pytanie zadane 18 września 2015 w Różne przez użytkownika anonimowy
Jaki wpływ ma klimat na znikanie lodu morskiego?

1 odpowiedź

odpowiedź 19 września 2015 przez użytkownika

Ocean Arktyczny zamarza każdej zimy. Latem część jego lodu zaczyna się topić i odsłania wodę. Cieplejszy klimat, czyli globalne ocieplenie, sprawia, że właśnie latem na Arktyce znika coraz więcej lodu. Wpływa na to zaburzenie między przepływem ciepła między morzem a atmosferą. 

Zmiany te mają wpływ na pogodę w Europie i USA. W 1979 roku zasięg lodu na Arktyce miał około 7 mln km2. Od 2007 roku tempo to stale wzrasta. Rekord padł w 2012 roku, gdy lód zajmował jedynie 3,44 mln km2 oceanu. 

lodowiec

Na Islandii znajduje się, a właściwie znajdował się, pierwszy lodowiec, którego już nie ma. Mieszkańcy Islandii ustawili pamiątkową tablicę w miejscu, w którym istniał kiedyś lodowiec Okjökull a na niej jest napisane: "Okjökull to pierwszy lodowiec Islandii, który stracił swój status. W ciągu następnych 200 lat inne nasze lodowce czeka najprawdopodobniej taki sam los. Ten pomnik ma potwierdzić, że wiedzieliśmy, co się dzieje i widzieliśmy, co musimy zrobić. Tylko Ty wiesz, czy to zrobiliśmy". Znacznie też topnieją lodowce Alaski, głównie Grenlandia. Przez 50 lat cofnął się on o 12 km, a jego grubość zmniejszyła się o ponad 800 m, tracąc tym samym 16% swojej masy. To samo dzieje się w Himalajach, Andach, gdzie na lodowcu Chacaltaya położonym na wysokości 5300 metrów znajdował się ośrodek narciarski. Dziś już go nie ma, bo zabrakło śniegu. Lodowiec na Kilimandżaro w Afryce stracił aż 80% swojej masy. 

Poprzez topniejące lodowce wznosi się poziom wód w morzach i oceanach. Lód i śnieg odbijają promienie słoneczne, a gdy topnieją ziemia i woda pochłaniają więcej ciepła. To z kolei powoduje podgrzanie się i dalsze topnienie lodowców. Krąg się zamyka. Badacze i synoptycy twierdzą, że jeśli tempo topnienia lodowców się nie zmieni, jeżeli my nic z tym nie zrobimy, wówczas do końca XXI wieku wzrośnie poziom wód w morzach o 1 metr. Dla Polski będzie miało to katastrofalne skutki, ponieważ znikną Żuławy, a plaże będą zaczynały się w Malborku. Wyspy znikną na stałe z map świata. 

komentarz 22 stycznia 2020 przez użytkownika anonimowy
Miejmy jednak nadzieję że tak się nie stanie. Że ludzie się jednak opamiętają i globalne ocieplenie się zatrzyma. Wg. Mnie największą nadzieja tutaj jest OZE. Bo jednak energia jest nam potrzeba i z niej nie da rady zrezygnować.
...