Ateny
To mała wieś, położona w Polsce w województwie podlaskim. Leży blisko granicy z Litwą i Białorusią. Choć jest to bardzo niewielka mieścina, to posiada bogate walory przyrodnicze. Znajdziemy tu przede wszystkim ogrom lasów (ponad 60%) i jezior, z którego najbliżej położonym jest rynnowe jezioro Blizno.
Do atrakcji turystycznych z pewnością można zaliczyć Puszczę Augustowską, która łącznie z Puszczami: Dajnawską i Grodzieńską, tworzy Zielone Płuca Europy. We wspomnianej Puszczy turyści spotkają wiele gatunków zwierząt m. in. bobra, borsuka, jenota, lisa, kunę, sarnę, jelenia, dzika, łosia czy wilka. Prócz zwierzyny Puszczę zamieszkują także różnorodne gatunki ptaków, takich jak: żuraw, cietrzew, bocian, orlik, jastrząb, myszołów, bekas i drozd. Ponadto rosną tu wiekowe drzewa oraz inna roślinność.
Niewątpliwie Ateny to miejscowość bogata również w atrakcje architektoniczne, a także pomniki poświęcone pamięci poległych partyzantów walczących podczas II wojny światowej.
Jednak mazurskie Ateny to głównie cisza i spokój, które są idealne do wypoczynku. Nie brakuje tu więc gospodarstw agroturystycznych, zachęcających turystów, do skosztowania ich swojskich, pysznych potraw, do swojej gościnności oraz rozrywki jakiej nie można spotkać w wielkich miastach.
Augustów
Miasto położone w województwie podlaskim, graniczące z Litwą oraz Białorusią. Wokół niego znajduje się siedem jezior (Necko, Białe, Rospuda Augustowska, Sajenek, Studzieniczne, Kalejty oraz Sajno), a przez jego środek płynie rzeka Netta. Warto dodać, iż w pobliżu Augustowa płynie najkrótsza rzeka świata, która została wpisana do księgi Guinessa. Jej nazwa to Klonownica mająca tylko 550 metrów. Ze względu na położenie, Augustów znajduje się na terenie Zielonych Płuc Polski, do których należy między innymi Puszcza Augustowska.
Bogactwo architektoniczne Augustowa jest nie małe. W swojej architekturze ma wiele budynków pochodzących nawet z 1800 roku (Kamienica, w której w 1812 roku nocował Napoleon Bonaparte). Do równie ważnych budynków, które z pewnością warto zobaczyć należą:
- Kanał Augustowski, czyli najważniejszy zabytek regionu pochodzący z 1824 roku. Jest on uznany za pomnik historii,
- Muzeum Ziemi Augustowskiej, dawniej Budynek Zarządu Portu, pochodzący z 1829 roku,
- Dom Turysty z 1939 roku (obecnie Zajazd Turystyczny Hetman), zaprojektowany przez Macieja Nowickiego (współtwórcę gmachu ONZ w Nowym Jorku), zbudowany w stylu modernistycznym,
- Cmentarze parafialne, Bazyliki i Kościoły.
Augustów to również miasto o dużej wartości historycznej oraz kulturowej. Znajduje się w nim wiele takich placówek, z których główną jest Augustowska Placówka Kultury mieszcząca w sobie bibliotekę, muzeum oraz Dom Kultury. Do najważniejszych cyklicznych imprez tego regionu można zaliczyć m.in.:
- Międzynarodowy Festiwal Jazzu Tradycyjnego,
- Augustowskie Lato Teatralne,
- Mistrzostwa Polski w Pływaniu Na Byle Czym.
Odnośnie walorów turystycznych Augustów jest najważniejszym ośrodkiem wypoczynkowym w całej Puszczy Augustowskiej. Turyści przybywający w te okolice, głównie urlopują w pobliżu jezior, których jest tu pod dostakiem. Przy każdym z nich są ogólnodostępne wypożyczalnie sprzętu wodnego, plaże oraz inne atrakcje turystyczne. Augustów to również, dla części podróżnych, uzdrowisko lecznicze, na którym znajdują się torfy pochodzące ze złoża „Kolnica”. Są one kopalinami leczniczymi. Ponadto panuje tu bardzo dobry klimat, dzięki wydzielanym przez drzewa iglaste olejkom eterycznym, mającym wpływ na schorzenia układu oddechowego, rytm serca czy ciśnienie krwi.
Do ciekawostek Augustowa należy pochodzenie m.in. aktora Janusza Michałowskiego, urodzonego w tymże mieście. Na temat miasta powstały także dwie piosenki „Augustowskie noce” oraz „Beata z Albatrosa” (Albatros to restauracja w Augustowie).