seohost
pytanie zadane 29 grudnia 2016 w Nauka i technika przez użytkownika anonimowy

1 odpowiedź

odpowiedź 29 grudnia 2016 przez użytkownika

Szkło weneckie jest rodzajem szkła dekoracyjnego, artystycznego. Powstaje ono w Wenecji, jak wskazuje na to nazwa, a dokładniej na wyspie Murano. Szklane wyroby można oglądać w Museo Vetrario

Szkło weneckie zaczęto wyrabiać już w XIII wieku, za sprawą pierwszych przybyłych do Wenecji rzemieślników. Przybywali oni z Bizancjum oraz z Konstantynopola. Rzemieślnicy wyrabiający szklane wyroby mieli wówczas wiele przywilejów, do których należały m.in.: immunitet sądowy, prawo noszenia miecza czy ożenek z najznamienitszymi przedstawicielkami rodu weneckiego. Minusem tego drugiego był zakaz opuszczania Wenecji. Dopiero w XVI wieku zaczęto nasycać szkło barwnikami i wówczas powstawały kolorowe szklane rzeźby, które wyrabiane są do dziś dnia. 

szkło weneckie

Choć w tamtych czasach wyrób szklanych przedmiotów był tajemnicą, dziś można przyglądać się  pracy rzemieślników z bliska. Choć minęło już sporo lat, to narzędzia i sposób wyroby szkła niewiele się zmienił. Rzemieślnicy używają tak jak niegdyś dmuchawy, metalowych prętów, obcinaczy do szkła oraz szczypców i kleszczy do formowania wyrobów. Trzeba wiedzieć, że szkło kryształowe zostało wytworzone właśnie w Murano przez tamtejszych szklarzy. Prócz tego rodzaju szkła, są tu jeszcze wytwarzane takie jak: emaliowane, z pasemkami złota, mleczne i wspomniane już szkło kolorowe. 

Szkła weneckiego nie należy mylić z lustrem weneckim

...