pytanie zadane 20 stycznia 2017 w Kuchnia przez użytkownika anonimowy
Kupuję często kiszone ogórki we wiaderku lub w folii. Ogórki oczywiście zużywam do sałatki, na kanapki albo jem same. Sok dodaję czasem do zupy ogórkowej, ale też nie często ją robią, a ogórki jadam bardzo często. Szkoda mi wylewać zakwaszony sok i stąd moje pytanie.

1 odpowiedź

odpowiedź 1 lutego 2017 przez użytkownika

Z zalewy od ogórków kiszonych można zrobić wiele rzeczy, dlatego nigdy jej nie wylewaj. Sok z kiszonych ogórków może się przydać do zupy ogórkowej, jak już wspomniałaś, ale też np. pomoże na roztrój żołądka. wystarczy odrobinę się go napić, a zawarty w niej ocet, wyreguluje poziom pH  żołądka. 

Jeśli zostaną Ci warzywa lub owoce i chcesz je zamrozić czy przechować w lodówce, to aby dłużej były świeże zalej je sokiem z kiszonych ogórków. Nie zepsują się one tak szybko, a przy okazji zyskają nowy aromat. Tak możesz zamarynować kapustę, marchew i groszek. 

Nasącz nim bawełniany wacik i potrzyj oparzone miejsce. Taki sposób pomoże i złagodzi swędzenie. Roślina doniczkowa widocznie się niszczy i marnieje? Wystarczy podlać ją sokiem z kiszonych ogórków, który zawiera dużo potasu potrzebnego roślinom. 

Jeśli mowa już o potasie i occie, to oba te składniki pomagają również zwiększać nas metabolizm, a co za tym idzie wspomagają nas w odchudzaniu. 

...