pytanie zadane 17 lipca 2015 w Fauna i flora przez użytkownika Gość
Chcę się dowiedzieć co mogą jeść pająki? Czy tylko małe owady np. muchy?

1 odpowiedź

odpowiedź 17 lipca 2015 przez użytkownika

Pająki to zwierzęta głównie lądowe, choć znane są też pająki wodne. Są one najliczniejszą grupą rzędu pajęczaków, gdzie samice są większe od samców. Mogą wyglądać np. tak jak ten poniżej:

zdjęcie pająka

Pająki w większości gatunków produkują jad. Nie musimy się jednak jego obawiać, ponieważ zaledwie 3% z pająków produkuje jad groźny dla człowieka. Wśród jadów można wymienić dwa jego rodzaje:

- jad hemolityczny uszkadzający czerwone krwinki i niszczący naczynia krwionośne,  
- jad neurotoksyczny atakujący układ nerwowy swojej ofiary. 

Pająki są mięsożerne, są drapieżnikami, więc jedzą głównie mięso w różnej postaci np. muchy, różne małe owady, ale także myszy, ryby, żaby i małe ptaki. Istnieją też pająki żywiące się pożywieniem roślinnym np. nektarem. 

Swoją zdobycz, pożywienie pająki łapią za pomocą pajęczyny. Jest to rodzaj cienkiej nici przędnej, nici pajęczej. Nici te tworzą sieci łowne, czyli popularne pajęczyny. Pajęczyna jest elastyczna, bardzo cienka i nierozpuszczalna w wodzie, stąd też często możemy obserwować krople deszczu na pajęczynie. Jest bardzo wytrzymała i rozciąga się bez zerwania do nawet 40%. Choć są różne rodzaje pajęczych nici, to te służące do łapania są zazwyczaj lepkie, by utrzymały w miejscu złapaną ofiarę, zanim dotrze do niej pająk i ją oplącze. 

komentarz 8 września 2021 przez użytkownika Gość
muchy i komary, to wiadome
...