematycznych szlaków turystycznych, m.in. Szlak architektury PRL-u. Znajduje się tu również wiele ośrodków kulturalnych (muzea, galerie, kina). W związku z tym odbywają się tu liczne imprezy tematyczne. Białystok to miejsce gdzie prócz ośrodków kulturalnych działają także ośrodki naukowe. Większość z nich mieści się w zabytkowych budynkach miasta. 

Warto wspomnieć o pochodzeniu znanych ludzi, którzy urodzili się właśnie w Białymstoku. A są to m.in.: Szymon Hołownia, Ryszard Kaczorowski, Marika, Edward Linde – Lubaszenko, Agnieszka Maciąg, Max Weber czy Izabella Scorupco. 
 Biebrowo 

To stara, kaszubska osada szlachecka w województwie pomorskim. Ze względu na położenie blisko morza Bałtyk Biebrowo cieszy się dużą ilością turystów, szczególnie przybyłych w sezonie letnim. 

Biecz 

Miasto w województwie małopolskim, położonym niedaleko granicy ze Słowacją. Leży nad rzeką Ropą i jest nazywane Perłą Podkarpacia lub Małym Krakowem, ze względu na bogatą historię. 

Jest niewielkim turystycznym miasteczkiem z licznymi zabytkami architektonicznymi i malowniczymi krajobrazami. Do owych zabytków można zaliczyć kościoły, kaplice, cmentarze oraz synagogę z 1850 roku. Jest tu także około siedmiu pomników poświęconych zasługom mieszkańców. Znajdują się tu również dwa hotele, schronisko młodzieżowe oraz inne bazy noclegowe. Biecz to również kultura i jej ośrodki, do których należą m.in. muzea i zespoły muzyczne.Bieliny 

Wieś w województwie świętokrzyskim, niedaleko Kielc. Nazwa prawdopodobnie pochodzi od bielenia lnu. Z atrakcji na turystów czeka tu wczesnobarokowy Kościół parafialny o klasycystycznej fasadzie, który został wybudowany w 1637 roku. Obok kościoła znajduje się również zabytkowy cmentarz, który początkowo mieścił się w polu. Został założony przez kanonika Karola Żurkowskiego w roku około 1818. Bieliny w swojej ofercie mają również bardziej aktywne formy spędzania czasu wolnego, takie jak: szlaki piesze, rowerowe oraz narciarskie, a także noclegi w miejscowych hotelach, gospodarstwach agroturystycznych z bogatą ofertą gastronomiczną. Bielska Struga 

Wieś w województwie kujawsko – pomorskim, niedaleko Tucholi. Przez wieś płynie rzeka o tej samej nazwie. Niedaleko znajdują się pola namiotowe oraz gospodarstwa agroturystyczne. Dla turystów korzystających z jednej z takich ofert przygotowano wiele atrakcji, m.in.:

- obserwacja fauny i flory w pobliskim lesie,
- przejażdżki rowerami terenowymi,
- wieczory przy ognisku,
spływy kajakowe,
- przejażdżki bryczką po okolicy,
- wędkowanie.

W okolicy znajduje się kilka rezerwatów przyrody, ścieżki przyrodnicze, Park Dendrologiczny oraz liczne jeziora. 

odpowiedź 25 stycznia 2017 przez użytkownika

Bielsko - Biała 

Miasto w województwie śląskim, niedaleko granicy czeskiej i słowackiej. Leży nad rzeką Białą mającą 28,6 km długości i należy do Beskidu Małego i Beskidu Śląskiego, potocznie zwanego Podbeskidziem. 

Miasto to bogate jest w tereny zielone, głównie lasy oraz jeziora, z których największe z nich to jezioro Wielka Łąka. Niewątpliwie do terenów zieleni miejskiej należy zaliczyć 7 paków, z których najstarszy Park Słowackiego został założony już w 1898 roku. Na terenie górskim znajdują się masywne piaskowce, wapienie oraz kruszywa naturalne. Występują tu także źródła wód mineralnych. W granicach miasta znajduje się, aż 17 szczytów górskich, a na stokach Stołowa jest jaskinia Stołowie o długości 21 metrów. 

