pytanie zadane 12 stycznia 2017 w Fauna i flora przez użytkownika Gość

1 odpowiedź

odpowiedź 12 stycznia 2017 przez użytkownika

Jeśli chodzi o dokarmianie ptaków to lepiej jest nie dokarmiać ich w ogóle, niż dokarmiać je w zły sposób. Dokarmiać ptaki możemy szczególnie zimą, kiedy to ciężko jest im znaleźć coś do jedzenia pod warstwą śniegu czy lodu. Natomiast musimy wiedzieć czym je dokarmiać, by zwyczajnie im to nie zaszkodziło. 

Ptaki możemy dokarmiać już na początku listopada, jeszcze zanim nadejdą prawdziwe mroźne dni. Robimy tak po to, by zdążyły one przyzwyczaić się do naszego codziennego miejsca dokarmiania. Karmę można wykładać im do końca marca lub połowy kwietnia w zależności od pogody. 

Najlepszą metodą dokarmiania ptaków jest oczywiście umieszczenie karmnika, kupnego lub zrobionego własnoręcznie. Musimy umieścić karmnik w takim miejscu, by karma zawsze była sucha i by na nią nie kapało. Karmnik musi być wysoki, by ptaki mogły się w nim swobodnie poruszać. 

karmnik z butelki

Poza tym należy go regularnie oczyszczać z odchodów i resztek jedzenia, by nie zalęgły się w nim jakieś bakterie chorobowe. Należy zamontować je w miarę wysoko z dala od krzewów, by uniknąć spotkania ptaka z drapieżnikiem np. z kotem. Karmnik musi być zawsze pełny, gdyż na silnym mrozie głodnym małym ptakom może wystarczyć kilka chwil, by drogo to przypłaciły. 

Podczas dokarmiania ptaków nie podajemy im:
- spleśniałego pokarmu,
- pokarmu z solą czy ze środkami konserwującymi. 

Dokarmiamy ptaki podając im:
+ surową słoninę,
+ nasiona np. lnu, słonecznika,
+ owoce roślin żyjących dziko, 
+ zboża,
+ ogryzki,
+ gotowane warzywa.


Jeśli chodzi o gatunek ptaków jakim są wróble czy też bardzo do nich podobne mazurki, to one żywią się w szczególności:

- ziarnami traw
- roślinami strączkowymi
- chwastami
- nasionami drzew i krzewów
- tłustym ziarnem owsa
- wysokokaloryczną pszenicą
- owadami i ich larwami
- szkodnikami
- słoniną

samiec mazurka wygląd

komentarz 13 września 2021 przez użytkownika Gość
Na pewno to nie można im dawać do jedzenia chleba lub Bolek, bo jest w nich dużo substancji konserwujących które mogą ptakom zaszkodzić.
...