pytanie zadane 23 września 2015 w Geografia przez użytkownika anonimowy

1 odpowiedź

odpowiedź 23 września 2015 przez użytkownika

Atol składa się przeważnie z kilku wysp. One natomiast raz się kurczą, a raz rosną zmieniając swój wygląd w miarę podnoszenia się oceanu. 

Wyspy te powstały dzięki koralowcom, które budowały rafy na zboczach śródoceanicznego wulkanu. Erozja go obniżyła, a lodowce podniosły poziom oceanów. Rafy rosły starając się nadążyć za podnoszącym się poziomem wody i wtedy uformował się pierścień otaczający lagunę. Jak poziom mórz był już stabilny, część raf znalazła się ponad powierzchnią wody. Koralowce umarły, ale na rafach zaczął zbierać się piasek i materiał z dna. Na takich wyspach zaczęły pojawiać się drzewa i trawy. 

Na zdjęciu przykładowa wyspa-atol:

wyspa atol

Sztormy i fale podnoszą piasek i żwir, formując krawędź od strony oceanu. Ludzie w drodze ewolucji zaczęli osiedlać się we wnętrzu wyspy, za krawędzią i blisko wód gruntowych. Ląd powoli upada ku lagunie. Ocean, który się podnosi może zerodować krawędź, zalać lagunę, zasolić wody gruntowe i zniszczyć roślinność. Jeśli woda podnosi się powoli, piasek i żwir mogą zdążyć się akumulować, by nadbudować wyspę. Natomiast jeśli ocean podnosi się szybko, wyspa może być w krótkim czasie zalana. 

komentarz 16 lutego 2021 przez użytkownika anonimowy
najpiękniejsze atole to są chyba na malediwach i seszelach chociaż w tym pierwszym kraju jest ich dużo więcej.
...