Oznaczenia na tablicach rejestracyjnych

pytanie zadane 10 stycznia w Motoryzacja przez użytkownika Mabda
Co oznaczają poszczególne litery i cyfry? Jakie są rodzaje tablic?

1 odpowiedź

odpowiedź 11 stycznia przez użytkownika fasolka

Tablice rejestracyjne posiada każdy pojazd poruszający się po drogach publicznych, a poza tym tablice są unikalnym identyfikującym pojazd, jak i jego właściciela. W Polsce zwyczaj posiadania tablic istnieje już od 1922 roku i początkowo oznaczało się nimi pojazdy policyjne, strażackie, urzędowe i pojazdy bogatszych ludzi. Wówczas tablice były białe (podobnie jak teraz) i znajdowały się na nich dwóch (maksymalnie) czerwonych liter (województwo) i z cyfr numeru rejestracyjnego. 

Choć przez lata zmian tablic rejestracyjnych było wiele, to ostatni miała miejsce w 2006 roku, kiedy to wprowadzono na niej znaczek UE. Obecne tablice po lewej stronie posiadają znaczek, na którego górze jest flaga UE, a poniżej litery PL, oznaczające nazwę kraju. Dalej znajdują się litery (przynajmniej dwie) i ciąg cyfr. 

Rozmiar tablic rejestracyjnych jest uzależniony od rodzaju pojazdu. I tak mamy następujące wymiary tablic:

- 520 x 114 mm - (jednorzędowe) dla samochodów i przyczep,
- 605 x 214 mm - (dwurzędowe) tylne tablice dla samochodów,
- 190 x 150 mm - dla motocykli i ciągników rolniczych,
- 140 x 114 mm - dla motorowerów.

Jeśli chodzi o oznaczenia na tablicach rejestracyjnych to:

- pierwsza litera oznacza nazwę województwa lub jego stolicę (wyjątek stanowi np. województwo warmińsko-mazurskie, gdzie oznaczone jest ono literą N; łódzkie - E, lubuskie - F). 

- druga i trzecia (jeśli występuje) litera oznacza powiat.

- cyfry wyróżniające dany pojazd i co ciekawe nie można tu stosować liter, a zwłaszcza: B, D, I, O, Z, które mogą być mylnie odczytane jako: 8,0,1,0,2.

W Polsce istnieją różne rodzaje tablic rejestracyjnych. Oto one:

1. Tablice tymczasowe - wydawane w celu m.in. dojazdu na przegląd, przejazdu z miejsca zakupu do miejsca odbioru czy w celu wywiezienia auta za granicę. Ważne 30 dni.

2. Tablice indywidualne - wydawane na życzenie właściciela, gdzie to on może sobie sam stworzyć własny numer tablicy z uwzględnieniem litery i cyfry i oznaczeniem województwa. Opłata ponad 1000 zł. 

3. Tablice zabytkowe - wydawane dla samochodów i motocykli mających: ponad 25 lat, których produkcja ustała ponad 15 lat temu, wpisane do rejestru dóbr kultury. Mają one wtedy żółte tło i znaczek zabytkowego samochodu lub motocykla po prawej stronie tablicy.

4. Tablice dyplomatyczne - dla pojazdów przedstawicieli misji dyplomatycznych, organizacji narodowych itp oraz pracowników korzystających z przywilejów i immunitetów dyplomatycznych. Tablice takie wydawane są przez wojewodę mazowieckiego. Na tablicy jest litera oznaczająca województwo, a dalej cyfry oznaczające państwo lub organizację (pierwsze trzy) i przeznaczenie pojazdu (3 ostatnie). 

5. Tablice służb specjalnych - H to pierwsza litera dla takich pojazdów, a druga to wyróżnik służby. 

...