seohost
pytanie zadane 19 stycznia 2017 w Różne przez użytkownika anonimowy
Do czego się tego używa?

1 odpowiedź

odpowiedź 19 stycznia 2017 przez użytkownika

Trytytka czy też zip to popularna nazwa opaski zaciskowej. Obu nazw używa się naprzemiennie. Nazwa trytytka wzięła się od charakterystycznego dźwięku jaki wydaje opaska podczas jej zaciskania, gdy przesuwa się jej zębatą część przez oczko. Warto wiedzieć, że słowo to jest zastrzeżonym znakiem towarowym firmy Trytyt. 

trytytki

Trytytek używa się przeważnie do zaciskania kabli i są one przeznaczone na jedno użycie. Natomiast jeśli nie będziemy ich przecinać, a jedynie delikatnie rozepniemy/poluźnimy wtedy możemy użyć jej ponownie. Choć trytyek używa się zazwyczaj właśnie do spinania kabli, o czym pisałam wyżej, to nie tylko do tego.
Trytytki można wykorzystać też do wielu innych rzeczy jak chociażby do:

- łączenia ze sobą drobnych przedmiotów, jak gumki do włosów czy długopisy,

- zasuwki do suwaka, która urwała się od kurtki czy spodni,

- zastąpienia ich sznurowadłami,

- mocowania kołapków w samochodach,

- łączenia gałęzi przy budowie namiotu,

- zastąpienia jej opaski do bandażu, jeśli akurat nie mamy takowej w pobliżu.

Na zdjęciu poniżej wygląd już zapiętej trytytki:

zapięta trytytka

Opaski zaciskowe zostały wynalezione w 1958 roku przez firmę, która obecnie nazywa się ABB (wcześniej Thomas & Betts). Stworzył je inżynier Maurus C. Logan, który chciał czymś związać kable, by się nie plątały. Ich pierwsza nazwa to Ty-Rap i wykonywano je wówczas z metalu (obecnie są wykonane z nylonu). 

komentarz 20 maja 2020 przez użytkownika anonimowy
Bez trytytki to wiele rzeczy by się nie zrobiło. Te proste narzędzie jest niezbędny przy wielu robotach. Tylko czasami te gorszej jakosci są zrobione ze slabego plastiku i potrafią po roku dwóch być kruche i mniej trwałe.
...