W Bielsku – Białej jest oczywiście mnóstwo zabytków, zwłaszcza tych związanych z historią miasta. Większość z nich pochodzi z XIII wieku. Do najciekawszych należą:

- Zamek książąt Sułkowskich – wzniesiony w XIV wieku przez księcia Przemysława I Noszaka,
- Dwór Lipnicki – wybudowany w stylu późnoklasycystycznym w 1596 roku. 

Bielsko – Biała to również zabytkowe zespoły architektoniczne oraz kościoły, kamienice, cmentarze. Turyści odwiedzający to miasto, nie będą mieli kłopotu z dotarciem do wybranego celu, gdyż znajduje się dużo punktów informacji turystycznej oraz tzw. infokioski. Miasto jest przygotowane na dużą ilość przyjezdnych, dlatego stoją tu hotele, pensjonaty, schroniska turystyczne oraz prywatne kwatery. Atrakcjami regionu są wyznaczone szlaki turystyczne oraz rowerowe, muzea, teatry, kina , galerie oraz inne ośrodki kultury. Biesal 

Wieś położona niedaleko Ostródy i Olsztyna w województwie warmińsko – mazurskim. W miejscowości tej znajduje się parafia rzymsko – katolicka oraz Dom Kultury. Turyści jednak licznie przybywają w to miejsce ze względu na położenie. Jest to przecież kraina wielkich mazurskich jezior i tym kusi turystów. Zaprasza na spływy kajakowe, wypoczynek na plaży oraz na tutejszą gościnność w gospodarstwie agroturystycznym. Biesiekierz 

Wieś niedaleko Koszalina w województwie zachodniopomorskim. Położenie miejscowości jest bardzo atrakcyjne ze względu na bliskość morza. Natomiast do atrakcji w samym Biesiekierzu należą: Kościół pochodzący z XIV wieku z ołtarzem wczesnobarokowym; zespół pałacowo – parkowy z przełomu XIX i XX wieku, w której znajduje się aleja dębowa z pomnikiem przyrody; pomnik ziemniaka,który ma 9 metrów wysokości, a sama bulwa liczy sobie 3,95 metra. Zaliczany jest on do prawdopodobnie największego pomnika ziemniaka na świecie, który został utworzony na część nowej odmiany tej rośliny. 

Bieszkowice 

Wieś leżąca w województwie pomorskim, niedaleko Wejherowa. Należy do Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. W jej pobliżu znajdują się dwa jeziora, które są chętnie odwiedzane przez turystów, zwłaszcza w sezonie letnim. Są to:

- jezioro Bieszkowickie o powierzchni 11,3 ha,
- jezioro Zawiad o powierzchni 18,6 ha, a głębokości do 17 metrów.

Oba jeziora pełnią funkcję rekreacyjno – turystyczną. Znajduje się tu także pole namiotowe oraz prywatne domki letniskowe. Wieś jest też częścią Szlaku Wejherowskiego. Miejscowość ta słynęła niegdyś z sadu wiśniowo – czereśniowego. Biskupiec 

Miasto niedaleko Mrągowa w województwie warmińsko – mazurskim. Miasto to głównie ośrodek przemysłowy oraz wypoczynkowy. Do jego najważniejszych zabytków można zaliczyć:

- Kościół pw. Św. Jana Chrzciciela, który istniał już w 1395 roku,
- zespół kamieniczek z XIX i XX wieku,
- Ratusz z 1895 roku,
- wieża ciśnień,
- Browar z 1885 roku. Biskupin 

Wieś w województwie kujawsko – pomorskim, położona niedaleko Żnina. Leży w obrębie regionu historyczno – etnograficznego zwanego Pałukami. Na jego terenie utworzono znane stanowisko archeologiczne, które to jest główną atrakcją dla turystów. 

