pytanie zadane 29 grudnia 2016 w Nauka i technika przez użytkownika Gość

1 odpowiedź

odpowiedź 29 grudnia 2016 przez użytkownika

Na początek trzeba wiedzieć, że kolorowe fajerwerki powoduje ruch elektronów pomiędzy orbitami w atomach, które zaczną się poruszać po dostarczeniu im energii np. poprzez podgrzanie. Standardowa rakietka/petarda składa się z:

- prowadnicy, czyli kijka, który zazwyczaj wbijamy w ziemię lub śnieg,

- lontu,

- materiału napędowego (paliwo - węgiel i utleniacz - saletra potasowa lub chloran potasu), który wynosi element na wysokość kilku lub kilkunastu metrów, 

- gwiazdek czy innych kulek, które nadadzą kształt sztucznych ogni na niebie,

- materiału detonacyjnego (żelazo, pył aluminiowy, sole metali, pył cynkowy.

Jeśli chodzi o barwy sztucznych ogni, to zależą one od rodzaju danego pierwiastka, gdyż każdy z nich emituje charakterystyczne światło. By fajerwerki były kolorowe dodaje się do nich sole metali. I tak:

Metal Kolor
sód żółty
stront, lit czerwony
bar zielony
miedź niebieski
wapń pomarańczowy
mieszanka strontu i miedzi fioletowy
glin, magnez, tytan srebrny

W celu bezpieczeństwa przed użyciem należy sprawdzić, czy dana petarda nie ma uszkodzeń i pęknięć. Gdy nie uruchomi się ona od razu po odpaleniu, poczekajmy chwilę z jej sprawdzaniem i podchodzeniem do niej. Czasem po jakimś czasie dopiero następuje odpalenie. Najważniejsze o czym należy pamiętać, to to żeby kupić dobrej jakości produkt, który to z kolei nie może być tani. Ostatnim elementem jest to, byśmy zadbali w ten wieczór również o nasze zwierzęta, które nie lubią hałasu wybuchający petard, więc nie narażajmy ich na niepotrzebny stres. 

...