pytanie zadane 25 grudnia 2016 w Dom i ogród przez użytkownika Gość

1 odpowiedź

odpowiedź 3 stycznia 2017 przez użytkownika

W niektórych regionach świata zielone dachy są modne, a ponadto chronią one przed hałasem, ogniem i upałem. 

Najczęściej takie dachy można spotkać w Norwegii, gdzie prócz trawy rosną na nich również kwiaty i małe drzewka. W naszym kraju do początków XVIII wieku zielone dachy również były modne, zwłaszcza na wsiach. Za czasem zastąpiono je dachówkami, blachą i innymi materiałami. 

Zielony dach można założyć sobie na dowolnym dachu, który ma zamkniętą połać dachową. Zabezpieczamy dach przed korzeniami, jakie zapuszczą rośliny, szczelną i ochronną folią. Do tego celu należy użyć papy podkładowej i bitumicznej. gdy dach jest już uszczelniony można nakładać na niego zielony trawnik. Dobrze jest użyć tego w rolkach, gdyż łatwiej jest go montować na dachu, zwłaszcza spadzistym. 

Kładziemy teraz, jeszcze przed trawą, geowłókninę, która kumuluje 9-11 l wody i tym samym zwiększa retencję wody na dachu. Można tez zamontować siatki antyerozyjne, zapobiegające osuwaniu się roślinności. Trawę w rolce, a fachowo matę rozchodnikową montuje się na specjalnie dobranym nośniku. W skład roślinności wchodzą mchy i zioła odporne na ekstremalne warunki pogodowe. W nakładaniu maty pomagają urządzenia dźwigowe. Całość łączy się opaskami uciskowymi z siatką antyerozyjną. 

Jak kolejno założyć zielony dach, poniżej:

...