pytanie zadane 20 stycznia 2017 w Zdrowie i uroda przez użytkownika anonimowy
Słyszałam o tym gdzieś, kiedyś, ale czy jest to prawdą? Czy są osoby uczulone na wodę? Jak żyją, przecież wszystko jest zrobione z wody lub ma ją w składzie...

1 odpowiedź

odpowiedź 30 stycznia 2017 przez użytkownika

Tak, to możliwe i są takie osoby na świecie (dokładnie jest ich 40), które mają alergię na wodę. Jedną z nich jest Brytyjka Rachel Wawrick (lat 29). 

Więcej osób jest uczulonych np. na składniki zawarte w wodzie z kranu, drobnoustroje w wodzie morskiej czy zanieczyszczenia chemiczne, ale niektórzy właśnie na wodę ogólnie. Wspomniana wyżej Rachel jest uczulona na wodę do takiego stopnia, że uczula ją nawet własny pot czy łzy. Uczulenie ma najczęściej postać skórną, ale w przypadku Rachel woda działa jak trucizna już w ustach, gdy chce wypić szklankę wody. Woda w jej ustach po prostu staje się żrąca i ciężko jest ją przełknąć. Potem jest już lepiej. Dziewczyna najczęściej pije więc mleko. To samo, czyli wszelkie podrażnienia, ból, pieczenie i swędzenie, dzieje się podczas jakiekolwiek wysiłku fizycznego i pojawienia się pierwszych kropelek potu na ciele. Tak samo kończy się kontakt ze śniegiem czy z deszczem. 

Najprawdopodobniej woda zawiera taką substancję, która wywołuje nadwrażliwość, a co dalej przekształca się w stan zapalny. U niektórych osób może to być powolny proces, a u niektórych błyskawiczny. Takie osoby podczas zwykłej kąpieli muszą wcześniej przyjąć bardzo dużą dawkę leków histaminowych. 

...