Stworzono tu gród, taki jak przed laty, by przybliżyć nieco historii zwłaszcza najmłodszym odwiedzającym to miejsce. Znajduje się tu główna brama osady, chaty, które można oglądać od wewnątrz, a także masę innych pokazów jak np. pokazy walk lub strzałów z armat. Takie wydarzenia odbywają się głównie w letnie miesiące podczas corocznych festynów. 

odpowiedź 25 stycznia 2017 przez użytkownika

Błotno 

Wieś w województwie zachodniopomorskim, położona niedaleko Nowogardu Szczecińskiego. Kilkadziesiąt kilometrów od niej znajduje się granica z Niemcami. 

Ze względu na bliskość morza, znajduje się tu wiele kwater, pensjonatów i hoteli. Warto wspomnieć o kilkusetletnim dębie, pod którym niegdyś odpoczywały wojska CzarneckiegoBobolice 

Miasto w województwie zachodniopomorskim, niedaleko Koszalina, położone nad rzeką Chociel. Miasto z bogatą architekturą głównie sakralną, które to zabytki są chronione prawnie. Posiada również rezerwaty oraz inne zespoły przyrodniczo – krajobrazowe. Do największych rezerwatów należą:

- Rezerwat przyrody „Buczyna” – dominują w nim drzewostany bukowe zwyczajne, jak i dęby bezszypułkowe. Wiek buków dochodzi do 150 lat. Las ten odnawia się z samosiewów.
- Rezerwat przyrody „Jezioro Szare” – nazwa jeziora to Pniewo, a jego długość to 550 metrów. Jest to jezioro lobeliowe z pięknymi reliktowymi roślinami. Posiada krystalicznie czystą wodę i dzieki temu należy do najbardziej przezroczystych na Pomorzu.
- Rezerwat przyrody „Jezioro Piekiełko” – to również jezioro lobeliowe, rynnowe. Otaczają go bukowe lasy mieszane. Bobolin 

Wieś polska położona w województwie zachodniopomorskim, niedaleko Szczecina. 

Tu rozpoczyna się turystyczny szlak rowerowy „Szlak Parków i Pomników Przyrody”. W centralnej części wsi natomiast, znajduje się zabytkowy kościół z pierwszej połowy XVI wieku wraz z placem kościelnym oraz starodrzewiem. 

odpowiedź 25 stycznia 2017 przez użytkownika

Boboszów 

Wieś granicząca z Czechami, położona w województwie dolnośląskim. Znajduje się on na Przełęczy Międzyleskiej, która jest tzw. Historyczną bramą łączącą Morawy i Czechy.

Ponieważ jest to część Sudetów w kotlinie kłodzkiej, rozciąga się tu piękny widok na Masyw Śnieżnika. Ponadto turyści mają okazję zwiedzić Dolinę Nysy Kłodzkiej, a w niej ciekawe figury: lodowa Pieta z przełomu XVIII i XIX wieku oraz kamienny krucyfiks z 1781 roku. Wartym obejrzenia jest również Dom Tkaczy w pobliskim Międzylesiu. Coroczne imprezy również goszczą tłumy przyjezdnych. Do cyklicznych spotkań należą Dni Międzylesia, Lato Misia Jaskiniowego oraz liczne festyny. Bóbrka 

Polska wieś w województwie podkarpackim, niedaleko Krosna. Od Słowacji dzieli ją tylko kilkadziesiąt kilometrów. Prócz walorów przyrodniczych, do których możemy z pewnością zaliczyć zwiedzanie pobliskich gór, możemy też poznać kulturę regionu. 

