pytanie zadane 12 stycznia 2017 w Dom i ogród przez użytkownika Gość

1 odpowiedź

odpowiedź 12 stycznia 2017 przez użytkownika

Poniżej wypiszę jak efektywnie wykorzystywać energię elektryczną w domu z podziałem na rodzaje urządzeń elektrycznych.

1. Lodówki (chłodziarko-zamrażarki)

Dobrze jeśli posiadamy lub kupujemy lodówkę w najwyższej klasie energetycznej, czyli A - A++. Klasa taka określa zużycie energii lodówki w stosunku do zużycia standardowego, np.:

-  klasa A zużywa 55% energii,
- klasa E zużywa 100-110%,
- klasa G zużywa ponad 125%. 

Prócz tego dobrze jeśli kupowane przez nas lodówki posiadają też inne funkcje, takie jak chociażby: automatyczne usuwanie szronu i wilgotności, półki i szuflady przeznaczone do przechowywania produktów w odpowiednich warunkach, funkcja kontroli otwartych drzwi. By jednak tej energii na co dzień zużywać jak najmniej trzeba przestrzegać kilku ważnych zasad, jak: nie ustawianie lodówki przy grzejniku czy piecu, ustawianie w niej odpowiedniej temperatury, szybkie wyjmowanie z niej produktów, by drzwi nie były zbyt długo otwarte, rozmrażanie produktów w lodówce, nie umieszczanie w lodówkach produktów gorących i ciepłych i czyszczenie regularne. 

lodówka

2. Pralka

Tu podobnie jak w przypadku lodówek, dobrze jest kierować się wysoką klasą energetyczną. Poza tym dobrze jeśli zakupiona przez nas pralka posiada funkcję: automatycznego ważenia wsadu, zamkniętego obiegu wody i krótkich programów. By zmniejszyć zużycie energii należy pamiętać o zasadach: włączaj pralkę dopiero wtedy, gdy nagromadzisz pełen wsad, nie pierz prania wstępnego, jeśli nie jest ono potrzebne, korzystaj z programów ekonomicznych, korzystaj z tańszych taryf jeśli masz taką możliwość i pierz w nocy lub w tańszych godzinach. 

pralka

3. Zmywarka

Zmywarki oszczędzają nam wodę oraz energię potrzebną na jej ogrzanie. Poza tym dokładniej myją naczynia usuwając wszelkie bakterie. Wybierz zmywarkę w najwyższej klasie energetycznej z automatyczną kontrolą czystości wody i wymiennikiem ciepła. By zaoszczędzić na energii podczas zmywania zmywaj naczynia rzadziej, ale nie będzie zmywarka zapełniona w pełni, wybieraj krótki program, korzystaj z tańszej taryfy jeśli masz taką możliwość.

4. Kuchenki elektryczne/piekarniki

Podczas wyboru kuchenki zwróć uwagę na płytę grzewczą i jej sprawność. Przykładowo:

- płyta żeliwna ma niską sprawność i jest to zaledwie 55%
- płyta elektryczna ceramiczna to sprawność rzędu 60%
- płyta indukcyjna to sprawność 90%.

By dodatkowo zaoszczędzić na opłatach i wykorzystaniu energii elektrycznej w tym przypadku należy: gotować posiłki w małych ilościach wody, rzadko otwieraj drzwiczki podczas pieczenia, nagrzewaj piekarnik wykorzystując termoobieg, gdyż potrwa to znacznie szybciej, wyłącz piekarnik na 5-10 minut przed końcem pieczenia (temperatura właściwa utrzyma się w nim jeszcze przez ten czas), używaj  pokrywek do garnków, a z garnków stosuje te z jednolitym, grubym dnem, dostosuj wielkość naczynia do palnika.

piekranik

5. Oświetlenie

By zaoszczędzić na oświetleniu możesz korzystać z żarówek LED lub świetlówek kompaktowych (niskie zużycie energii, długi czas użycia), gaś światło tylko wtedy, gdy wychodzisz z pomieszczenia na dłużej niż 6 minut, stosuj mniejszą ilość żarówek w jasnych pomieszczeniach, czyść oprawy regularnie.

6. Odkurzacz

Zaoszczędź na odkurzaniu regularnie wymieniając filtry, ponieważ z pełnym workiem odkurzacz działa słabiej, Podczas odkurzania nie spiesz się, ponieważ jeśli dysza końcówki odkurzacza przemieszcza się wolniej zbiera wtedy zabrudzenia efektywniej. 

odkurzacz cyklonowy pionowy Lund

7. Komputery i drukarki

Wyłączaj komputer na noc lub gdy wychodzisz na dłużej niż 16 minut, wyjeżdżasz. Przy drukowaniu najpierw przygotuj sobie wszystko do druku i dopiero włącz drukarkę. Na ekranie ustaw wygaszacz. Drukuj dwustronnie. 

8. Przycisk stand-by, czyli tryb czuwania

Jeśli pali nam się czerwona dioda przy urządzeniu oznacza to, że prąd cały czas jest pobierany, a my za to płacimy. Moc takiego urządzenia waha się między 0,5W-35W. Jeśli w domu średnio takie stan-by zużywa 20W to prowadzi to do zużycia 2 mln 300 000 MWh energii (830 mln zł). 

...