pytanie zadane 15 stycznia 2017 w Filmy i seriale przez użytkownika anonimowy

1 odpowiedź

odpowiedź 16 stycznia 2017 przez użytkownika

Może będziecie zaskoczeni, ale najstarsze kino na świecie, które działa nieprzerwanie znajduje się w Polsce, a dokładnie w Szczecinie. Powstało w 1907 roku i nazywa się Kino Pionier. Kino założył Otto Blauret, który początkowo w tym miejscu stworzył kawiarnię. Klienci przy kawie i ciastku mogli dodatkowo obejrzeć wyświetlane filmy. Od tego wszystko się zaczęło. 

Choć już od tego czasu rozpoczęto w nim wyświetlanie filmów, to oficjalnie działa ono od 1909 roku. Właściciele podobnie jak i nazwa kina zmieniały się w ciągu lat. Kolejne nazwy to:

- Helios, 
- Welt-Theater,
- Odra,
- Pionier. 

Obecnie w kinie znajdują się dwie sale: Główna, która jest większa i posiada tradycyjny wystrój oraz Sala Kiniarnia, która jest urządzona w stylu retro, a filmy ogląda się przy stolikach. Tu tez wyświetlane są filmy ze starego projektora. Kino należy do prywatnego właściciela i mieści się w starej zabytkowej kamienicy przy ulicy głównej. 

Kino Pionier to miejsce dla osób, ceniących sobie małe klimatyczne miejsca. Nie kupimy tu popcornu i nie obejrzymy filmu w 3D, ale za to przeniesiemy się w czasie i poczujemy ducha czasu znajdując się we wnętrzach kina. Oglądając filmy mamy wrażenie, jakbyśmy należeli do rodziny tego kina i tak też się czujemy, nie jak klienci czy widzowie, tylko właśnie jak rodzina. repertuar kina to głównie filmy niekomercyjne i europejskie, co nie oznacza że widzami są głównie osoby na emeryturze. 

http://www.kino-pionier.com.pl/docs/layout/pionier-stare-zdjecie.jpg

...