2 odpowiedzi

odpowiedź 25 stycznia 2017 przez użytkownika

Adamów 

To mała wieś położona w województwie lubelskim. Do Białorusi lub Ukrainy stąd dostaniemy się mijając zaledwie kilkadziesiąt kilometrów. Niedaleko Adamowa przepływa 11-kilometrowa rzeka Motwica, która jest dorzeczem Wisły.

Gdy wczytamy się w historię miasta możemy się z niej dowiedzieć, że niegdyś miasto było własnością rodziny Firlejów oraz Czartoryskich. 

Warto wspomnieć o powstałym na przełomie XVIII i XIX wieku kościele w stylu barokowo – klasycystycznym, który stoi tu do dziś. Jest on, podobnie jak dzwonnica murowana z połowy XIX wieku, wpisany do Rejestru Zabytków. 

Adamów to głównie przyrodnicze walory turystyki. Większość terenu zajmują kompleksy leśne, które są idealne do rozwoju wielu gatunków roślin i zwierząt. Jest to wieś rolnicza, w której spotkamy gospodarstwa agroturystyczne, zachęcające swoją bogatą ofertą, turystów do przyjazdu nawet z najdalszych zakątków Polski, chcących wypocząć w ciszy, by nabrać sił do dalszej pracy. 


 

Adamowizna 

Znajduje się w województwie mazowieckim i leży nad rzeką Mrowną. Do atrakcji jakie warto zobaczyć w tej małej mieścinie należą:

Dworek dr Mateusza Chełmońskiego (bratanek malarza Józefa Chełmońskiego). Zbudowany został około 1930 roku w stylu dworkowym (tzw. dwór nad stawem). Jego wygląd nawiązuje do dawnych szlacheckich siedzib. W pobliskim parku, którym otoczony jest dworek znajdują się tzw. „Dęby Chełmońskiego”, które są starodrzewami. Park jest oddzielony od dworku sztucznym stawem, który powstał na wspomnianej na początku rzece Mrownie. Obecnie dworek ten jest odrestaurowywany, a w planach ma być przeznaczony na cele kulturalno – oświatowe,

- drewniany dworek, który do Adamowizny został przeniesiony z Kuklówki, pochodzący z XX wieku. 


 

Andrychów 

Miasto położone w powiecie małopolskim, w Beskidzie Małym, z którego łatwo dojechać na Słowację lub do Czech. Miasto posiada tradycje przemysłowe, głównie w przemyśle bawełnianym i maszynowym. Andrychów stwarza klimat górskiego, galicyjskiego miasteczka, które da się z pewnością odczuć na andrychowskiej Starówce.

Turyści odwiedzający tą miejscowość, mają możliwość skorzystania z bogatej oferty wypoczynkowej, jak i rekreacyjnej. Atrakcjami jakimi kusi to miejsce są, między innymi, baseny, korty, Park Miniatur i Dinozaurów, lodowiska. A ponieważ będąc tu znajdujemy się w otoczeniu gór, dlatego jest tu wiele szlaków turystycznych, wyciągów, tras narciarskich oraz ścianek wspinaczkowych. Jednak do największej atrakcji należy pałac Bobrowskich pochodzący z I połowy XVII wieku wraz z otaczającym go parkiem. 

Do walorów architektonicznych Andrychowa, należy zaliczyć również barokowy kościół pw. Św. Macieja oraz zabytkowe drewniane domy. Po całodziennym zwiedzaniu Andrychowa, warto rozejrzeć się za dobrym noclegiem, których w okolicy jest nie mało. Od prywatnych kwater, poprzez schroniska górskie, hotele, pensjonaty, aż do gospodarstw agroturystycznych. 

Andrychów to również bogate kulturowo miasto. Odbywa się tu wiele cyklicznych imprez m.in.:

- Ogólnopolski Otwarty Festiwal Teatrów Amatorkich ODEON, 
- Wieczór Austriacki, 
- Bal Country. 