Właśnie tu znajduje się Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego, a przy nim Kopalnia Łukasiewicza i Trzecieskiego. Jest to pierwsza kopalnia oleju skalnego, czyli ropy naftowej. Prace nad jej wydobyciem rozpoczęto już w 1854 roku. Nazwa wzięła się od nazwisk dwóch pierwszych założycieli spółki naftowej. Natomiast jeśli chodzi o Muzeum Przemysłu Gazowniczego, to obecnie znajduje się w nim skansen wraz z najstarszą kopalnią świata „Franek”, która jest czynna do dziś. Bobrowiec 

To kociewska wieś położona w województwie pomorskim. Niedaleko Starogardu Gdańskiego

Do tej miejscowości chętnie przyjeżdżają turyści chcący wypocząć z dala od miejskiego zgiełku i hałasu. Wypoczynek na tle natury w gospodarstwach agroturystycznych to wspaniałe chwile, by złapać energii do dalszej pracy. Cisza, spokój, jezioro i lasy, sprawiają, że czujemy się częścią otaczającej nas przyrody. Z Bobrowca wystarczy tylko kilkanaście kilometrów, by znaleźć się nad przecudownym morzem. 

Boboszów 

Wieś granicząca z Czechami, położona w województwie dolnośląskim. Znajduje się on na Przełęczy Międzyleskiej, która jest tzw. Historyczną bramą łączącą Morawy i Czechy.

Ponieważ jest to część Sudetów w kotlinie kłodzkiej, rozciąga się tu piękny widok na Masyw Śnieżnika. Ponadto turyści mają okazję zwiedzić Dolinę Nysy Kłodzkiej, a w niej ciekawe figury: lodowa Pieta z przełomu XVIII i XIX wieku oraz kamienny krucyfiks z 1781 roku. Wartym obejrzenia jest również Dom Tkaczy w pobliskim Międzylesiu. Coroczne imprezy również goszczą tłumy przyjezdnych. Do cyklicznych spotkań należą Dni Międzylesia, Lato Misia Jaskiniowego oraz liczne festyny. Bóbrka 

Polska wieś w województwie podkarpackim, niedaleko Krosna. Od Słowacji dzieli ją tylko kilkadziesiąt kilometrów. Prócz walorów przyrodniczych, do których możemy z pewnością zaliczyć zwiedzanie pobliskich gór, możemy też poznać kulturę regionu. 

Właśnie tu znajduje się Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego, a przy nim Kopalnia Łukasiewicza i Trzecieskiego. Jest to pierwsza kopalnia oleju skalnego, czyli ropy naftowej. Prace nad jej wydobyciem rozpoczęto już w 1854 roku. Nazwa wzięła się od nazwisk dwóch pierwszych założycieli spółki naftowej. Natomiast jeśli chodzi o Muzeum Przemysłu Gazowniczego, to obecnie znajduje się w nim skansen wraz z najstarszą kopalnią świata „Franek”, która jest czynna do dziś. Bobrowiec 

To kociewska wieś położona w województwie pomorskim. Niedaleko Starogardu Gdańskiego

Do tej miejscowości chętnie przyjeżdżają turyści chcący wypocząć z dala od miejskiego zgiełku i hałasu. Wypoczynek na tle natury w gospodarstwach agroturystycznych to wspaniałe chwile, by złapać energii do dalszej pracy. Cisza, spokój, jezioro i lasy, sprawiają, że czujemy się częścią otaczającej nas przyrody. Z Bobrowca wystarczy tylko kilkanaście kilometrów, by znaleźć się nad przecudownym morzem. 

Bobrowniki 

Choć Bobrowników w Polsce jest wiele, to chodzi o te jedne, położone na Śląsku. Jest to wieś, która istniała już o 1057 roku. Nazwa wzięła się stąd, iż mieszkańcy jej zajmowali się hodowlą bobrów. A hodowca bobrów to bobrownik. 

Największym symbolem tej miejscowości w regionie są wieże drewnianego kościoła. Ponieważ Bobrowniki znajdują się terenach górkich na wyżynie śląskiej, mają również swoje najwyższe wzniesienia, takie jak: Góra Wadowskich, Pasmo tzw. Leszcze oraz tzw. Polskie Górki. 

