pytanie zadane 5 stycznia 2017 w Kuchnia przez użytkownika anonimowy
Od kiedy zaczęto robić kanapki i skąd pomysł na takie podawanie jedzenia/potraw?

1 odpowiedź

odpowiedź 7 stycznia 2017 przez użytkownika

Początki kanapki mają swoje miejsce w XVII wieku, kiedy to dla Johna Montagu IV hrabi Sandwich wykonano pierwszą kanapkę. Grał on bowiem w karty i chciał coś zjeść nie przerywając jednocześnie gry. Dostał on wówczas dwie kromki chleba, pomiędzy którymi była solona wołowina. Tak powstała pierwsza na świecie kanapka.

Podobne kanapki robiono podobno jeszcze wcześniej, lecz były one przygotowywane z macy lub placków, w których znajdowało się mięso lub warzywa. Wcześniej kanapka weszła do codzienności w okresie średniowiecza, kiedy to na grubych kromkach pieczywa układano mięso i warzywa, lecz sam chleb nie był w ogóle spożywany. Potem jednak, aż do wieku XVII moda na kanapki zanikła. 

kanapki

Rozpromował ją ponownie lord Sandwich i zerwał on również z dotychczasowymi regułami dotyczącymi jedzenia, ponieważ kanapkę jadł ją palcami. Ponadto społeczeństwo zaczęło ją jeść w każdym miejscu, a nie tylko przy stole z czego było bardzo szczęśliwe. Od nazwiska hrabiego wzięła się obecnie powszechnie stosowana nazwa kanapki, czyli sandwich. 

W USA kanapka stała się sławna dopiero 80 lat później, za sprawą Elisabeth Leslie, a dokładnie jej książki kucharskiej. W niej właśnie autorka poleciała na danie główne kanapkę z wędliną i serem. W Polsce kanapki stały się słynne dopiero w XIX wieku i nazywano je tertinkami. W kolejnych latach Polak Franciszek Trześniewski wyjechał do Austrii, gdzie zrobił furorę na kanapkach z pastą jajeczną. Podawał je robotnikom w bufecie. Był to pierwszy fast food, ponieważ kanapki robotnicy jedli na stojąco i mogli dostać je szybko. 

pasta z jajek i paprykarza

Obecnie kanapki jemy na różne sposoby: na ciepło, na zimno, z różnymi rodzajami pieczywa i w środku z tym na co tylko mamy ochotę. Zabieramy je ze sobą wszędzie, ale też wszędzie możemy je kupić. 

komentarz 7 kwietnia 2020 przez użytkownika anonimowy
W sumie logiczne, że jak mamy dwie części jakiegoś ciasta to można między je coś włożyć. Także pewnie dużo wcześniej je wynaleziono. Bez kanapek nie wyobrażam sobie co brali by do jedzenia miliony pracowników na świecie w tym ja :)
...