Do ciekawych miejsc, które warto zwiedzić w okolicy Andrychowa należy np. Jaskinia Komonieckiego, rezerwaty przyrody: "Sroka" i "Madohory" oraz wiele pomników, a także "Samolot" Lim-2R, który (co najciekawsze) nigdy nie latał. 

odpowiedź 25 stycznia 2017 przez użytkownika

Ateny 

To mała wieś, położona w Polsce w województwie podlaskim. Leży blisko granicy z Litwą i Białorusią. Choć jest to bardzo niewielka mieścina, to posiada bogate walory przyrodnicze. Znajdziemy tu przede wszystkim ogrom lasów (ponad 60%) i jezior, z którego najbliżej położonym jest rynnowe jezioro Blizno

Do atrakcji turystycznych z pewnością można zaliczyć Puszczę Augustowską, która łącznie z Puszczami: Dajnawską i Grodzieńską, tworzy Zielone Płuca Europy. We wspomnianej Puszczy turyści spotkają wiele gatunków zwierząt m. in. bobra, borsuka, jenota, lisa, kunę, sarnę, jelenia, dzika, łosia czy wilka. Prócz zwierzyny Puszczę zamieszkują także różnorodne gatunki ptaków, takich jak: żuraw, cietrzew, bocian, orlik, jastrząb, myszołów, bekas i drozd. Ponadto rosną tu wiekowe drzewa oraz inna roślinność. 

Niewątpliwie Ateny to miejscowość bogata również w atrakcje architektoniczne, a także pomniki poświęcone pamięci poległych partyzantów walczących podczas II wojny światowej. 

Jednak mazurskie Ateny to głównie cisza i spokój, które są idealne do wypoczynku. Nie brakuje tu więc gospodarstw agroturystycznych, zachęcających turystów, do skosztowania ich swojskich, pysznych potraw, do swojej gościnności oraz rozrywki jakiej nie można spotkać w wielkich miastach. 


Augustów 

Miasto położone w województwie podlaskim, graniczące z Litwą oraz Białorusią. Wokół niego znajduje się siedem jezior (Necko, Białe, Rospuda Augustowska, Sajenek, Studzieniczne, Kalejty oraz Sajno), a przez jego środek płynie rzeka Netta. Warto dodać, iż w pobliżu Augustowa płynie najkrótsza rzeka świata, która została wpisana do księgi Guinessa. Jej nazwa to Klonownica mająca tylko 550 metrów. Ze względu na położenie, Augustów znajduje się na terenie Zielonych Płuc Polski, do których należy między innymi Puszcza Augustowska.

Bogactwo architektoniczne Augustowa jest nie małe. W swojej architekturze ma wiele budynków pochodzących nawet z 1800 roku (Kamienica, w której w 1812 roku nocował Napoleon Bonaparte). Do równie ważnych budynków, które z pewnością warto zobaczyć należą:

- Kanał Augustowski, czyli najważniejszy zabytek regionu pochodzący z 1824 roku. Jest on uznany za pomnik historii,
- Muzeum Ziemi Augustowskiej, dawniej Budynek Zarządu Portu, pochodzący z 1829 roku,
- Dom Turysty z 1939 roku (obecnie Zajazd Turystyczny Hetman), zaprojektowany przez Macieja Nowickiego (współtwórcę gmachu ONZ w Nowym Jorku), zbudowany w stylu modernistycznym,
- Cmentarze parafialne, Bazyliki i Kościoły.

Augustów to również miasto o dużej wartości historycznej oraz kulturowej. Znajduje się w nim wiele takich placówek, z których główną jest Augustowska Placówka Kultury mieszcząca w sobie bibliotekę, muzeum oraz Dom Kultury. Do najważniejszych cyklicznych imprez tego regionu można zaliczyć m.in.: 

- Międzynarodowy Festiwal Jazzu Tradycyjnego,
- Augustowskie Lato Teatralne,
- Mistrzostwa Polski w Pływaniu Na Byle Czym.

Odnośnie walorów turystycznych Augustów jest najważniejszym ośrodkiem wypoczynkowym w całej Puszczy Augustowskiej. Turyści przybywający w te okolice, głównie urlopują w pobliżu jezior, których jest tu pod dostakiem. Przy każdym z nich są ogólnodostępne wypożyczalnie sprzętu wodnego, plaże oraz inne atrakcje turystyczne. Augustów to również, dla części podróżnych, uzdrowisko lecznicze, na którym znajdują się torfy pochodzące ze złoża „Kolnica”. Są one kopalinami leczniczymi. Ponadto panuje tu bardzo dobry klimat, dzięki wydzielanym przez drzewa iglaste olejkom eterycznym, mającym wpływ na schorzenia układu oddechowego, rytm serca czy ciśnienie krwi. 

Do ciekawostek Augustowa należy pochodzenie m.in. aktora Janusza Michałowskiego, urodzonego w tymże mieście. Na temat miasta powstały także dwie piosenki „Augustowskie noce” oraz „Beata z Albatrosa” (Albatros to restauracja w Augustowie). 

...