We wsi jest również miejsce na rozwijanie zainteresowań kulturalnych. Za to miejsce służy Dom Kultury, w którym znajduje się biblioteka, sala bilardowa oraz organizowane są warsztaty dla mieszkańców. W Bobrownikach znajdziemy również liczne kapliczki, krzyże oraz dwa kościoły. Miejscowi zapraszają turystów do zobaczenia szczególnie linii umocnień „Wzgórze 301” – fortyfikacji, wzniesień, rzeki Brylicy oraz szybu kop. Julian. Bochnia 

Miasto słynące głównie z kopalni soli, położone w województwie małopolskim, kilkadziesiąt kilometrów od granicy słowackiej. Przez miasto przepływa rzeka Raba, w której występuje rak rzeczny. 

Bochnia jest jednym z najstarszych miast Małopolski, gdzie pierwsze wzmianki o nie pochodzą już z 1198 roku. To miasto bogate historycznie, dlatego też posiada tak wiele zabytków, do których w pierwszej kolejności zaliczyć trzeba:

Kopalnię Soli Bochnia, w której w 1248 roku odkryto pokłady soli kamiennej. Jest ona obiektem turystycznym i leczniczym, gdyż posiada specyficzny mikroklimat,
- pomnik Kazimierza III Wielkiego, który stoi na środku rynku, powstały dla uczczenia pamięci króla,
- ulica Kazimierza Wielkiego, przy której znajduje się wiele budynków o zabytkowej, dawnej architekturze,
- do takich budynków trzeba też zaliczyć gmachy szkół, sądu i archiwum.

W Bochni istnieją trzy Kościoły oraz jedna Bazylika, muzea, biblioteki oraz galerie. Ciekawą informacją jest to, że z Bochnią związany był Jan Matejko – malarz, Marek Piekarczyk – wokalista grupy TSA oraz Marek Pacuła – dziennikarz, który urodził się w tymże mieście. 

odpowiedź 25 stycznia 2017 przez użytkownika

Boduszewo 

Przepiękna wieś położona w województwie wielkopolskim, blisko Poznania. Nazwa miejscowości wzięła się od imienia, którego niegdyś używano Bodusz. 

Wieś tę przejmowały kolejno różne rodziny, zaczynając od Mikołaja Brzechwy, a na Gądkowskich kończąc. Znajduje się piętrowy pałac pochodzący z połowy XIX wieku oraz leśny parking. Do Boduszewa co roku przybywają turyści, szczególnie na tzw. Wiejski Targ, którzy mogą skorzystać z agroturystyki z pensjonatem dla koni. Bodzentyn 

Miasto w województwie świętokrzyskim, niedaleko Kielc. Znajduje się on w Górach Świętokrzyskich nad rzeką Psarką i jest częścią Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Nazwę swoją wzięło od imienia założyciela, a mianowicie od biskupa Bodzęty. 

Do zabytków turystycznych należą Kościoły, z których jeden pochodzi z 1440 roku, ruiny zamku wzniesionego w XIV wieku przez Floriana z Mokrska, zagroda Czernikiewiczów, która obecnie jest częścią Muzeum Wsi Kieleckiej, kamienice i domy z przejezdnymi sieniami. Przez miasto przechodzi również niebieski, zielony szlak turystyczny oraz czerwony szlak rowerowy. Bogaczewo 

Wieś w województwie warmińsko – mazurskim niedaleko Morąga. 

W jego pobliżu leży rynnowe jezioro Narie o długości 50 km i głębokości nawet do 40 km. Wieś przyciąga turystów położeniem blisko jeziora, ośrodkami wypoczynkowymi, kwaterami do wynajęcia oraz bazą żeglarską Morąskiego Klubu Żeglarskiego Keja. 

...