seohost
pytanie zadane 20 stycznia 2017 w Turystyka przez użytkownika anonimowy
Co należy wiedzieć przed pierwszym lotem?

1 odpowiedź

odpowiedź 20 stycznia 2017 przez użytkownika

Lecąc po raz pierwszy samolotem musisz wiedzieć jak postępować i co zabrać, aby wszystko dobrze prosperowało. Przede wszystkim musisz mieć ze sobą:

- dowód osobisty, na który możesz latać w obrębie Unii Europejskiej,

- paszport, jeśli lecisz do krajów nie będących w UE,

- bilet lotniczy lub wydruk z e-rezerwacji,

- wizę, jeśli lecisz do krajów, w których jest ona wymagana. 

Zapewne oglądając różne filmy lub z opowieści znajomych słyszeliście o czymś takim jak odprawa. Polega ona na odnalezieniu numeru stanowiska check-in na tablicy odlotów. Jeśli już je znajdziemy należy się udać do odpowiedniego stanowiska i czekać w kolejce na swoją kolej. Przy stanowisku podajemy osobie pracującej za kontuarem check-in dowód tożsamości do sprawdzenia. Następnie zostawiamy bagaż rejestrowany, czyli ten który poleci w luku bagażowym i otrzymamy kartę pokładową. Obecnie na niektórych lotniskach działają też kioski self-check-in, czyli takie przy których możesz odprawić się sam (przewoźnik musi mieć możliwość udostępnienia nam takiej opcji). 

Dalej zostaniemy pokierowani na bramki kontroli bezpieczeństwa. Jest to wymóg konieczny i ma od tego żadnego odstępstwa, odwrotu itp. Tam kładziemy na taśmie do skanowania nasz podręczny bagaż. W specjalnym pojemniki lub koszyku będziemy musieli położyć nasze wierzchnie okrycie, wszystkie metalowe przedmioty (pasek, zegarek, okulary, biżuterię) oraz płynne substancje, które powinny znajdować się w specjalnych woreczkach, najlepiej strunowych, by się nie wylały. Jeśli zabierasz ze sobą przedmioty elektroniczne, takie jak: laptop czy aparat to zostaniesz poproszony o położenie ich na innym, kolejnym specjalnym pojemniku do skanowania. Teraz sam przejdziesz przez bramkę i jeśli zapiszczy zostaniesz poddany manualnej kontroli. 

Przyszła pora na wejście do samolotu, jednak zanim ostatecznie to nastąpi musisz okazać kartę pokładową. Następnie przejdziesz specjalnym rękawem do samolotu lub dojedziesz specjalnym autobusem i wejdziesz do samolotu. Teraz jesteś już na pokładzie samolotu i zajmujesz miejsce. Jeśli jest ono wyznaczone na karcie pokładowej to siadasz właśnie na nim, jeśli nie to siadasz na dowolne miejsce. Pamiętaj, że najpierw na pokład wchodzą osoby niepełnosprawne, opiekunowie małych dzieci oraz kobiety w ciąży, a dopiero potem pozostali pasażerowie. Bagaż podręczny, który masz cały czas przy sobie musisz schować w luku bagażowym nad głową, czyli w specjalnych schowku przeznaczonym właśnie na niego. Teraz już stewardessa powie co robić dalej, czyli zostaniemy poproszeni o zapięcie pasów, wysłuchamy instrukcji dotyczącej bezpieczeństwa, a potem polecimy. 

...