seohost
pytanie zadane 17 stycznia 2017 w Zdrowie i uroda przez użytkownika anonimowy
Jakie są i co oznaczają?

1 odpowiedź

odpowiedź 1 lutego 2017 przez użytkownika

W kosmetykach najczęściej stosuje się filtry:

1. Przeciwsłoneczne, które odgrywają ważną rolę w naszym organizmie między innymi w syntezie witaminy D, ale działają też antydepresyjnie i relaksująco. Natomiast słońce w nadmiarze może nam szkodzić i prowadzić do rozwoju czerniaka lub fotostarzenia się skóry. Stosuje się wówczas filtry chemiczne (absorbują promienie słoneczne), fizyczne/mineralne (rozpraszają promienie UV) Wśród filtrów przeciwsłonecznych wyróżnić można:

    a) UVA, czyli długie promieniowanie UV, które stanowi 90% promieniowania słonecznego (UV). Przenika ono        przez szybę i skórę i dociera do bardzo głębokich jej warstw powodując właśnie fotostarzenie się skóry.           dzieje się tak ponieważ UVA osłabia kolagen znajdujący się w skórze i uszkadza limfocyty, komórki i               naczynia krwionośne,

    b) UVB, czyli promieniowanie rumieniowe powodujące oparzenia słoneczne. Nie przenika ono przez szyby            czy wodę, ale potrafi niszczyć skórę, a dokładnie DNA komórkowe, zwiększając tym samym powstawanie        nowotworów skóry.

2. SPF, czyli Sun Protective Factor. Jego zadaniem jest wskazanie przez jak długi czas możemy przebywać na słońcu, jeśli zastosujemy preparat z filtrem do wystąpienia rumienia. Im większy SPF, tym lepsza ochrona przed słońcem. I tak preparaty z filtrem SPF:

    - 6 lub10 - dają niska ochronę,
    - 15 lub 20 lub 25 - dają średnią ochronę,
    - 30 lub 50 - dają wysoką ochronę,
    - 50+ - dają bardzo wysoką ochronę.

3. IPD, czyli analiza intensywności opalenizny natychmiastowej, która powstaje przy pomocy promieni UVA.

4. PPD, czyli skuteczność działania filtra chroniącego przed promieniowaniem UVA. 

Jeżeli chodzi o nakładanie odpowiedniej ilości preparatu to zazwyczaj na ręce, szyję, dekolt, twarz nakłada się jedna małą łyżeczkę preparatu, zaś na grzbiet, klatkę piersiową i nogi jedną łyżkę stołową preparatu. Ważne aby nakładać je co około 1,5 godziny i na 20 minut przed wyjściem na słońce, ponieważ muszą się wchłonąć, by poprawnie działać. 

...