pytanie zadane 23 stycznia 2017 w Geografia przez użytkownika anonimowy

1 odpowiedź

odpowiedź 23 stycznia 2017 przez użytkownika

Jaskinią nazywa się pustą przestrzeń powstałą w skale, którą mogą zwiedzać i penetrować ludzie. Na całym świecie występują takie typy jaskiń jak:

- krasowe,
- grawitacyjne,
- tektoniczne,
- lodowcowe,
- wietrzeniowo-erozyjne,
- pseudokrasowe. 

Na świecie istnieje mnóstwo jaskiń, natomiast jeśli chodzi o najgłębsze jaskinie świata to w pierwszej piątce znajdują się:

1. Wieriowkina - 2212 m
Znajduje się w Gruzji na terenie Gór Gagryjskich. Nazwę zawdzięcza ona Aleksandrowi Wieriokinowi - rosyjskiemu speleologowi. Za najgłębszą na świecie jest ona uznawana dopiero od września 2017 roku. 

2. Krubera - 2 191 m
Znajduje się również w Gruzji. Nazywa się ją czasem Jaskinią Wronia. Jest to pierwsza jaskinia, w której przekroczono głębokość 2000 m. Zalicza się ona do jaskiń wapiennych górnojurajskich. W studniach znajdujących się we wnętrzu jaskini, istnieją też wodospady. 

3. Illyuzia-Mezhonnogo-Snezhnaya - 1 753 m
Jaskinia ta również znajduje się w Gruzji

4. Lamprechtsofen-Vogelschach - 1 632 m
Ta jaskinia znajduje się w Austrii. Jest to jaskinia krasowa. Zwiedzać ją mogą nie tylko speleolodzy czy grotołazi, ale również zwykli turyści. Dla tych ostatnich udostępnione jest pierwsze 700 metrów do zwiedzania. Jaskinia bywa zalewana deszczem i topniejącym śniegiem. 

5. Gouffre Mirolda - 1 626 m
Ta jaskinia znajduje się we Francji. Jest to jaskinia krasowa, powstała naturalnie. odkrył ja w 1971 roku pasterz Marc Degrinis. 

...