pytanie zadane 12 stycznia 2017 w Dom i ogród przez użytkownika anonimowy

1 odpowiedź

odpowiedź 12 stycznia 2017 przez użytkownika

Głównie energia elektryczna jest zużywana w domu na sprzęt AGD, RTV oraz na oświetlenie. Wśród sprzętów używanych codziennie w naszych domach znajdują się m.in.: telewizor, lodówka, pralka, laptop, komputer, telefon, lampki biurkowe, miksery, kuchenki mikrofalowe, roboty kuchenne, odkurzacze itp. Można by tu wymieniać i wymieniać, ale każdy z nas posiada kilka takich sprzętów w domu. Nie ma co ukrywać, że każdy z nich potrzebuje energii do działania, a pobiera ją właśnie z prądu. 

Spośród tych wszystkich urządzeń elektrycznych najwięcej energii zużywają takie z nich jak:

- Lodówka (chłodziarko-zamrażarka) - 28,1% - jak wiemy to urządzenie chodzi cały czas, zarówno w dzień, jak i w nocy i nie ma tu większego znaczenia czy jest ona mała czy duża, ponieważ każda lodówka będzie 'zżerała' najwięcej prądu spośród wszystkich innych urządzeń elektrycznych. 
lodówka amica

- Oświetlenie i drobny sprzęt AGD - 20,4%

- Kuchnia elektryczna - 19,6% - urządzenie, które jest używane kilkanaście razy dziennie, podczas przygotowywania posiłków. 

- Pralka - 9,1% - używana w zależności od ilości mieszkańców danego domu. Im ich więcej tym więcej rzeczy do prania i tym częściej pralka jest włączana, częściej się z niej korzysta. 

pralka do małej łazienki

- Radioodbiornik, wieża - 6,6% - może teraz jest to sprzęt mniej używany w przeciętnych domach, jednak warto wskazać na zużycie prądu przez niego. 

- Telewizor - 6% - to urządzenie, które w niektórych domach potrafi być włączone cały dzień (a w niektórych nie ma go wcale). 

telewizor 3D

- Czajnik elektryczny - 5,3%

- Komputer stacjonarny, laptop - 2,4% - te sprzęty równie często używamy, zresztą nie tylko my dorośli, ale również nasze dzieci, które coraz częściej odrabiają na nich lekcje. 

- Kuchnia mikrofalowa - 2% - używamy jej dość często do szybkiego przygotowania potraw, podgrzania, więc jest urządzeniem bardzo potrzebnym. 

smażenie frytek w mikrofali

- Zmywarka do naczyń - 0,5% - bardzo pomocne urządzenie, które pobiera stosunkowo mało energii elektrycznej, a daje nam możliwość wykorzystania czasu przeznaczonego na zmywanie naczyń na coś innego. 

...