pytanie zadane 20 stycznia 2017 w Geografia przez użytkownika anonimowy
Często fotografuję niebo, choć robię to od niedawna i tylko przy sprzyjającej pogodzie. Jednak dotychczas udało mi się zrobić zaledwie kilka zdjęć, na których dobrze widać gwiazdy. Jak ustawiać ostrość w aparacie, by zdjęcia zawsze wychodziły w dobrej jakości?

1 odpowiedź

odpowiedź 30 stycznia 2017 przez użytkownika

Ustawienie dobrej ostrości w aparacie, zwłaszcza nocą bywa kłopotliwe. Musisz wiedzieć, że każdy producent aparatów ma pewien przedział poziomu oświetlenia. Odpowiedzialny jest za to moduł autofocusa, który ustawia ostrość na zdjęciu. W aparatach o amatorskiej konstrukcji dolny przedział oświetlenia mieści się w przedziale: -0,5 do -1,0 ev (ekspozycja zdjęcia). Wyższe modele to wyższa czułość, gdzie focus działa nawet do -3,0 ev., czyli wychodzi na to, że im droższy aparat, tym moduł autofocusa bardziej czuły i lepiej sprawdzający się w różnych warunkach. 

Ważny jest też sam obiektyw i im jest on jaśniejszy (jak największy otwór przesłony), tym więcej światła dociera do czujników autofocusa. Są obiektywy kitowe do lustrzanek, których otwór przesłony wynosi F/3,5. Bardziej profesjonalne aparaty mają przesłony o wartości F/2,8, a już obiektywy stałoogniskowe mają przesłony o wartości F/1,2 - F/2,0. Za dobre zdjęcia odpowiada też kąt widzenia obiektywu, czyli ogniskowa, gdzie im krótsza ogniskowa, czyli szerszy punkt widzenia, tym obraz będzie bardziej ostry.

Musisz wiedzieć, że najlepsze zdjęcia gwiazd wychodzą wtedy, gdy fotografujemy je w zupełnej ciemności i tu sprawdzają się też najdroższe aparaty z jasnymi szkłami. Natomiast, by ustawić ostrość w praktycznie każdym aparacie można też użyć kilku tricków. 

Aparat należy odpowiednio skonfigurować, by robić ostre zdjęcia gwiazd. Aparat nie może wybierać za nas, gdzie ma być ostrość na zdjęciu, a gdzie nie, tylko my. Tak więc:

1. Wyłącz wszystkie tematyczne tryby (jeśli Twój aparat takie posiada), nawet takie jak "zdjęcia nocne", "tryb szeroki" itp.

2. Wybierz autofocus punktowy - AF (najprostszy), tak by aparat ustawiał ostrość na wybranym przez nas punkcie. Jeśli punktów jest dużo, zawsze najbardziej warto wybrać ten środkowy, ponieważ jest najbardziej czuły i precyzyjny. 

3. Ustaw tryb pracy autofokusa (pojedynczy, ciągły - nie sprawdza się w nocnych warunkach, manualny - powoduje wyłączenie autofokusa), tak więc wybieramy pojedynczy. 

4. Ustaw ostrość, na punkcie, który chcesz sfotografować:

    - gwiazdy - wybieramy najjaśniejsze obiekty na niebie (gwiazdy lub planety),
    - księżyc - bardzo łatwo jest ustawić na nim ostrość i poradzi sobie z tym każda lustrzanka,
    - oświetlony horyzont - szukamy źródła światła na horyzoncie, nawet najmniejszego (światło daleko stojącej latarni czy okna domu),
    - światło latarki - zdjęcie bliskich, oświetlonych obiektów położonych na pierwszym planie, gdzie latarkę umieszczamy w miejscu gdzie chcemy mieć ostrość i ostrzymy na to światło (zazwyczaj koniecznością są dwie latarki).

    Ostrość trzeba ustawić trzymając aparat w rękach, celujemy na obiekt, który chcemy sfotografować i naciskamy spust, ale do połowy. Czekasz i próbujesz ustawić ostrość, aż aparat ustawi się tak, jak będziesz chciał. Gdy już ostrość się ustawi, to teraz musisz wyłączyć autofokus, po to byś po ustawieniu aparatu na statywie nie musiał ponownie ustawiać ostrości. Dopiero wtedy robimy zdjęcie. 

Jeśli aparat nie chce w żaden sposób ustawić ostrości, musisz ustawić ją sam w trybie manualnym. Pomóc w tym może tryb Live View, gdzie po jego wybraniu powiększasz maksymalnie obraz na najjaśniejszym punkcie. Potem kręcimy pokrętłem ostrość, tak by gwiazdy w powiększeniu były jak najmniejsze. 

Jeśli masz obiektyw szerokokątny (rybie oko), to ostrość możesz ustawić na odległość hiperfokalną (odległość z największą głębią ostrości). Chodzi o to, by mieć na zdjęciu wszystkie obiekty ostre, ale od pewnej odległości. Na koniec zrób zdjęcie testowe, by sprawdzić czy ostrość jest taka jaką chcemy uzyskać. 

...